Uzatmalı ağ nedir? ağ serme aynı şey midir? yasak mıdır? son kez ele alalım.

Konu, 'Tebliğler' kısmında hakiahakia tarafından paylaşıldı.

1. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Küçük teknelerin ağlarıyla ilgili hepimiz sorun yaşıyoruz ve bir çok yerde bu konu tartışılmış. Hepsini okudum fakat kesin bir kanaate varamadım.

Şimdi kafamdaki soruları yazayım ve bu işi bilen forum üyeleri net bir şekilde yol göstersinler lütfen.

Cunda'da evin önünde koya balıkçının biri musallat oldu bu sene. Koyun sağına ve soluna diklemesine ortasına da paralel olacak şekilde her akşam ağ bırakıyor. (Bu uzatmalı ağ mı oluryor ağ serme buna mı deniyor çok önemli değil açıkçası ama hangi tabir doğrudu merak ediyorum açıkçası)

Diklemesine atılan ağlar kıyıya 100 metreden daha yakın tahminimce ve derinlik en fazla 4-5 metredir oralarda.

Ağ bırakmada 12 metre derinlik şartı var mı? Veya kıyıdan 500 metre açığa bırakılması konusu doğru mudur?

Ağın serilip en fazla 1 saat içerisinde toplanması gibi kesin bir kural var mı? ikindi vakti bırakıp sabah toplamak suç mudur?

Bunu limana mı şikayet edelim, sahil güvenliğe mi, yoksa jandarmaya mı? Şikayet etme hakkımız varsa tabi.

Bu soruları derleyip toparlayıp bir sonuca varırsak size minnettar kalacağım.

1 hafta tatile gidiyorum yakında ve aldığım duyumlara göre koyda ispari bile tutulamıyor. Deniz kurumuş. Geçen sene aynı dönemlerde balık alabiliyorduk.En azından mırmır, levrek falan. Bu sene son 2-3 aydır tık yok.

Yardımlarınızı bekliyor vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

2. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    çıpura almıştım zamanında 400 gr
    YOK ARKADAŞIM YOK :mad: bu ülkede korumak yok korunmakta yok ne akla hizmetse yeni kanunlarda 100mt ye kadar bırakabiliyolarmıç ağlarıı sahilgüvenlik söledi bana şikyet esnasında yazık balıkçı kardeşlerimiz derin sularda balıklar bitti 2 avuç sularda yumurta dökmeye gelen leride siz bitirin de beter olun sonra açklın ağcı kardeşlerim :mad: banghead

3. alidag

alidag alişan

sorularınız hakkında bir bilgi veremiycem ama benzer bir olay paylaşmak istiyorum ,geçen gün eşkina avına gittiğimde bir tekne kıyıdan 10 15 mt ileride ağ bırakıyor sonra suya ışık vurup bir yandanda tekne tabanına vurup ses çıkararak balıkların ağa takılmasını sağlıyordu arayıp sahil güvenliğe şikayet ettik ama sahil güvenlik bize bunun yasal olduğunu söyledi ... Böyle bir saçmalık nasıl olabilir resmen kendi kendini yok eden bir ülkeyiz.

4. eski balikci

eski balikci Erhan

Balık azaldıkça daha çok göze batmaya başladı artık. Balıkçıların attıkları ağa uzatma ağı denir. Bunun için hiçbir resmi makam merciyi boşuna aramayın adamların yasal hakları.
    Uzatma ağları ile günün herhangibir saati atılıp gürültü yaparak veya ışık kaynağı ile ürkütülerek balıkların ağa vurması sağlanır yada dönek dediğimiz akşamdan atıp sabah toplanarak balığın yakalanması amaçlanır. Bu tür avcılıkta yer, zaman ve av takımı büyüklüğü ile bir sınır yoktur. Ticari balıkçılar istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri kadar ağ atabilirler. İsterse gelip sizin önünüze karakıyıdan başlayıp kilometrelerce ağ atabilirler, gürültü yapabilir herşeye hakları vardır. Burada size düşen tası tarağı toplayıp çekip gitmektir. Amatörün denizde yeri ve sözü yoktur. Figüran bile değildir. Malum yasak denince amatörler akla gelir. En basitinden amatörler denizi kuruttuğundan bir oltada en fazla 4 iğne olabilir. Amatörün 4 iğnesi ticarinin 10 km ağına karşı :D Amatörlerde bu durumun farkında olduğundan birbirlerini suçlarlar banghead
    Bazılarıda kalkmış amatörden de vergi alınsın gibi ipe sapa gelmez açıklamalarda bulunuyor. Vaziyet bu...
    Erhan

5. avciibo1985

avciibo1985 ibrahim

Favori Kamış:
    LINEeAFLE surf
    Favori Makine:
    okuma traventine65 surf okumacompressa cp 65 surf okuma compressa cp 80
    En İyi Avı:
    hangisini yazayım
    2 akşma önce gürpınarda adamlar 20 metre önüme serıp bol gurultu ışıkla ağaları doldurdu sahil guvenlığı aradım gayet normal dedi yasak diilmiş