YABAN TV ve BİZLER

Konu, 'Genel Konular' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Sevgili Balık avı. net üyeleri,

Sayın Ufuk GÜLDEMİR'in vefat haberini aldığım bu gün sabahtan aksam saatlerine kadar aralıksız olarak HaberTürk ve Yaban TV'yi izledim.

Ufuk beyi anlatan HaberTürk çalışanları başta olmak üzere, kimisi yakın arkadaşı, kimisi meslektaşı, hatta rakibi olan tanınmış kişilerin onun yapısını anlatımlarını kendimce derleyince ortaya çıkan sonuç beni bir yanlıştan dönmeye yöneltti.

Ufuk beyin sırasıyla, habercilik, televizyonculuk ve internet haberciliği alanlarında çığır açan, hatta bir çok arkadaşı ve meslektaşı tarafından devrimci olarak tanımlanan bir şahsiyet olduğunu öğrendim.
    Beraber çalıştığı, patronu oldugu kişilere güvenen, destekleyen, eşit fırsatlar tanıyan bu insan ülkemiz avcılık camiasina açtığı Yaban TV penceresiyle de tüm avcılara güven duygularının desteklediği bir yaklaşımla eşit fırsat tanıdı.

Ben de dahil olmak üzere, bir kesim sürdürülebilir avcılığa inanan ve saygı duyan avcılar olarak bizler Yaban TV de yayınlanan bazı kural dışı görüntülere sadece tepki gösterdik. Yanlışı düzeltmek adına bir adım daha atmadık.
    Ufuk beyin vefat ettiği bu gün onu yakınen tanıyan kişilerin anlatımlarından çıkardığım sonuç ile her avcıya kendi TV kanallarının düzenini kurmak için eşit fırsat sunan bu değerli medya adamı ve avcı büyüğümü (ne yazik ki bu gün 09.06.07) daha iyi anladım.

Sonuç olarak diyorum ki; bizler bizim yaban hayatımıza, av hayvanlarımız ve avlaklarımıza açılan bu pencereyi başı boş bırakmamalıyız.
    Bence tam tersine sahiplenmeliyiz.
    Sağlığında yanında çalisan kişilere "Bana patronluğu öğrettiniz" diyecek kadar tevazu sahibi olan Ufuk beyin bizlere mirası niteliğindeki Yaban TV'ye sahip çıkarak, doğruyu yansıtan desteğimizi en azından yanlışların önüne geçmek adına vermeliyiz.

Sözün özü, uygulanmakta olan kurallar dahilinde ve avcılık etiği açısından yanlış olarak değerlendirdiğimiz görüntüleri, yürürlükteki kurallar dahilinde uyguladiğimiz, uygulanmasi gerektigine inandığımız, sürdürülebilir avcılık felsefesini içeren görüntüler ve bilgilerle berteraf etmeliyiz.

Yukarıda sizlere aktardığım düşünceler sadece benim fikirlerimi yansıtmakta olup, gerekirse ortak bir fikir oluşturmak ve uygulamak için yine bu ortamda, bu başlık altında tartışabilirim.

Merhuma Allah'tan rahmet, geride bıraktıklarına metanet diliyorum.

Saygılarımla.

2. ozan

ozan Ozan

allah rahmet eylesin.

Yaban TV de yayınlanan görüntülerde özellikle ABD ve Kanada av görüntülerinde katliyam yapılıyor gibi düşünceler olduğunu biliyorum. Ama şunu bilmek gerekir ki orada yapılan avlar bulundukları ülke yasaları açısından yasal ve kurallara uygun. Avcılarda son derece bilinçli. Dikkatli izlenirse koruma altındaki türlere ateş etmedikleri ya da yıllık kotaları dışında kuş vurmadıkları da görülrbilir.

3. simendifer

simendifer Sennur

Tarık bey, öncelikle paylaşımınız ve yaklaşımınız için teşekkürler. Sizin de dediğiniz gibi, etik olmayan avcılık ile ilgili olan görüntüler hakkında her ne kadar kınamış olsak da, bunun aksi yönünde avlarımızı yayınlatarak, etik olmayan bu avcılık türlerini, yine kendimiz pasifize edebiliriz. Şu anki durumumuzla aslında çok da bir fark yok arasında. Keza yanlış olan avlanma yöntemlerinin bertaraf edilmesi, balık popülasyonun artırılması ve devamı için, doğru yapılan avlarla örneklendirme yapmamız gibi, orada da kendimize ait doğru av görüntülerinin yayınlanmasıyla örneklendirme yapabiliriz. İnsanların tv den izledikleri bir şeyi benimsemeleri, bizlerin sürdürülebilir avcılık adına gösterdiğimiz çaba ve dil dökmeleri benimsemelerinden daha kolay olacaktır. Bu dediğim, bundan sonrası için sirkülerin uygulanması hakkında, tv dışında çaba sarfetmeyelim demek değildir. Sadece, bu yayınları kendimize büyük bir destek olarak kullanmamızın mümkün olabileceğini söylemek istiyorum. Bu yönde yapılacak her türlü çabanın arkasındayız. Bu anlamda birlik olunması gerekmektedir. Balıkavı.net ve diğer sitelerde yapılmış olan sirkülere ve vicdani sirkülere uygun av görüntülerinin, gecikmeksizin Yaban tv'ye gönderilmesi ve hatta sirkülerin de açıklamalı olarak anlatıldığı bir videonun Yaban tv ye ulaştırılması ve yayınlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem sürdürülebilir avcılık adına ciddi bir katkı, hem de bizlerin izleyebileceği, daha fazla balık avı programı demektir. Halkı bu konuda bilinçlendirme ve uygunsuz avları pasifize etme anlamında fikrinizi kesinlikle destekliyorum.

Merhum Ufuk Güldemir'e Allahtan rahmet, Ailesi ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

4. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    merhum UFUK GÜLDEMİR'E Allahtan rahmet dilerim tarık abiyle ve sevgili sennurla fikirleri destekliyorum ayrıca herkezin avına yer verildi,ğini unutmayıp oraya kurallara uygun avlarımızıda rahatlıkla yayınladıklarını biliyoruz

5. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Aslıhan TURAN

Favori Kamış:
    Daiwa Ballistic X 270 cm 14-40 gr. /Fujın Dragon 270cm 8-32 gr
    Favori Makine:
    Daiıwa Fuego 17 LT 3000 DC/Shimano Stradic 4000 XG FK
    En İyi Avı:
    Levrek 2.4 kg
    Yaban TV hakkında

Merhabalar...Öncelikle sayın Güldemir'in vefatının beni ne kadar üzdüğünü izninizle belirtmek istiyorum.Onun Alaska'daki siyah ayı avını göz yaşlarıyla izledim...Öte yandan daha önce yaban tv konusunda sitemizde yazılanları okumuş ama bir yorum yazmamıştım.Öncelikle Şennur hanımın yazdıklarına tamamıyla katıldığımı söylemeliyim.Yaban tv'de gördüğümüz olumsuzlukları,kendi kollektif ve bireysel alternatif çabalarımızla olumlu birer örneğe çevirebiliriz diye düşünüyorum.Böyle bir çabanın yaban tv ekranında kendine yer bulacağı aşikardır.Kendi avlarımızın foto ve videolarını bilinçli ve sürdürülebilir avcılığa ilişkin anlatımlarla donatıp yollayabiliriz.Bu sadece bir örnek,yapılabilecekler site üyelerimizin ve yöneticilerimizin herbirinin öneri ve katkıları kadar bol ve çeşitli.
    Teşekkürler,Rasgele...

6. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Bir öğretmen arkadaşım dediki kurtlar vadisinin oynadığının ertesi günü herkez mafya oluyor okulda...Yani televizyon çok etkili bir iletişim aracı o ABD ve Kanadadaki katliamları izleyip özenen yapmak için fırsat kollayan o kadar çok insan vardır ki...Tarık abi Sennur hanıma katılıyorum.En büyük reklam aracında yayınlanan her şey bir kesimde özentiye sebep olur...

Merhuma Allahtan Rahmet Dilerim...

7. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Doğa dostu büyük insan

Ufuk abinin,bu kanalı ölümcül bir hastalık olan,lenft kanseri dönemi ortalarında yayın hayatına soktuğunu iyi bilen bir izleyicisiydim.
    Ufuk abiyle tanışma ortamı yakaladığım için de ayrıca mutluyum.Doga dostu olan ufuk abi,ülkemizin yetiştirdiği nadır kara ve balık avcısıydı.Aynı zamanda bazı ilklere imza atan büyük bir şahsiyetti.
    Ufuk abinin bir sözüde hala kulaklarımda çınlamakta.Balık avcılığı niçin yok abi dediğimde,sen gönderdinde ben yayınlatmadımmı demesi oldu.İyi ama kötü ben bunu yapma şerefinede ulaştım.
    Bundan sonra bu televizyonu yaşatmakta bizlerin elinde,yönetim kurulumuzla aynı hariket ederek güzel görüntülerimizi gönderelim.
    Merhum ufuk abiye tanrıdan rahmet,kederli ailesi ve yaban tv çalışanlaına sabırlar diliyorum.

SEN BİR ABDİ İPEKÇİ,SEN BİR UGUR MUMCU,SEN UFUK GÜLDEMİRDİN

8. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    UFUK GÜLDEMİR'E allahtan rahmet yakınlarına ve sevdiklerine baş saglı dilerim

9. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Ufuk Güldemir'e allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ufuk Guldemir'e Allahtan(cc) rahmet, yakinlarina bas sagligi dilerim.Bu vatana kazandirilan guzelliklere sahip cikip daha guzele goturmede bir katre dahi rol almak
    her vatandasin iradesi icersindedir .Sahsen bu iradeyi kullanabilmek icin her zaman caba icersinde olmak gerektigine inaniyorum. Tarik Bey'e de boyle bir konuda bizleri bulusturdugu icin tesekkur ederim.

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Turgay Abi,
    Duygularinizi o kadar guzel ve samimi ifade etmissiniz ki...Soyliyecek soz bulamiyorum. Teknoloji cok gelisti. Boyle baslangiclara, boyle miraslara dunyanin neresinde olursak olalim katkida bulunacagiz.Bu insanlarin anisina boyle sahip cikacagiz.

12. dionysos

dionysos ilhan

Favori Kamış:
    olta
    Ufuk Güldemir'e allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilerim.