Uluslararası balıkavı yarışmasında ilk kez bir Türk takımı

Konu, 'Genel Konular' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Anadolu Balıkçıları olarak da bilinen Anatolia Fishing Team bu yıl 28'incisi düzenlenecek olan Helsingborg Codfestival 2007 dahilindeki Avrupa Balıkavı Şampiyonasına katılacak. Anatolia Fishing Team bu yarışmaya katılan ilk Türk takımı olacak. Yarışmaya katılan 8 kişilik Türk ekibinde Mürsel ERGEN, Atilla BEŞİROĞLU, Tuncay UYANIK, Haşim GÜRBÜZ, Ercan GÖCER, Levent GÜNGÖR, Murat OKUR, Hakan ALPAT yer alıyor. Bu girişimi kutlamamak elde değil. Bence derece alıp almamaları hiç önemli değil. Bu güzel başlangıçta adı geçen sekiz kişi de Türkiye'nin olta balıkçılığı serüveninde önemli bir yere sahip olacak.  19-20-21 Ocak 2007 tarihlerinde İsveç'in Helsingborg şehrinde yapılacak olan yarışma köklü bir geçmişe sahip ve bu dalda 1999 yılındaki 679 katılımcı ile dünya rekoru kırarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

  Yarışma nasıl gerçekleşiyor?

  Yarışmacılar bireysel ve takımlar halinde 3 gün süreyle tekneler ile denize açılarak Baltık denizini Kuzey buz denizine bağlayan Öresund kanalında yarışıyorlar. 12 metreden daha sığ olan sularda olta atmak yasak. Hem sahte hemde canlı yem ile avlanılabilir ancak bir takımda en fazla 4 iğne kullanabiliyorsunuz. Yarışma kurallarına göre üçlü kanca 3 iğne olarak kabul edilmekte. Aynı anda bir olta takımı kullanılan yarışmada 45 cm'nin altındaki morinaların alıkonulması yasaklanmıştır. Yarışma rekoru 25,3 kg morina balığıdır. Yarışma aynı zamanda İrlanda 2008 için bir ön eleme yarışması niteliğindedir.

  Yarışmaya ikisi Türkiye'den olmak üzere 8 Türk yarışmacı katılıyor. Yarışmaya katılacak olan Anadolu Balıkçılarını tanıyalım.

  Mürsel ERGEN, 51 yaşında Almanya'nın Köln şehrinde yaşıyor. 1968 yılında Türkiye'den göç ederek Almanya'ya yerleşmiş. Sosyal Bilimler ve İktisat okuduktan sonra tercüman olmaya karar vermiş. Bir süre tercümanlık yapan Mürsel daha sonra Almanya'nın ilk yabancı uyruklu sürücü kursu öğretmeni olmuş ve kendi sürücü okulunu açmış. Balık avı sevdasının peşinde neredeyse tüm Avrupayı dolaşmış, bu uğurda demirperde ülkelerinde bile olta sallamıştır. Bu yarışmaya daha önce iki defa katılma şansı bulan Mürsel'in yarışmada dereceleri var. Takımın tecrübeli morina avcısı ve takım kaptanı olan Mürsel takıma her konuda destek olan bir lider.

  Atilla BEŞİROĞLU, 47 yaşında amatör olta balıkçısı, Ankara'da evinin otoparkında 2 tekne bekletecek kadar balık avı tutkunu, balık avı malzemeleri özel ilgi alanı. Kendi kaşık, vobler ve böceklerini yapacak kadar işi ileri götüren Atilla ülkenin deniz ve tatlı sularını keşfetmeyi seven ülkemizin doğal kaynaklarının gelecek kuşaklara kalmayacağını düşündüğünden bu ülke bizlere emanet diyerek her ortamda koruma ve bilinçlendirme çabasını sürdürmektedir.

  Tuncay UYANIK, 38 yaşında, balıkavını geç keşfedenlerden. 15 seneyi aşkın balık peşinde koşuyor. Daha çok tatlı su tecrübesi olan Tuncay Ankara'da yaşıyor. İlk defa bir balık avı yarışmasına katılacak olan takım üyesi uçurtmanın dayanılmaz hafifliğine kapılanlardan ve iki yıldır fly fishing yapıyor. 'Alabalığın peşinden her yere giderim' diyenlerden. Tam bir doğa dostu olan ve doğada fotoğraf çekmeye bayılan Tuncay'ın kendi çektiği balık avı maceralarından oluşan büyük bir dijital arşivi var.

  Haşim GÜRBÜZ, 33 yaşında, 10 yıldır Almanya'da yaşıyor. Aslen Malatyalı olan Haşim balık tutmayı Malatya'nın baraj ve derelerinde öğrenmiş. Haşim'e bu tutkuyu aşılayan o aynı yaşta oğluyla birlikte onları Pınarbaşı göletine götüren Malatya'nın meşhur müteahhitlerinden rahmetli Necati Hamamcı. Zamanla Karakaya barajında iri sazanlar avlamaya başlayan Haşim 23 yaşında Almanya'ya yerleştikten sonra ruhsatlı balık avcısı olmuş. Zengin bir takım koleksiyonu olan Haşim Almanya'daki onca zorluklara rağmen hafta sonları balığa gidebilenlerden. Alabalık hamurlarına karşı özel ilgisi var. Bazen kendi hazırladığı özel hamurlar bazen de piyasadan satın aldığı çok özel hamurları ile Almanya'da yakalamadık balık bırakmamış. Yaz tatillerinde ise neredeyse tüm Malatya onu Karakaya barajında bulacağını bilir. Takımın neşe kaynağı olan Haşim de ilk defa uluslararası bir yarışmaya katılacak.

  Ercan GÖCER, 32 yaşında, Avusturya'da yaşıyor. Samsunda doğup büyüyen Ercan balık avlamayı sonradan belediye tarafında çöp dökülmek suretiyle kurutulan minik bir gölette rahmetli abisi sayesinde öğrenmiş. O da hastalığa erken kapılanlardan. Ercan daha çok sudak, sazan, turna ve alabalık avlamaktan hoşlanıyor. Ercan'ın trofesi 17 kiloluk bir aynalı sazan.

  Levent GÜNGÖR, 44 yaşında, Hollanda’da yaşıyor, sürekli olarak Morina peşinde gezen, bahçesinden balık tutabilecek kadar balık avı tutkunu. Atış ( casting ) yarışmalarında derecesi olan bir takım üyesi.

  Murat OKUR, takımın en genç üyelerinden, Hollanda’da yaşıyor. Küçük yaşlarda bu sevdaya kapılan Murat’ın hem deniz hem de tatlı su tecrübesi var.

  Hakan ALPAT, 36 yaşında, 15 yıldır Finlandiya’da yaşıyor. Çok küçük yaşlarda olta ile tanışan Hakan babası ve dedesi ile birlikte balık avı için gezmedik deniz,göl ve dere bırakmamış. Hedefi joonas’ı ( 20 kg üstü somon ) bulmak.


  Haber için anatoliafishing yöneticisi ve balikavi.net üyesi Kerem (DeadPox) arkadaşımıza teşekkür ederiz.

  Tüm arkadaşlarımıza başarılar, :)
   
 2. E.CANDAN

  E.CANDAN

  Mesajlar:
  24
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  sadece olta
  En İyi Avı:
  5,5 kg sazan
  vay be artık bız Türklerdende böyle avcıların bizi oralarda temsil etmesi gercekten cok güzel umarım en ıyi dereceyle ve birincilikle dönerler:)
   
 3. Yarışmaya katılacak TÜRK EKİBİNE başarılar dilerim.

  Böyle bir organizede bir TÜRK'ün hemde çok yakından tanıdığımız birilerinin bulunması kardeş sitemiz Anatolia Fishing ve Balıkavi.Net olarak grur duymaktayız.

  Yarışmada alınanacak sonuç her ne olursun önemli değil.
  Ayyıldızlı Bayrağımızın bu organize bulunması dostlarımızın bulunması bence yeterli.

  Tekrar tüm ekibe sonsuz sevgi saygı ve başarılar.
   
 4. Bu inanılmaz gurur verici,değerli arkadaşlarımız derece alsın yada almasın böyle bir oluşumun içerisinde olabilmek öncelikle bir Türk olarak yüreğimi kabarttı..!

  Sevgili arkadaşlarıma buradan kucak dolusu sevgiler göndererek,her daim yanlarında ve bir olta uzaklığında olduğumuzu belirterek başarılarını bekliyoruz..

  İğneniz sivri,oltanız pek, kalbiniz ferah olsun..!
   
 5. MGB

  MGB GOKHAN

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  986
  Şehir:
  AYT - DUBAI
  Favori Kamış:
  Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
  En İyi Avı:
  Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
  Anatolia Fishing Team'e buradan en içten dileklerimle başarılar diliyorum....

  Kendilerinden iyi dereceler bekliyoruz...

  Şimdiden Rastgele.
   
 6. erdemyılmaz

  erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.357
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
  En İyi Avı:
  EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
  yarış geldi demekki şimdiden başarılar umarım 1.olurlar
   
 7. steelrock

  steelrock Burak

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  2.792
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
  Milli maç havasında geçecek bu yarışmada Türk ekibine başarılar ve bol şanslar diliyorum...
  Umarım avımız bol,derecemiz güzel olur.
   
 8. bmutlu

  bmutlu

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  679
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  asso,yozuri.prencess,rapala
  En İyi Avı:
  ILDIR 4 kg baracuda
  gercekten çok güzel bir organizasyon keske imkaanlarımız ve zamanımız olsaydı bizde orada olsaydık ekibimize gonulden başarılar diliyorum :)
   
 9. can1963

  can1963 Recep Can

  Yaş:
  61
  Mesajlar:
  348
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  turna 2,5kg
  ben de turk takımına yarısmada başarılar dilerim.inşallah derece alırlar bız de gurur duyarız
   
 10. mcelikkaya

  mcelikkaya murat çelikkaya

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  1.611
  Şehir:
  samsun
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  arkadaki çalılar
  bol şans ve başarılar dilerim
   
 11. derya__kuzusu

  derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  7.966
  Şehir:
  izmir/bornova
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
  arkadaşlara başarılar inşallah birinci olurlar bizimde göğsümüz kabarır:)
   
 12. Tuna Hunter

  Tuna Hunter Deniz

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  510
  Şehir:
  Danimarka / Antalya
  En İyi Avı:
  Hannos
 13. İsmi geçen kişileri canı gönülten kutluyorum .

  Böyle bir organizasyonda olmak ayrıca büyük bir zevk ve mutluluk olmalı.

  Bu anı en iyi şekilde değerlendirmelerini tadını cıkarmalarını diliyorum ..

  Hepsine başarılar .

  balikavi.net M.B.
   
 14. HorNET

  HorNET

  Mesajlar:
  89
  Şehir:
  Istanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Eşi ;)
  Dünya ülkeleri için küçük, ama ülkemizde balıkçılığın gelişmesi için belki de büyük bir adım. Medeni cesaretleri nedeniyle arkadaşları tebrik ediyor, başarılar diliyorum nacizane.

  Selamlar, sevgiler.
   
 15. orhan1969

  orhan1969 Orhan

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  1.566
  Şehir:
  ADANA
  Favori Kamış:
  İtalcanna Kombat
  Favori Makine:
  Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
  En İyi Avı:
  1,5 mt Sapan ( Kemane )
  BU organizasyona katilan herkese basarilar diliyorum,umarim gelismelerden an an haberdar ediliriz,artik bizimde uluslararasi bir takimimiz var :) alkisliyorum :D
   
 16. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Arkadaşlar, Atilla Beşiroğlu ile son görüştüğümde, yarışmayı canlı olarak izleyebileceğimiz bir sistem hazırlandığından bahsetmişti. Kerem arkadaşımızla görüşüp, mümkünse canlı yayını siteye adapte edip edemeyeceğimizi soracağım. Böylelikle Pazar günü belki de canlı izleme şansına sahip oluruz :) Ama konuşmadan kesin birşey söyleyemem elbette.
   
 17. Sennur birde yarışma öncesi, yarışma hakkında bilgi alabilirmiyiz. Yada bir link var mı konu hakkında
   
 18. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Var Ahmet abi, arayıp bulacaksın konuyu :D Dedim ya sana :) Hani yazayım da, Sennur Ahmet abiye cevap vermedi demesinler :)
   
 19. NİHATSUNAR

  NİHATSUNAR

  Mesajlar:
  913
  Şehir:
  samsun-merkez
  Favori Kamış:
  olta ve çapari
  En İyi Avı:
  22 tane sargan
  TÜRK takımına başarılar dilerim.Bayrağımız orada dalgalanacak ya o yeter.
   
 20. emrecan

  emrecan Emrecan

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  555
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  Shimano
  En İyi Avı:
  turna 95 cm
  Türk Takimini Cani Gönülden Kutlarim
  Bu Yarismada Avrupada Ses Getirecekler Eminim
  Iğneleriniz Keskin,misinalariniz Sağlam
  Yolunuz Acik Olsun.......
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.