Uygun ve doğru bot seçimi

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında hattusili tarafından paylaşıldı.

1. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Arkadaşlar formunuzu uzun zamandır izliyorum.Forumun kuruluşundan bu güne dek emeği olan tüm paylaşımcı dostlara selam ve sevgilerimi iletiyorum.Deniz sevdası beni de tekrar 20 yıl aradan sonra 2.kez bir tekne ve motor sahibi olmaya yönlendirdi.1970-1990 yılları arasında 5 metrelik ahşap teknemiz ve 20 hp. Mercury motorumuz vardı.Ve bu kombinasyonu 20 yıl kadar kullandık.Artık bu sene Allah izin verirse,yazları 2 haftalık yıllık iznimde genelde Ege'nin muhtelif yerlerinde (Bodrum,Datça,Marmaris,Gökçeada vb.(Her tatilde tek yer))yaptığım tatilimde istediğim koylara ve uzaktan iç çekerek baktığım adacıklara gitmek için bütçemi zorlayarak kış başında 6 hp.4 zamanlı sıfır bir yamaha aldım.Deposu üzerinde elde taşınabilecek azami hp.bu olduğu için tercih ettim.Genel olarak eşim ve kızımla birlikte gezi ve balık tutma amaçlı kullanacağım.Mutlaka bazı günler konuklarımız da olacak ama alacağım botla 4 yetişkinin üzerinde kişiyle seyire çıkılmayacağını forumdan biliyorum.Arkadaşlar 6 hp.4 zamanlı yamaha motora kullanım amacıma en uygun marka ve ebat botu belirlemek için sizin deneyim ve önerilerinizden faydalanmak istiyorum.Çünkü bir kez almak ve keşke bir boy büyüğünü ya da küçüğünü,keşke şu markayı değil de bu markayı alsaydım demek istemiyorum.Düşündüğüm ilk alternatif sea master'ın bu sene ilk kez çıkan daha dayanıklı ve kalın dokudan üretildiği söylenen yeni dizaynlı 3.20 ahşap tabanlı botu.Diğeri de orca'nın klasik 3.20 ahşap tabanlı botu.Her iki marka da D burunlu ürünler.Bu iki marka ve ebatın hangisini tercih etmem beni ve ailemi 6 hp.motor ile denizde daha rahat ettirir.Normal ve aynı kullanım şartlarında hangi marka botu daha uzun yıllar sorunsuz kullanabilirim.Her iki markanında aynı ebatlarının fiyatları ve ağırlıkları da hemen hemen aynı.Sadece 3.20 lik sea master botun genişliği 155 cm.,orca botun genişliği 170 cm..Kullanım gün ve amacıma daha uygun olacağını düşünerek aynı markaların 2.90 lık boylarını tercih etmemi önerenler de olursa önerilerini dinlemek isterim.Motorumu da göz önüne alarak bana doğru ve sağlıklı bir karar vermemde yardımcı olabilirmisiniz?Vakit ayıran tüm deniz dostlarına çok teşekkür ederim.Her şey gönlünüzce olsun...

2. frozen06

frozen06 Yasin ÖZTÜRK

En İyi Avı:
    yosun:)
    Bende bot almak istiyorum biraz araştırdım çok farklı şeyler söyleyenler oldu, 2.90 ideal büyüğünü alma kurup kaldırırken zorlanırsın da dediler, 2.80 küçük hem 3 kişi hemde eşyalarınla birlikte zor olur diyenlerde oldu, ben tatlısucuyum ama denizde kullanmaya alıcaksam dalga fazlalığı yüzünden büyük botu tercih ederdim, sana kalmış zorlanmazsan tabiiki 3.20 derim ???

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Muhittin Bey, mesajınızı okurken sanki o mesajı ben yazmışım gibi geldi, çünkü sizinle aynı durumdayım. Ben de motorumu bu kış aldım, yamaha 8hp. Henüz bot almadım, en kısa zamanda alacağım.

Tecrübelerimi paylaşarak size seçiminizde yardımcı olabilmeyi umuyorum.

Sea master'in yeni versiyon 2.90 cm'lik botunu fuarda görünce hayran kaldım. Et kalınlığı, kalitesi, ön kısımda zincir halat kanalı, kürekleri, kürek bağlantıları, ayna kısmı kısaca her detayı düşünülmüş her bir noktası özenle imal edilmiş A kalite bir bottu.

Sizin motorunuza en uygun bot 2.90 - 3.00 mt'lik botlardır. Boy uzadıkça tüp kalınlığı ve ağırlık artmakta, plane moduna geçiş zorlaşmaktadır.

Eşiniz ve çocuğunuzla 2.90lık bir botla gayet tatminkar bir hızda yol alabilirsiniz. O motoru 3.20'lik bir bota taktığınızda önemli performans kayıpları yaşarsınız. Ben şahsen sea master 2.90'lık yeni dizayn botu almaya karar verdim.

4. dikilitaşlı

dikilitaşlı İbrahim

Favori Kamış:
    turnafresh 390-daiwa 270
    Favori Makine:
    7000 C Daiwa-Banax4000C
    En İyi Avı:
    6.5 kg.sinarit
    Hoşgeldin Muhittin.:)
    Bol balıklı avlar...

5. eseses kikiki

eseses kikiki Gökhan Tunalı

Aynı motora Neta 3.20 (adventure T-320k diye aratmanız gerekir türkiyede bu site harici neta bilgisi şu an yok) bot aldım kumaşı alman helmex onu da listeye ekleyebilisiniz.

Diğer seçeneğimde Orca katamaran şişme taban 3.20 vardı keşke onu alsaydım diyorum ve netayı kullanmak daha nasip olmadı.

Bu başlık da faydalı olacaktır.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28019

6. gecekurdu

gecekurdu Y.rıdvan gül

En İyi Avı:
    3.400 gr.aynalı sazan
    Benim de tam tersi.Ben bot aldım;şimdi motor alacağım.Aldığım botta 2.70 orca ahşap tabanlı.Gayet kaliteli bir bot.Üstelik C sınıfı.2.70 seçmemin nedeni tek başıma taşıyabilirim ümidi idi.Ama maalesef havaleli olduğu için bu mümkün değil.Şimdiki aklım olsa idi nasıl olsa mecburen 2 kişi taşıyacak olmam sebebi ile 3.00 mt.liğini alırdım.Bence o motora 3.00 mt.lik ORCA bot yakışır.Zaten deniz kuvvetlerine bot üreten firma.ORCA botu da denizmotorum.com da en uygun olarak bulabilirsin.Kalmış ise bauhuse de olabilir.

7. eseses kikiki

Rıdvan hocam aynen ben de önce botu almıştım. Müsaade edileni 10 Hp ise bunun 2/3 ü tavsiye edilene denk geliyor. 6 Hp ile tam yüklü iş yapar ama gerek yok 5 Hp de işinizi görür şu anda botunuza uygun motor 5Hp 2 zamanlı Mercury.

8. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Arkadaşlar tekrar merhaba.Yol gösteren tüm yazılarınız için teşekkürler.Her birini isabetli bir seçim için değerlendiriyorum.Ancak takdir edersiniz ki bir müddet daha gelecek önerilere ihtiyacım var.Vakit ayırıp,emek veren tüm dostlara selam ve sevgiler.Rast gele.

9. Erhan ALKAYA

Erhan ALKAYA Erhan

Benim size önerim şu olur, ben 3.30 bot kullanıyorum tüp çapı 44 cm eni 155
    3 kişi denize açıldığımızda...çok dar geliyor....3.80 ve tüp çapı 47 cm, eni de 170 cm dan aşağı olmayan botu tercih edin derim....aslında hep bir büyüğü daha kullanışlı olur.. yinde 3.80 ideal diye biliriz...
    marka olarak bot tamircisi arkadaşım şunu söylüyor (çin malı ucuz botların yapıştırma yerlerinden bıraktığı )........

10. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Aklıma gelmişken aslında,evdeki 3 metrelik halıya baktıkça ilk başta 2.70 bir botun bize yeteceğini düşünmüştüm.Ama forumdaki yazıları okudukça bunun çok yetersiz kalacağını,en az 3 metre olması gerektiğini tecrübelerden anladım...Buruna doğru daralmalarla 2.90 lık botun iç uzunluğu 190cm...3.20lik botun iç uzunluğu 210 cm...270 ile 290 arasında kullanım açısından çok fazla bir fark olmadığı ve 320 lik botun kaldırma kapasitesi de daha fazla olacağından suya daha az gömüleceğini ve yükle (seyrek de olsa yeri geldiğinde 4 yetişkin ve çantalarla)daha rahat yol alacağını söyleyen arkadaşlar da var.Konu bot olduğu için de +30 cm.nin bazen çok arandığını söyleyenler de var.Aradaki 200 TL.fark için 3.20 yi almaya değer diyenler de var.Geçen yaz 3.60 aldım,çok battal oldu,satıp 2.90 aldım diyen de var.Özetle bu sevdaya gönül veren herkesin bir dönem yaşadığı çelişkileri aşmaya çalışıyorum.(Hepimizin tek derdi sadece bu olsun)Bu arada botu biraz indirerek tatil bölgesinde 100 km.civarı mesafelere kadar,arka kabinden taşan 1 metrelik kısmını iplerle bağlayarak nispeten daha rahat taşıyabileceğim Toyota çift kabin kamyonetim var.Bir de ebatla birlikte hiç tanımadığım sea master ve orca markalarının sağlamlık kıyası da önemli.Tüm dostlara tekrar teşekkür ederken benimle aynı çelişkili süreci yaşayan diğer bot-motor seçim arifesindeki tüm arkadaşlara da yol gösterici olmasını diliyorum.Rast gele.

11. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Denizbilimci Hasan Mısır kardeşim.Sea master yeni dizayn gerçekten iyi bir alternatif.Ancak 8 hp yamahanızla 2.90 yerine 3.20 de daha rahat edeceğinizi düşünüyorum.Hayırlısı.

12. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    3.20'de 2 kişi ile plane moduna geçmem zor olur diye düşünüyorum. Denemeden bilinmez tabi. Bir de şişirmek indirmek katlamak tam bir işkence büyük botlar için. Kaç yorum okudum, alırken daha rahat, geniş konforlu diye 3.60, 3.80 botlar alıp bin pişman olanlar az değil.

Bir de denizde hızlı kaçmak çok önemli benim için. Hava patladı, bir şey oldu acil dönmemiz gerekti ve 10 mil açıktasınız, ne yapacaksınız o zaman.

Bence bu konuda orta yolu seçmemiz lazım, ne küçük ne büyük, orta boy.

Orta boy deyince de benim aklıma 3 metrelik bir bot geliyor. Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar. Bu çok biliyormuş gibi yazdığım yorumlarım tecrübeye değil, sadece araştırmalarıma dayanıyor. :eek:

13. eseses kikiki

Hasan bey İstanbul'dasınız bu modeli de yerinde inceleyin derim. Çinle ilgisi olmayan bir 3 metre bot.
    Tüplerin bitimine aşağı eğim verilmiş böylece botun basma alanını uzatmışlar. Dönüşlerde ve rüzgara-dalgaya karşı daha oturaklı bir yapısı var. + İçine su almayan ıslatmayan bir A burun tasarımı var.

http://www.marintekstore.com/?catId=396&gId=2673&pId=6388

Dizayn kategorisini yanlış yazmışlar, Adventure plakasında C . :)

http://www.facebook.com/photo.php?f...489474883923.164395.1483002437&type=3&theater

14. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Teşekkür ederim Gökhan Bey, diğer mesajlarınızda bu botla ilgili verdiğiniz videoları bir kaç defa izledim. Kaliteli bir bot gibi duruyor ama 1000 denye olması biraz ilgimi çekti. Botlarda standart 1100 denye olarak biliyorum.

15. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Yasin kardeşim merhaba.Sea masterın 320 ahşap tabanlı 2 modeli var.Biri geçen seneye kadar çıkan,tabi bu senede üretimi devam eden,sahibinden bot sitesinde eski satılıklarına rastlayabileceğin gri ve lacivert renkli ve yeni modeline göre kumaşının daha ince olduğu söylenen klasik eski modeli.Bunun fiyatı listede 1230 USD.(Amerikan doları).Diğeri bu sene yeni çıkan kumaş kalınlığının daha iyi ve kalın olduğu söylenen tamamı açık gri renkli kenerında sea master logosu daha büyük ve belirgin olan yeni modeli.Kumaş farkını elimle hissettim.Ben alırsam bu yeni modelden alacağım.Bunun fiyatı 1430 USD.Ama bu fiyatlar üzerinden yaza iyice yaklaşmadan indirim alma imkanın daha fazla olur.Şu anda bu fiyatlar üzerinden %10 indirim yapıyorlar.Aradaki 300 liraya değer gibi gözüküyor.Benimde kafamı biraz orca botla karıştırdılar.Kararsızlığım bu yüzden.Orca yı joker bot ürettiği için daha iyimidir diye de kafamı kurcalıyor.Özeniyoruz,bütçemiz dahilinde verdiğimiz paranın en iyi karşılığını almaya çalışıyoruz.Senin de marka ve ebat olarak önerin olursa paylaşırsan sevinirim.Benim makinam 4 zamanlı 6 hp.yamaha...290 mı 320 mi alayım karar veremiyorum.Hoşçakal.

16. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Orca'yı da sea master'ı da fuarda yakından inceledim. Sea master'ın yeni versiyonu daha çok hoşuma gitti. İstersen beraber alalım, galatamarindeki arkadaşlar yardımcı olurlar fiyatta.

17. eseses kikiki

Neta 1100 denye zaten, 1000gr/cm2 dediği ağırlığı.:)

http://www.mehler-texnologies.com/EN/products/boat-pool/valmex-boat/7318-mainstream.php

320 ile 290-300 ı yan yana inceleyin bence ayak boşluğu daha geniş oturması rahat 3.20'nin ağırlık avantajı da olmadığı için fiyatları da yakın olduğundan 3.20 tercih edilmeli bence.Denizciliğinin de 3.10'la iyileştiği belirtiliyor!

18. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Muhittin arkadaşım bence siz nasılsa İstanbuldasınız, Karaköye bir uğrayın satılık olan botların orada şişirilmiş dikey vaziyette duvarlara büyüklüklerine göre dizilmiş hallerini şansınız varsa görebilirsiniz. Botlar duvarda dikey olarak durduğundan insanın gözüne çok büyük gibi geliyor ama yere uzatın okadarda büyük olmadığını göreceksiniz. Motorunuz iyi marka bence paraya kıyıp iyi bir marka alınki uzun seneler ikiliyi kullanın derim. Gördüğüm kadarı ilende 1000 doların üzerinde fiyat çekiyorlar bençe değeri değil (bilhakis bende yakından Karaköyde inceledim).Markadan kastım şu, aldığınız bot Avrupadada satılsın Amerikadada japonyadada. Sizin almak istediğiniz bot sadece Türkiyede satılan bir bot bakmayın siz sonuna By Y... falan yazıldığına kandırmaca bunlar (araştırın görürsünüz). Orca botlar hakında birşey diyemiyeceğim acaba başka ülkelerdede satılıyormu (2 çeşit Orca var bildiğim biri ORCA biri ORCA wind). Markalı (pahalı bot demiyorum) botlar en az 10 sene iş görüyor yabanci internet sitelerinde görüyorum hala satılmakta hatta dahada uzun seneler olanlar var..Bıoy oranına gelince 3 metreden aşağısı dar gibime geliyor çünki botta her 1 cm büyüklük (istisnalar hariç) iç uzunluğu büyütüyor.. Birde şu sorun var motorunuz 6 hp acaba toplamda 3 kişi olacağınıza göre sizi kayma pozistonuna getirecekmi yoksa tam gaz suya gömülü vaziyette max 10 km gibi bir hızmı yapacaksınız. 2 kişi tahminim güzel giderde 3 kişi nasıl acaba. Satıcıların dediklerine kanmayın o alacağınız markalardan birinin sözde genel direktörü ilen 30 dakika gibi bir muhabbetim oldu salladıkça sallıyor. Yani anlatmak istediğim Dünyada satılan markalardaan bakın. Ör: Zodiac, Quicksilver; Honwave, Suzumar, Yam, Lodestar, Brig, Orca (sanırsam tr harici satılıyor) vs vs...Liste fiyatı 2000 Dolar olan bir boru 1500 Dolarada alabilirsiniz unutmayın..

19. eseses kikiki

Ufuk bey tek kişi 320 bot 6 Hp Suziki yaklaşık aynı hacimde bir motor ile tam gaz 17 Knot 31,484km/h:) yarım gazda 12 Knot 22,224km/h:)
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28019

Karşılaştırma ile 3 veya 4 kişi plane yapıp yapamayacağı anlaşılır sanırım. Bir bilsek bunu tamam.hihi

Bir de bot üreticinin tavsiye ettiği beygir gücü var. Minimum beygir gücü Neta T-320 k için 4 Hp ,tavsiye edilen 9.9hp , plakadaki max. müsade edilen 15 Hp.

Buradan 4 kişilik botta tam yüklü plane için gerekli gücün tavsiye edilen olduğunu anlıyorum yani 9.9hp , 3 kişilik için 8 hp gerekli 2 kişi için 6 hp diye yorumladım.

20. eseses kikiki

Hasan bey rica ederim,daha önceki bilgilerde botta kalınlık önemlidir diye belirtmişler üstadlar bu 1000 gr/cm2 değeri de ağırlığı bir bakıma kalınlığı belirtiyor.

Denye de kumaşın birim yüzey alandaki iplik sayısı yani halıdaki iplik sayısı gibi birşey.

İkisinin de iyi olması isteniyor, benim araştırdıklarımdan öyle anladım.