Yassı Karagöz

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında porsuk26 tarafından paylaşıldı.

1. porsuk26

porsuk26

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    4,5 sazan Çatören
    Ben bu konuyu Eskişehir bölümünde açmıştım. Ancak sazan ustası Ulaş Kardeşimden başka dikkatini çeken olmamış herhalde. Bu nedenle aynen ordaki ifadelerimi aktarıyorum."1975-1980 yılları arasında Porsuk Çayında tuttuğum bizim mahalli tabirle "Yassı Karagöz" dediğimiz bir balık cinsi vardı. Dönek dediğimiz yerlerde yani Porsuk Çayının kıvrım yaptığı derin ve altı kum olan yar altlarında bulunurdu. Mantarı bir makinalı gibi saydırır ve çoğu zaman küçük sevimli kızılkanatlarla karıştırılırdı. Çıktığında çok dehşetli, bembayaz ve parlak pulları ile ve neredeyse bir tavayı dolduracak genişlikte çok asil bir balık türüydü. Çipura ve deniz karagözüne çok benzeyen bu balığı, görevim gereği gezdiğim yerlerdeki akarsularda göremedim. İnternette de bulamadım. Ancak çipura ve karagöze çok benziyor. Gövdesinde dikiş izi gibi siyah bir çift çizgi var ve oldukça yassı.Bu herhalde sadece Porsuk'a ait bir balık değildir diye düşünüyorum. Herkese selam.

2. ^^e_sin^^

^^e_sin^^ Erhan Demir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 6 kg
    Kardeşim senin dediğin balık tek tük de olsa sakarya da da çıkıyor . gerçekten mantarla avı çok güzel. Ama tam bilimsel adını bilemiyorum . Selamlar

3. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Münür abi galiba bu balığın soyu 80 darbesinden sonra bitmiş:)

4. porsuk26

porsuk26

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    4,5 sazan Çatören
    Allah emi...

Ulaş beni kahkahadan öldürdün.:D Allah seni de güldürsün. Belki abartıyorum ama gerçekten çok değişik çok güzel bir balık ve inan şu anda literatürde yok. Eminim başka akarsularda vardır da, forumda okuyan biri resmini falan bulur ekler. Dedik ya Eskişehir'de Porsuk'u, Vali Konağını Arpa kuyularını tekrar abad edeceğiz. :)

5. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    Merhaba ben Eskişehirde çok bulundum Sakarya nehrinde iyi yayınlar var.Ama Porsukta balık var mı ? Çok pislenmişti bildiğim...Varsa en kısa zamanda oradayım .Bayılıyorum Eskişehire tam bir Avrupa kenti dostum çok şanslısınız.Porsukta balıkta varsa Allaaaaah...Otururum kıyısına zaten şehrin göbeğinde etraf üniversiteli dolu, cıvıl cıvıl, kızlı erkekli süper mekanlar cafeler barlar diskolar hayat harika Eskişehirde 1-2 yıl sürekli kaldım orada....Harika bir yer bizim Edirne biraz daha gelişse keşke....Hala Buda , Door duruyor mu? Ayrıca bide Neo diye bir yer açılmış Eskişehire ya bu şehir çok büyüyecek, 10 yıla kadar İzmiri geçer...3.üniversitede açılıyormuş sanırsam...Neyse kardeş o balıktan ben görmüştüm Sakaryada, bi abimiz tutmuştu...

6. simendifer

simendifer Sennur

Lütfen imzanıza isminizi de ekleyiniz, teşekkürler...