Yaban Tv...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Jashuaa tarafından paylaşıldı.

1. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
    lanet olsun böyle kanala yaa. dün yine izlerken utandığım bir videoyu hiç çekinmeden yayınladılar sanırım daha önce başkalarıda izlemiş ve yorum yazmış ama ben bir daha yazayım dedim çünkü hala yayınlıyolar.
    olay zıpkın avcılığı. arkadaşımız gayet rahat elinde su altı feneri dalıyor kayalarda oyuklarda fenerle balık vuruyor. bu nedir ya. yasak olduğu kanunlarca belirlenmiş bir olayı sen nasıl bu kadar rahat yayınlarsın. sürdürülebilir yaban hayatıymış. hadi ordan. sizin yüzünüzden yaban hayatı daha kısa sürecek böyle kötü örnek olmaya devam edin. milletin aklına gelmicek yasak yöntemleri gönül rahatlığıyla yayınlayın. çok sürmez yakın zamanda sadece yurt dışı avlarını yayınlayabilirsiniz.

2. uzunköprülü umut

uzunköprülü umut Umut ÖZER

Favori Kamış:
    3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
    En İyi Avı:
    10 cm tatlısu levreği
    ewet veysel abi çok doğru söylüyorsun yetkililerin bu kanala el atması lazım :mad: :(

3. Amateur Hunter

Amateur Hunter

Favori Kamış:
    3-5 tane kamış ve 3-5 tane makina , meps , sahteler , çelik teller vs vs
    En İyi Avı:
    en iyi avım çanıllıda 65 cm uzunlukda turna , YeniFoça 450 gr. Mırmır .
    abi daha bu sabah izledim adamlar alabalıkmı avlıyolar katliammı yapıyolar belli değil bikere akarsularda ağ yasak adamalr suyun aktığı yere ağı germişler balık geldikce akldırıp alıyolar boylarınada bakmıyolar alabalığın boyu kaç cm olmalı bilmyiorum ama 10 cm lik balıkları alıyolar yuh diyorum abi ne gerke var onu alınca eline ne geçicek bu sadece alabalık için değil ötkei sazan avlarında bile ufacık balıkları alıyo millet sinir oluyorm bide bunu hiç bi uayrı vermeden yaban yayınlıyor bari videodan sorna veya basında uyarı göstersin bu avdaki blaıklar yasal boylarına uymuyor falan diye sonr amillet görücek bunları haa demekki yaska değil deiyp gidip ufaklarıda topluycaklar .

4. simendifer

simendifer Sennur

Ewet değil, evet olmalı. ;) Forumda Türkçeyi düzgün kullanmaya çalışıyoruz, buna dikkat edersek sevinirim. ;)

5. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Uydum olmadığı için izleyemiyordum ama iki gün başka bir yerde kaldığımdan seyrebildim , Sirküler hak getire ,yazık oldu bir sürü ala yavrusunu elle yakaladılar.

6. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    İçlerimizden bir çoğu bu kanala yüzlerce mail çektik vede telefonla aradık..Rastgeleder olarak benzer girşimlerde bulunduk gelinen noktada verilen cevaplar aşağı yukarı aynı "Değerli bilgi ve aktarımlarınız için teşekkürler görüşleriniz dikkate alınacaktır" belliki dikkate alınmıyoruz yokmu İstanbullu üye kardeşlerimizden Yaban Tv önüne Tekne organizasyonu düzenleyecek....

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ve işin öteki tarafı sevgili Hakan; Sen ve ben, yada doğaya saygı duyan diğerlerinin kıyısında gezmeye kıyamadığı, özel izinlerle bir kez ziyaret ettiğimiz, yakalayıp tüm balığını geri iade ettiğimiz, yeni tebliğde yasak olan derelerde yapılıyor bunlar.
    Avcıyı yönlendirecek ona hitap edecek kanalın bunları biliyor olması, yada bilenlere danışması gerekir.
    Sanırım buna ihtiyaç duymuyorlar...

8. root

root Bahadir TECER

En İyi Avı:
    Dedemin bogazda yakaladigi luferler(!).. cok kucuktum ben cook.
    dert dogayi korumak , yasal avcilik degil .... bizim gibi olmayan potansiyel reyting kaynaklarini kullanip yasal olmayan goruntulerle yasal kazanc elde etmek... Kusura bakmayin ama ben bu siteye uye olmadan once ne sirkuleri bilirdim ne de etik avciligi... Turkiye `de yasiyoruz.. Yasalardan haberi olmayan bir adama kurallara uymadigini soyleyince alacagimiz cevabi hepimiz biliyoruz sanirim.. .Sakin yanlis anlamayin ... niyetim birakin ne hali varsa gorsun demek degil....

Lakin email le telefonla olacak seyler degil... En azindan kanala gonderilenler... Yapilmasi gereken yasal olarak suc duyurusunda bulunmaktir... Aramizda hukukcu ustadlarimiz vardir illaki...onlardan yardim alabiliriz sanirim bu konuda...Sucu islemekde yasaksa , buna ozendirmekte kanunen yasaktir... Eger uyarilar sonuc vermiyorsa yasal yollara basvurmak tek caredir... Uydudan yayin yapilmasi istenilen herseyin yayinlanmasi anlamina gelmez...

Yok mudur sitemizde bu konuda hukuksal bilgi verebilecek kimse ?

9. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Yaban TV, hımm harflerle oynayalım... Yakan tv, Yalan tv, Yanan tv, Yapan tv, Yatan tv, hah buldum! Yavan Teveee!!

10. Mustafa GUL

Mustafa GUL Mustafa GUL

gercekten iyi ornek olmasi gerekirken halkakotu ornek teskil eden bu goruntulerin yayinlanmasi pek hos degil.mademki dogal hayati korumak amacli bir kanal oylede olmali.

11. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

kurucusuda rahmetli ufuk güldemir.büyük gazeteci ve büyük avcı. ölümünden kısa süre önce alaskada alaska beyaz ayısı avına çıkmış ve bunun son şansı olduğunu bile bile ve rehberlerinin,de bütün ısrarına rağmen dişi ayıyı vurmamış olan insan.

12. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Keşke Alaska' da beyaz ayı avına göstermiş olduğu hassasiyeti, yayınlarındaki amatör!!! balık avı videolarına da gösterseydi ne iyi olurdu.

13. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bende devamli takip edenlerdenim :(:(ama birkaç doğru avın dışında fazklaca kötü örnek teşkil eden av var malesef:)

14. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

yşasaydı kesinlikle müsaade etmezdi bence.zaten onun ölümünden sonra kadro değişti ve bozuldu eşi gaya hanım inşallah müdahale eder çünkü kendiside bir avcı

15. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Tabiki tv kanalında ilk başlarda bazı hatalı görüntüler olabilir ancak, doğruyu, yanlışı; karşımızdakini dışlamadan belirtmemiz sayesinde bazı şeylerin değiştiği, ilerleyen zamanlarda görülmektedir.

Burada bilinçlenme esastır. Herkes doğru bildiğini söylemeli, Yoksa yanlış yapanlara yanlışlarını anlatmadan onları dışlamak bir kayıptır.

Yaban tv nin diğer kanallardan farklı olan bir özelliği de vardır. O da gönderileri yayınlamasıdır.Bu da medya-halk bütünleşmesine zemin hazırlayan bir durumdur.

Ayrıca limitler konusunda insanların bilgilendirilmesi, kuralsız avcıları bohçacı olarak tanımlamaları diğer insanların vicdanlarında ufakta olsa soru işaretlerine zemin hazırlar.

Yaban tv bu duyurma, bilinçlendirme görevini daha can alıcı noktalarda tartışma zeminine oturtsa daha yapıcı katkılar ortaya koyabilir.

Av görüntülerinin yanında hepimizin içerisinde bulunduğu çevre kirliliği konusunda tartışma programlarına dayanak olması açısından halk olarak çevre kirliliğiyle ilgili olarak video görüntüleri çekilse bunlar o tartışma programlarında yayınlansa nasıl olurdu?

Dünya artık ekolojik olarak bir yıkıma doğru hızla ilerliyor
    Burada bizler kendi üzerimizdeki güce yetkiye göre ekoloji konusunda insanları bilinçlendirmeliyiz. Kendi etki alanımızı belirlemeli neler yapabileceğimizi tasarlamalıyız. Marmara'ya akan hangi derede tam olarak ekolojik bir arıtma yapılmaktadır. insanlar genellikle balık avları görmeye daha çok balık görmeyi daha çok balık tutmayı istiyorlar. Ancak bunu gerçekleştirmenin ana koşulunun temiz bir çevre olduğunu bildiğimiz halde, birçoğumuz bu tür yazılara olumlu bir görüş belirtmeyiz. Halbuki ekoloji bilinci olmadan insanların yarınlarını devam ettirmeleri daha bugunden bile pek mümkün görünememektedir. Birde daha ileri zamanlarda insanların aşırı çevre kirliliğinden ,anormal nufüs yoğunluğundani sağlıklı besin ve yaşam ortamı bulamamaktan toplu halde öldüğü bir duruma gelirse burada kim sorgulanabilecek. HİÇKİMSE

Dünyanın pimini biz insanoğlu olarak hızla çekiyoruz. Bu süreç dikkate alınmazsa ileride bir dünya felaketine dönüşebilecek bir vahameti ortaya koyacak.

İşte bu durumlara daha duyarlı olarak hazırlanmak, ayağımızı yorganımıza göre uzatmak, yarınımızı doğru verilerle algılamak, bugünkü yaşamın 20 yıl önceki yaşamdan çok çok daha zor olduğunu, bütün bunların ekolojik tahammüllerin sınırlarının aşıldığından kaynaklandığını hepimiz anlamak zorundayız.

-Artan nüfus
    -Artan çevre kirliliği
    -Genetiğiyle oynanmış meyve, sebze ve balıklar
    -Bilinçlenmeye ve istihdama entegre bir eğitim sisteminin olmayışı ya da zayıf oluşu

İşte burada bunları en azından açıklamak yaban tv nin yapabileceği bir iştir.
    Bunun dışında yaban tv den bir sorunun çözümünü beklemek de gerçekçi olmaz. Ancak en azından bilinçlenme sesini duyurma açısından ve yayınları video görütüleriyle de medya- halk arasında bir entegreyi sağladığını düşünerek yaban tv nin bu açıdan değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2009
  16. simendifer

simendifer Sennur

Bünyamin bey, açıkçası Yaban Tv ile ilgili konuları ne derece takiptesiniz bilmiyorum. Bu yazıyı çok iyi niyetle yazdığınızı da biliyorum ama inanın yukarıdaki ifadeyi konuya hakim olduğunu bildiğim birileri yazsaydı küfür olarak algılardım.

Yaban tv yayına başladığı tarihten beri yasal olmayan balık avı görüntülerini yayınlamaktadır ve bunun için itirazda bulunduğunu bildiğim en az 100 kişiyi hemen şu anda size listeleyebilirim. Mailler fakslar gönderildi, ihbar edildi, ulaşabilen direk söyledi, ulaşamayan dolaylı şekilde iletti v.s. Kısacası Yaban Tv amatör balık avcılığının da kuralları olduğunu çok çok çok iyi biliyor ama zaten bilinçsiz olan halkın bol balıklı yasal olmayan avları ağzının suyu aka aka izlemesinin kaymağını yemek daha keyifli geliyor.

Bakınız en azından aşağıdaki mail size bir fikir verir belki (Zamanında sitemize işbirliği teklif edildiğinde benim kanala yazmış olduğum cevaptır) ;

Programınız için işbirliği yapma isteğiniz hakkındaki mailinizi aldık. Öncelikle program içeriğiniz hakkında bilgi edinmek isteriz.

Bunun yanısıra, Yaban tv'de ne yazık ki, 37/2 nolu sirkülere uygun olmayan avların yayınlandığını görüyoruz. Konuyla ilgili olarak, amatör balık avcılığı derneklerinden 3 dernekle görüşüp, program yaptığınızı gördük ve Rastgele-der yönetim kurulu başkanı Tarık Ersal'ın da bulunduğu programınızdan hemen sonra, ne yazık ki Tarık beyin yapmış olduğu onca açıklamalara rağmen, yine 37/2 nolu amatör balıkçılık sirkülerine yakırı av görüntülerinin yayınlandığına şahit olduk.

Balikavi.net'in edinmiş olduğu düstur, amatör balıkçılık adına sürdürülebilir avcılığın ve balık popülasyonunun desteklenmesi yönünde, 37/2 nolu amatör balıkçılık ve avcılık kuralları konusunda halkı bilinçlendirmek, doğru avcılık yapılmasını benimsetmek ve gelecek nesillerin de yine bu düstur ile avcılık yapmasını sağlamaktır. Bunun yanısıra, balıkçılık konusunda, balikavi.net, bilgilendirme yönünde her türlü paylaşım için tüm üyelere açık bir forumdur.

Balikavi.net yöneticileri ve üyeleri, sitenin varlığını reklam amaçlı yürütmemekte olup, reklam kabul ederek hiç bir gelir elde etmeyi amaçlamadığından, yasal olmayan bazı avların da yayınlandığı kanalınızda, sizler sirkülere uygun avları yayınlamadığınız ve bu konuda destek istemediğiniz sürece, balikavi.net üzülerek belirtmeliyiz ki, adının geçmesini istemeyecek ve işbirliği içinde bulunamayacaktır.

Sadece adının duyulması için program yapmayı kabul eden ya da edecek olan ve bahsi geçen amaca (Amatör balıkçılık adına sürdürülebilir avcılığın desteklenmesi ve 37/2 nolu sirkülerle ilgili olarak halkın bilinçlendirilmesi) hizmet etmeyen diğer sitelerle, balikavi.net'in karıştırılmaması gerektiğini bildirir, ancak ve ancak amatör balıkçılık konusunda, 37/2 nolu sirkülerde belirtilen kriterlere uygun avları yayınladığınız, bu yönde halkı bilinçlendirmek için çaba sarfetmek istediğinizi belirttiğiniz ve bu yönde bilgilendirme istediğiniz, bizler de bu çabanızı gördüğümüz zaman, işbirliği içerisinde olabiliriz.

Teklifiniz için teşekkür eder, bahsi geçen konularda hazır olduğunuzu bildirdiğiniz takdirde, teklifinizi yeniden değerlendirebileceğimizi beyan ederiz. Balikavi.net, ancak bu durumda, amatör balıkçılığın yasalara uygun yapılması ve bu yönde halkın bilinçlendirilmesi konusunda her türlü yardıma hazır olacaktır.

Saygılarımızla,

BALIKAVI.NET YÖNETİM

Bu benim yazdığım, konuyu araştırmaları açısından küçük bir bilgilendirme belki ama sadece bu olsa keşke. Mailde de bahsettiğim üzere, derneklerin bir araya gelerek yaptıkları bilgilendirme programının ardından yasal olmayan alabalık avı görüntüleri yayınlandı, dakika bir gol bir. Emin olun habersiz, masum v.s. değiller. Bu ülkenin adı bilinen amatör balıkçılarının çoğu yaptıkları yanlışla ilgili olarak kanalla görüşme yaptı ama sonuç ortada. O nedenle alıntı yaptığım ifadenizin doğruluk arzetmediğini belirtmek isterim.

17. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Sennur kardeşim yerden göğe kadar haklı. Yaban Tv maalesef ellerinde yeterli özellikle yerli çekim malzemesi olmaması ve kendilerinin teknik ve ekonomik eksiklerini gidermek amacıyla yasal olmayan görüntülere prim tanıyor. Şu anda kaybedilmiş olarak görülen Ergene Nehri için günlerce-haftalarca görüntü yayınladıkları sırada ben de arayarak ''Öncülük edin Riva'yı kaybetmeyelim'' talebinde bulundum. Ancak Riva'yı yok eden dünür gücüne karşı hareket etme gücünü bulamadılar. Ben de Yaban Tv'yi izlememe kararı aldım. Tek başıma da olsa protesto ediyorum.

18. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    YABAN TV, son günlerde tutturmuşlar belgesel yayın yapan tv ler arasında birinci biziz gibi bir yayın yapıyorlar, çok komiksiniz yaban cılar türkiyede sizin statünüzde yayın yapan bir tv mi var, siz teksiniz, farkında değilmisiniz yoksa, haliyle birinci geleceksiniz, milleti körmü sanıyorsunuz siz, yayınlarınızda sıkıyor artık bir yenilik, bircanlılık gelsin artık yayınlarınıza, millet domuz avı seyretmekten, neredeyse domuz gribine yakalanacak neredeyse, baharla beraber sizde silkelenin ve kendinize gelin, seyredenlerin gözü gönlü açılsın artık değilmi, :)

19. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Bu görüşünüze bende katılıyorum..
    Ufuk Bey'in Çabaları olmasaydı bugün bu konuyu tartışacak kanal olmayacaktı..
    Elbet geçmişten ders alıp daha güzel programlar suna bilirler..