yanlışım nerede?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında orcunhoca tarafından paylaşıldı.

1. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    bayramda terkos gölündeydim. orada üç gün geçirdim ama hiç balık yakalayamadım. işin komik yanı oltayı bir kaç dakikalığına tutması için verdiğim nişanlımın bir çapak çekmesiydi. gerçi çekemedi heyecandan ben çıkardım kıyıya ama şanssızığın bu kadarına pes. şansızlık mı bilgisizlik mi buna siz karar verin. gerçi göl balıkçılığında ilk kez olta attım ama yine de bir kaç balık tutmayı hayal etmiştim. avlandığım yerin fotoğraflarını ekleyeyim. bir de sizin yorumlarınızı alayım. bu arada genelde bedende kırklık misina kullandım. köstekleri de otuzluk misina ile yaptım. ve dibe 3 numara crown brand sarı iğne(17104) çift köstek, zaman zaman da yine crown 5 numara(15507) kullandım. daha sonra bedeni ve kösteği 30 ve 20 numara olarak değiştirdim. yem olarak da hindi ciğeri, mısır, salam, sucuk elime ne geçerse denedim ama olmadı. hatta ormanlı köyünün yakınındaki akarsuda da biraz takıldım ama yine tık yok. orada rastladığım bir kaç kişi kışın pek av yapılmadığını söylediler. zaten turna avı yasak ama başka balık da mı yok kardeşim diye epey düşündüm.

burası genelde avlanmaya çalıştığım yer. oldukça derin bir yerdi, zaten o civarda buradan başka saz olmayan yer bulamadım.

bu da nişanlımın şansına gelen çapak. foto onun hakkı diye düşündüm.

bu mazlum balıkçı da ben. ev halkına rezil oldum :(

2. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    ellerinize sağlık...

3. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    orçun abi kışın tatlı suda balık tutmak çok zor oluyor.çünkü havalar soğuduğu için balık derinde.yinede tutmuşsun abi tebrik ederim.bence senin hatan kışın gölde balık avlamak olmuş;)

4. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    teşekkür ederim reha. benim şansıma olmadığı için pek de mutlu olmadım ama yine de ona da şükür en azından sudan birşey çektik. kış konusuna gelince haklısın sazancı. zor oldu kış şartlarında. ama attığım yer oldukça derindi. balıkların kışın daha çok proteinli besinlere geldiğini öğrenmiştim ve hindi ciğerine açıkçası çok güvenmiştim ama neyse. sağlık olsun.

5. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    hocam aslında küçük bir göl olsaydı belki daha verimli olabilirdi.terkos çok büyük ve derin bildiğim kadarıyla o yüzden çıkmamış olabilir.dediğim gibi bence yem ve takımda yanlışlık yok.ama sağlık olsun sen ilk denemende kışın ortasında balık tuttuysan yazın tutucan balıkları düşünemiyorum.

6. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    :) eyvallah ibrahim. moral oldu bak yazdıkların. epey canım sıkılmıştı. bir şey değil kayınpedere rezil olduk :) .

7. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    bu arada kafama bir şey takıldı. ormanlı köyünde balıkçılar turna satıyordu. göl kenarında da bir çok kayık gördüm. turnanın avı yasak ama ağ ile bu adamlar bal gibi güzelim balıkları çekiyor. yumurtlayamayan balık nasıl çoğalacak? yok mu bunun bir yasası.

8. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Orçun bey balık yakalamak istediğiniz göl terkoz hakikatten büyük bir göl ve sizde kışın havaların ve buna mukabil suların soğuk olduğu zaman bence yanlış olan bir yemle av yapmışsınız kışın tatlısu balıkları genelde daha az aktif oluyorlar ve daha az yemleniyorlar,bence solucan veya kurtla ve takımın daha ince olma şartı ile daha başarılı olma şansınız var tabiki avlanmış olduğunuz yeri çok fazla olmamak şartı ile yemleyerek,ayriyetten yakalamış olduğunuz balık çapak değil kızıl kanat olarak geçiyor ve bu balıktan bolca var terkozda biraz yemleyerek çok miktarda bu balıktan tutmanız mümkün,sevgiler.

9. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    valla ortam güzel usta boş ver balığı o havayı teneffüs etmek bile yeter bazen..balık bidahaki sefere olsun inşallah

10. hunter33

hunter33 mustafa

Favori Kamış:
    olta kamış-nadıren zıpgın
    En İyi Avı:
    palamut-lüfer-eşkına 3,250.kg.istanbul,dan balık organızasyonları ıcın haberleselım
    hocam sanırım sız balık tutmaya nıyetlenmemıs,balıklara zıyafet amaclı gıtmıssınız sanırım:))))
    baksanıza salam,sucuk,cıger :)
    ama olsun dogayla basbasa temız hava almaya ozellıklede bu mevsımde kacımız gıdebılıyorkı.benımkısı sadece latıfe.saygılar

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    orçun elindeki kızılkanat çapak tepsi gibi geniş oluyor

12. bybt1972

bybt1972

kışın balık

www.gurolermis.azbuz.com

Buradan kışın balık olup olmadığını kontrol edebilirsin. Yanlış anlama ama , bir arkadaşın dediği gibi '' balık tutmaya niyetlenmemişsin'' .
    Sadece gezme amaçlı gitmişsiniz..
    Size tawsiyem, Yazı bekleyin ve balık tutma zevkini o zaman yaşayın.
    Kışın gerçekten de çok zahmetli bu işler. Ses olmayacak, üşümeyeceksin, sabırlı olacaksın, gece kurdu çakalı cabası...

Neyse yinede rast gelsin...

13. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:

doğrudur selim bey. tatlı su konusunda çok tecrübesizim. hatta hiç tecrübem yok bu ilk gidişimdi. bu olanları sitedeki arkadaşlardan tavsiye almak için yazdım zaten. balığı gören birisi çapak bu demişti göl kenarında. ama kanatları gerçekten kızıldı :) herhalde yanıldı. saygılar.

14. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    doğrudur erdem bey. öğreneceğiz artık. bana kadife deselerdi buraya kadife tuttum diyecektim. dediğim gibi gölde ilk.

15. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saygılar benden. gerçekten iyi besledim balıkları. nereden çıktı bu kek demişlerdir :)

16. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    valla niyetlendim ama çok da çaba sarfetmedim. sizler gibi kamp kurmak zaman harcamak gerek biliyorum. ama göl kenarına gitmişken malzemeleri yanımda götüreyim bir şansımı deneyeyim demiştim. artık yaza inşallah.

17. yalcinicli

yalcinicli

Selime tamamen katiliyorum. Tatli su baliklari havalarin sogumasiyla daha derinlere cekilir ve aktivitelerini neredeyse durdurur. Ote yandan kisin aktivitelerini yavaslattiklari icin yem, protein agirlikli olsa bile tercihiniz yanlis olmus. Ciger, sucuk gibi yemlere yaz aylarinda yayin ragbet gösterebilir ancak sazan cok cok nadir atlar.
    Solucan kullanilmis olsaydi sansiniz daha da artabilirdi. Sazanin protein agirlikli yemlere ragbet ettigi dönemler sonbahardir. Yag depolamalari, onlari bahara kadar hayatta tutacaktir. Diger mevsimler ise genelde bitkisel agirlikli besinleri tercih ettikleri bilinir. Ama solucan her zaman istahlarini kabartacak bir yemdir. Bulduklari kosulda tadina bakmadan gecemezler.

Sazan konusunda cok daha deneyimli arkadaslar var. Eminim ki onlar da daha detayli aktarimlarda bulunacaklardir.
    Saygilarimla...

18. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    bir dahaki sefere artık. bu seferlik böyle oldu. tutula tutula tutmayı da öğreneceğiz. saygılar benden.

19. Spider

Spider Mert Eren

Orçun,

Selim abiye katılıyorum. Solucan / kurt ve ince takım işin anahtar kelimeleri
    Ayrıca şamandıralı takım da öneririm. Özellikle de yemin dipten 3-5 karış yukarıda kalacağı şekilde stoperli bir şamandra takım ayarla bence.

20. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ince takım ve şamandıralı takımı denedim ama solucan ve kurdu denemedim. anahtar kelimeleri atlamışım bir dahaki sefere inşallah.