Yamula Barajı Balık Katliamı

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında yunus_emre tarafından paylaşıldı.

1. hakcet

hakcet Hakan ÇETİN

Favori Kamış:
    ALBASTAR 3233 LEADER
    Favori Makine:
    ALBASTAR PASSHA 50
    En İyi Avı:
    sazan
    gümüş

Rıfat ın da belirttiği gibi gümüş balıklarının avlanmasına izin verilmiştir.benim duyduğum kadarıylada kedi maması yapımında kullanıldığı üzeredir.Ayrıca göle turna değil, tatlı su levreği( sudak ) aşılaması yapılmıştır.bilindiği üzere turna balığı türünden fakat turna kadar yumurta bırakmıyor.buda dengeyi sağlayıp sazan türünün yok olmaması için.Ağ ile 2 tene limit altı sudağın yakalandığını bizzat gördüm.çok üzücü daha üremeden.
    Burada durulması gereken bence kooperatife üye olan herkezin baraja ağ atabiliyor olması.Balıkların yemlenmek için girecekleri her köşenin önü 300-500 metre ağ ile kapatılıyor.Ayrıca dışardan gelen bir şahıs ağ atıyor ve o köyde kooperatife üye olan kişinin adına ağ atıyormuş gibi avlanıp gidiyor.Devlet bu ve bunun gibi yeni bir barajda balıklar daha gelişmeden neden ağ balıkçılığına açarlar anlamıyorum?güzelim limit altı yayın balıklarını avladılar ve bu balıklar kayseri balıkçı tezgahlarında satıldı ve satılmaya devam ediyor.kimsenin de denetlediği yok.Köyümde ağ balıkçılığı yapanlara soruyorum yayın çıkıyor mu? diye yok kalmadı, geçen senelerde iyiydi diyorlar.Ne olduysa çıkmaz oldu diyorlar.Adam bindiği dalı kesti haberi yok.kısacası böyle giderse barajın hali kötü bence.selamlar sağlıcakla kalın.

2. stadyum38

stadyum38 burhan

yamulada gercekden bılınçsıs avlanma var ınsan uzuluyor

3. stadyum38

stadyum38 burhan

arkadaslar neraba ben kayserıden burhan

4. yunus_emre

yunus_emre yunus emre tekinsoy

İlginizden dolayı teşekkür ederim. Umarım bundan sonra bu tür çirkin görüntülere rastlamayız. Bu arada Ramazan ayının son haftası Kayserideydim. Kayseriye bir daha ki gelişimde Kayserili arkadaşlarla birlikte balığa gitmek isterim. selam ile...

5. filedelpha

filedelpha osman seyfi

Favori Kamış:
    ALBASTAR NATURE 300
    Favori Makine:
    ALBASTAR RR60
    En İyi Avı:
    SAZAN.YAYIN
    arkadaşlar, öncelikle meraba. ben senede en az 10 kere yamulaya balığa giderim.nezaman gitsem balık çıkmıyor. özellikle irfanlı barajını kurutan tırol ağ ile gümüş balığı avlayan 5-6 tane tekne var bunlar sadece gümüş balığı değil ağa ne takılıyosa onları alıyolar.sözde ihale ile almışlar. balıkçı arkadaşlarımdan duyduğuma göre yayın balığının nesli bu barajda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya... arkadaşlar ağ,tırıvırı,serpme...vs. şeylerle av yapanları valiliklerinize şikayet ediniz..anında yakalayıp cezayı basıyolar...zira yakınlarımda ağ geren biri vardı hemen aradım. onlarda jandarma ile irtibata geçip anında yakaladılar. duyduğuma göre 1,850 ytl ceza kesmişler. daha bunlar bide mahkemeye çıkacak. usülsüz avlandılar diye. umarım bunlar millete ço iyi bir örnek olur....saygılarımla

6. serdarim83

serdarim83 birzade

Favori Kamış:
    alba star 3233
    Favori Makine:
    alba star milenyum70
    En İyi Avı:
    sazan 8.75 KG
    bunu insanlar yapmamıştır. daha öncedende baraja bırakılan balıkların oryantasyon( uyum) sağlayamadığı için böyle toplu ölümleri duymuştum.

7. hidojet

hidojet asim cevik

şaşkınlık

selam arkadaşlar ben kocaeliden yazıyorum bugun başımıza korkunc bi olay geldi arkadaşlarla dün çulluk avına gittik ormandan sahile cıkarken ufak bi gölete rasladık sazlık ve kocaman yapraklı 2 dönum kadar bi gölet burayı daha önce birkac kez gördüm denize 5-6 yüz metre uzaklıkta 15 -20 yıl önce ruzgarın deniz kumunu yıgmasıyla oluşmuş di gölet neyse arkadaşlar buraya ördek gelir dediler başladık beklemeye 1 kaç saat sonra ördekler geldi 1 tane ördek vurduk oda suya düştü köpeklerden birini alması için sebes bıraktık köpek suya girdi ördege dogru yüzerken köpege sanki timsah gibi alttan bir metreye yakın bi balık saldırdı şaşkılık icinde bakarken ördegede saldırı oldu arkadaşlardan bazıları ördegi alana ateş ettiler bu arada köpek gitti ne yapacagımızı bilmez bi halde etrafta dolaşmaya başladık ve sudan ne köpegi alabildik ne ördegi. ertesigün botla gittik burada turna olabilecegi ihtimaliyle yanımıza kaşık ve olta aldık kaşıkları atamadık cok yaparklıydı oltanın birine kurbaga yakalayıp bagladık ve 108 cm boyunda 7.5 kiloluk bir turna yakaladık.
    burası 1 metrenin uzerinde balık dolu suya kuş dahi konsa kapıyorlar burayı tenizlemek icin kendimize büyükbir capa yapıp avlanabilecebir yer acacaz burası icin nisan ayında davet vetmeyi büşünüyoz...

8. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Bu yaptığınızı belliki bilmeden yapmışsınız şu an turna balığı avı yasak dönemdedir kara avcılığında nasıl MAK kararları varsa balık avcılığındada 2/2 tebliğler var ve bizlerde bu kanunlara uymak zorundayız turna balığı avcılığı 1 nisandan itibaren serbest kalacaktır umarım oradaki turnaları bu tarihe kadar avlamazsınız;) ;)

9. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    çok ilginç gerçekten çok şaşırdım.. köpeğe de çok üzüldüm

10. sinekci-fly

sinekci-fly kasım tazegüney

2 dönümlük bir alanın bu kadar reklamını yapmanız yersiz unutmayınki bu sitelerde ağcı ve yasal avlanma yapmayan bir sürü bohcacı balık yeri öğrenmek için geziniyor bu nedenle yer tarifinde daha dikkatli olursanız iyi olur.

bencede kurallara uygun kara avcılığı yapan birinin balık avcılığı zaman yasaklarına uyması gerekir
    zaten arkadaşımızda 1 nisandan sonra avlanacağından bahsetmiş

11. sinekci-fly

sinekci-fly kasım tazegüney

evet herkes sizin gibi üzerine düşen vatandaşlık görevini yerine getirmelidir
    helede amatör balıkcılık bizim hobimizse bizler bu konuda daha duyarlı olmalıyız

12. avcı50

avcı50 Emre Ünlü

En İyi Avı:
    Sazan 14 KG
    geçen gün kurtboğazında adamın birisi tırıvırı ile dünya nın balığını yakaladı yavrulü felan ilk uyarıyım dedim oralı bile oladı jandarmayı aradım ne gelen ne giden oldu neyse adamı uzaktan uzaktan izledim adam yavruları ölmeleri için bir ağaç kenarıa döktü aldım suya götürdüm 1 kaçtanesi yüzdü diğerleri suyun üstünde kaldı umarım kendilerine gelmişlerdir o yavrular

13. ilkem07

ilkem07 İLKER

Bu nasıl bir insanlık ayıbıdır yaa, birde müslümanız diye geçiniyoruz , elin gavurları bizden daha müslüman , bu ağ ve tırıfırımı nehaltsa onu atanların doğayı bu konuma getirenleri allah bildiği gibi yapsın terbiyesiz herifler.

14. hidojet

hidojet asim cevik

ben herzaman kurallara uyan bi insanım kara avına ve deniz avına cıkarım.bölgemdeki tüm barajlarıda bilirim ama barajlara ag atıyorlar bundan dolayı cok rahatsız oluyorum. ama bunu engelleyecek hic bir tedbir alınmıyor jardarma bile tınlamıyor.

15. kazuya5587

kazuya5587 kaan

Kayser

yamulaya gittim bir kaç kez. O patates çuvalındaki balıklar için söyleyebileceğim orada sabah başlayıp akşam hava kararıncaya kadar ağ atan (3-4 taka) var ve yamulada balık namına bir şey bırakmıyorlar. tuttukları balıklarıda aynen bu şekilde çuvallara bırakıyorlar. Ya jandarma geldi yada başka bir şey oldu(acil ölüm hastalık vs.vs) ve o çuvalları oraya bırakıp gittiler. Gözümle görmesem bu şekilde çuvalla balıkları toplayanları bu yorumu yapmazdım
    Ufak balıklar için bir şey diyemiyeceğim ancak o tekne sahipleri ufak mufak hiç bir şey bırakmıyorlar.
    2 defa gittim cam göz hariç bir şey tutamadık.Herşeyi denedik :( 2 sene yediler diyelim bu şekilde avlananlar 2 sene sonra ne yapacağız diye düşünmezlermi hiç?
    O işin onlara karıda olmaz

16. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Geçen yıl Kayseriye 4 takım trol yapılıp gönderildi Adana dan büyük olasılık o trollerin eseridir bunlar :mad:

Son düzenleme: 2 Kasım 2010
  17. ENES383

ENES383 islam

arkadaşlar o balıklar kedi maması yapılması ıcın yamula barajına salınmıştır her yıl dıger balıkların yumurtlama donemıne yakın yakalanır ve mama yapımı ıcın gonderılır. fotograflarda goruldugu uzere kotu bı goruntu vardır yanlız bu balıklar dıger balıkların yumurtalarını yıyerek dıger balıkların ( sazan,levrek,alabalık) vb. balıkların cogalmasını engel oldugu ıcın yakalanmaktadır ve cok fazladır. kimyasal bi atık yada baska bı sey yoktur.

18. LNR243

LNR243 Kadir

Favori Kamış:
    25 tane var. Normark,Daiwa ve Shimano olarak.
    Favori Makine:
    Daiwa Tournament Basiair 45 QD
    En İyi Avı:
    Turna 20kg,Sazan 21 Kg
    Yazilanlari okudum gercekten ulke topragi buyuk, baraji,nehiri bol ancak toplumun fertleri musluman gecinirken aslinda muslumanligin yani insan olabilme faziletine sahipligin idrakina ermis degil. Bunun cozumu organize olmaktan gecer. Balik avi ruhsati zorunlu olur, buradan elde edilen gelir ile Gol,Golet ve Nehir koruma gorevlileri toplulugu olusturmayada, Gol,Goletlere yeni balik stoku koymayada yeterli olur. Hatta kaypak DSI nin elinden bu isi alip Devlete ait olusturacak bir Dogal Kaynaklari koruma teskilati ile Hayvanlari koruma teskilati ortakliginda ,denetimi kimsenin aklina gelmedigi icin kullanim haklarini es dost tanidigina peskes cekenlerin yetkisizlestirilmesine yonelinebilir. Yapacak sey cok, yapmak isteyen varmi?