yapay yem maket balık (rapala) yapım tekniği

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. bay-e

bay-e

gaga bulma veya işleme konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar aşağıdaki malzemeyi kolaylıkla bulablirsiniz.
    İşlemesi oldukça kolay ve kırılma şansı da yok. Gözlükçülerden şeffaf şablon diye isterseniz ücret bile almadan vermeleri lazım.:) . Birazcık sarıya çalıyor renk (bkz.78 nolu mesaj:)) ama şeffaf oldugu için suda görünecegini sanmıyorum.

2. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Emre ellerine sağlık,ne güzel balık onlar.Anladığım kadarıyla fırçanın sapı gürgenmiş ve senide oldukça uğraştırmıştır. Birdahakileri kavak ağacından yaparsan hiç zorlanmazsın.Kullandığın boyadan da bahsedersen iyi olur.Kolay gelsin.:)

3. bay-e

bay-e

cd kapagı da iyi fikir. O da yumuşak ve işlenmesi kolay dogru. Boyaya gelince mavi - beyaz ve siyah kısımlar oje. Parlayan kısım ise hırdavatçılarda metre ile satılan alüminyum bant var. Çıkartma şeklinde ve koli bandı genişliginde oluyor.Genelde sobaların is çıkaran yerlerine yapıştırılıyor. O şekilde tarif ederseniz hemen anlıyorlar istediğinizi. O bandın sudan etkilenme şansı da hiç yok :) .Balılkların altı beyaz. Sadece yanlarına yapıştırdım o malzemeyi. Kırık olan balıga da sadece bir şerit geçtim. Mavi oje ile beyaz ojenin birleşme yerine yapıştırdım bu şekilde ordaki renk olayını tamamladı En son da üzerine şeffaf oje sürdüm

Son düzenleme: 1 Aralık 2006
  4. bay-e

bay-e

kırık olmayanı az önce at çek yaptım. Gaga biraz küçük gelmiş anlaşılan suda dümdüz geliyor :). Gagayı büyütüp birt daha deneyecem

5. bay-e

bay-e

sahteyi yo-zuri ye bakarak yaptım. Tabi ki aynısı olmamıştır belki ama tam dümdüz değil. Eğimleri benzettim ama biraz ince oldu benimki sanıyorum ondan

6. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Daha önce yapımı aşamasındaki halini gönderdiğim sahteyi nihayet dün tamamladım. Resimlerini aşağıda görebilirsiniz. Dengesi nasıl oldu henüz bakamadım bu akşam küvette yada lavaboda deneyeceğim. ama tıkırtısı muhteşem oldu. Değme rapalada yok bu ses :p

Bu kadar düz model yeter. Dün iki tane yuvarlak hatlara sahip sahteye başladım bakalım onlar nasıl olacak :)

7. idris

idris

Favori Kamış:
    DİP OLTASI VE RANT
    En İyi Avı:
    SAZAN 2,250kg
    rapala yapım tekniği

hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..
    yazınızda belirttiklerinizi denedim...malzemeler 1 gündür sentetik tiner içinde bir kavanozda bekliyor ama hala bir değişiklik yok,acaba kullandığım malzemelerden mi kaynaklanıyordur ....pet şişeleri doğradım,küçülttüm...birkaç parça evde bulduğum plastik madde (kalem kapağı ,vb)attım,,ama hala bir değişiklik yok...yoksa çok mu acele ediyorum...bu konularda etraflı bilgi verirseniz bizi aydınlatırsanız gerçekten sevineceğim,,,sabırsızlıkla bekliyorum....

8. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İdris bende dediklerini aynen yaptım ama değil bir gün bir hafta geçtikten sonra bile malzemelr erimiyor. Hatta tiner içinde bekleyen şeffaf malzemeler 2 gün sonra beyaz renk alıyor ve gevrekleşiyor. Ama hiçbir erime belirtisi göstermiyor. Bende hepsini kaldırdım attım. Acaba konuyu ilk yazan arkadaş bu konuya bir açıklık getirebilir mi.

9. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Bunu yazan Ahmet Kurt hocamız ama sanırım 28.09 dan beri siteye girmiyor. İnşallah mesajımızı görürde bi açıklama getirir olaya. Yoksa evde cd kabı kalmayacak :D

10. Spider

Spider Mert Eren

valla her şey bir yana
    ben de heveslendim.. yakında çalışmalara
    başlayacağım..

Reklam olmaz umarım ama
    koçtaş'da güzel bir torna takımı gördüm
    şu an indirimde.. kesicisi, yontucusu, delicisi vs uçları değişebilen
    çok güzel el tipi bir alet.. 89 YTL civarıydı galiba

balsa bloklar da ahşap bölümünde satılıyor..

10x20 mm lik balsalar rapala için çok uygun bence..
    2,99 YTL bu çıtalar

tavsiye ederim..

makineyi almasanız bile
    balsayı çok beğendim..

11. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    El yapımı Rapala

Selam Arkadaşlar
    Ben senelerdir kendi Rapalalarım yapıyorum. gördüğüm Rapalaları çok beğendim.

Benim kullandığım yöntemden sizlere biraz bahsetmek isterim. Yaptığım Rapalalardan çok memnunum. Satın ladıklarımdan daha iyi iş yaapıyor diyebilirim.
    100 'ün üzerinde satın aldığım Rapalam vardır, bir okadar da yaptığım.
    Değişik boylarda ve ağırlıklarda. Renk konusu değişebildiğinden çeşit renklerde aynı yapıda Rapala yanımda bulunduruyorum.

Hangi balığı tutmak istersen bölge ve dalga durumuna göre değişiklik göstermektedir.
    Avlandığınız bölgede tutacağınız balığın neyle beslendiğine bakmalısınız.

Ben genelde LEVREK üzerine yoğunlaştım ve 20 yıldır ağırlıklı olarak bu balığı tutmaya çalışıyorum.
    Her balık cinsine göre araştırılmalı ve buna göre malzeme tedarik edilmelidir.
    50 nin üzerinde olta ve makinam vardır.
    Her birinin kullanım yeri ve zamanı farklıdır.

Sizlere tavsiyem önce tutmak istediğiniz balık hakkında bilgi edinin.
    Ne yer , ne zaman nerelerde dolaşır ve kimlerle dolaşır.
    Ne sürede ne kadar büyür. Bu sayede ispendek ve palazları alıp torbaya konur mu konmaz mı daha iyi karar verirsiniz.
    Levrek ten bahsedebilmek için 1 kg geçmesi gerekir.

Şimdi Rapala Yapımı ile ilgili birkaç öneri getirmek isterim.
    Ekte kullandığım malzemelerle ilgili resimler ekledim.
    Hemen hemen tüm balıkçılarda bulunan, genellikle çapari bağlamak için kullanılan kare Mantarlar vardır.
    Bu mantarı kalınlığı olduğu için istediğimiz rapala boyun kolayca kesilebilmektedir. Kesildikten sonra önce kabaca seçtiğimiz modelimizin örneğini bir maket bıçağı ile veriyoruz. Muhtelif kalınlıklarda zımpara kağıdı ile de ince işçiliğini yapıp balığım istenilen görüntüyü alıyor.
    Sonra balığımızın alt kısmını boydan boya bir metal testeresi ile ortasına kadar açıyoruz. Açtığımız yarığı kaba bir zımpara kağıdı ile genişletip, içine 0,7-0,8 mm kalınlığında bir çelik tel parçasını hazırlıyoruz.
    Bu teli rapalanın içine yerleştiriyor ve üzerine şerit kurşun dan balık boyu kadar kesip telin üzerine örtüyoruz , balığın karnına gömüyoruz.
    (bu rapalamızın su'da balık gibi gelmesini sağlıyor).
    kurşun öyle gömülmeliki üzerinde biraz boşluk kalsın. Bu boşluğu iyice ezilerek inceltimiş sigara külünü döküyoruz ve japon yapıştıcıyı külün üzerine döküyoruz. Bu bölüm taşlaştığını göreceksiniz.
    Bu işlem sonrasında o bölgeyi kabaca tekrar zımparalamalız.
    Şimdi bütün rapala üzerine japon döküp hemen bir bez parçası ile siliyoruz.
    çok zaman geçirmeden ince bir zımpara uygun ile tüm rapalayı tekrar zımparalıyoruz.
    Bu arada zaman geçirmemenin önemi ,zımparalamada meydana gelen ince talaş mantarın üzerindeki boşluklar düzlenir ve yüzey daha pürüzsüz olur.

Bir süre kurumaya bıraktıktan sonra (5 dk.) göz deliklerini uygun bir matkap ucu kulanarak (elle) açıyoruz. (hazır balık gözleri balık malzemesi satıcılarında bulunuyor).
    Şimdi rapalamızın tamamını çok inceltimiş daksil ile tamamen bir kat boyuyoruz ve 10 dk. bekliyoruz.
    Sonra gözleri alıp yerine takıyoruz, japon yapıştırıcı kullanabilirsiniz.
    Şimdi balığa vermek istediğiniz renkte alacağınız ruj ile bir kat tamamen kaplıyorsunuz ve en az 1 saat kurumaya bırakıyorsunuz (ben genelde gümüş gri si metalik bir renk kullanıyorum.).

1 saat sonra işleme devam edebiliriz. Şimdi rapalanın alacağı temel rengini verip yine kurumaya bırakıyoruz.
    Şimdi son rötuşlar için rapalanın sırt kısmına siyah sırt istersek siyah su geçirmeyen silinmeyen renli kalemler var, bununla üzerine boydan boya sınrlamasını yapıp tamammen bununla boyuyoruz. Ağız kımına da aynı kalemin kırmızısı ile küçük bir ağız lekesi yapıyoruz.
    Hemen bu işlemin arkasından parlatıcı oje ile öncelikle kalemle yaptığımız düz çizgimiz üzerinden önden arkaya doğru olmak kaydıyla kalem boyasının gümüş
    rengin geçiştirilir böyle daha doğal bir görünüm alır. Aynı şekilde kırmızının da üzerinden geçerek dağıtılır. Şimdi yine bunu en az 1 saat kurumaya bırkırız.
    Daha önce kullandığımız parlatıcı ojeyi ayırmalı ve sadece bu işlem için kullanmalıyız çünkü artık parlak değildir ve hafif siyahlanma olmuştur.

Kuruma işleminden sonra yeni bir parlatıcı oje ile çok fazla baskı uygulamadan tamamen kaplamalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

RAPALA'mız hazırdır artık.

Size yaptıklarımdan bazı örneklerde göstermek isterim.

Rasgele Arkadaşlar
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

Son düzenleme: 12 Aralık 2006
  12. idris

idris

Favori Kamış:
    DİP OLTASI VE RANT
    En İyi Avı:
    SAZAN 2,250kg
    arkadaşlara bir sorum olacak...ben yaptığım birkaç tane rapalada dengede durması için balığın alt kısmına vida yerleştirdim..aslında bu da işimi gördü..ama şimdi yaptığım rapalalarıin içine bilye yerleştiriyorum ses yapması için o yüzden vida şansım kalmadı..bir arkadaş ŞERİT KURŞUNDAN bahsediyor..bunu nerede buluruz..evde eritmeyi denedim beceremedim...döğdüm o da olmadı...ŞERİT KURŞUN (levha halinde) nerede bulunur....

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Selam idris aynı şeyden mi bahsediyoruz bilemiyorum ama ben sahtelerein içine yuvarlak kurşunlardan başka levha kurşunlarda koyuyorum
    mesela yukarıdaki resimde gördüğün kırmızı yerde var levha kurşun. Bunu balık malzemesi satan yerlerden "levha kurşun" adıyla rahatlıkla bulabilirsin. Bu kurşunu istediğin gibi eğip bükebiliyorsun. Kolay gelsin

14. idris

idris

Favori Kamış:
    DİP OLTASI VE RANT
    En İyi Avı:
    SAZAN 2,250kg
    sağol taylan ..evet aynı şeyden bahsediyoruz...ben bulamamıştım....resimdekini anlamamıştım...ben şerit kurşunu balığı kapattıktan sonra alt kısma biraz çentik açıp oraya boydan boya yapıştırmayı düşünüyorum...
    balığın içine ben bilye koyuyorum ...bu küçük yuvarlak araba parçası satanlarda var...e

Son düzenleme: 13 Aralık 2006
  15. Spider

Spider Mert Eren

Evet bahsettiğim set bu

fakat ben de dün başka bir markanın buldum
    49 YTL sanırım

120 parça farklı uçlar da var bu setin paketinde..

16. Spider

Spider Mert Eren

boya önerisi

bir zamanlar maket yapardım.
    balsa kullanarak..

o dönemde maket modeller için kullandığım
    özel bir maket boyası vardı.. ve tabi tiner ile
    incelttiğim vernik..

kalep pistoleler vardı. dün aradım ama bulamadım.
    eğer bulursam kompresör ile birlikte almayı düşünüyorum

umarım düşüncelerimi bir an önce gerçekleştirebilirim
    o zaman güzel rapalalarımı sizlerle paylaşacağım.

17. Spider

Spider Mert Eren

galiba evdeki PC'de sorun var
    laptop açtı :D :D

http://www.koctas.com.tr/index.aspx?ido=urun&id=1491

59,90 YTL imiş fiyatı..

Bu da 222 parça uç seti..
    kesici, delici, zımpara, taşlama vs

http://www.koctas.com.tr/index.aspx?ido=urun&id=1240

ayrıca 89,90 YTL dediğim o elde makinesi komple tutulan ürün
    insert'e çıkmış durumda.. dergiyi incelerseniz bulursunuz.
    ama bu yeni bulduğum galiba daha pratik
    üstelik 120 parça uç yeterli bence.. 222 parçalık sete gerek yok

Not : 89,90 YTL'lik ürün fiyatı kataloğa yanlış basılmış.
    dikkat edin.. koçtaşa sorunca gerçek fiyatı teyit edeceklerdir.

18. idris

idris

Favori Kamış:
    DİP OLTASI VE RANT
    En İyi Avı:
    SAZAN 2,250kg
    Ben En Güzelinin Oje Olduğunu Düşünüyorum Boya Konusunda...daha önce Cam Boya Ile Boyuyordum..ama Son Yaptiklarimi Oje Ile Boyadim...çok Güzel Oldular...renkler Daha Net..

19. Spider

Spider Mert Eren

maket boyasını 1 kez görmeni
    ve kıyaslamanı öneririm

özellikle de metalik renklerde.

20. Spider

Spider Mert Eren

İdris,

çok uzun zaman ben de maket işi ile uğraştım
    Balsayı işlemesi çok keyiflidir.. Balsa gerçekten de
    şekil verilsin diye kullanılacak bir malzeme

boya işinin ardından bir kaç kat ince vernik