yapay yem maket balık (rapala) yapım tekniği

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. mozdil

mozdil

Favori Kamış:
    Olta
  2. nacizane denedim ben bu işi...

1-2 ay önce gerekli malzemeleri temin edip, uğraştım biraz. ama flap tabir edilen gaga kısmının tarifte 2 mm mikadan yapılacağı yazılınca, ki bu malzemeyi de buldum. ama malzeme ev imkanları ile işlenecek bir malzeme değil. çok sert. operasyon yarım kaldı. şimdi gagasız bir kaç tane rapalam var. hoş araya senelik izin felan da girdi, boşladık işi ama, sonuç itibariyle yapması son derece kolay, malzemesi balsa ağacı da işlemesi o kadar kolay bir malzeme.

gagasız rapalalrımdan bir iki örnek:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Ağustos 2006
  3. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Tebrikler

Arif Bey tebrik ederim gördüğüm en güzel el yapımları içinde bu lure ler denge sorununuda çözdüyseniz livarınız balık dolacaktır,işte o anın keyfini yaşayın.

Not: atillabesiroglu@gmail.com mail adresim oradan ulaşırsanız yada atillabesiroğlu@hotmail.com adresi ile msn ye eklerseniz size bildiğim konularda yardımcı olurum.
    Açıkçası çok begendim 1 adedine talibim.. Rastgelsin

Son düzenleme: 17 Ağustos 2006
  4. atilla ağabey. bu gün nihayet flap işini de çözdüm...
    net çekememişim ama imalatı tamamlanan ilk rapalam....
    yarın denemesi kaldı geriye...

yardımların için sonsuz teşekkürlerimi sunarım...

- flap işini nasıl hallettiğime gelince.

kıl testere ile eski, bozuk bir cd den bir parça kestim. küçük bir atölyem var. elektrikli tezgah taşı da tabi. taşa sürterek çok kolay şekil verilebiliyor. flap işini de böylece halledince, epoxy yapıştırıcı ile de yapıştırınca işlem tamam.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Ağustos 2006
  5. herpes

herpes

Favori Kamış:
    olta - zıpkın
    En İyi Avı:
    En iyi avını henüz yapmadı
    selam arkadaslar, sahte yem yapımında bır tavsıye çeşitli kalemlerden faydalanabilirsiniz inanılmaz güzel şeyler ortaya cıkıyor. metalınden plastıgınden ahsabına kadar renk renk ve cesıt cesıt ayrıca çeşitli hareketleri verebilmek içinde içerisindekı boş bolume bılye yerlestırebılıyorsunuz..:)

6. gökhan kardeş ... biraz daha açarmısın konuyu???

7. herpes

herpes

Favori Kamış:
    olta - zıpkın
    En İyi Avı:
    En iyi avını henüz yapmadı
    abıcım herzaman elımızın altında olan kalemler var ya tukenmez, dolma,kursun kalemle işte onlar ile harika sahte yemler icra edebilirsiniz kolay ucuz ve zahmetsiz oluyor ve çok işe yarıyor.bulabılırsem bı ıkı ornek resmını koyabılırım kendımın hazırladıklarından.rapalayı yuzuri yi aratmayacak sahteler yapmıştım özellikle lüferde tavsiye ederim rengini de istediğin gibi yapabilirsin.
    ince çelik tel biraz silikon çarpma kancalarıyla herşey tamam.. :)

8. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    Yapay Balık

Yıllardır kendim yapıyorum Sahte Balıklarımı, fakat yapım tekniğim biraz farklı ancak çok beğendim yapılan uygulamayı...

Harika olmuş..

En çok boyalar beni etkiledi, ben genelde oje kullanıyorum boyama için.

Balza ağacı denemedim, benim kullandığım malzeme Mantar kalıpları. Çapari bağlamakta kullanılan dikdörtgen Mantarlardan yapıyorum gövdeyi. ( Ağırlık)

Rasgele Arkadaşlar

9. Ahmet Kurt

Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2,5 kg.torik
    rapala yapımı için öneri

gercekten Atilla beyin emeyine saygı duydum çok kaliteli ve güzel işler çikarmış
    hepsi sanat eseri niteliğinde...
    bir iş eğitimi şimdiki adıyla teknoloji Tasarım öğretmeni olarak bende bir tavsiyede bulunmak isterim;rapalanızı plastik mazemelerlede hazırlamanız mümkün nasılmı? her seyden önce fimo hamuru gerekli bu hamuru kırtasiyelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.. bu hamuru yapmak istediğiniz rapalanın kalıbını almakta kullanın. her iki yüzününde kalıbının alınması gerekiyor kalıp alırken rapalayı çok az bir yağla yağlar iseniz fimo hamurunuz kalıba yapışmayacaktır aldıgınız kalıpları 130 derece fırında 30 dk pişirin 1 aşama bitti sal rapala malzemesi ise kaset kapakları seffaf lebise askıları bunları kırıp bir kavonoza atın üzerine sentetik tiner (mallzemenin üzerini 1 parmak geçecek sekilde)eklerseniz 2_3 gün içinde akışkan koyu ve kaıllanmaya musait plastık bir malzemeniz oldu demektir bu malzemenin içine isterseniz simde koyabilirsiniz daha sonra bu malzemeyi hazırladığınız kalıba döküp kurumasını beklemek kalıyor tabi kalıbı yaylamayı unutmayın yoksa plastık kalıba yapışıp kalacaktır. 1veya 2 günde serlesen plastık malzemenizi kalıplardan alıp japon yapıştırıcıyla birbirine yapıştırmak kalıyor geriye.. deneyin derim öğrençilerime bu metotla birçok proje çalıştık oldukça zevkli ve kolay biblolar anahtarlıklar v.b ürünlerde yapmak mümkün hepinize rast gesin hobi dostları..

10. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Benim Yaptığım sahte
    [​IMG] Bu örnek aldığım sahte [​IMG]

[​IMG] Bu da örnek aldığım sahte [​IMG]

Evet arkadaşlar daha önce dediğim gibi kendi yaptığım iki sahteyi siteye ekledi. Bunları turna avıyla ilgili bir çok sitede görmüştüm. Onları örnek alarak iki tane yaptım. Biri 10 cm diğeri 12 cm boyunda. Gagaları yok. Orjinalinde de yok. Ama batma durumu nasıl olacak onu hiç bilemiyorum daha denemedim. İçlerine 10 gr ağırlık koydum. Evin küvetinde bir iki ön deneme yapacağım :)
    Her türlü yapıcı eleştirinize açığım. Nasıl yaptığım ile ilgilide bir dosya hazırlıyorum resimli onuda en kısa sürede aktaracağım sizlere.
    Saygılarımla

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sevgili Taylan;
    Ellerine sağlık, çok güzel olmuşlar, eminim iş görecektir.
    Biliyorsun bu tip sahteler alışageldiğimiz oval -yuvarlak hatlı sahtelerden ayrıdır. Yapımı koly gibi görünse de büyük emek ister. Amerikalılar eski chavrolet ve impala arabalarla yuvarlak hatlı Japon arabalarını karşılaşmaları gibi bu tip hatlara sahip balık avı ürünlerini de karşılaştırır ve çok verimli olduğunu iddia ederler.
    Bence haklıdırlar.

Bu sahtelerle yakalanmış bir görüntü eklersem, etkinliği hakkında da fikir sahibi oluruz diye düşündüm.

İlk trofe Turnanı bu el emeği göz nuru sahtelerle yakalamanı ve burada fotografını da bizimle paylaşmanı sabırsızlıkla bekliyorum.

12. bay-e

bay-e

Merhabalar.

Elimde ucuz falan denk getirdigim için aldıgım ya da acemiliklerime denk gelen zamanlarda aldıgım rapalalar var. Ama balıklar tahmin ediyorum renginden dolayı vurmuyor bunlara.Kimisi kefal renginde kimisi şeffaf kimisi yeşil. Bunları suda atmayacak şekilde ne ile boyayabilirim ve balıkların en çok tercih edecegi renk-desen nedir.?

13. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Oje kullanabilirsin

Emre usta,ben yaptıklarımı oje ile boyuyorum,kesinlikle renk atmıyor.Boyarken kat aralarında tamamen kuruma olmasına dikkat et,yeter.

14. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Emre Musanın dediği gibi oje çok iyi bir yöntem. Bende sahtelerimi ahşap boyası ile boyuyorum. Renk alternatifi bulmak kolay oluyor. Birde renkleri birbiri ile karıştırıp alternatifler üretebiliyorum.

Ben sahtelerin dışına akrilik vernik sürüyordum. Ama Musanın önerisi üstüne birde şeffaf oje süreceğim. Suya daha dayanıklı hale getirmek için.

Kolay gelsin

15. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Yakın çektiğim için güzel çıkmadılar.Bu sahteleri kavak ağacından oymak suretiyle yaptım.İçlerine bakır tel yerleştirip kapatıyorum.Balık tutmak nasip olmadı ama dememelerini yaptım güzel hareket ediyorlar.Üzerini değişik renkli ojelerle boyuyorum.Malzemecide bulduğum balık puluna benzeyen bir çıkartmaylada üzerine yapıştırma yapabiliyorum.Yalnız üzerine yapıştırma yapılırsa şeffaf oje sürülmeliki yapıştırmalar çıkmasın.Önemli not:Ojelerin renkleri kişilerin tercihlerine bağlıdır.:D

16. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Bu hafta yeni bir sahteye başladım. Zımpara işlemleri ve içinin tel ve ağırlık yapıştırması tamamlandı. Daha önce yaptığım sahtelerin modelinde ama buna ahşap dolgu macunu ile solungaç kapaklarını da yaptım. İç kısmını ise örnek aldığım bir sahte gibi kanallar açarak yaptım. bu sayede kanallara koyduğum yuvarlak kurşunlar hem hareket ettikçe öne arkaya hareket ediyor hemde tıkırtı sesi çıkarıyor.

17. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Bu model sahtede gaga olmadığı için bu ağırlıkları birazda sahteyi batırması için koydum. İçine koymuşkende hareket etmesinin sakıncası olmaz diye düşündüm. Aslında baştan aklıma gelse kanalların başına ve sonuna metal levhalar koyardım. Daha iyi tıkırdaması için :D
    Bakalım işe yarayacak mı boyama işi kaldı sadece

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  18. bay-e

bay-e

bunlar da benden. İlk denemem :). Agacın cinsini bilmiyorum evde fırça sapı için almıştım ve kullanmamıştım. Kou renkli ve sert bir agaçtı.

19. bay-e

bay-e

taylan akıl vermek gibi olmasın da okla belirttigim yerde
    sanki iri bir balık gelirse tel açılıverecek gibi duruyor. Telle bir bogum atsan oraya daha saglam olmaz mı

20. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Selamlar Emre ;

Aslında bu sahteleri tek parça tel kullanarak yapıyordum ama bunda bir imalat hatası oldu ve teli kesmek zorunda kaldım :D:D

Tek parça telden bile yapsam tüm teli japon yapıştırıcı ile komple ahşapa yapıştırıyorum. Bu rapalayı kapattım artık açmam için parçalamam lazım. Telin açılacağını sanmıyorum ama uyarın için teşekkür ederim bundan sonraki yapacağım sahtelerde dikkate alacağım mutlaka