yapay göl için balık ithalatı..

Konu, 'Genel Konular' kısmında ErenSaruhan tarafından paylaşıldı.

1. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Çok güzel ve enteresan bir düşünceyi hayata geçirmeye çalışıyorsunuz,cesaretiniz için tebrik ederim,kolay gelsin.Ben böyle bir projeye başlayacak olsaydım öncelikle bir üniversitenin su ürünleri bölümünden destek alırdım.Saygılar...

2. Querorz

Querorz Fatih

Eren Bey, benim de hayalim bu yapay göl konusu. Çok şükür maddi durumum elveriyor fakat henüz iş hayatında atılmadım ve Gaziantep gibi kuraklığın had safhada olduğu bir şehirde düşünülmesi gereken çok nokta var.

PondBoss forumunda onlarca başlık açtım konuyla ilgili. Gerçekten detaylı bir araştırma oldu.

Öncelikle söylemeliyim ki, eğer çok geniş su kaynaklarına sahip değilseniz bahsettiğiniz şekilde gölü yalıtmaya kalkarsanız sonunuz hüsran olur. PVC Liner ya da benzer bir malzemeye kesin olarak ihtiyacınız var. Yoksa bir kaç senede suya ödediğiniz para( kuyu ne kadar idare eder Allah bilir ) PVC Liner'a ödemekten kaçtığınız parayı amorti edecektir.

Eskişehir'e düşen ortalama yağış miktarı ve Eskişehir'de buharlaşan ortalama su miktarı verilerine baktınız mı? Örneğin benim hesabıma göre Gaziantep'de 4000 metrekarelik bir göl inşa etsem, senelik su ihtiyacını şebeke suyundan karşılamaya kalkarsam 15,000 TL masrafım olur senelik. O yüzden arazinizin yer altı suyu kapasitesini iyi araştırmanızı ve ilk etapta daha küçük bir gölle başlamanızı tavsiye ederim.

Balık türlerine gelirsek; Grass Carp , sudaki bitkilerin kontrolü için gereklidir ancak şu ana kadar gölünde Grass Carp bulundurana da rastlamadım. Sazanların avantajları kadar dezavantajları da vardır. Araştırın isterseniz. Ben ilk etapta bu türü düşünmemenizi tavsiye ederim. Eğer aşırı bir bitki popülasyonu oluşursa seçenekleri tekrar değerlendirirsiniz.

Yabancı forumlarda araştırıyor musunuz bilmiyorum ama size altın bir bilgi vereyim. "Pond" ya da "artificial lake" diye araştırma yaparsanız bir şey bulamazsınız. "Farm Pond" diye araştırmak gerekiyor.

Bu arada Large Mouth Bass'i getirtebileceğini söyleyen Akvaryumcu Abim biraz düşünmeden konuşmuş. Şu an emin değil temin edebileceğinden. Tayland'a özel mail attı bu tür ile ilgili.

3. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Son durum nedir acaba?

4. Querorz

Querorz Fatih

Başlık sahibi cevap vermekten sıkıldı. Olur öyle :)

5. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    yok sıkılmadım :) bu konu konuşmaktan sıkılacagım son konu :) araziyle ilgili çalışmalara daha başlayamadım. su konusunda yağmura bel bağlamaktansa sondaj çalışmalarını sağlama alırım daha iyi. sondaj olmadan bu işe girişirsek su faturası ödemekten sonunda iflas bayrağını çekeriz heralde. su olayını kökten çözmek için gölü dere kıyısına kurmayıda seçenekler arasına aldık ama orada güvenlik önlemleri yeterli olmaz yağmaya açık kalacak göl. onun için son çaremiz.taban yalıtımı konusunda araştırmaya devam ediyoruz 4 koldan.dediğiniz gibi kesinlikle yalıtkan olan bi malzemeye ihtiyacımız olacak.mıcırla kumla falan yeterli yalıtımı sağlayamayız. balık konusunda bu aralar uzaklaşıp inşaat işlerine verdik kendimizi. malum önce kafayı sokacak ev lazım :) ama elde ettiğimiz önemli gelişmeleri paylaşmaya devam ederim.

6. Dadafu

Dadafu Enez KAPLAN

Merhaba Eren Bey,
    Konunun üzerinden 2 sene geçmiş, durumu merak ettim. benimde böyle bir fikrim var. 8000 m2 bi arazim var Eskişehir merkezine 40 Km. mesafede :) Burayı özel avlağa çevirmeyi planlıyorum. Arazinin 70 - 80 m. kenarından porsuk çayı diğer tarafında da ( 15 m. yakınında ) beton bir sulama kanalı var. Suyu porsuk çayından alıp sulama kanalına vererek devirdayim çok rahat sağlanır düşüncesindeyim. Yetmez ise de arazinin kenarında su kuyusu mevcut. Arazi Alpu ovasında. Konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunmak isterim.

7. Dadafu

Dadafu Enez KAPLAN

Özel Avlak

Merhaba Eren Bey,
    Konunun üzerinden 2 sene geçmiş, durumu merak ettim. benimde böyle bir fikrim var. 8000 m2 bi arazim var Eskişehir merkezine 40 Km. mesafede :) Burayı özel avlağa çevirmeyi planlıyorum. Arazinin 70 - 80 m. kenarından porsuk çayı diğer tarafında da ( 15 m. yakınında ) beton bir sulama kanalı var. Suyu porsuk çayından alıp sulama kanalına vererek devirdayim çok rahat sağlanır düşüncesindeyim. Yetmez ise de arazinin kenarında su kuyusu mevcut. Arazi Alpu ovasında. Konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunmak isterim.