ustalara bir sorum olacak

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında darbaz tarafından paylaşıldı.

1. darbaz

darbaz

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    orfoz 8 kilo
    arkadaşlar size bir sorum olacak kefalı nasıl avlayabilirim benim bildiğim bir teknik var onu size anlatayım eğer başka tekniklerde varsa bana anlatabilirmisiniz? önçe bir parça misina üzere 1o tane kancayı bağlıyorum sonra bir parça ekmek kesip içine bir taş koyup bu kancaları üzerine sarıyorum sonra içeriye fırlatıyorum genellikle bu teknikle kefal tuttum ama bir kefal tuttuktan sonra diğerleri yeme salmıyor bu konuda napabilirim.

2. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Necip Öncelikle aramıza hoşgeldin.

Saldırmıyor olacaktı sanırım.:)

Benim başıma gelmedi yazın adada bende kefal tuttum. ama dip kıbrısıyla değilde yüzey kıbrısıyla. Yani ağırlık yok, balık suyun üzerindekine saldırıyordu.

defalarca salladım oltamı saldırdılar. Heralde yemlemeyle alakalı bir sorunun olsa gerek.
    Veya içine koyduğun taşda bir koku falan olmasın. Balıklar en ufak değişik kokudan ürkerler. Belkide taşda yağlı mazor veya başka bir madde kokusu olmasın.

Rasgele

3. Kingfisher

Kingfisher Barış ÇALIŞ

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 420cm Surf Olta Kamışı
    Favori Makine:
    OKUMA RAW 65
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bu hafta bebekte kefal avlayanları gözlemledim. İstavrit ve İzmarit (bence o an elinde hangi balık varsa) bağırsaklarını kancaya takıosun. Kefaller deliriyor.
    :D

4. rüzgar2

rüzgar2

taşda değil taşta mazorda değil mazotta olacak sanırım...:)
    yok bence kokuyla ilgili değildir...kefal bu ne yapacakları belli olmaz...

5. semiho

semiho

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 istarvit 1 izmarit(hemde yemsiz)
    Bu yöntemle yakalanmış kefale örnek. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=4694

6. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    zıpkın vardı beceremedim oltayla idare ediyorum...
    En İyi Avı:
    Tek kelimeyle LEVREK 1 kğ yeter bana :)
    Merhaba bu ilk mesajım :)))

Merhaba
    kefal yakalama konusunda sanirim sana yardimci olabileceğim... ben bu aralar geceleri sadece kefal avina gitmeye basladim yalniz gittiğim yer kücük balikci teknelerinin limanı eger sende kefal avına boyle biyere gidiyorsan sana verecegim bilgi gercekten cok işe yarayacak... oncelikle oltandan baslayim oltana sadede 2 iğne bağla normal sırada ve kucuk kursun tak iğnelerinin 6 veya 7 numara olmalı yem konusunda da sana gumus balıgını onereceğim , gumus baliğini temizle ve kucuk parcalara bol sona arta kalan iç organlari ve baş kısmını uzerine cıkacagın teknenin dibine dok 5 dakika sessiz bir sekilde bekle ve iğnene gumus balıgından elde ettiğin yemleri tak ve oltayı teknenin arkasında assagı dogru sarkıt misinanı gevsek bırak Kefaller yemi somurarak yedikleri için misinanda sadece kucuk carpmalar hissedeceksin kucuk kursunun olmasının nedenide kefal yemi cekerken serbestce hareket ettiğini gördugunde o yeme guvenmesidir, iğnelerde kucuk oldugu için ani hareketle kendi kendini yakalatıyor ve aklında bulunsun cok buyuk kefalller için yanında mutlaka Kepçe gotur ben bu yontemle coooooookkk kefal yakaladım ve 2 kiloluk bir kefalı kepçem olmadıgı için kacırdım :(
    Rasgele....

Son düzenleme: 7 Kasım 2006
  7. japon19

japon19

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    en iyi balık daha tutulmamış olandır.
    necip kardeşim kefal avında misinanın kalınlığı önemlidir.olabildiğince ince misina kullan.kıbrıs oltaya ekmek kullanıyorsan beyaz , kurt gibi yemler kullanıyorsan siyah iğne kulan... kefal kurnaz bir balıktır, misina ve iğneleri görürse kesinlikle yaklaşmaz.

8. afet

afet

:) Necip ustalar gerekli cevapları vermişler. sert olmayan yemleri tercih et, balığın kılçıksız yerleri, kokmuş balığa bulanmış tavuk göğsü, ekmek içi kullandıklarım. rastgele. bu arada nice senelere ;)

Son düzenleme: 8 Kasım 2006
  9. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Sevgili imza ayarı olmadığı için adını, yaşını, cinsiyetini bilemediğim Latince profil ismi olan arkadaşım::D Anlattığın yönteme katılıyorum. Ancak deneyimlerime istinaden Gümüş balığı yerine çok daha kokulu Sardalya'yı kullanırsan daha iyi bir sonuç alacağını ifade etmek isterim. Kolay gelsin..

10. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    selam

20 gun önce arkadasımın ögrettigi bi yöntemle 20 yakın sarı kulak kefasl yakaladım olay cok basit 25 numara misinanın en ucuna ufak bi toz kanca kancanın bir karış yukarısına da beyaz renkte cinokop için kullanılan buyuk kancalar dan bagla ana bedene direk baglıyorsun simdi buyuk olan kancaya kokmus balık iç organları yada gumus balıgının ortadan kesilmis bi parcasını tak en ucuna daki ufak kancaya da ufacık bi tavuk eti veya kokmus yem parcası ne olursa takıyorsun ve balık yakalıyorsun :)

Kefal buyuk parcayı yoklamaya gelince ince kancadaki ufak yemi alıyoo agzına sanki buyuk parca yemden ayrılmıs ufak lokma sanıp atlıyoo hemen :) ayrıca buyuk kancadaki yem de oltamızı uzaga atmamızı ve dogal agırlık sebebiyle daha dogal batıs saglıyor yemde bu yöntem gunduz balıgı görerek daha randıman vermektedir saygılarımla

11. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Daiwa r'nessa RN 802 MHFSAF --- Shimano AX27MH --- Shimano beastmaster AX240MH
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Selam mesajini daha yeni gordum.Ben kusadasinda iken cok guzel bir yontem biliyordum kefal yakalamak icin hala aklimda ilgilenirsen duzenegi fotolayip yollayabilirim

12. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    ümit abi gönderirsen iyi olur.bizde yeni bir yöntem öğreniriz böylece.:)

13. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Kusadasinda bu sistemle her yaz sezonunda kefal yakalardim:)Aslinda sistem cok basit fotoda goruldugu gibi.Agactan veya plastikten batmayan yaklasik 50/60gr agirliginda bir mantara (agirlikmi desem herneyse :) ismini unuttum samandra ydi galiba) sekildeki gibi birer karis aralilarla kancalari baglariz.Misinanin sonuna bir firdondu ve bir parca (duzenegin geri kalan tarafinin batmamasi icin)strafor yani kopuk parcasi ekleriz.Olay bundan ibaret.Ama sunuda belirteyim ekmegi kancalara baglama sekli hayati onem tasiyor yani usulune gore baglanmazsa kesinlikle kefal ekmegi yemiyor.

14. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Yem olarak kullanacagin ekmegin kesinlikle cok cok taze olmasi gerekiyor.Ben sabahlari servis yapan firincidan sicak sicak alirdim.Ekmegin icini kullanman gerekiyor.Isaret parmaginin ilk cizgisi buyuklugundeki taze ekmek parcalarini kesinlikle zedelemeden yani bastirip hamur haline getirmeden kancanin etrafinda dondur ve kancanin misinayla birlestigi yerden parmaklarinla yapistir ekmek taze olacagi icin bir iki bastirirsan kancanin ust tarafi hamurlasip yapisacaktir.Orasi onemli degil zaten onemli olan kancayi ekmegi hamur haline getirmeden saklamak.Zaten sistemi savurup attigin zaman ekmek suyun etkisiyle sunger gibi dahada sisecek ve kanca kesinlikle gorukmucektir.Ekmegi naylon bir posette agzi kapali olarak saklarsan butun gun taze olarak kullanabilirsin.Ondan sonra yapman gereken tek sey samandrayi gozlemek :)Cok hos oluyor bu sistemle balik yakalamak .Samandrayi suyun icinde zigzag cizerek geldigini gormek ayri bir zevk. Insallah isine yarar bu sistem.
    Birde unutmadan soyleyim kancalari bagladigin misina, ana misinadan govdeden daha ince olursa daha iyi olur.

Son düzenleme: 18 Şubat 2007
  15. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Insallah bu sistemle avlanirken zargana yakalamassin duzenegi karman corman ediyor:)

16. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    ümit abi çok teşekkür ederim gerçekten güzel bir sisteme benziyor.yazın ilk işim bu sistemi denemek olacak.inşallah şöyle büyük bir kefal yakalarım.birde hangi saatlerde denesek daha iyi verim alırız?

17. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Rica ederim ibrahim umarim isine yarar.Sabah erken saatleri tercih et

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Önder bir sorum olacak.
    Şimdi demişsinki kefal yemlere doğru geldiğimde ufak kancadaki yemi büyük parça yemden kopmuş bir yem olarak algılıyor ve yeme fazla huylanmadan atlıyor.

Peki bu yöntemle tuttuğun balıkların hepsi ufak kancayamı geldi, bu çok önemli, eğer hepsi ufak kancaya geldiyse, bu tür bir köntemle sırf kefal değil, yapısı gereği tedirgin olan başka balıklarda yakalanbilir. Bu tür bir yöntem değişik takımlarada uygulanabilir. Biraz daha ayrıntı verirse çok faydalı bir bilgi olabilir.