Ustalar yardim edin bakalim

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Ercanh tarafından paylaşıldı.

1. Ercanh

Ercanh Yusuf er

Direk soruyu sorayim ben. Alba star blue 40 makina var.135 cm bot kamis ile kullandim tekneden attik.balik buyuk deng geldimi makina cok zorladi takila takila kolu dondurdum. Soru su bauer marka makinalar var onlardan alsam sorun olurmu 100 130 tl civari bi makina olmasi lazim.ayni zmanda kiyidan da kullanabileyim makinayi. Okuma trinity ve revenger modellerine baktim bakarken de bauer makinalar denk geldi okumalar 1 bilyali bauer ise 5+1 vs. Yada makina alirken neye bakayim takilmamas icin drag gucune mi bilye sayisina mi devir oranina mi makina boyutuna mi 50 lik 60 lik 40 lik yada 4000 lik 5000 lik gibi???

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Serdar köylü adlı üyemiz bu konuların üstadıdır.Kişisel sayfasına girip,buna benzer sorulara ne cevaplar vermiş bir incele bakalım;)

Ercanh bunu beğendi.
  3. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Balık büyük derken kaç kilo geldi de zorladı ?
    Bir balığı çekerken (özellikle kiloluk balıklar için söylüyorum) direkt makine ile sarmaya çalışmak yanlış bir davranış. Kamış ile ağırlığı kaldırıp makine ile boşluğu sarmak doğru hareket ....

Drag nedir biliyor musun? Misal; bir makinede 10 kg drag var yazıyorsa, kalamayı tamamen kapattığın zaman 10 kg a kadar karşı çekim kuvveti uygulanmazsa makineden ip alamaz anlamına geliyor. Bir çok kişinin yanlış bildiği gibi, 10 kg a kadar balığı çeker anlamına gelmiyor !

Bunlar biraz yardımcı olur makine seçimlerine. Sormak istediğin başka bir şey olursa buralardayız.

Nixdorf ve guney bunu beğendi.