Wullf Fly Yapımı

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Tarık ERSAL

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  624
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  YANGELE BALIKÇI MODU :-))
  WULFF FLY Yapımı


  Bölüm -1


  [​IMG]


  Malzeme:

  İğne: Standart dry fly iğnesi
  Montaj ipi: Beyaz
  Gövde: Geniş telek dalcıkları
  Kuyruk: Geyik sırt kılı
  Kanat: Geyik sırt kılı veya horoz göğüs tüyü
  Saçak: Horoz yaka tüyü


  1. Adım:
  Ben bu fly için 14 ile 18 numara standart dry fly iğnesi kullanıyorum. Karar sizin.
  Kuru = Canlı böcek yapımında kullanılan, yani olabildiğince hafif bir yapıda olan iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
  Kullanılacak malzemenin iğne üzerine sabitlenmesini sağlamak için ince floş ip (ipek ip) kullanmanız gerekecektir. İpek veya yerine edindiğiniz diğer maddelerden üretilmiş ipin özellikle suyu tutmayacak, en az ağırlık verecek bir dokuda ve sağlam olması önemlidir. İpinizi makara tutucusunun kol aralıklarına uygun büyüklükte bir makaraya saralım.
  İpi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.
  (Bkz. Adams Dry Fly yapımı.)

  Makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda olacaktır.


  2. Adım:İp ile iğne üzerine yemimizin temeli niteliğinde bir sarım yapalım. Bu temel sarım kullanılacak diğer malzemenin yer değiştirmesini, eksen üzerinde dönmesini, kaymasını engelleyecek bir zemin oluşturacaktır.


  [​IMG]


  Her böceği bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. İlk hareketimizde temel sarım halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz. Ben mümkün olduğunca başladığım sabitleme ip ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum. Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.


  3. Adım:
  Unutmayalım ki, kuyruk veya diğer uzuvlar oluşturulacak yemin doğalının yapısına, rengine uygun ve benzer oranda olmalıdır. Bizim için detay gibi görünen bazı vücut bölümleri alanın yemi tanımlaması ve kanması için önemli ayrıntılardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Bu yemde kuyruk için kullanılacak malzememiz olan mümkün olduğunca ince, ancak sert kılları (geyik sırt kıllarını) kesip alarak kılları aynı boya getirip, yemimizin kuyruğunu oluşturmak için iğneye 5-6 tur ip sararak sabitleyelim.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  İğne halkası tarafında kalan fazlalığı makasımız ile keselim.


  [​IMG]


  4. Adım:
  Bu örnekte gövde olarak kullanılacak malzememiz her hangi bir kanatlının (su kuşu olması yağlı olması nedeniyle tercihimdir) geniş kanat teleğinden elde edeceğimiz dalcıklar olacak.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Dalcıkları (biotları) telekten kalın bir iğne ucu yardımı ile ayırıp, tüy ekseninin hemen dibinden makasınızı kullanarak keselim.


  [​IMG]


  Kuyruk için bağladığımız kılların düğümünü gizleyecek şekilde dalcıkları gövdeye montaj ipimiz ile sabitleyelim ve montaj ipimizi baş bölümüne kadar sarıp elimizden bırakalım.


  [​IMG]


  Tüy tutucumuz ile kavradığımız dalcıkları gövdeye sıralı ve sık adımlarla saralım.
  Saçaklarımızı monte edeceğimiz baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip, sardığımız dalcıkların üzerine montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.


  5. Adım:
  Sıra böceğimizin kanatlarına geldi.
  Wulff Fly yapımında ben iki farklı kanat malzemesi kullanıyorum.

  Birincisi yine geyik sırt kılları.


  [​IMG]

  [​IMG]


  İkinci seçeneğim ise horoz göğüs tüyü oluyor.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Tercih sizin.

  Ben Geyik kıllarından kanat oluşturarak devam edeyim.
  Ama horoz göğüs tüyü ile de mutlaka deneyin.

  Kanat açılarını gözeterek her iki kıl kanadı da gövdeye (aslına uygun bölgeye) makara tutucudaki ip aracılığı ile sabitleyelim ve fazlasını makasımız ile kesip atalım.
  Horoz göğüs tüyünden kanat yapmayı tercih ederseniz, aynı işlemi onlar için de yapmanız gerekiyor.


  [​IMG]

  [​IMG]  Hazırlayan: Tarık ERSAL
  Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=230


  .
   
 2. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Tarık ERSAL

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  624
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  YANGELE BALIKÇI MODU :-))
  Bölüm -2


  6. Adım:
  Saçakların yani taşıyıcı ayakların oluşturulması için Adams Fly 7. Adımda anlattığım özellikte horoz yaka tüyü kullanmanızı öneriyorum.

  Saçak oluşumu için seçtiğiniz tüyün dip, yani kök kısmından floş ipimiz ile iki üç tur sararak gövde üzerine sabitleyelim ve makarayı iğne halkasına kadar getirip sarkar durumda bırakalım.

  Sabitlenmiş tüyün uç kısmından tüy tutucu veya eliniz ile tutarak, kanatların ve daha önce sarılmış saçakların üzerine basıp şeklinin bozulmasına neden olmamaya dikkat ederek iğne halkasına doğru saralım. Bu sarımın kaç kez olması gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. 12 -16 nr. arası iğnelerde bence 6-7 kezden fazla olmamalıdır.


  [​IMG]


  Uygun bir saçak oluştuğunda kalem dış gövdesi kullanarak tüy dallarının düğüm arasında kalmasını engelleyecek şekilde iterek (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi) montaj ipimiz aracılığı ile iki tur sarıp gövdeye sabitleyelim.


  [​IMG]


  7. Adım:
  Geldik son adıma.
  Son adım düğümümüz olacak. Bunun için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.

  Fly Yapımında Düğüm videolarını görüntülemek için http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39944 tıklayınız.


  [​IMG]


  Bu düğümü ister resimde görünen düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya bazı ustaların yaptığı gibi sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
  Sonuçta üç ya da dört kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış kementler dizisi şeklinde bir düğüm oluşturmanız gerekiyor.
  Ben bir çok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.


  [​IMG]


  Son düğümünüzü sağlamca attıysanız, montaj ipinizi kesin.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Wulff Fly larınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.  [​IMG]


  Yukarıdaki resimde solda yer alan Wulff Flyın kanatları geyik kılından, sağda yer alan Wulff Flyın kanatları ise horoz göğüs tüyünden yapılmıştır.

  RASTGELSİN.


  Hazırlayan: Tarık ERSAL
  Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=230


  .