yapay yem maket balık (rapala) yapım tekniği

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. hobbytime

hobbytime

suni yem

http://www.mrlurebox.com/folkartlures.htm
    bunlar elde yapılanlara örnek bizim bir eksigimiz yok görüyorsunuz.

http://www.nfda.tv/gatpg2.htm

buda yarışma çagrısı........

taylan kardeşim air brush edinmek istiyorsan

http://urun.gittigidiyor.com/Airbrush-tabanca-seti_W0QQidZZ3291344

çok ucuza airbrushtemini mümkünsatıldıgı yer sinop yakup bey belki sana yardımcı olabilir.anladıgım kadarıyla irtibatınız da var.

buda ankaradan
    http://www.hobbytime.com.tr/web/index.asp?ID=18

Son düzenleme: 30 Aralık 2006
  2. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İlhan Abi teşekkürler. Bu gözlerin aynısını biz burda boncukcularda bulabiliyoruz. sanırım bi göz getirtmeyim netten diyen arkadaşlarda boncukculardan bunu elde edebilirler. Ama mevcut siparişlere ilave edilebilir doğrusu :)

İlhan abi gittigidiyorddaki ürüne baktım. Güzel ama almışken iyi birşey alayım diyorum. Onun için bir süre beklemek istiyorum. Bakarsın yılbaşında para çıkar :D
    birde sana birşey sormak istiyorum. Bu airbrushı kapalı bir odada (malum benim atölyem evin kullanmadığımız bir odası :D) kullanmak ne kadar doğru olur. Bir sakıncası var mıdır. Hiç kullanmadığım için bilemiyorum

3. hobbytime

hobbytime

airbrush

boya su bazlı olsada solundugunda saglık acısından sorun yaratabilecek bir madde.
    hoby atelyen yoksa benim gibi evde calışıyor oldugunu düşünüyorum.
    ben bu aralar ahsap gemi modelciligine merak sardım.
    ölcekli ahsap tekne yapıyorum.
    boya benim içinde sorun oluyor.
    ya nazımızın gectiği yerlede boya işini yaptırıyoruz.yada evde oldugu kadar devam ediyor.maket boyarken arada bi iki eşyada boyanıyor dogrusu....
    her halükarda evde çalışırken ucuzundan bir gözlük
    ve toz maskesi bulundurup kullanmakta fayda var
    elinden bıcak kayar yonga sıcrar gözüne zarar verir allah korusun.......
    boya yı solumamak için de cok pahalı olmayan toz maskeleri ile çalışmanı öneriyorum.kolay gelsin

4. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İlhan abi evet evde çalışıyorum. Maske bi tane edinmiştim zaten ama benim asıl merak ettiğim etrafa neler olduğuydu onlarıda mailinde öğrenmiş oldum. Etrafta bir iki eşya boyanıyorsa kesin benim hoby işim sona erer :D (sebep malum eşimin muhalefeti) Ben en iyisi piyangoyu bekleyeyim.

Hem geniş bir ev alıp bir odasını atölye yaparım :p hemde airbrush setini alırım :D

Yaptığın gemi modellerini bizimle paylaşırsanız sevinirim. Kolay gelsin

5. Spider

Spider Mert Eren

linkler için teşekkürler..
    gerçekten faydalı oldu..

Fakat bu airbrush işi gerçekten de
    maliyetli olacak..

fakat degrade yapabilmek için de şart gibi
    kademe kademe renk karışımları ile
    ton geçişleri yapmak zor...

eninde sonunda ucuzundan da olsa
    alınacak gibi gözüküyor.

yandık!

6. göksen inal

göksen inal göksen

Favori Kamış:
    okuma salina spin 2.40
    Favori Makine:
    pen pursuıt 3000
    En İyi Avı:
    henüz levrek yok
    Olumlu eleştirilere her zaman açığım. Ama olumsuz eleştiri kimseye yapmam bana yapılmasınıda istemem açıkcası. Olumsuz eleştiri ile kastım tabiki olumsuz gereksiz sözleri kastediyorum.[/QUOTE]
    taylan kardeş olumlu bir eleştiri yapmak istiyorum ben daha önce hiç yapmadım ama yapılanları inceliyorum.vede gördüğüm üzerlerinde çizikler kalıyor vede tek kat boya atılıyor her halde. oda ince çizikler halinde gösteriyor rapalayı .benim tavsiyem sıfır zımpara ile zımparalarsanız daha iyi olur bir de iki kat boya atılırsa o zaman bence mükemmel görünecek. bende her halde mükemmeliyetçiyim biraz ondan sanırım :)
    şunu da belirtmeliyim ki çokta güzel işçilik var evde yapılan bir rapala için.eline sağlık daha güzellerini yapman dileğiyle.

Son düzenleme: 31 Aralık 2006
  7. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İşte kast ettiğimde buydu :D Göksen bu benimde dikkatimi çekti yine Yakup abimde daha önce bir konuşmamızda bunu dile getirmişti. Ama şunun garantisini verebilirim ki bu çizikler ahşapdan kaynaklanmıyor. Boyayıda yaklaşık 2 yada 3 kat atıyorum. Ahşap boyası kullanıyorum acaba biraz onu sulandırmam mı gerekiyor. Bu görülenler fırça izleri olmalı. Önerileriniz varsa seve seve dinlerim :D

8. Spider

Spider Mert Eren

Aklıma gelen bir soru var..

maketimizi boyamadan önce suda test etsek?
    balsaya bir şey olur mu acaba? denemedim hiç..

eğer takla atıyor ve dönüyorsa boş yere boyamakla uğraşmayayım bari dedim :D

9. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Mert sanırım denemeden sonra iyice kurututrsan hiç bir sorun olmayacaktır. Ama denemek lazım :)

Bugün gerçekleştirdiğimiz Samsun organizasyonunda yaptığım iki rapalayıda denedim. Gerçekten dalmaları ve yüzmeleri süper olmuş. Pervane gibi dönmediler, takla atmadılar :D Biraz aksiyonları az olmuş çok kuyruk sallamıyor ama iş yapacağını düşünüyorum bu rapalaların. Ben özellikle dalışlarına bayıldım. Çektiğim bir videoyu you tube ekleyeceğim. Yakup abide diğer rapalayı videoya almıştı oda onu ekleyince linkini burda veririm.

10. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İşte ilk yaptığım sarı gagalı sahtemin yüzüşü. Gerçi video ayarları biraz beyaz olmuş sahte son gelişinde görülüyor ama en azından fikir verir. :D

http://www.youtube.com/watch?v=mfcALFbX97g

11. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Arkadaşlar buda Musanın yaptığı ve bizim turna organizasyonunda çılgın adını verdiğimiz ama görüntüleyemediğimiz sahte.

Bu organizasyonda görüntüleme şansımız oldu. Çok sabırsızlandım Onu bekleyemedim ben yükledim bu akşam. :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=pAQTxOV_ZUE

12. göksen inal

göksen inal göksen

Favori Kamış:
    okuma salina spin 2.40
    Favori Makine:
    pen pursuıt 3000
    En İyi Avı:
    henüz levrek yok
    ikisinide izledim suda fena görünmüyorlar.eline sağlık

13. Spider

Spider Mert Eren

şu çılgının resimlerini detaylı görsek :D

14. hobbytime

hobbytime

boyasız gövde

15. hobbytime

hobbytime

16. hobbytime

hobbytime

17. hobbytime

hobbytime

boya teknik

taylan kardeşim
    gövde imalatı bittikten sonra katmanlar halinde boya önermiştim.
    ilk kat tercihen gümüş ikinci kat desen avlaga ve türe göre sececegin renk ile atılmalı.
    ilk kat kuruduktan sonra maskeleme bandı kullanıp ikinci katı desen olarak atmakta fayda var ki bu kat genelde yanal desen olur yeşil açık mavi vb renkler çalışılabilir.desenlerde dogada bulunanlar örnek alınırsa uygun olur.galsama altındaki kırmızı tona dikkat yanal renk haki yeşil zeytuni olarak alınmış
    3ncü kat sırt deseni olsun. koyu renkler idealdir.siyaha yakın koyu lacivert olabilir sekil koymadım.ki bu kat da sırta atılınca geriye en üst komple cila kalıyor.

en üst kat teflon bazlı boya olabilir.bulunamazsa başka suya dayanıklı cilalar denenebilir.

fotograf lar alıntı bende foto çalışması mümkün olmadıgından var olanlardan örnek koydum yayarlı olacagını umuyorum kolay gelsin

Son düzenleme: 4 Ocak 2007
  18. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İlhan abi boya çalışması güzel görünüyor. Sanırım airbrushında katkısı büyük. Ama benim en merak ettiğim konulardan biri doku. Doku çok güzek işlenmiş bu sahtede. Boyasız sahtede görünmeyen ama ilk kat boyalı resimde görünen ve sanki pul görünümü veren izler çok güzel görünüyor. Bunla ilgili bir bilgin var mı acaba.

İnşallah birgün param ve güzel bir atölyem olurda airbrush edinebilirim. Resimler için teşekkürler

19. hobbytime

hobbytime

pul deseni

pul desen örgü file yad kadınların kulandıgı kaneviçe var onu koyup bi kat boya atıyorsun
    gövdekuruyor.
    sonra hiç bisey koymadan aynı renkle bir kat daha atıyorsun pul hissi veren derin görüntü veriyor.yada alt mesajda görüldüğü gibi de calısabilirsin

Son düzenleme: 4 Ocak 2007
  20. hobbytime

hobbytime