Uskumrunun Intihari

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Birden aklıma geldi, uskumru, kolyoz muhabbeti olunca.
    Eskiden ne güzel uskumrular vardı, ne güzel ve ne çok.
    Peki şimdi niye yok?:mad: :eek: :confused:

ALINTIDIR.

AV ANILARI
    BALIKTA : AMATÖR BALIKÇILIK : AV ANILARI

Konu: USKUMRU’NUN İNTİHARI

Yine tarihten bir yaprak.

Ne yapalım,mevsim başlayana kadar hatıralarla avunacağız.

.....

-Hadi,oğlum kalk. dedi babam. ayağıma hafifçe dokunarak,

-Hadi kalk, yoksa geç kalacağız.Güneş doğmadan denizde olmamız lazım.

Boşanan bir zemberek gibi fırladım yataktan.Kolay mı,akşamdan beri tavşan uykusunda, hep bu anı bekliyorum.

Yüzümü ne zaman yıkadım,giyinip çıkmam kaç dakika sürdü,bilmiyorum.Kendimi kapının önünde buldum.Hazırdım.Ben de çiroz tutmaya gidiyordum.

50'li yıllardı,.Mevsim,ilkbahar.Nisan'ın sonu,Mayıs'ın başıydı.İlkokula gidiyordum herhalde.

...

Sandala binip dereden cıkmaya başladık.Küçüksu'ya doğru ağır ağır ilerlerken babam, başını küpeşteden uzatmış karanlık suları delercesine dibi gözlüyordu.

Bu karanlıkta ne görülürdü ki,hiiç.Ümit işte diyordum,dibe bakıyor,balık görecek de ağı çevireceğiz.

Ağ dediğim,babamın kendi yaptığı,kışın Ocak-Şubat'ta, denizde kılçık yokken,derede kefal tuttuğumuz, kolları 15,torbası 3-4 kulaç olan minyatür bir manyat.

DERE IRIBI diyoruz.İşte bu mevsimde de,senelere göre değişmekle beraber,Nisan'dan Haziran ortalarına kadar çiroz tutuyoruz.kıyılarda.

Babamın telaşlı sesi düşüncelerimi bölüyor.

-Sıya oğlum sıya,çabuk,balık geçiyor.Sen de şu ipi al, atla kıyıya.

Ağabeyim sıya ederken, ben makas ipini kaptığım gibi sandalın kıçından yarım metre genişlikteki kumsala atlıyorum.

Ağı çeviriyorlar.Torbayı atınca bana, -Ağır ağır çek, diye işaret ediyor.

Başlıyorum çekmeye, ağır ağır,hızlı çek dese yandım.Gücüm yetmiyor ki daha fazlasına.

Ağı çevirip sandalı baştankara ederek kıyıya atlıyorlar.Ağabeyim bana yardıma geliyor,babam da kıç koluna asılıyor.

Çekiyoruz ama ben balık falan görmüyorum.

Derken babam, tamam ağın içinde balık var.kurşun yakasını yerden kaldırma,istavrit varsa kıyıya gelip ağın altından çıkmasın.diyor.

Biraz daha çekince ana ağzının mantarı dikiliyor.Bakıyorum,babamın yüzünde belli belirsiz bir sevinç.

Anlıyorum,torbada epey balık var.

Nihayet torbayı alıyoruz.İki çavalye çiroz.müthiş bir titremeyle,minicik pullarını etrafa sıçratıp yüzümüze gözümüze yapıştırıyorlar.

Gün ağarmaya başlıyor.Biraz sonra şafak sökecek.

Ağaçlar yeşillenmiş,Kuşlar,coşkuyla ötüşüyor.

Deniz çarşaf gibi sakin,hava mis kokuyor.Anlatılamaz bir güzellik.

-Hey Allah'ım diyorum, kendi kendime,kimbilir,şu yalılarda yaşayan zenginlerden kaçı bu güzelliği görüyor.Muhtemelen,çoğu, günün bu en harika saatlerini uykuda geçiriyor.

İçimi kaplayan acıma duygusu, mutluluğumu bastırıyor.

Sonra,kendime dönüyorum. Baban kaldırmasaydı, sen de leş gibi uyuyordun ya şimdi elaleme akıl mı öğretiyorsun, diyorum.

Öyle bir bahar sabahı,öyle bir seher vakti ki,

sanki şarkı benim için yazılmış.

-Bahar gelince ben hep böyle olurum.mutluyum...

.....

Bu hikaye,her bahar,her sabah, ayrı bir güzellikte yıllarca devam etti.Taaaa Kİ....

O sabah da birkaç voli yapmış,Küçüksu'daki son volide gerçekten VOLİYİ VURMUŞTUK.Balığı çavalye alacak gibi değildi.

Ambara boşalt oğlum kepçeyi, dedi.Başka çare yok, ambara boşalt.

Ağabeyim,torbadan kepçelediği çirozları sandalın içine boşaltmaya başladı.

Allah bereket versin.bugün iyi bir gün.

Ben kürekteyim.Balık,oturağın altına kadar doldu.Artık eve dönme vakti, ama nasıl kürek çekeceğim.

Bacaklarımı gergi tahtasının üstüne uzatmış,pul yağmuru altında kürek çekmeye çalışıyorum.Palaları denizden çıkarmak için topaçları bastırdıkça dizlerimi dövüyorum.

...

Biz uğraşırken vakit epey ilerledi.Ama Beykoz'dan saat altıda kalkan ilk otobüs hala geçmedi.Başka bir araba da görmedim.Sabahın sessizliği,olanca ihtişamıyla devam ediyor.

Ben,artık babam bana söz verdiği yeni ayakkabıyla pantolonu alır diyorum.Sevinçliyim.

Derken bir askeri araç belirdi.Bizi görünce durdular.

Biri bağırdı...-Heeey,siz ne yapıyorsunuz orada?

-Birşey yapmıyoruz balık tutuyoruz.Ne var, ne oldu?

-Çabuk evinize gidin,ihtilal oldu.Sokağa çıkma yasağı var.

-Hay Allah,ihtilalinizin de yasağınızın da sizin de.....

Başka zaman mı bulamadınız ihtilal yapacak.İlkbaharın yazla kucaklaştığı bu güzelim günde, 27 Mayıs'ta,sandalı yüklemişken,nerden çıktı şimdi bu ihtilal.

Biz bu balığı ne yapacağız,kime nasıl satacağız.

Ya benim yeni ayakkabıyla pantolon ne olacak.

İçimden taşan duygularla,Sabahın sessizliği kadar sessiz,haykırıyorum.

-Ben size ne yaptım.Ne ben sizi tanırım,ne de siz beni.Öyleyse neden benim yeni ayakkabımla pantolonuma karşı ihtilal yaptınız.

Kabataş Erkek Lisesi birinci sınıfındayım.Üstüm başım temiz ama kimbilir ne zaman yeniydi.

Babam mütevekkil,durumu farkediyor.

-Üzülme oğlum.Biz de bunları çiroz yaparız.

İyi,yapalım da bu kadar balığı eve nasıl taşıyacağız.

Baksana adam, sokağa cıkmak yasak, diyor.Umurunda mı senin balığın,açlığın yeni ayakkabın.

O da görevini yapıyor.

Balıkları bir şekilde eve taşıyoruz.Babam annemin de yardımıyla 500-600 kg balığı tuzluyor,barsaklarını çekiyor,ipe diziyor.Bahçeye gerdiğimiz iplere asıyoruz,kurusunlar diye.

Sahi,çiroz da ne güzel yenir be.
    Ben sıcak sıcak yemeyi severim.Ateşin üzerinde güzelce alazlayacaksın.
    Sonra bir gazete kağıdının arasında dikine tutup dirhemle döveceksin.Ben terazinin dirhemiyle döverdim çirozları.Sonra iki elinin arasına alıp güzelce yuvarladın mı,kabukları dökülür, yanıkları gider.Dövülünce ezilmiş, lif lif olmuş,dişetlerimi yakardı yerken.

Ben sirkeli sevmem,yumuşasın diye sirkeye yatırırlar ama,bana sertleşmiş gibi geliyor.Kimbilir belki de sirke sevmediğim içindir.

.....

O günden sonra ırıpla bir daha çiroz tutamadık.

Geldiler gelmesine ya.Bir tuhaf,bir garipti gelişleri.

Artık o dipten geçen, ağın içinde dolaşan yemyeşil bulutlar yoktu.

Şimdi artık ben de görebiliyordum onları.Babamın karanlık suları delen bakışlarıyla gördüğü uskumruları.

Ama bunlar farklıydı,beyazdı benim uskumrularım.Hem de dipte çok fazla hareket etmiyorlardı.

Janjanlı sedef,bembeyaz karınlarını suyun yüzüne çevirmiş,hafif kuyruk hareketleriyle, yüzmüyor,adeta dipte yuvarlanıyorlardı.

Gözüm,rıhtımın taşlarına ilişti.

Aman Allah'ım, o da ne,.. taşların arasındaki her delikte birkaç uskumru,kuyruk sallayarak,sanki rıhtımı delmeye çalışıyorlar.

Elimle kuyruğundan tutup çekiyorum,çıkarıp suya bırakıyorum,tekrar bir delik bulup giriyorlar.

Panikliyorum.

Artık onları yakalamayı değil,nasıl kurtaracağımı düşünüyorum.

Lütfen,güzel uskumrular,lütfen kalkın,Karadeniz'e az kaldı, gayret.

Size yalvarıyorum,ne olur kalkın,yüzün,biraz gayret edin.

Ne o ? Yoksa bana mı darıldınız? intihar mı ediyorsunuz?

Bilmiyor musunuz,intihar çok büyük günahtır.

Hem biz sizi yumurtalı döneminizde tutmadık ki.Yumurtanızı dökmüş,yaylaya,Karadeniz'e gidiyordunuz.Adı üstünde, çirozdunuz siz.

Hiçbir resmi yasak yokken,biz yasakları kendi şuurumuzla koyuyorduk, bilmiyor musunuz?

Yavru balıkları, büyü de gel,diye denize atardık.Yengeçleri bile öldürmezdik.Parmaklarımızı sıkıştırmalarına aldırmadan,ağdan canlı çıkarıp tekrar geldikleri denize geri gönderirdik.
    Bilmiyor musunuz?

Heeey,bak gene o deliğe giriyorlar.çıkın ordan be , artık o torik, kofana canavarları da yok,sizi kıyıya sıkıştıracak.Kalkın işte, yüzüp gidin Karadeniz'e.

Bütün yalvarmalarım boşuna..gitmediler.

Gitmediler ve tabii...bir daha da gelmediler.

-Küstü,dedi bazı balıkçılar.Yunan'a gitmiş.

Aradan 45 yıl geçti,hala anlamış değilim, uskumruların neden intihar ettiğini.

Benden başka merak eden oldu mu bilmiyorum.

Zaten, Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsü'nü , masraf oluyor diyerek,Baltalimanı'ndan kaldırıp,Sapanca gölünün kıyısına hapseden zihniyetin,merak etmesini de beklemiyorum.

50'li yılllarda yaptıkları araştırmalarla günümüze ışık tutan,o zamana kadar bilinmeyen birçok balığı sularımızda bulan,göç yollarını,yumurtlama alanlarını keşfeden araştırmacıların ve onlara istedikleri balığı tutarak araştırmalarına kendi çapında katkıda bulunan Anadoluhisar'lı usta oltacı Saim Ağabey'in hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.
    ...

balıkçı
    Moderatör

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Mart 2008
  2. GÜRKAN

GÜRKAN

Favori Kamış:
    Olta,Tüfek
    En İyi Avı:
    Sazan 1,3 kg
    Reis baba ne güzel bir anlatımdır o ,inan nefes bile almadım okurken.Eline yüreğine sağlık .:) Ancak o bahsettiği uskumrular gerçekten ne oldu ? Eski topraksın bilirsin.:eek:

3. mahir abi.
    öğlen öğlen gözlerim doldu yahu...

bu ne hissiyat, bu ne anlatım böyle.

hoş, bu çarpık zihniyetler, vurdumduymaz avcılar bitmediği sürece, biten, yiten bir çok şeyin arkasından sadece gözlerimiz yaşararak anılarımızı karıştıracağız ya.

yazık ki, anılarımızda da her geçen gün her şey azalmaya devam ediyor.

4. Büyüksün Reis
    Bizlere öğrettiklerinin hakkı ödenmez.
    Üstüne üstlük birde, kıssandan hisse çıkaracak çok şeyler öğretiyorsun
    Sizin gibi eski topraklar oldukça sırtımız yere gelmez...

5. Khakan

Khakan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    İstavrit-İzmarit
    Reis Baba eline koluna sağlık
    İnan, şu öğlen saatlerinde deli gibi işin arasında nasılda alıp gittin bizi
    güzellik diyarına anlatamam.
    Ama anladığım o ki SEN özlemle bahsederken bu güzellikleri bizim yaşlardaki veya daha genç balık ve deniz tutkusu olanlar bunları hiç yaşayamadı.
    En azından sizler bize o günleri anlatmakla gerçekten de çok büyük dersler veriyorsunuz. Dilerim bizlere de o güzellikleri çocuklarımızla yaşama şansı nasip olur.
    Tekrar çok teşekkür eder saygı ile ellerinizden öperim.

6. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    reis amca çok güzel bir hikaye, paylaşım için teşekkürler.

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Hayat

Çok duygulandım. İyi ki bizimlesiniz :) Ne şanslı bir aileyiz biz.:) Hakkınızı nasıl öderiz bilemiyorum.Sevgiler,saygılar :)

8. çok güzel bir anlatım sanki bir roman edasında anlatımış :)

9. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Çok güzel bir yazı olmuş. Bir solukta okuyorsun. hatta okumuyor yaşıyorsun. ellerinize sağlık Reis... Aktarım yorucu olmuştur..

10. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Bir anlatım bu kadar güzel olur;müthiş!Adeta film seyreder gibi görsel olarak canlandı gözümde.
    Emeğin için teşekkürler Mahir amca.

11. Sevgili Mahir Amca

Hikaye tadında ve anlatılabilecek en güzel şekilde yorumlanmış bu yazı

için size teşekkür ederim...

12. simendifer

simendifer Sennur

Reis amca biliyorsunuz daha önce de okumuştum bu hikayeyi alıntı yaptığınız kardeş siteden... O zaman yorum yapmamıştım (belki bana kızmışsınızdır yorum yapmadığım için)... 2. kez okudum ve şimdi yine yapmayacağım... Bana göre bu hikayeye yorum yazılmamalı çünkü... Okunmalı sadece ve akıllanmalı... Okumalı ve yaşanmalı...

Emeğinize sağlık Mahir amca, teşekkür ederiz... Sonsuz sevgiler,

(Bir hikaye daha vardı Mahir amca, bence onu da yayınlamalısınız... En az bu hikaye kadar hayat kıvamındaydı o da... Yayınlayın da hepimiz sebeplenelim biraz hayattan... Başka türlü iflah olmayacak zihinlerimiz)

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Allah hepinizden razı olsun,
    Duygularımı benimle paylaştığınız ve layık olmadığımı düşündüğüm övgüleriniz için.

Sennur, hemen sırrımızı faş etmişsin.;)
    Bütün barutu bir anda ateşlersek, sonra ne yaparız.:p
    Hele biraz zaman geçsin, belki daha gün yüzü görmemiş hatıraları yad ederiz hep birlikte.Yayınlanmış olanları da tabii buraya aktarabiliriz,alıntı kaydıyla.
    Yeter ki sizleri sıkmamış olayım,uzun uzun yazıp da.
    Allah'a emanet olun.

14. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    mahir amca yazı yazan ve olta tutan ellerin dert görmesin çok teşekkürler :)

15. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    :) Valla çok güzel anlatım olmus o ellerinize sağlık. daha önce duymamıstım uskumru intaharı. Bu anıyı paylastığınız için çoook teşekkür ederim :)

16. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Reis baba eline, emeğine ve ruhuna sağlık. Yazıyı tek solukta okudum ve ne yazık ki hala ne kadar etkisiz ve zayıf olduğumuzun bir kez daha farkına vardım. Paylaşım için çok teşekkürler.

17. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    teşekkürler mahir amca teşekkürler.

söylenecek çok şey var aslında ama ; ne bizim kelime dağarcığımız yeter anlatmaya , nede ellerimizde derman kalmaz yazmaya. o yüzden sadece teşekkürler.:)

18. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    Amca Dediğinde Böyle Olmali Be. Ben Bu Kadar Uzun Yaziyi Okudum Ya Hayret . Ama Birakamadimki Yarida. Bi Gün Sizi Ziyaret Etmek Isterim Reis Amca.

19. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    elinize sağlık. o zamanlara yetişemediğim için üzülüyorum bazen:(

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Cadayl REİS,
    Aktarım:) biraz yorucu oldu evet ama uğraştığıma değmedi mi?