yapay yem maket balık (rapala) yapım tekniği

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sen tabi dene :) denemekten zarar gelmez.. Ben turna avında daha neler denedim bir bilsen.. En ilgincide, dolmakalem kapağı olmuştu.. Ucuz adi dolmakalemin kapağı, ummadık şekilde iş yapmıştı.. Eh, son rapalanızda dipteki çalılara emanet edilince insanın mucitlik damarı kabarıyor ister istemez :)

2. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

İlhan Bey teşekkürler. Bu yaptığım sahte zaten seri üretim yapan bir firmanın sahtesi örnek alınarak yapıldı. Resminide az önce gönderdim. Ben bu sahteyi yaparken sahtenin yakaladığı balıklar dikkatimi çekmişti. İnşallah o balıklardan bir ikide bu rapalanın ucunda görürüm.

Airbrush benim araştırdığım ama maliyeti sebebiyle vazgeçtiğim bir teknoloji. Çok güzel ürünler çıkarmak mümkün tabi ama benim için şimdilik bir hayli uzak

Birde bu yeme üç boyut kazandırmakla ilgili yazdığınız boyama şeklini kullandığınız bir sahteniz varsa buraya eklerseniz seviniriz. Hem sizin yaptıklarınızı görme şansımız olur. Hemde bu dediğiniz uygulama şeklini görmüş oluruz.

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    3d max de nerden çıktı :D mesajın dayanağını bulamadım.
    Silinen bir mesaj mı var?
    Pardon 190 nolu mesajı gördüm şimdi sayfanın en altında kalmış...
    Bu arada Taylan mimar, bu yazılımların lisanslısını zaten kullanıyor, ben de o nedenle Serdar bey nerden biliyor bunu diye şaşırdım :D

Son düzenleme: 29 Aralık 2006
  4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Taylan.. Bilmiyorum, aboneliğin filan var mı? Yurtdışı ablık dergilerinde, outdoor kanallarında vs. böyle yem, misina vs. üreticilerinin sponsor oldukları bölümler olur.. Aha Yozuri'nin yeni mükemmel popper'i.. Birisi çıkar bilgiç bilgiç konuşur, eder.. Sonra yemi takarlar, atarlar.. Biraz sonra, ahanda tuttuk, dev gibi bir levrek çıkar gelir.. Öyle ki, çekerken gösterirler ancak.. Yapılan şudur: Arada attıkları yemi çekerler, ucuna öncedne yakalanmış bir levrek takarlar.. Budur diye çekime devam ederler..

Firmaların bu tür fotoğraflarına filan pek itimat etme derim..

Biraz derinleştirelim meseleyi. O resimlerde sahteye bir bakarsan, seninkiyle aynı özellikleri taşımadığını görürsün. Birincisi rengi.. Bu sahte renk olarak iki renk.. İkincisi, şekli şemali. Yapısı kaşık gibi, seninkiyse crankbait.

Ben senin yemine yaptığım yorumları o yeme yapmam, ama, başka eleştiriler yaparım..

Bak sana mükemmel bir yem:

Bu boyama işinde bir takım hususlar vardır. Batan, yüzen, askıda kalan yemler için farklı renkler, farklı patternler uygulanır.. İşin birazcık bilgi tarafına bakman lazım.. Bu gibi sahteleri vs. görünce kopyalamaktan önce, neden kuyruğuna tüy takmışlar, neden ucu kesik gibi sorgulamaya, bunlara cevap vermeye çalış. Böylece, yaptığın yemlerde neye dikkat etmen gerektiğini bulursun..

Örneğin, gene yaptığın yem için bir başka durum.. Bu yem büyük ihtimalle suda pervane gibi dönecek.. Çünkü kuvvet uygulama vektörün, gagayı tam dik olarak çekiyor. Böyle olunca gaga asılmanın etkisyle batmak isteyecek, batamyıca gaga baskıdan kurtulmak üzere yana yöne kayacaktır. Sonuçta bu büyük ihtimalle yemin dönip durması ile sonuçlanır..

Bunlarda hidrodinamik hatalar gibi görünüyor. Ama bu ağırlık merkezini vs. nasıl ayarladığına bağlı olarak sağa sola kaçma hareketi yaptırıyor olabileceğin gerçeğini de değiştirmiyor..

Yem senin, vakitte senin.. Biz sadece tecrübemize göre şöyle olursa daha iyi olur diyoruz.. Ötesi sana kalmış..

5. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Serdar Bey ben size gönderdiğim o resimleri bir firmanın sitesinden almadım. O resimler amatör balıkçıların, tuttukları balıkların resimlerini, ekledikleri bir siteden alınmış yani sizin, benim gibi bir amatörün bu sahteyle aldığı balıkların resmidir. Onun için itibar edilebilineceğini düşünüyorum.

Sizinde belirttiğiniz gibi sahtenin su içindeki hareketini etkiliyen birçok etken var. Gaganın boyu, şekli, eğimi, içine konulan ağırlığın yeri, miktarı, hareket edip etmediği, kaç adet olduğu, balığın şekli vs. vs. vs.
    Onun için bu sahte kesinlikle suda fırıldak olur demek yanlış olur. Bu sahte suda sülün gibi salınarak gelirde demekde aynı derecede yanlış olur.

Ben sahtenin şeklini ve açısını elimde bulunan bir rapala ORIGINAL FLOATING'e göre yaptım. Aşağıda resmini ekledim Ha sahtenin şekiller farklıdır bu durumu nasıl etkiler bunu ancak denedikten sonra bilebilirim.

Onun için en doğrusu sahteyi önce av öncesi denemek, sonrada av sırasında denemek. Eee zamanda var nasıl olsa. Dener dener dururuz.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette deneyeceksin taylan.. Ama hesap kitap filan, deneme yanılma yönteminden daha iyi netice verir. Bu gösterdiklerinle seninki arasında bir bağ kuramadım maalesef..

Seninkinin tipi crankbait gibi. Bunlar çekince sağa sol zıplarlar. Su üstü modellerin temel öelliği damağın bir hayli geride olmasıdır. Böylece bağladığınız misina yukarı çekerken o damakta oluşan basınç yemin düz durmasını sağlar. Aksi halde yem balık gibi yatay durarak değil, minare gibi dikilerek gelir..

Bunlar temelde "minnow" serisi sahteler.. Bunlar ile senin fat (şişko) modelin aynı değil.. Söylediğim gibi o resimlerdeki de seninki gibi değil. Arkadaşlarda veriyor coşkuyu, veriyor coşkuyu boyuna, tebrikler, ay ne güzel filan diye dolduruyorlar, gideceksin, sükutu hayal ile geleceksin ki hiç istemediğimiz şeydir..

Ha, şimdi sana "sen kim, rapala yapmak kim?" mi diyoruz? Hayır, kesinlikle hayır.. Görüyoruz ki hem pek bir iştahlısın. Hemde pek bir hünerli.. Elin yatkın ve bu işten zevk alıyorsun. Öyleyse, Rapala'nın, Yozuri'nin filan modellerinden bin kere iyisini yapmaman için hiç bir sebep yok.. Ama basit bazı hatalar yapıyorsun ki bu da sadece balıkların görme, farketme, saldırma süreçlerini pek bilmiyor olmandan.. Cisimlerin hidrodinamik davranışlarını bilmiyor olmandan.. Bunları bilmemek ayıp değil tabii ki, bizim niyetimiz bu konularda, elimizden geldiğince yol göstermek, böylece seni mükemmel rapala yapabiliyor hale getirmek..

Deneme yanılma yoluyla, kaybedeceğin vakti, konuya bilimsel yaklaşmakla daha güzel rapala yapmaya harcasan daha iyi olmaz mı?

7. hobbytime

hobbytime

3dmax

3dmax bende lisanslı var
    ayrıca bir lisanslı program arşivide mevcut
    lisanslı yazılım taraftarı ve kullanıcısıyım herkesede tavsiye ederim.zaten para kazandığım alanda bilgi işlem....

taylan kardeşim;
    suni yemde turnayı kriter alma bence
    turna çok ilginc davranışlı bir hayvan
    önünden geçen her seye saldırıyor.denizde levrek vb bence çok seçici davranıyor.
    air brush konusunu sana yazarım özelden.

hydrodynamic akışkanlar mekaniği laminer türbulanslı akım reynolds sayısı vb gibi konulara girmeden

sunu söyleyebilirim
    yaptıkların el emegi göz nuru bu yüzden de kıymetli.
    model taklitleri le baslayıp
    poper floater sinker suspeneder gibi modellerde chuck duck stop retrive countdown gibi metodlarda uygun aksiyon verecek kendi tasarımlarını yapacagına olan inancımı belirtir iyi bayramlar dilerim

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bizim hayatımız, işimiz yazılım.. Hatta Samsun'a geldik bayaa bir sene evvel, üniversitede seminer filan verdik..

Ama yazılımdan açılmışken... Bir ara blender için bir aksiyon hazırlamıştım, kendime.. Sahtenin suyun içinde nasıl hareket edeceğini simüle ediyordu.. Bir şekilde güme gitti.. Şimdi ona yanıyorum..

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Serdar bey Autocad ve 3D Max i koordineli olarak epeyi zamandan beri (486 DX 66 makine hey gidi hey) ben de kullanıyorum. Benim özellikle kopya yazılım konusunun dayanağı yönünden şaşkınlığım vardı.
    Sonra yazdıklarınızı sadece bir temenni bir öneri olarak kabul edilebileceğini farkedince mesajı silmeden bıraktım.

10. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Sevgili üstadlar,eleştirileri okudukça şevkim kırıldı ve belki birdaha sahte yapmamalıyım diye düşünmeye başladım.:( Ama sizlerin yaptığı veya yapacağı sahteleride görüp onlarada yorum getirmek isterim.Sonuçya bizler bundan para kazanmıyoruz,bırakın pervane gibi dönsünler,atlasınlar,sıçrasınlar.Sonuçta iyi veya kötü bunu ben yaptım diyebilelim.Tamam eleştiriler yapıcı görünüyor ama bana itici geldi.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Balckboy, suyun içinde dönmeyen, fıstık gibi, cillop gibi, muadili 30-40 milyona satılan rapalalar yapmanın nesi kötü? Rapala kullanıyor olsam, levrekmiş, turnaymış filan uğraşabiliyor olsam, inanın hep oturur kendim yapardım.. Kaldı ki rapala değil ama lüfer vs. için acayip squidjigler filan yapmışımdır..

Bu mesele roket bilimi değil.. Biraz ne yaptığınızı bilirseniz, pek bir zevklidir bu iş.. Daha önce yapmadığımız şey değil.. İş yapmayınca neden yapmadığını, neden pervane gibi döndüğünü, neden suyun üstüne üstüne zorladığını vs. biz denedik, gördük.. gönlümüz istiyorki, bu bilgileri size aktaralım, forumda elensin, yanlış bildiklerimiz ayıklansın.. Sizde bunları alıp bir adım öteye götürün..

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Taylan Musa... Elleriniz sağlık gözüm. Siz yapmaya devam edin, eğri büğrü, dönen, uçan, nasıl olursa olsun...
    Ömürlerini internet kafelerde oyun oynayarak geçiren zamane çocuklarına uçurtmanın, topaçın, oltanın kendi maharetiyle de yapılabileceğini göstermek adına çok güzel.
    Kitaplar, ürün satan sitelerdeki fotograflar ve kısa açıklamalar yada bunlarda elde edilen bilgiler çoğu kere insanı yanıltır. Esas olan ya parayı basıp kankanın denediği ve beğendiği takımı satın almak, yada yapıp veya paraya kıyıp çalışmadığını kendi gözlerinle görmektir.
    Ben garanti veriyorum. Satın alınanlarla evde yapılanların başarı yüzdesi eşittir.
    Burası ne avrupanın koca göbekli besiye alışmış balıklarla doldurulmuş dinlence gölleri ne de amerikanya nın el değmemiş alaska, florida yada zavallı meksikalıların ulaşıp balık tutamadığı ama amerikanyalıların sömürdüğü baja de kalifornia sı dır.
    Burada balık kıttır kolay kolay her takımı yemez.

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Serdar Bey hepimiz burda birşeyler paylaşıyor birşeyler öğreniyoruz. Bunda kimsenin gocunduğu yok. Paylaşım demek budur zaten.

Ama siz ilk yazdığınız mesajda " Al bunu vitrine koy" derseniz peşine ne kadar doğru bilgi aktarsanızda bu bilgiler başta edilen kelimenin yanlışlığı içinde kayboluyor

14. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Sana tamamen katılıyorum Taylan.

15. _ARES_

_ARES_ gökçen

paylasım ıcın tesekkur ederım!fıkır sahıbı oldum en yakın zamanda denıyecegım!

16. Spider

Spider Mert Eren

Arkadaşlar,

Serdar Hoca gerçekten de güzel bilgiler vermiş.. Vitrine koyma esprisi de bence
    çok itici değil.. En azından böyle algılamamak gerektiğini düşünüyorum :D
    Yaptığımız (ysa da yapacağımız) rapalanın sonuçta bizim gözümüze güzel
    görünmesi değil, balık için çekici olması önemli.. Bize güzel görünür de balıkta
    işe yaramaz ise vitrine koymaktan başka seçeneğimiz kalmaz hakkaten.

Bence bu konudaki tüm tecrübelerden yararlanmak lazım. Bana başta çok
    kolay görünen bu iş, şimdi daha çok dikkat etmem gerektiğini düşündürüyor.
    takla mı atacak? süzülecek mi? batacak mı ?
    bir sürü detay ve dert var...

Sistemi oturtalım hep beraber..
    Böylece en son bir özete ulaşırız.
    Bu özeti de resimlerle videolarla destekler, son olarak da elimizde
    işin el kitabı olur.

Yine de söylemeden geçemeyeceğim.. hepinizin işçilik mahareti süper ya..
    valla şu makinem gelsin.. merak ediyorum performansımı :D
    umarım sizin gibi güzel işçilik çıkartabilirim ..

dün balsayı (20x100) ve şeffaf ahşap yapıştırıcımı aldım.
    bir kaç gün içinde tel, halka ve iğneleri de alırım artık :D

17. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Ah Mert keşke alacakların bunlarla bitse :D Ben geçen gün bi baktımki takım çantasında ne var ne yok hepsi atölye olarak kullandığım odaya yığılmış. Bunun yanında çeşitli boyalar, vernikler, ojeler, ahşap macunu, gözler, çeşitli plastik malzemeler vs. vs. vs. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirm ki aldığın alet işini bir hayli kolaylaştıracak

Birde Mert burda hepimiz balığa giden az veya çok bilgisi olan amatörleriz. Ve sanıyorumki "bu yem bana güzel göründü balıkta bunu yer" diyenimiz yoktur. Çünki biz balık değiliz. Yaptığımız bütün sahteleri de bu bilinçle yapıyoruz.

Sana itici gelmemiş olabilir ama bana geldi doğrusu "vitrin" espirisi. Malum herkesin espiri anlayışı farklı. Bu konuyuda fazla uzatmanın gereği yok.
    Ben yine sahte yapmaya devam edeceğim. Her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışarak tabiki. Bu yolda da yapılan her türlü olumlu, yapıcı eleştiriye açığım.

18. Spider

Spider Mert Eren

Olumlu ve veya olumsuz..
    tüm eleştirilere açık olmalısınız hayatta.

emin olun hepsi bizi geliştirir..

neyse..

boyaları aldım bu gün..
    şimdilik işe fırça ile başlayacağım. Güzel fırça seti yaptım
    dremel hala firmadan bekleniyor.. bayram sonrasına kaldı.
    kıl testere var.
    penseler hazır.
    balsa ve yapıştırıcı tamam
    kurşunlar da tamam
    kaset kapaklarını da çıkardık kutulardan.
    maket bıçağı ucu da var 1 kutu

iğneler, halkalar, vernik (sprey parlak düşünüyorum) kaldı.

bir şey unutmadım herhalde ?!?!?

ya.. şimdi aklıma geldi.. bu gözleri nereden bulacağız?????

19. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Gözleri ben daha önce nasıl yaptığımı anlatmıştım ama birkez daha yazayım.
    Kırtasiyelerde satılan nazar değmesin çıkartmaları vardır. Bir pakette büyüklü küçüklğü 15-20 tane oluyor. Onların büyüklerini eşime veriyorum :D küçüklerini kendim kullanıyorum. Üzerlerini siyah asetat kalemi işle yuvarlak boyuyorum. Çok güzel göz oluyorlar. Birde Musanın boncukculardan aldığı oyuncaklarda kullanılan gözler var onlarda gayet güzel oluyorlar.

Sanırım bir iki çeşit (kalın ve ince) zımparada alsan iyi olur. Cihazın içinden çıkan zımparalar her yerde kullanışlı olmuyor.

Birde kaset kapakları sanırım biraz ince oluyor gaga için. Son gönderdiğim sahtede bende kaset kapağı kullandım ama sanki dipte bir ota takılsa yada azıcık dirençle karşılaşsa kırılacakmış gibi geldi bana.

Olumlu eleştirilere her zaman açığım. Ama olumsuz eleştiri kimseye yapmam bana yapılmasınıda istemem açıkcası. Olumsuz eleştiri ile kastım tabiki olumsuz gereksiz sözleri kastediyorum.

20. hobbytime

hobbytime

Son düzenleme: 30 Aralık 2006