Yardım : Olta seçimi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sadik157 tarafından paylaşıldı.

1. sadik157

sadik157 Sadık

Değerli Hobidaşlar ,

Öncelikle herkese iyi akşamlar , oltası suda olanlara ise rastgele diyerekten konuya başlamak istiyorum . Daha önceki konuları araştırdığımda ya cevaplar çok ucu açık yada biraz eski yorumlar ki olta popilasyonu oldukça fazla .

Her zaman aklımda , bir olta alıp bir sahil kenarında oltamı atıp iki balık çekip zevk-i sefa yaşamak ideallerim arasında olmuştur. Fakat bi türlü başlayamamıştım ta ki kız arkadaşım içimi okumuş olucak ki bauer marka tamda amatörlere uygun bir olta getirene kadar . Bi süre çapari takıp , istavrite attım ( Emirgan , tarabya ) gibi yerlerde . Bu uğraş o kadar haz vermeye başladı ki sonuç dahi alamasam bıkmıyor sürekli bir avlak peşinde oluyorum :) Tabi bu da hem tezcanlılığımla pekiştirilince bi nebze olsun bu hobide bilinçsizlik ile yanlış ilerlediğimi fark ettim . Yani ; Linaefe markasına ait 40 gr atarlı bir spinn kamış aldım 40 kafa da okumaya ait makina , ardından lrf ye sardım tabi bu sırada ilk göz ağrım bauer miladı doluyor paslanması hızlanıyordu.

Geçtiğimiz günlerde yine tarabya tarafında , çapariyle istavrit kovalarken bir arkadaş da surf kamış ile aynı şekilde istavrit avlıyordu , şans işte tek seferde hem zargana hemde istavrit çekiyor surfcu arkadaş ise boş çekiyordu . Tam keyfim nirvanalardaydı ki , bir tane hanım ablamız geldi oltası çok da uzun değildi ( lrf yada spin değildi )ve sıyırtma kurşunu ucunda da sadece iğne başka hiçbirşey yok , ilk iri bir istavrit ardından mırmır ( yada ispari uzaktım az göremedim ) çekiyordu . Baya imrenerek izledim , tebrik de ettim . Malum yanımda kız arkadaşım olduğundan , biraz da kıskançlık seviyesi normal üstü olduğundan konuşma fırsatı bulamadım hanım abla ile . :D Şimdi bunları az çok aklınızda profilim oluşsun diye belirttim , lütfen anlayış gösterin acemiliğime . sorularıma gelecek olursam ;

• Yeni bir olta almayı planlıyorum , bu oltada istediğim hissiyat iyi olmalı aynı zamanda aksiyon rahat verilmeli,
    • Aynı zamanda makina ve ip konusunda da yüzeysel de olsa bilgi ihtiyacım olacak
    • Bu oltada , sıyırma zargana topu ve çapari gibi ( aynı zaman da yemli ) kullanmak istiyorum
    • Meram ; emirgan ve tarabya olacak
    • 600 TL Kadar limitim var , bu limite takımlar da dahil olacaktır.
    • Özellikle link atmanız , beni mutlu edecektir.
    Spin kamışım için ise ;

• Merada olan balık popilasyonu hakkında umarım aklınızda ufakta olsa bir şey oluşmuştur . Bu mera sahil ya da kayalık değil tamamen kıyı ,
    • Burada ugulayabileceğim takımlar nelerdir?
    LRF kamışım için ise ; üsteki sorular aynıdır :)

NOT; Tekrar söyleme gereği duyacağım , lütfen bu konuda bilinçlenirken insanlar sizlerin deneyimlerinin ve fikirlerine objektif olarak ihtiyacım olacak :) Çok soru sordum farkındayım , umarım uzun olan bu yazıyı okuyup olumlu olumsuz bilgi aktarımında bulunursunuz :)

Herkese bol avlar