yapay yem maket balık (rapala) yapım tekniği

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. LapinCash

LapinCash

Rıfat abi süpermiş o gagayı hazır almışsın sanırım numaralarıda varmış.

2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Hazır değildi galiba.
    Kırtasiyeden şeffaf cetvel almış ve işlemişti sanırım.

üzerinde "6" rakkamıda oradan kalma diye biliyorum.

3. LapinCash

LapinCash

Süpermiş ya :D

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Açının derinlikle elbette alakası var, ama sadece açı değil, bir çok şeyle...

Sahte yaparken bunları gözönüne alırsak, istediğimiz gibi hareket eden bir sahte yapmış oluruz.. Yoksa, bahtımıza çıkanla idare ederiz..

Tabi ibrde şu var.. Ver ordan bir sahte... Peki bu sahte suda nasıl davranacak, bunu bilmek içinde gaganın teferruatını bilmek lazım elbette..

5. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Gaganın açısını elimdeki orjinal rapalalara bakarak belirlemiştim. Tabi kullanıdğım ağacın yumuşak oluşu özgül ağırlığıan bağlı olarak sahtenin genelde su üstüne yakın seyretmesine sebep oluyor. Burada bu gagadaki temel gayemde sahteye aksiyon verdirmek. Eğer dalış derinliğini artırmak istersek daha uzun ve dik açıya yakın bir tercihte bulunmalıyız. Ancak gaganın hem dengeli yerleştirilmedsi hem de ince şekilde işlenmesi gerekiyor. Yoksa suyun içinde başarısızlıktan başka bir şey sergilemez. Ben bunu tatlısu için yapmıştım. Özellikle fazla derin olmayan ama tabanda otların olduğu muhtemel turna noktalarında dolaştırmayı planlamıştım.

Çanakkale seyahatimde Vedat abide bu sahteyi suda yüzdürdü ve aksiyonunu dengesini başarılı buldu. Tabi hedef levrek olunca gagasız bir model ve daha uygun renk kombinasyonları denememi önermişti.

İnşallah yakında kendime bir Dremel seti alacağım. Ondan sonra bu konuda daha iyi noktalara ulaşmayada gayret edeceğim.

Bahsi geçen gaga bildiğimiz şeffaf cetvelden imal edilmişti,Tarkan abi bahsetmiş zaten.

Selamlar..

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hımm... Bu işte bir terslik var..

Sahtenin daha derine dalması için, gagası yemin dengedeki eksenine daha dar açıyla yapılır. Gaga biraz daha geniş tutulur.

Örneğin yukardaki x-rap, 9 metreye kadar dalabilir.

Bu ise, gagası daha dik olduğundan 2.5 metre ancak dalabilir.

Gaga, ne kadar dikse, düz çekme esnasında o kadar çok kuyruk sallar.

Bu şekilde dik açılı gagalar, düz çekmek için tasarlanmış olurlar. Böylece çekerken salınırlar.

Fakat, düzgünce salınabilmesi için, gaganın kavisli olması gerekir. Ayrıca yan atımda suyu daha iyi yarması için gaganın kenarları keskin olmalıdır.

Senin sahten güzel ama, gagası biraz sıradışı duruyor Rıfat.. Dik açılı olması, sahtenin kuyruk atacağını gösteriyor. Ama gaganın kalın, kenarlarının küt olması bu hareketi kısıtlayacaktır. Diğer yandan, gaganın düz olması, sallanma değilde, pervane gibi dönmeye zorlanmasına yol açar.

Cihan42 bunu beğendi.
  7. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Serdar Bey inşallah o rapalanın yüzüşünü gösteren bir video çekip paylaşabilirim. Böylelikle geliştirilmesi gereken yönleri beraberce tespit ederiz. İlginiz için teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan öğrendiklerim var,saolun.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Birde şu husus var.. Sahtenin kendi dinamiği ile ortaya çıkan aksiyon ve sizin ona vereceğiniz aksiyon.. Gaga yapısı bu işte baş aktördür.

Gerçi direk alaka yok ama, bilmekte fayda var..

Eğer sahtenin boyu enine göre fazla ise, yanal kanat etkisi düşük olur. Eğer sahte düzse, yani vücut formu silindir değilse, o zaman tam simetrik yapmak mümkün değildir.

Kanat etkisi, sahtenin dönmesini engeller. Tam simetrik olmayan gövde sahteyi dönmeye zorlar. Sonuçta, belli bir sürate ulaşınca, sahte dönmeye başlar.

Sahtenin altına takılan iğneler, bu dönmeyi engellemeyi amaçlar. Ağırlık yaparak, sahteyi dik durmaya zorlarlar.

Ama bizim arkadaşlar, bunları söker, sahteyi pervaneye çevirir, o ayrı mesele..

Sahtenin dönme hızını bulup, eğer gerekiyorsa, altına bir iğne daha takmak gerekebilir.

Cihan42 bunu beğendi.
  9. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Serdar Beyin tavsiyelerini de göz önüne alarak son iki haftada yaptığım sahtelerimde bunlar arkadaşlar..

Turuncu benekli olanı çalışırken benekleri belki daha az kullanabilirdim diye düşündüm. Renklerin dikkat çekiciliğini artırmak adına da bu seferki gagayı daha öne alarak fosforlu yeşil cetvelden kullandım. Normalde karın altına takılacak iğne gözünü gereğinden küçük açmam teli kanala yerleştirip boyama ve vernikleme işlemi sonucu gömülü kalmasına yol açtı. Ben de o bölgeyi yeniden yaralamaktansa tek iğne ile kuyruk kısmına çalışmayı tercih ettim. Ancak rapalamı suya indirdiğim ilk avda turnanın vuruşunu suyun üstünden görmeme rağmen sanırım tek iğne kafi gelmedi ve turnayı taktıramadık.

Bot üzerinden gerek sırtı ile gerekse at-çekle yaptığım denemelerde düzgün bir hareketle ve 1,5m gibi bir derinlikten geliyor. Sarmayı bıraktığınızda da suyun üstüne çıkış yapıyor, kullanalım bakalım. :)

Daha önceleri gövdeyi ikiye ayırma yöntemi ile çalışmıştım ama bu sefer kaba kalıpta kurşun delikleri için açtığım kanallara kıstırma kurşunlardan kullanarak denedim. Gaga içinde krom sac kullandım.

Boya için beyazda yağlıboyayı denedim. Siyah çizgiler cd kaleminden ve turuncularda forsforlu kalemden:) Ancak gözler konusunda sonradan fikri değiştirip hazır olanları yapıştırmak için japon damlatınca alttaki siyah marker kalemin aktığını gördüm. Malesef bu kadar toparlamak kısmet oldu. Boya işini daha temiz çalışabilseydim sanırım gözalıcılığı da artardı.

Denemelere devam.. :)

Son düzenleme: 14 Ekim 2009
  10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Boya işi çok önemli değil, o kadar kasma kendini.

Resmileri göremiyorum :( Akşam evden bakayım, eğer oradan görebilirsem, daha elle tutulur yorumlar yaparım sanıyorum.

11. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Mükemmele oynuyorsun Rıfat abi :)

12. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Boş zaman buldukça oynuyorum Erdem ama mükemmel değiller.. :) Saolasın

13. k_afacan

k_afacan kemal

Favori Kamış:
    lineaeffe BAIA 4.50 / lineaeffe s-flax 3.90 / lineaeffe oyster 3.90
    Favori Makine:
    lineaeffe superfıre 8000 / okuma octana ot-30 / okuma octana ot-55
    En İyi Avı:
    kalkan 1.5 Gr kadar
    Çok güzel sanat eserleri var benim bir sorum olucak herşeyi okudum çok ince anlatılmış tüm arkadaşlara teşekkür ederim ancak aşagıda resimde olan iğneyi eklemek amacı ile kullanılan kancaların temini nasıl ve nerden olabilir

14. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Atakan bey bunlar balık malzemecilerinde hazır olarak satılıyor, split ring derseniz bilirler. Sanırım değişik büyüklükte ve 10 lu paketlerde bulabilirsiniz.

15. k_afacan

k_afacan kemal

Favori Kamış:
    lineaeffe BAIA 4.50 / lineaeffe s-flax 3.90 / lineaeffe oyster 3.90
    Favori Makine:
    lineaeffe superfıre 8000 / okuma octana ot-30 / okuma octana ot-55
    En İyi Avı:
    kalkan 1.5 Gr kadar
    teşekkür ederim

16. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Baştan sona bu konuyu inceledim çok zevkli bir hobi gerçekten heleki yaptığınız yemlerle balık tutmak ayrı bir zevk olsa gerek.Tutmasanız bile hepsi sizden bir parça olmuş.Bende başlamayı düşünüyorum ancak idare eder bir alet lazım bana oyma,yontma,taşlama işlemleri için varmı tavsiyeniz acaba?

17. YasliCocuk38

YasliCocuk38 MUHAMMED

Favori Kamış:
    DISCOVERY DYNAMIC 300
    Favori Makine:
    BASIC 40RD
    En İyi Avı:
    henüz yok :)
    Rapala tasarımalrı süper yaa gerçekten... El yapımı demeseniz bilinmeyecek bir çoğu.

Teşekkürler...

18. omurakgun

omurakgun Ömür

Favori Makine:
    CORMORAN UK CARP Big Ben 7Pi 5000 Mina
    En İyi Avı:
    Kolyoz - Boyu 32 cm
    Yaptığı sahteyle balık yakalayabilen var mı?

19. manyakkedi

manyakkedi serat

En İyi Avı:
    sahte balık ile midye :D
    ilk iki denemem

Birini resimdeki oklavadan, ikincisini de boya fırçasının sapından yaptım. İlk gözağrım kıyıpta nasıl atarım bilmem :D

20. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    ben birşeyi anlamadım, rapala için nasıl boyalar kullanıyorsunuz ve deniz suyu bu boyaları zaman geciminde yıpratıyormu, ve nasıl boyalar kullanmak gerekiyor vernik yapmazzsak bu boyalar nasıl durucak rapala üzerinde kafam karıştı yemin ediorum bende bir kaç rapala yapıcam kendı, arkadaşımda yapmıs acidmaster kendi yaptıkları bir kaç gün denemeden sonra boyaları pelt olmuş, bu konu çok önemli benm için sonuçta kendim deneyecegim için maddi olarak sıkıntım var kış dönemi işşiz geciyor :(....

bilen bir ustam bana saglıklı güzel fikirler verirse ben mutlu olurum herkezin ellerine sağlık şimdiden bütün sayfayı göz gecirdim herkezin becerileri beni memnun kıldı... gerçekten bravo çok güzel olmuş... herkeze teşekkür ederim şimdiden RASGELE!!!......