uçurtma ile avcılık

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mufi tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    arkadaşlar muhtelif belgesellerde afrika sahillerinde zargana avı ve amerika açık denizde uçurtma iri balık avcılıgı görmüştüm...
    aranızda bu konuda fiilen avcılıgı.. gören eden varmı ??

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    yaban tv de gördüm bende yemi yüzeyde tutmak için oldugunu söylemişlerdi programda

3. japon19

japon19

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    en iyi balık daha tutulmamış olandır.
    evet görmüştüm...o belgeseldeki ilginç olan uçurtma değil,kullandıkları iğne idi..iğne bile değil;o bölgedeki bulunan bir örümceğin ağlarından elde ettikleri topak şeklindeki yem...zargana yemi yapışıp kalıyordu...avcılık bu olsa gerek herhalde.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Afrika'da yapılıyor mu, bilmiyorum.. Ama Avustralya civarındaki yerlerde bol bol yaptığımız bir icraatti, uçurtmalı, bisikletli vs. balık tutma aksiyonları...

Uçurtmalı tamada bisikletli ne ola ki dersiniz.. 3 Tekerlekli bisikletlerin ön tekerleğini bağlar, kurşun gibi kullanırsınız..

Herneyse daha fazla dağıtmayalım, uçurtmalı avda merakı mücibiniz olan nedir? Bildiğimiz bir husus ise yardımcı olmak isteriz elbet..

5. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Ya pardon araya girdim ama, 3 tekerlekli bisikleti kurşun olarak kullandığınız oltayla ne avlıyordunuz?? Orca mı? Bir de beden ve iğne olarak ne kullanıyordunuz düşünmek bile istemiyorum. Halat ve demirdöküm'e yaptırılmış özel kanca felan herhalde..¿?¿?
    Cidden meraklandım.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bisiklet değil.. Tıpkı o bisikletin ön tekerleği gibi bir tekerlek düşünün. Uçurtmalı oltalarda pek sık kullanılır. Ben o çatala 2 -3 tekerlek takıp yayın için kullanırdım.. Aslında ideal olanı "rolling weight" denen zımbırtılar.. Bunlar dökme tekerlekli ve kurşunsuz filan kullanılıyor.. Bisiklet tekerleği bilyası vs. yok, sudan vs. o kadar etkilenmiyor.

Yayın tekerlek, filan? Yayın yemi alıp gezmeye başlayınca, tekerleğin faydasını görürsün kolayca. Akıntılı ve bozuk dipte, irice bir tekerleksiz takım, takılıp kalacak takımdır.. Tek tekerlek ikide birde devrilir, bir kaçını yanyana koyar, silindir gibi yaparsınız..

Tipik bir uçurtmalı takımda, misinalar ortalama 65 - 70 kg çekere sahip olur. 20 kadar köstek kullanılır. İğneler 8/0'dan başlar, ama genelde 24/0 ve üstü kullanılır. Köstekler, 15+ tane stoperle beden üzerinde tutulur.

Eee, bununla ne tutulur? Kingfish derler, buralarda yok.. Asıl adı yellowtail kingfish.. Sinarit'e benzeyen başka balıklar vs. Ama yelken balığı, bilhassadır. Denir ki, uçurtmalı olta kullanmadan yelken balığı tutulamaz.. Her neyse.. Dipte sürütme yapılacak uçurtmalı takıma da, öyle tekerlekler takılır.. Tekerlek bulunamazsa (ki çoğu zaman bulunmaz), hurdalıktan bisiklet tekeri temin edilir ve başın çaresine bakılır :)

Bir kaç kez, inşaatlarda kullanılan makaraları denemiştim. İyi, hoş ama küçük olduğundan daha çok takılıyorlar :(

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    allah allah amma degişik ilginç yöntemler var

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aslında kıyıdan bu yöntemle balık tutmak son derece zevkli oluyor. Rüzgarlı havada, rüzgar denize doğru esiyorsa, salıyorsunuz uçurtmayı.. 500m öteye gidiyor.. Hiç bir teknik, kamış vs. ile 300m'ye canlı yem, geçin ölü yem bile atamazsınız :)

Hep diyorum, orkinos vardı da biz mi tutmadık? Olsa öyle balık bir yerlerde, böyle yapar gene tutarız onu :)

Bilsem eskisi gibi açıkta orkinoslar geziyor.. Salarım uçurtmayı, canlı lüferi takıp.. Var mısınız, yaza doğru bir organizasyon yapalım, uçurtma ile balık tutmaya çıkalım?

9. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    serdarabi senle kaya balıgı tutmaya bile gelirim biliyorsun:):):)

10. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Gerçekten iyiymiş. Süpermiş hatta. Bunu deneyebileceğimiz bir yer ve balık türü olmaması kötü. Yanlış coğrafyada mı doğduk acaba?
    Sırf balık avlamaya bile yurtdışına gitmeye razıyım, değişik balık görmek tutmak istiyorum. Gına geldi kraça, istavrit, iskorpit, kefal, çinekop ve gelincikten.

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi cografya dogruda insanlar yanlış 20sene öncesine kadar orkinosu kız kulesinin karşısında avlarlarmış yani olay cografi degil insani hata

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aslında her yerde denenebilir.. Malum teknemiz yok.. Gemi yolu üzerinde olmayan herhangi bir yerde açığa takım yollamak için kullanılabilir.

Basit bir örnek vereyim. Yemli takım yapıyoruz. Ama atamıyoruz. Biraz karışık bir şeydir, ama uçurtma ile uzaklaştırıp uçurtmadan sökülebilir. Basitçe, uzaktan kumandalı arabaların kumandasına bir kaç transistör eklenir. Böylece 5-10 misli mesafeye yayın yapar hale gelir. Uçurtmayada bir elektromıknatıs.. Kumandaya basınca yemi bırakır suya.. Bu şekilde gölün ortasına çok mazmuz, takım vs. atmışlığım vardır..

Ama artık eski hırsımız yok, yaşlı ve yorgun bir dinozor mu olduk nedir? Yaşlı turnanın ölü yem ardında gezdiği gibi, bizde uyuz izmartiler, çinekoplar filan ardında geziyoruz ancak..

Ama konu kaynıyor.. Arkadaş merak ediyordu, topiği açarken bir şeyleri. Eğer sorarsa, bildiğimiz kadarıyla cevap veririz sanıyorum..

13. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Strafor'dan Yelkenli

Arkadaşlar uçurtma dedikleri şey misinayı uzaklara gönderebilmek aslında.500-1000m uzaklara gönderebilirsiniz bu yöntemle. Burada en önemli şey Rüzgar kıyıdan denize doğru esecek. Resim olmadığı için anlatmaya çalışayım. 2 tane yöntem var aslında; 1.si bir balonun içene biraz su doldurarak denize bırakmak. cep telefonundan biraz büyük bir strafor levhayı balona bağlayıp, straforun üzerine kursunu koyup misine ile sıkıştırırsanız balon uzaklara götürecektir.sonra sert bir çekme hareketiyle kurşunu strafordan kurtarıp çekmeye başlayabilirsiniz.( balon gitti tabiki )

2. yöntem: Yelkenli yapma, Yine strafor bir koli düşünün, taban ve 1 tane yan duvar kalacak şekilde bir kayık yaptığımızı düşünün. tıpkı bir yelkenli gibi Aynı şekilde kurşunu strafora koyup uzaklara gönderip çekmeye başlayabilirsiniz.

Bu yöntemler Rüzgarın kıyıdan denize doğru esdiği durumlarda geçerlidir.
    Genelde 500-1000m lik bir gönderme yapılabilir.
    Büyük balık avlarında kullanılmakla beraber. Palamut çaparisi olarakta kullanılabilir.
    Kalabalık yerlerde asla denemeyiniz. ( sarayburnu, boğaz v.b. )
    Sakin ve boş yerlerde denerseniz daha iyi olur.zira rüzgar istediğiniz gibi esmeyebilir.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Murat kardeşim, bunlar "uçurtma" değil. Bizim bahsettiğimiz, bildiğin uçurtma.. Gökte uçan, çıtalı filan yapardık ya küçükken işte onlardan.. Ağır, cidden ağır takımın ucuna 3'lü fırdöndü takarsın. Kalan gözlerden bir gözünü 50m, 70 kg çeken sağlam misinaya, tercihan dacron vs. (dyneema da tercih edilir, ama pahalıdır) bağlarsın, bu misinanın öbür ucuna uçurtmayı takarsın. Uçurtması da orjinal bir şey olur zaten, öyle kuyruk filan olmaz.. 3'lü fırdöndünün kalan gözüne, 1000m gene 70 kg çeken bir misina bağlarsın. Duruma göre, uçurtma tarafına bir şamandıra, bayrak filan bağlarsın. Bu durumda takımla fırdöndü arası 30m filan bir parça daha konur. Böylece takım yüzeye yakın kalır. Dip türü yapacaksan, kurşun yerine bisiklet tekerleği veya bulabilirsen özel tekerlek düzeni takarsın..

İşte böyle bir şey.. Ama sizin yöntemlerde makul, kullanışlı.. Uçurtma ile av, ise, terim olarak tamamen başka bir alem.. Takımları filan farklı..

15. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Ben genelde klipsin üzerine 25-30 gram kurşun takıp bedeni 1.5 metre gibi bırakıyorum.Her zaman denediğim yöntemlerden biridir.Tek kamışımın tekini bu tarz uçurtma oltasıyla kullanırım.Yem süzülerek ağır ağır indiği için balığı cezbediyor.Balık olduğu zaman iyi verim aldım.Denemeyen arkadaşlara tavsiye ederim..

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Uçurtma Balıkçılığı, Kano Balıkçılığı

Uçurtma Balıkçılığı, Kano Balıkçılığı
    Bu ikisi özellikle de kano balıkçılığı ülkemiz amatör balıkçıları arasında yayılması gereken, hepimizin sevebileceği değişik ama etkili av metodlarıdır.
    Yine ülkemizde bilinmeyen denizde fly yöntemiyle avcılık bu güzel yeni metodlardan biridir.

Her üç tip balıkçılık ta kendine özgü malzemeler ile kıyı balıkçısına açıkdeniz balıkçılığını ve ileri derece surf balkçılığını tattırır. Son bir kaç yılda teknemi sattığım için kano balıkçılığını deneme fırsatı buldum ve çok hoşuma gitti. Oldukça etkili av metodlarıdır. Herkese tavsiye ederim...

UÇURTMA BALIKÇILIĞI FOTOGRAFLARI

KANO BALIKÇILIĞI FOTOGRAFLARI

[​IMG] [​IMG]

Son düzenleme: 15 Ocak 2007
  17. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Bizler için çok efektif değil tabii. Boğazda kanoyla açılmak olmuyor. Uçurtma yöntemi de bir yere kadar. Neyse, yeni yerler keşfedersek neler deneyebileceğimizi biliyoruz artık en azından. Ya da tatile gittiğimizde...

Teşekkürler.

18. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    devamlı Rüzgar olan biryer olması gerek diye düşünüyorum ve bu yerde İzmir'de var Alaçatı. Alaçatı'da uçurtma ile avlanma tekniği denenebilir. Ne dersiniz İzmirli arkadaşlar bunun için bir araştırma başlatalım mı?

19. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Bu şekilde denizde artık madde bırakmak gerekiyor. 30-40 atış yaptıktan sonra denizi bir sürü balon ve strafor parçası ile kirletmek doğru değil diye düşünüyorum.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Boğazda bazı yerlerde olmaz, ama, pek çok yerde çok çok etkili olur.. Düşünün, sarayburnunda, uygun rüzgar (saraydan doğru, hafta sonu vardı mesela) ile uçurtmayı saldınız.. 300m öteye, halicin ortasına yemli takımı attınız.. Orada çıkmazsa, herhalde hiç bir yerde çıkmaz..

Elbette bir vapurun gelip toplayıp gitmesi ihtimalini de düşünmek gerekir..

Asıl espri uçurtmalarda.. Bunlar öyle dandik, haldır huldur uçan şeyler değil.. Gayet hafif rüzgarda bile direk yukarı fırlayan uçurtmalar. Deniz kıyısında böyle rüzgar bulmak hiç sorun olmaz genelde..