Ustalara bir soru

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında rainman tarafından paylaşıldı.

1. rainman

rainman

Favori Kamış:
    her türlü olta
    Aynı istikamette bir soru daha :)

Peki sayın abiler o zaman bir soru daha: Balık avlarken derler ki ses çıkarmayın sessiz olun, balıkları ürkütmeyin derler. Rapalalara baktığımızda içinde küçük bilyeler olduğunu görüyoruz balığı cezbetsiz diye, yada filmlerde köpekbalıklarının ilgisini çekmemek için ses çıkarmayın diyorlar. Bu durumu nasıl izah edersiniz?

2. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Selman kardeşim, Ziya Paşa'da buna uygun bir bend yok sanırım. Kusura bakma:):)

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
  4. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    dolun ayda cok gusel balık oluyor ay ısıgı dipte haifif bir aydınlık yaratınca balıklar yeme deli gibi saldırır :) ozlelikle izmir ıldırda dolunayda kayık bulamam problemi oluyor :)

5. rainman

rainman

Favori Kamış:
    her türlü olta
    Abi ıldır'da balık olmadığı zaman mı var ;)

6. ozan

ozan Ozan

dolunayda balık haraketli olur avlamak istediğiniz balığın durumuna göre avantaj sayılabilir ama bence dolunayda balık az olur bunun sebebininde gelgitten kaynaklanan akıntı olduğunu düşünüyorum ama ilk ay ve son dördün döneminde iyi balık yakalandığını söyleyebilirim

7. küçükhoroz

küçükhoroz ahmet

gece kıyı balıkçılıgında ayla mı aysız mı av daha verimli olur??

görüşlerinizi bekliyorum dostlar..

8. küçükhoroz

küçükhoroz ahmet

kimse fikrini paylaşmıyacak mı dostlar?

9. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ahmetçim daha önce de tartışılan bir konu idi bu.Ama madem yine sormuşsun.Ay ışığı olmadan yakamoz yapıyor.Ay ışığı yakamozu kırıyor.Bu nedenle daha verimli bir av oluyor.Şahsi tecrübemdir.

10. küçükhoroz

küçükhoroz ahmet

teşekkür ederim daha önce bu konunun açıldıgını bilmiyordum yeni üyeyim neyyse.. bencede ayla av daha verimli,zira balık ayda yürür derler büyüklerimiz yani hareketli olur..

11. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Yakamozun olmadığı yerde ay ışığı dezavantaj, eğer su sığ ise balıklar aydınlık nedeniyle tedirgin oluyor vuruşlar da daha kaçamak vuruşlar halinde hissediliyor, ancak yakamoz olan yerde ise ay ışığı Halil in söylediği gibi yakamozun efektini azalttığı için avantaj olabiliyor. Aslında biraz da hedef balığa göre yorumlanabilecek bir durum.

12. küçükhoroz

küçükhoroz ahmet

ay da balıgın daha aktif daha hareketli oldugunu düşünüyorum ayla sessiz bi ortamda avın daha verimli geçecegi kanısındayım..

13. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    Bence kesinlikle hedeflenen balığın cinsine göre, ay ışığı haricindeki hava şartlarına göre, hatta kullandığın yeme göre bile verim değişiyor. Şöyle ki mırmır avlamak istiyorsan ki mırmır diptedir genellikle ve dolunayın ışığı direk olarak yetişemez ve dolunay seni çok fazla etkilemez. Rüzgar ve dalga varsa dolunay yüzeye yakın yaşayan ve avlanan balıkların avcılığına fayda getirir. Ama buralarda avlaması en zor olan karagözün (sargosdan bahsediyorum) bile ayın haline göre uygulanacak av metotları vardır. Her türlü ışık ve ses onu tedirgin edeceği için ses çıkartıyorsanız ya da fenerinizle suya ışık kaçırdıysanız zaten ayın durumuna hiç bakmayın. Siz kendinize düşen ses ve ışık tedbirini aldıysanız dolunaylı günlerde suya düşen durağan bir gölge (mesela ağaç gölgesi veya cüsseli bir kayanın gölgesi) size karagözünüzü getirebilir. Eğer dolunay yoksa yakamoz vardır ki bu sefer oltanızın mümkün olduğunca sabit durması gerekir ki bu da yakamozun parıltısının balığı huzursuz etmesini önler. Ama sonuç olarak herkesin kendince edindiği bir tecrübe vardır ve kimisi dolunayda daha verimli av yapar kimi de ayın görünmediği durumlarda. Ben her koşulda uygun metodlar kullanılırsa av yapılabileceğine inanıyorum... Dolunayda da yakamozda da oltalarınız boş kalmasın...

14. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg

BUNUN cevabi nisan-temmuz ay isigina gerek yok....agustos-mart
    ay isigina gerek var

15. megos62

megos62 Onur

Favori Kamış:
    DAM Python Power Spin 2.70
    Favori Makine:
    MITCHELL Ultracast 6000
    En İyi Avı:
    2,5 kg. Sazan , 74cm. Turna
    Gececi ve gündüzcü balıklar vardır. Örneğin çipura gececi iken levrek, turna gündüzcü balıklardır.Turna avı için en iyi zaman yeni ay olduğu zamandır. Yani ayın gökyüzünde görünmediği zaman.. Gündüzcü balıklar için dolunaylı gecenin sabahı hiç boşuna ava gitmeyin. Örneğin Temmuz ayında ayın 18 i yani çarsamba günü yeni ay var. Balığın en iyi yaptığı zaman ise ayın doğuşundan güneşin doğuşuna kadar geçen süre. yaklaşık 1 saatlik zaman. Size kolaylık olsun Çarşamba günü ay 04:04 te doğuyor. Güneş ise 04:48 de. Balık sadece bu saatlerde vurcak diye bişey yok tabi. :) Ama avınız daha verimli geçer.

Bu dediklerim saçma gelebilir. Ama gerçekten bunları arastırdım ve doğruluk payı varmı diye denemeler yaptım. Sonuç Olumlu..