Ustalara soru

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bluemarlin tarafından paylaşıldı.

1. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Yazın Sidede iskeleden avlanırken bir yandan atçek yapıyorum bir yandanda yakaladığım küçük bir gambiti diğer kamışimla canlı olarak iskeleden atabildiğim kadar uzağa attım neyse bir iki saat sonra hiç bir aksiyon olmayınca gitmeye karar verdim canli yemin olduğu takımı toplarken baktım çok ağır yosuna falan takıldı zannettim ama epey bir zorlayınca gelmeye başladı çuval gibi ağır ağır çekerken zor sarıyorum bir ara acaba ahtopot falanmı var diye duşundum ama birden kamış resmen elimde bir sağa bir sola öğle bir savruldu ki sanki denizin içinden biri tutup bütün gücüyle çekti akabinde bonboş bir çıplak misinayla kurşunu elime aldım ne olduğunu bile anlayamadan
    Ve halen aklıma geldikçe deli oluyorum neydi acaba diye balığı görüp kaçırsam o kadar dokunmayacak. Fikri olan var mı ?

2. akın kardeşim az daha ayrıntı verirsen daha yardımcı olmaya çalışır arkadaşlar..
    örneğin hangi bölge??

3. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Side jandarma kampı civarı kamış iskelenin üzerinde duruyordu hiç kıpırdamadı bile oltayayı attığım yer derindi ve büyük ihtimalle yosunluydu.

4. akıncım türkiyenin hemen her yerinde bir askeri kamp vardır..:) izmirde antalyada istanbulda.. vs. vs.

5. Yosun yada çuval, ya takılıp bir yere ileri geri son salınımını yaptı..Yada balık vardı,misina koptu..

İki şekilde hayal yani:)
    Bence yeni avlara,tutabildiklerimize bakalım hocam..

6. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    :):) Haydi bakalım... İki Diş Tabibi anlaşamıyor....:)

Antalya/Side J. Kampı'nı kastediyor Akın Bülent'cim..

7. afet

afet

kaçtığı için kesinlikle büyük bir balıktır.;)

8. baştan beri side yi site diye okuyorum iyimi..?**
    :eek: :eek: :eek: :)

9. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    sana bu cvbı şöyle vereyim dostum.marmaris yalancı boğazda gece avında kefale sarma atıyoruz.ışklar ve dolunay işimizi kolay kılıyo.bi ara yemin bulunduğu yerde bi parıltı oldu.olta hareket etmeyince dokunmadık.arkasından oltada hareket emeye başladı.amcam oltayı tuttu 10 saniye içinde 100 metreden fazlamisina bitti tık diye bir ses.kopan misina gördüğümüz o parıltıyla beraber gitti.şimdi hani cvp diyeceksin.orada o anda hepimizin ağzından aynı cvp çıktı.AKYA.YANİ ANTALYA AĞZIYLA KUZU

10. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Burada biz ne desek boş. Tek diyebileceğimiz kaçtığına göre büyük balık ;)

11. Spider

Spider Mert Eren

büyük ihtimalle levrek de olabilir..

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Askeri birliğe yakın olduğuna göre, postal olması kuvvetli ihtimaldir :)

13. owti

owti

bence levrek olabilir cunku levrek yemi yakalar ve 10-15 kulac gidip sonra yemi yutar yoksa yemi kusa bilir bence böyle bisey olmus yani benim aklima ilk gelen bu cunku

14. yalcinicli

yalcinicli

Sevgili Akın fikri olan var mi demissin. Kacan balik büyük olur fikri sabit olmakla birlikte, giden gitmis artik. Dolayisiyla ne oldugunun pek bir önemi kalmiyor. Ama sonuc insanin keyfini kaciriyor.
    Özellikle canli yem ile atilan takimlara atlayabilecek baliklari dusunerek, takimi ona göre hazirlamak bu gibi durumlarin olusmasini ve keyfinin kacmasini onleyecegini söyleyebilirim.
    Hatta sadece canli yemli takimlar degil tüm takimlarin kaliteli ve uygun malzelemelerle hazirlanmasi gerekli. Yoksa gercekten insanin içine oturuyor.
    Baligin kaçmasi ve türünün ne oldugu bir yana, ardinda götürdügü misinanin bir iliskene dolanip baligin anlamsiz yere ölmesi, bana daha cok koyuyor.

15. bornovalı2

bornovalı2

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saragoz 1010 gr
    levrekte olabilir,ama sinağritin de canlı yeme dayanamadığı olur;)

16. Matchbox

Matchbox

Mığrı olma ihtimali yüksek.

17. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Zaten bu ve bunun gibi birkaç olaydan sonra canlı yemde kesinlikle çelik beden kullanıyorum ve sık aralıklarla misina ları topdan değiştiriyorum ama bu olayda kafa kurcalayan şey balığın yakalanınca hiç kıpırdamadan olduğu yerde yatması yine bogle 800-900 gr civarı bir levrek yakalamıştım koca kamış denize uçuyordu nerdeyse mığrıda aynı şekilde.

18. yalcinicli

yalcinicli

Akın, ayni davranis bicimini vatoz giller de göstermekte. Yakalandiginda hic bir tepki vermiyor, hatta çekmeye basladiginda agir bir cuval gibi geliyor. Ancak yuzeye ve kiyiya yaklastigini algiladiginda elinden geleni ardina koymuyor.
    Deniyimledigim için bunu net bir sekilde aktarabiliyorum. Yorumlar her ne yönde olursa olsun, senin meragini eksiltmeyecektir.
    Ben de oto lastigi falan çekiyorum sanmistim. Cika cika 5 kg. civarinda bir vatoz cikti.

19. Slm. arkadaşlar konu ilginç anca benzer tür olaylar başıma geldiği için yorum yazayım dedim.Öncelile akya,sinarit.levrek gibi balıklar canlı yemi aldıktan sonra yemi ya giderken yutarlar yada yutabilecekleri bir yere(kata,otluk) götürürler.ancak bazı balıklar özellikle avını dipte yatarak bekleyenler fener balığı,iri vatoz,iskorpit zaman zaman da kırlangıç.Bu balıklar yeme atladıkları yerde yutup yatarlar yada kamışı cok hafif oynatırl.muhtemelen bunlardan biri.Ancak levrek bunlardan farlı olarak eğer yem hareket etmeden dipte duruyorsa yem hareket edene kadar sabırla bekler.(20dk civarı) yem hareket etmez ise ayrılır ancak yem yada siz bu esnada çekerek yemi hareket ettirirseniz yem kaçıyor sanıp atlar.bu şekide epeyce levrek denkgeldi.bu olay daha cok kaya balıklarında oluyor çünkü bu balıklar en yakın yere siniyorlar.hareketli (ilarya,ispari) yemlerde hemen hemen hiç olmaz

20. r.oktay

r.oktay

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kılıç 7 kg, Lahoz 8,5 kg
    hiç müren diye düşündünüzmü.marmarisin o bölgesinde cok var