Yaban TV Yine Saçmalıyor...

Konu, 'Genel Konular' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Hooijdonk

Hooijdonk Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano Lunamis S86M 2.59cm 7-35gr
    Favori Makine:
    Shimano Vanford 2500
    En İyi Avı:
    Tatlısu Kefali
    Tarık abiye katılıyorum. Her şey maddiyat değil bence. Bu aykırı videoları saptayıp engellemek lazım.

2. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Çözüm;

Yaban Tv anladığım kadarı ile profosyenel çözümler için para harcamak istemiyor, o halde bu meselenin halledilebilmesi için yapılacak bir şey mevcut, şöyleki;Yaban forumda özel bir forum başlığı açılır,bu başlığa şifre ile girilir.Gönderilen yayınları denetleyen kişilere forum şifresi verilerek ilgili bölüme girebilmesi sağlanır. Daha sonra sizlerden gelen kısmına gelen görüntüler yeni açılan foruma yüklenerek, yetkili kişilerin o görüntüleri oturduğu yerden izlemesi ve düzeltilecek yerleri not düşmesi şeklinde bir çalışma ile gelen görüntülerin filitrelenerek yayınlanması sağlanabilir.
    Not:Önerdiğim sistem ham durumdadır, dahada geliştirilebilmesi mümkündür.

3. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Ömer bey merhaba,

İlginize çok teşekkür ediyorum.

YABAN TV yönetiminin son değişikliği yaşanmadan önce görevde olan yetkililerle yaptığımız temaslar sonucunda (2007 temmuzunda) http://groups.yahoo.com/group/rastgeleder-yabanjuri/ grubu kurulmuş, ancak o da çeşitli sebeplerle işletilememişti.

Daha sonra bir önceki mesajımda yer alan http://www.yabantv.com/haber/355-yaban-tv’de-balikcilik-zirvesi.aspx linki altında yer alan metin incelendiğinde de görüleceği üzere YABAN TV ile 1 Ağustos 2009 tarihinde yapılan toplantıda
    bu konuda da aşağıya aktardığım karar alınmıştı.

" YABANTV.COM’da oluşturacağımız bir altyapı ile siz yetkin isimlerin, izleyicilerimizden gelen çekimleri denetlemesi ve böylece YABANTV’nin editöryal ekibine yol göstermeniz bizi çok memnun eder. Bu yolla, derneklerden seçilecek uzman kişiler izleyicilerden gelecek çekimleri inceleyecek, böylece çekimler etik denetimden geçmiş olacaktır."

Ancak daha sonra bu konuda bir veri tabanı oluşturulamadığı için bahsettiğimiz uygulama hayata geçemedi.

Yoksa bu iş için de derneklerimizin önerdiği arkadaşlarımızın isimleri ve hatta yedekleri belirlenmiş olup, göreve hazır beklemekteydiler.

Bu amaca uygun, işletimi ve yüklemesi zaman almayacak ve çok büyük bir alan kaplamayacak bir veri tabanı oluşturabilecek arkadaşlarımız varsa benim ile E-posta adresim ya da cep telefonumdan temasa geçmelerini rica edeceğim.

Sürdürülebilirlik adına, amatör balıkçılık bilincinin yerleşmesi adına başlatılan bu faaliyetlerin sonuçlanmasını sağlayacak her arkadaşıma teşekkür ediyorum.

E-Posta: torikcan@yahoo.com
    Cep: 0 535 949 51 61

RASTGELSİN.

4. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Tarık bey, aynı konular düşünülmüş ama faliyete geçirilememiş, sözlerinizden bunu anladım. Bakınız http://www.baliktayiz.com/forum/index.php adresinde "balıktayız kütüphanesi" başlığı modoretörlerin çalışma yeri olarak tertiplenmiş ve üyelerin giremediği bir yer oluşturulmuş, bu yer mevcut forum veritabanı kullandığı için, fazladan yeni bir veritabanı kurmaya gerek yoktur.Yaban forum'da üyeler video yükleyebildiklerine göre oluşturulan alana yetkili kişilerde video yükleyebilir, bu yüzden; Yaban Tv ye ulaştırılan , sizlerden gelen çekimleri kumanda masasına gelmeden yayına hazırlayan görevli kimse, o kişi foruma görüntüleri atabilir, sizde onun attığı görüntüleri foruma girip onaylayabilirsiniz. Ayrıca ana sayfada video yükle bölümü var (Yeni gördüm) buraya yüklenen videoları mod onaylamadan yayınlama seçeneğini seçerseniz yayına başlamadan kontrol etme fırsatı çıkabilir.Yazımdan da anlaşılacağı üzere Yaban sitesini kuran kişilerin bu işleri yapması gerekiyor zira dışardan başka kişilerin bu düzenlemeleri yapabilmesi için şifreler lazım olur, onuda verebileceğinizi zannetmiyorum.Böyle bir çalışmayı olgunlaştırmanız dileğiyle..Saygılar.

5. oktayaydıner

oktayaydıner

Favori Kamış:
    olta
    Merhaba,

İsmim geçtiği için yazma gereği hissettim.

İlhan Bey Yabantv.com da ki yazınız üzerine size bir soru sordum,siz de açık ve net olarak aynen şunu yazmışsınız.

"Oktay Bey merhabalar. Mepps yeterli. Solucan iyi bir alternatif. Toprak solucanının yasal olarak sorunuda yok. Yer ve zamana göre tercih tecrübeyle sizlere kalmış. Saygılar"

Ben yanlış anladım madem siz doğrusunu yazaydınız. Solucan iyi bir alternatif derken ama sadece göllerde diye ekleyeydiniz.

İlhan Bey, kimseyi salak yerine koymayınız.Bilmiyorsunuz bilmediğinizi de kabul etmiyorsunuz.

Bu yazışmalara sebep olan programı, dün gece izledim.Hem de dehşetle...

Oktay Aydıner

Son düzenleme: 26 Mayıs 2011
  6. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Tarık ağabey, her ne kadar sormuş olduğun sorunun muhataplarından birisi olsam da, kişisel ve benim için geçerli nedenlerden ötürü (isteyen olursa nedenlerimi kendilerine açıklayabilirim) sormuş olduğun soruya cevabım olumlu değildi ve bu sebeple sormuş olduğun soruya cevaben bir şey yazma gereği duymamıştım.

Fakat bu mesajından sonra, bu konuya müdahil olan ve uzun uzadıya mesajlar yazan birisi olarak yazma gereği hissettim. :) Yazdıklarından (ki maksadın bu olmadığını düşünsem de) sanki bizleri iki gruba ayırmışsın gibi bir durum ortaya çıkıyor, "bu bizim işimiz değil diyenler" ve "gönüllüler", tabi bu ayırım mevcut tabloyu çok da net ortaya koymuyor.

Bu durum da beni biraz rahatsız etti, zira benim bu konuda gönüllü olmamam/olamamam başka bir konuda olmayacağım ya da sadece klavye başında eleştiri yaptığım anlamına gelmiyor. (Aksini söylemediğinin farkındayım ama bunu belirtme ihtiyacı hissettim yine de)

Kısaca şunu belirtmek isterim ki, yararına inandığım, yararlı olabileceğimi düşündüğüm ve üstesinden gelebileceğime inandığım her konuda hem sizlere hem de bu tip çalışmalar yapan herkese elimden gelen katkıyı gönüllü olarak sağlamaya hazırım. Ama bu konuda imkanım olmadığı için gönüllü olmam söz konusu değil.

En azından kendi adıma size net bir cevap vermiş olmak istedim. :)

Selam ve saygılarımla...

7. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Yasin kardeşim,

Hassasiyetini gayet iyi anladığımı sanıyorum.
    Ben sadece bir öneri sundum ve sordum.

Kimisi bu iş benim, kimisi bizim, kimisi de kimsenin işi değildir dedi.
    Kimisi hiç bir fikir beyanında bulunmadı. Hepsi gayet normal. :)
    Tabii ki her fikrin sahibinde bu fikrin gerekçeleri de vardır. Hatta olmaya dabilir.
    Her birine saygı duyuyorum. Kimse benim öne sürdüğüm gerekçeleri geçerli bulmak zorunda değildir.

Mesela sen, bu konuda bir şeyler yapmaya olumlu bakmadın, ilk planda cevap ta vermek istemedin.
    Daha sonra yararına inandığın, yararlı olabileceğini düşündüğün ve üstesinden gelebileceğine inandığın her konuda imkanın olursa gönüllü olduğunu yazdın.

Daha ne olsun kardeş?

Ben ise teklifi sizlere ileten, o soruyu soran kişi olarak, bu alanda bir şeyler yapan ve her arzu edenin de yapabileceğine inananlardanım.
    Bu nedenle ve bu gibi sorularıma olumlu cevap alamasamda "O zaman bu işi yapmaya gönüllü yok, yazmaya (her zaman yaptığımız gibi) devam diyeceğim" demem de bundandır. Yazmaya ve yapmaya devam edeceğim.

Kardeş, ben şimdi ayrım mı yapmış oldum?
    Kesinlikle hayır.

Konuyu tam olarak okuyanlardan cevap verenlerin fikirleri ve imkanları dahilinde tercihleri ortaya çıktı, o kadar. :)

Belki sen ve diğer arkadaşlarlarla amatör balık avcılığının düzeni ve sürdürülebilirliği adına farklı bir alanda omuzdaş oluruz.

Büyük bir iyi niyet ile verdiğin bu cevap için çok teşekkür ediyorum.

Sağlıcakla kal.

RASTGELSİN.

8. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    bu sitede şimdiye kadar tanık olduğum en güzel tartışmalardan biri. Kişisel fikrim, fiilin gerçekleştirildiği mekanın, o fiilin suç olup olmadığının belirlenmesi konusunda hiçbir etkisi yoktur. katılırız, katılmayız, ama zaman ve mekan gözetmeksizin yasaya uymamız gerekir. birçoğumuzun acemilik dönemlerinde farkında olmayarak veya yeni başlamış olmanın verdiği açgözlülükle sirküleri delip geçmişliğimiz vardır, benim de var. ama hem çok bilge bir kişi olduğunu iddia edip, hemde (konu ne olursa olsun) sürküleri delmekte sakınca olmadığını söylemek abes kaçmıştır.

aşağıdaki alıntı konuyu çok güzel özetlemiştir kanaatimce.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mayıs 2011
  9. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Şu kanalın ismini öncelikle değiştirmekle başlanmalı işe...!! YAVAN TV..!! Hakikaten yavan ve kabak tadı veriyor, artık..!! YAVAN TV..!! ne kanalı olduklarına 5 senedir kendileri bile karar veremediler, bir bakıyorsun kendilerini türkiyenin en büyük belgesel kanalı ( sanki türkiyede belgesel kanal varmış gibi..!! :p ) diye, bir bakıyorsun, av kanalı olarak tanıtıp lânse ediyorlar..:D işlerine geldiği gibi konuşuyorlar yani..!! 5 sene oldu bir karar verseler diyorum, belgeselmi..!!?? yoksa..!! av kanalımı olduklarına..!! iki cami arasında kalmış bii namaz gibi, 5 yıldır bir o tarafa, bir bu tarafa dolanıp duruyorlar..!! aynı balık mevzularını, avlarını seyretmekten gına geldi artık, bu işi bilmiyorlarsa bir bilene sorsunlar bari..!! yoksa tası tarağı toplayıp, dükkânı kapatsınlar, kapattıkları diğer kanal gibi..!! Oysa ne kadar heyecanlanmış ve sevinmiştik, artık türkiyeninde bir avcılık ve balıkçılık kanalı olacak diye..!! ama atılan taş, kurbağaları bile ürkütemedi..!! ne yazıkki..!! kursağımızda kaldı...!! :(

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mayıs 2011
  10. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Aslında ben diliyorum yakın zamanda sağlam bir rakiple karşılaşırlar. O zaman zaten ister istemez kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalırlar. Eğer aynı kafayla devam ederlerse batıcaklarını kendileri de biliyorlar. Burada yazılan her mesaj Yaban Tv için büyük bir nimet iken kanalın yetkilelerinden konu ile alakası olmayan yine -bana göre- saçma sapan bir sataşma mesajı geliyor. Yaban Tv günü kurtarma çabasına ısrar ediyor. Halbuki çok da basit şekilde sadece bir Su Ürünleri Mühendisi konuşlandırılarak mikro bir denetleme mekanizması oluşturmak hiç de zor olmasa gerek...

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Ergin bu işler sadece bir muhendisle olacak iş değil..su fak. de farklı bölümler vardır..temel bilimler - yetiştiricilik -avcılık gibi.. bir sor bakalım herhangi bir fakültenin 4.sınfındaki veya 1. sınıfındaki talebelere içlerinde kaçtane olta balıkçısı var?? ne yazıkki bu konu çok farklı çok ta tartışılır.. neyse..

Orada bu tür videolara onay verecek kişide aranacak özellikleri aklıma geldiği kadarı ile sıralamak istiyorum .

1- amatör balıkçılık ile ilgili 2/2 yi bilecek
    2- sularımızda en güncel hali ile hayati önem taşıyan türleri - zararlı olan türleri - vs fiziki olarak bilecek ..kısaca balık bilgisi olacak
    3- Sulak alanlar yönetmeligini bilecek yasak olan bölgeler için
    4-Yaban hayatı koruma alanlarını yönetmeliğini bilecek yasak alanlar için
    5-Milli parklar kanunu bilecek ,
    6-Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu nu bilecek
    7-Sit alanlarını bilecek.
    8-DSİ nin yasakladıgı suları bilecek ,
    9-Valiliklerce yasaklanmış bölgeleri bilecek ( orman içi vs)
    10- su ürünleri koop, kanunu bilmek lazım
    vs.vs

Ben 5 dk lık bir video izlediğim zaman yukarıda saydıgım tüm maddeler aklıma gelir..
    bu tip yerlerde avcılık yasaktır..tabela vardır veya yoktur .bir yerlerde yazar ..onu bulmak ve bilmek avcının görevidir.yakalandımı cezayı yer..

maalesef olay o kadar basit ve kolay değil.

Bir örnek . meryem ana - efes- tarihi alan sınırları içinde bir dere vardır ve burda sazan vardır kefal vardır ama burası 2/2 de geçmez.. ama avlanmak yasaktır..sit alanıdır vs..

daha bunun gibi tüm ülkede kaçtane iç su var..??? yasaktır ama kimse bilmez..

Yaban TV kanalını çokta tenkid etmiyelim... yabancı ülkelerede bu tip kanallar paralı seyrediliyor....biz bedava seyrediyorsak , birazda şükredelim..

Son düzenleme: 28 Mayıs 2011
  12. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Muvaffak Abi bu yazdıklarının tamamını bu işi yapmaya hevesli bir insanın en fazla 3 gününü alacağı kanaatindeyim. Zaten yasak dönemler ve yerler için iyi bir çizelge oluşturulursa video gelir gelmez. Nereden geldiği ve hangi avı kapsadığına bakılarak direkt olarak eliminasyon yapılabilir. Bu yazdıklarının hepsini harfiyen bilmek şart mıdır? Zira sınav da yapmıyoruz. Kendisi açıp gerekli kanuni evrakları tabiki de kontrol edebilir. Önemli olan bu durumlara aykırılığı tesbit etmektir. Ve bu konuda mürekkep yalamış bir kişiye akış şeması bildirilerek bir matbu form hazırlaması söylenir. Bunu bir kez hazırladığı zaman ve günceli takip ettiği zaman (ki işi bu olan bir insan zaten takip edecektir.) Bence sorun kalmaz. Bu formda;

1) Tebliğe Uygun mu?
    2) Sulak Alan Yönetmeliğine uygun mu?
    3) Genel Etik kurallarına uygun mu)
    ................
    vs vs.

gibi maddelerin olması yeterli olacaktır. Böyle bir durumda Lise Mezunu dahi olsa bu işin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Zira forumumuzda da bu konuda çok fazla şeyle ilgili ve bilgili lise mezunları bulunmaktadır. Zaten günde kaç tane av yayınlanıyor ki.

13. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Bana göre bilmesi gerekir aksi takdirde biri ordan çıkıp , ta

- bu videonun çekildiği yerde , .... sebepten dolayı balık yasagı vardır derse sil baştan aynı noktaya gelinir..

ülkemizde en azından sadece bazı türlere çok meraklı ve hassas insanlar vardır..balıkçılıgı global değilde lokal düşünenler vardır.. mesela , dogal alabalıgın a.dan z ye herşeyini bilen insanlar vardır bunlar olaylara çok daha hassastır..

bu yüzden Tarık kardeşimin taşın altına el koyma ifadesi ve gönüllü olma ifadesi bana dogru geliyor.. her kişi ki ,kendisine güveniyorsa Kanala bir mesaj yollar -

- ben şu konularda size yardımcı olabilirim der. ve vazifesini yapmış olur ..

ülkede o kadar çok bilinçsiz avcı varki ama hepsinin elinde ya bir cep telefonu yada bir kamera mutlaka var..tabii oltada

14. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Abi iş ne kadar dallı budaklı olursa olsun. Sağlam bir iş disiplini ile çok rahat üzerinden kalkılabilir. Ben böyle düşünüyorum.

15. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Mutlaka ,, dediğine katılıyorum disiplin lazım , işi seveceksin .ayrıca

şimdi birde şu açıdan bakalım .. Amatörlük açısından yani.. ne diyoruz amatör avcı yani hiç bir menfaat beklemeden sadece yaşantısına bir renk katmak ve oyalanmak için yapılan iş.. ama buna birde fazla merak girerse o zaman ne oluyor , araştırma - forumlar - paylaşım - dernekler - vs

mademki bizler bu işi yapıyoruz yani amatörüz ,yani seviyoruz , yani menfaat beklemiyoruz , hatta cepten yapılan bir sürü masrafa rağmen çogu kez boş dönüyoruz.. demekki bir özveride bulunuyoruz..o halde neden bu amaç için veya benzeri başka kurum ve kuruluşlara da yardım etmiyoruz..??

sadece tenkid etmek le ülkede hiç bir iş çözülmüyor maalesef .. usanmadan bıkmadan her aklımıza geldiğinde her gördüğümüzde yazmamız uyarmamız yardımcı olmamız şart.. bir senede 1-2 defa yazıp çizip te ardından
    - yok kardeşim bu kurumdan iş çıkmaz

dersek olmuyor işte..

her neyse birde böyle bir kanalın olmadıgını düşünelim şu an için...bu seferde buradan yazdıklarımız şöyle olacaktı ..ve zamanında olduda

- koca ülkede bir tane av kanalı yok....;)

16. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    İşte bende onu dedim. Bir tane rakipleri gelsin görürüm ben onları.

17. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    koca ülkede bir tane av kanalı yok
    Varda ne oldu yani,Vatandaşına tepeden bakan,sadece olayı ticari bir meta olarak gören bir yönetim,Vedat abi gibi yaşını başını almış bir insana şahıs gibi cümlelerle hitap eden, tamam biraz huysuz,yaşının vermiş olduğu duygusallıkla hareket eden bir insan, ben onu anlayabiliyorum.Ben yaptım oldu zihniyetiyle nereye kadar.Bu kadar eleştirel yazı yazılmış bir açıklama,bir düzeltme yazısı bile yok.Ben onu bunu bilmem yaptığın işi ya doğru dürüst yaparsın yada böyle acımasız eleştirilere hedef olursun.

18. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Nihat Abi dediğin gibi ortada bir av kanalı yok. Kopyala yapıştırcı bir yayın kuruluşu var. Av videosu mu geldi ver yayına gitsin yani olay. Bir de bu kanalın sahibini tanımıyordum biraz google'a bakayım dedim. Ha birde ekşisözlükde yazılıp çizilenler var ama güler misin ağlar mısın bilemem. Kuruluş amacıda sanırım Beyfendinin kanala ortak olmasıyla yitirdi.

19. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    ''Yaban TV kanalını çokta tenkid etmiyelim... yabancı ülkelerede bu tip kanallar paralı seyrediliyor....biz bedava seyrediyorsak, birazda şükredelim..''

Yabancı ülkelerdeki ekonomik düzey ülkemizdede olursa, kanallarda paralı seyredilebilir..!! balık tutma olayıda, yabancı ülkelerdeki gibi paralı olabilir...!! neden olmasın, yeterki şartlar aynı olsun, yoksa çoğunluğunun asgari ücretle vaya biraz yukarısı bir ücretle çalıştığı ülkemizde bu işe gönül vermişlerden fazla birşey beklemek hayalcilikten öteye gitmez..!! ne çektiysek zaten, doğru yada yanlış, güzel yada çirkin olsun, var olanla yetinip şükretmekten çektik..!! yani ölümü gösterip..!! sıtmaya razı olmak meselesi..!! kim kalkıpta kral çıplak deme cesareti gösterirse tuuu...!!! kaka...!! oldu, kötü adam oldu yıllardır bu ülkede, bence şükür makamını karıştırmamakta fayda var derim, yoksa göz göre göre ainsanın gözüne parmağını sokana, sokanlara şükretmeye ne denir bilemiyorum....

20. simendifer

simendifer Sennur

Bu konu, daha önce kişisel atışma mesajlarının silinmesi ve istenmediğinin bu şekilde gösterilmiş olmasına rağmen, kişisel tartışmaların hala devam etmesi ve dolayısı ile konunun ana temasından çıkmış olması nedeni ile kilitlenmiştir.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.