Uskumrunun Intihari

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Değmez olurmu sevgili büyüğüm.. Öyle keyifle okunuyor ki.. Ellerinize sağlık tekrar.

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Kusurumuza bakmayın siz bizim, okumayı sevmiyor okumuşumuz bile, yazılarınızın üzerinden geçivermiştim de, detayını okuyamamıştım. Erinmiş, tembellik etmiştim.
    Allah razı olsun çünkü uyandırdınız beni. Balıkçılık tarihi bunlar, bilene de bilmeyene de, uzmana da, amatöre de çok alacak şey var satır aralarında.
    Ah Balta Limanı, Ah enstitü, Ah EBK... Hani Marşal yardımlarıyla alınan teknelerden bir ARAR kaldı ya, hani onun kardeşleri...
    Manyat diyorum, çocuklara donattığım bir ığrıbı gösteriyorum, ığrıpta da trata da, tarlakoz da hep onu gösterip üzerinde anlatıyorum, bunun daha uzunu, daha derini, daha büyük/küçük gözlüsüdür diye... Ne edeyim bilen de kalmadı, kullanan da, hatta kullanımı yasaklandı kıyı sürütme ağlarının.

Anlatacak çok şey var, dilenecek çok ta özür...

Sualinizin cevabı, uskumrunun intihar nedeni; boğazın akıntıları, esen rüzarlar ve ters akıntılar, suyun her metrede ayrı tuzlulukta olması, balığın sıkıştığı bazı tabakalarda oksijenin hızla tükenmesi, yada sıkıştığı bir cepte aniden farklı tuzluluktaki bazen de Karadenizin diplerinden gelen kükürtlü hidrojen gazıyla bulanmış suların baskınına uğramasıdır.
    http://hosttest.artuz.com/Artuz/pdf/1026.pdf
    Hürmetlerimle...

Son düzenleme: 8 Aralık 2006
  3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    allah allah ben nasıl kaçırdım bu hikayeyi mahir amcacım yazı için çok teşekkürederim bayagı duygulandırdı beni o anı yaşamasamda yaşamış kadar oldum

4. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    mahir amca harika bir hikaye, paylaşım için teşekkürler

5. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Peki eskisi gibi geri dönme ihtimali var mı hocam? Bahsettiğiniz faktörler hep doğal faktörler gibi duruyor ancak mutlaka insanın rolü çok büyük uskumrunun intiharında.( İntihar süsü verilmiş cinayet ya da )

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Boğazda dipte kanal denilen bölümde ceplere balıklar hapsolur, yukarı çıkamaz, zira ya soğuktur, ya sıcaktır, yani termoklin vardır. Burada yığılan balıklar hızla oksijeni tüketir.
    Bazen Kirlilik ve atıklar bunu hızlandırır. Ama reis in bahsettiği yıllarda sanırım asıl mesele doğal etkenlerdi
    Şu an yok uskumru, nedeni boğazdaki ışık ve ses kirlilğidir. Göçten vaz geçti 80 li yılların başında uskumru ve daha niceleri. Sarosta biriktiler,ki Saroz da Marmara'dan pompalanan (bunu uydu fotograflarıya gösterdim bir kaç kere) orgnik atıklar nedeniyle zenginleşmişti. Şu an aşırı avcılık oradan da balığı ürküttü ve Semadirek adası güneyine çekti. Orada da kalmadı daha da bitecek belki. Edremit körfezi girişinden, Çanakkalden gelen uskumru bolluk haberleri giderek azalacak gibi geliyor bana...

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bunlar ihtimaller tabii.
    Benim gördüğüm uskumrular, her yıl aynı zamanlarda , aynı tabiat şartlarında ve aynı şekilde göç ediyorlardı.
    O balıkları gördüğüm gün de hava son derece sakindi, rüzgar yoktu,
    Balıklar Karadeniz'e çıkarken daima kıyıları takip ederek çıkıyorlar, yani kanal etkisi söz konusu olamaz diye düşünüyorum.
    Görünen bir kirlilik yoktu.
    Bizim uzun yıllar boyunca alıştığımız, gözlemlediğimiz şartlarda değişiklik yoktu.
    Ayrıca uskumrular kafalarını rıhtımdaki taşların arasına sokarken, diğer balıklarda böyle bir durum görünmüyordu.
    Her balığın karakteri ve dayanıklılığı farklı muhakkak ama görünür bir sebep yoktu.
    H2S etkisi olabilir,uskumru da buna karşı diğer balıklardan daha hassas olabilir.
    Bilmiyorum.
    Bildiğim o yıldan sonra Anavaşya düzeninin uskumrular için bozulduğudur.
    Biz Kasım ayından itibaren de uskumruyu Marmara'ya göçü sırasında yakalardık ama bu sefer kanala uzatma ağı atardık.
    Yanılmıyorsam İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışında bir eşik var, bu eşik cek-valf gibi çalışıyor ve Karadeniz'in az tuzlu, az yoğun suları üst akıntı olarak Marmara'ya doğru akarken, balıkçıların Kanal dediği Marmara'nın çok tuzlu ve daha yoğun sularından oluşan alt akıntı da Karadeniz'e doğru akıyor.Fakat bu alt akıntı hava şartlarına bağlı olarak bazen boğaz ağzına ulaşamadan akış gücünü kaybediyor.
    Kanal suyunun ani olarak üst akıntıya veya daha doğrusu, üstteki soğuk suların kanala karışması, balıklarda şok etkisi yapıyor ve biz buna Kırgın diyoruz.
    Kırgın ise genellikle Mart ayında oluyor.
    Bu ayda Karadeniz'e dökülen ırmakların taşıdığı kar suları yüzünden üst akıntı çok soğuk oluyor.
    Bir de rahmetli babam,(Çok ilginçtir) balıkların avlanma zamanlarını karadaki tabiat olaylarıyla bağdaştırarak söylerdi.
    Mesela Eylül'de demezdi, incirler olunca, derdi.
    Kiraz zamanı, derdi.
    Bunları sonra anladım.
    Her yıl mevsimler az çok kayıyor, daha erken veya geç ısınıyor ve soğuyor sular.
    Karadaki ve denizdeki canlılar, programlandıkları gibi (bizim takvime bakmadan;) ) kendi yaratılış takvimlerine göre davranıyorlar.
    Babam da bunu yakalamıştı, demek.
    Vs vs.
    Çok uzattım kusura bakmayın.
    Hani, sesli düşünüyorum deriz ya, ben de yazılı düşündüm.:)

8. afet

afet

:) Mahir abi anlatım harika teşekkürler, saygılar,

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Reis Abi çok teşekkürler, Allah size uzun ömürler versin.
    Uzatmak mı, ah abim... Biz son ucunu yakaladığımız, bazılarına geç kaldığımız, o nedenle anlamakta güçlük çektiğimiz, ülkemize özgü ve pek çok bilimsel yargının üstünde bu bilgileri sayenizde daha iyi anlıyor ve anlıyacağız.
    Lütfen zamanınız oldukça bize o günleri, avlanma yöntemlerini, bereketi, bereketin devamı için balıkçının denize ve balığa bakış açısını anlatınız.
    İnanın ben kendi adıma çok müteşekkir olacağım.

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    hayran oldum tek kelimeyle

11. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Eywallah REİS insan okurken sanki o zamana gidiyormuş gibi bi his kazanıyor çok güzel bir anlatım teşekkürler

12. bluemarine

bluemarine

Favori Kamış:
    Sırtı
    En İyi Avı:
    Turna 3 kg,kalamar 1.2 kg
    Onu yazan ellerine sağlık reis gerçekten çok güzel olmuş.

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ya ben bu yazıyı kendi pcme indirmek istiyorum olmadı nasıl yapcam ?????

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yazdıklarının samimi duygular olduğunu anlıyorum ama özür dileyecek bir şey yok.
    Maşallah sitede öyle bir mesaj akımı var ki, ne demir tutuyor, ne de bir yerde durulabiliyor;) akıp gidiyor insan mesajlarla birlikte .
    Seni biraz üzeyim mi , ya da benim üzüntümün bir kısmını sana aktarayım.
    Baltalimanı'nda çok güzel bir müze vardı.Hatta benim da acizane oraya bir katkım olmuştu.
    Bir gün Anadoluhisarı'ndaki Amcazade Hüseyin Paşa yalısının önünden kıyıdan bir marya ağı çekmiştim, ölmüş, kabukları açılmış bir midye çıkmıştı.
    Kabuğun bir tarafında bir balık, kafası üçgenimsi, rengi kahverengi gibi.,yapışık,
    öbür kabuğun içinde itinayla dizilmiş, kayabalığı (Gobius) yumurtası iriliğinde sarı inciler gibi 30-40 belki daha az ya da çok yumurta.
    O balığı ilk defa görmüştüm.
    Ağlar kıyıya, ben, elimde hazine gibi gördüğüm o midye, doğru Baltalimanına, bu nedir diye?
    Aldılar, baktılar, görüştüler, '' Bir tür yapışkan ördek balığı'' , bunu müzemize koyalım, dediler.
    Mutlu oldum bu arada da müzeyi gezme fırsatı buldum.
    Sonra yıllar geçti, Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsü kaldırıldı dediler.
    Aman Allah'ım olamaz, nasıl kaldırılır, ne olur, derken,
    çok masraf oluyormuş, Sapanca kıyısına tatlısu balığı incelemeye göndermişler.dediler.
    Prof. Kurt Kosswig'in kemikleri sızlamıştır herhalde mezarında.
    Daha sonra bir gün o baha biçilmez müzeyi, daha doğrusu kalıntılarını Beykoz'da gördüm.
    Adının başında Doç. yazan biri bana bir şeyler anlatıyordu.
    Bunlar ne dedim, o maskeli yengeçler, çeşitli kabuklular, yerlerde palamut dizdikleri meyve sandıklarının içerisinde üstüste duruyorlardı.
    Aman dedim, bunlar kırılır, kaybolur, bozulur,
    Ne dedi bilmiyorum, bilmeye de gerek yok, gördüğüm manzara ne diyeceğini anlatıyordu zaten.
    :( :mad: :( :mad: :eek: :confused:

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Kurt Koswig

Reis abi, Ben Ege Üniversitesi mezunuyum, Orada Fen fakültesinin başında Remzi Geldiay hocamız vardı (mekanı cennet olsun). Yanında onun yetiştirdiği pek çok hoca Hidrobiyoloji anabilim dalında eğitim veriyorlar, ki bu hocalarım hâla Ege Su Ürünleri Fakültesinde görevlerinin başındalar.
    Bu hocalarımız Kurt Koswig hocanın öğrencileri olma şansına erişmişlerdir ve bize verdikleri eğitimde de bunu her zaman hissederdik. 1982 yılında Su Ürünleri Genel Müdürlüğü (o yıl genel müdürlük te kapandı ve balıkçılık sahipsiz kaldı) Samsun il müdürlüğündeki balıkçı bilgilendirme seminerlerinde Koswig hocayı dinleme şansı bulmuştum. Bir anlamda Koswig hocanın torun öğrencilerindenim.
    Bilmeyen arkadaşlarımız için söyliyeyim, Hitler'in hışmından kaçan bilim adamlarından biridir Ord. Prof. Dr. Kurt Koswig. Kendi memleketi bilmiş ülkemizi ve pek çok hizmetlerde bulunmuş, Manyas kuş cennetini keşfeden ve ülkemizde bu gün bile dengi araştırma yapılamayan çalışmalara imza atmış Balta Limanı Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsünü kuran kişidir.
    Balık ve Balıkçılık mecmuasının sayfa aralarında burada gençlerin bu gün sorduğu pek çok sorunun cevabı vardır. Sanırım İstanbulda sahaflarda yada kütüphanelerde hala bazı nüshalarına erişilebilir.
    Şu anda yeniden yapılanmasını tamamlayamamış 30 a yakın balıkçılık eğitim kurumu ve bir sürü sorumlu genel müdürlük 30 yılda o anlattığım çalışmaların 30 da birini yapamadığından balıkçılığımızda böyle sancılı günler yaşıyoruz.
    Dilerim tez zamanda bu gaflet uykusundan uyanırız.

Son düzenleme: 21 Aralık 2006
  16. Erdem Manisalı

Erdem Manisalı

Favori Kamış:
    Zıpkın, sepet, olta
    En İyi Avı:
    Yılan balığı
    çok güzel bir hikaye insanın içi hoş oluyo hakkaten.

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yakup Hoca'm

Ben farklı bir dalda tahsil yaptım ama balıksız olmuyor tabii.:)
    Dolayısıyla ve yaş icabı, Remzi Geldiay, İlham artüz, Kenan Korkmaz gibi hocaların araştırma yazılarından bir hayli okumuşluğum var.
    Allah hepsinden razı olsun.
    Bu yazılarımız belki özel sohbet gibi oluyor ama ben, gençlerin bunlardan bir şeyler çıkaracağını ümit ediyorum.
    Çalışırken, yanımdaki arkadaşlarıma şöyle derdim:
    Arkadaşlar, siz beni geçmek zorundasınız,işinizde benden daha iyi olmalısınız.
    Bu takdirde ilerlemiş oluruz.
    Benim kadar olursanız, durduğumuz yerde sayıyoruz demektir.
    Eğer bana da yetişemezseniz, o zaman geri gidiyoruz ve bu hiç istemediğim bir şeydir.
    Şimdi balıkçılık konusundaki bunca fakülte,eğitim kurumu, eleman vs varken(Yapanları tenzih ederim) Ord.Prof.kurt Kosswig'in Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsü'nün çalışmalarına kıyasla ileri mi gittik geri mi kaldık?
    Hep birlikte düşünelim ve bunu her konuya uyarlayalım, diyorum.,
    Esenlikler.

18. bekarbey

bekarbey

Favori Kamış:
    Olta:)
    En İyi Avı:
    Aşkına Eşkina, Lüfer
    Mahir amca ellerine kollarına yüreğine sağlık gerçekten çok hoş ve yüksek dozda duygu yüklü bir anlatım olmuş. Şahsen okurken sankı sizinle birlikte bende oradaydım. Nasılda insanın gözünde canlanıyor. Sizden öğreneceğimiz çok ama çok şey var Mahir amca. Sitedeki üyelerin hepsi birbirinden değerli insanlar ama senin yerin başka başka:) anlatımların gerçekten birbirinden güzel... sağolasın varolasın Mahir amca.

19. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Mahir Abi tabi ben yeni okuyorum bunları :)
    En güzelini Namık söylemiş,
    Tecrübe bir yere kadar da, TILSIM denen bişey var ve biz (en azından ben) bunu henüz bilmiyoruz.

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Erdem - Orhan - Ali

Teşekkürler, güzel duygu ve sözleriniz için.
    Sizleri bir an için de olsa o günlere götürebildiysem ne mutlu.
    Hepinize selam ve sevgiler.