yayın balıkları

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında kovboy tarafından paylaşıldı.

1. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    yayın balıgının agız yapısı

Kazakistan'da Sır Darya ırmağında yakalanmış yayın balığıBayağı yayın balığı (Silurus glanis), Siluridae familyasından Avrupa'nın ikinci büyük tatlı su balığıdır. Yassı ve geniş kafası, geniş ağzı, dudaklarından sarkan iki uzun anteni ve çenesinden sarkan daha kısa dört anteni, kuyruğuna kadar uzanan alt-yüzgeci ve kafasının yakınında bulunan daha küçük bir sırt-yüzgeci vardır. Bayağı yayın balığı çok iyi duyma kabiliyetine sahiptir. Seksen yaşına kadar yaşayabilir.

Bayağı yayın balığının dişisi kilo başına 30.000 yumurta üretir. Erkek balık, yavrular yumurtalardan çıkana kadar yuvayı korur, bu süre, suyun sıcaklığına göre üç ila on gün arasında değişir.

Bayağı yayın balığı büyük, ılık gölleri ve derin, yavaş akan ırmakları tercih eder. Su akıntılarının oluşturduğu mağaralarda ve suya batmış ağaçların yanında barınmayı sever.

Alt dudağın üsttekinden daha öne çıkık durmasından da anlaşılacağı gibi, suyun ortasında ve suyun dibinde beslenir. Suni göllerde de üretilen yayın balığı yenilen bir balıktır. Ama yaşlı balıkların eti tatlı olmadığı için belli bir yaşa kadar yenilmesi gerekir; ozaman tadı dana etini andırır.

Bayağı yayın balıkları kuzey hariç Avrupa'nın her yerinde bulunur. Türkiye'de de büyük ırmaklarda ve baraj göllerinde bulunur. Fırat ve Dicle Irmaklarının dışında kalan akarsu ve göllerde yayılmıştır. 3 metreye varan uzunluğu ve 150 kiloya varan ağırlığı ile, mersin balığından sonra Avrupa'nın ikinci büyük balığıdır. Ama bu büyüklüğe ulaşan yayın balıkları çok nadirdir, son yüz yıl içinde, bu büyüklükte balık yakaladığını söyleyenlerin inandırıcı kanıtları yoktur. En son inandırıcı kanıtlar 19. yüzyıldan kalmadır. Yayın balığı ortalama 1,30 - 1,60 metre boyundadır. Bazen iki metreden daha büyüğünü yakalamak da mümkündür. Yakın zamanda yakalanan en büyük yayın balıkları Po ırmağında yakalanan 2,78 metre boyunda ve 144 kilo ağırlığında, Almanya'da yakalanan 2,49 metre boyunda ve 89 kilo ağırlığındaki yayınlardır. Fransa, İspanya ve Yunanistan'da da yaklaşık bu büyüklüklerde yayınlar yakalanmıştır.

Bayağı yayın balığı genellikle balıkla beslenir, ama solucan, sülük, böcek ve yengeç de yer. Belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra, kurbağa, fare, sıçan, ördek ve su kıyısında yaşayan kuş türleriyle de beslenir.

Yayın balığı efsaneleri [değiştir]Balıkçılar, tuttukları balığın büyüklüğünü abartmaları ile meşhurdur, ama eğer anlatılan balık yayın balığı ise onları biraz daha ciddiye almak gerekebilir:

1985 yılında iki Yugoslav balıkçı, Tuna Nehrinde balığa çıkarlar. Oltalarına takılan dev yayın balığı onları tekneleri ile birlikte Tuna nehrinin akıntısına karşı 20 kilometre çeker. Nihayet yorulan balığı bir traktörün yardımıyla karaya çekerler; balık 3,5 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığındadır.
    Orta Çağdan kalma belgelere göre, yayın balıklarının suya giren küçük çocukları yedikleri olmuştur.
    Kanıtlanmış olaylar

2003 senesinde Almanya'da yaşlı bir kadının köpeği serinlemek için suya girdiğinde, suyun yüzeyinde büyük bir ağız belirir ve köpek bu ağzın içinde kaybolur. Haber Almanya'da bütün gazetelerde ve televizyonlarda yer alır. Alman medyası bu yayın balığına Yakob adını verir.

Mezopotamya yayın balığı (Silurus triostegus), Mezopotamya, Güney- ve Güneydogu anadolu, Orta dogu.
    Aristoteles yayın balığı (Silurus aristotelis) Yunanistan. Silurus glanis'in yanında Avrupa'da bulunan tek yayın türüdür.
    Amur yayın balığı, Avrupa'ya sonradan getirilmiştir.
    Kedi yayın balığı (ya da cüce yayın balığı) (Amerika).
    Mekong dev yayın balığı, Çin'de Mekong ırmağının alt kısmında yaşar.

Son düzenleme: 5 Nisan 2007
  2. iboonline

iboonline

yayın balığının ağız yapısını çok merak ediyordum teşekkürler

3. sarılacivert

sarılacivert

Favori Kamış:
    Kamış, Olta ne var ne yoksa
    En İyi Avı:
    PALATUTamadım
    çok güzel bir bilgi. tşk. ederiz

4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    mesut abi bilgiler için sağol ellerine sağlık :)

5. borayto

borayto

bu günde bir şey ögrendik emegin için tşk ederim

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    makalelere taşınsın çok faydalı.

7. zikareis

zikareis

Favori Kamış:
    GS-90 GS-20 daiwa DAM 340 makineler.3.25 daiwa-2.70 sportekx-3. mıtchell-kamış 90'lık fransıs zıpkın
    En İyi Avı:
    7 kilo yayın B.çekmeçede ve resimdeki üç kiloluk kalkan
    güzel bilgiler. birde nerde avlayabiliriz. bilgi verebilenlere: teşşekürler

yayın balığı havyarını haziran ayındamı atıyor. yoksa temmuz 15 kadarmı;yoksa suyun sıcaklığına göremi.

8. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba, önecelikle aramıza hoşgeldiniz. :)

Profilinizden imza ayarlarınızı yaparak isim, yaş, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazarsanız seviniriz... Keyifli paylaşımlar dilerim...

9. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
    balıkta 5 sıra diş var ve ben bunu bir tür köpek balığında görmüştüm ama türün adını hatırlayamadım bu dişlere ne dayanırki :)

10. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Bilgi için teşekkürler.

11. loflaz

loflaz

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sudak ,52cm ,1.450 kg
    Çok güzel bilgiler çok teşekkür ederim.Geçen gün yine burda Sakarya nehrinde 2,40 cm ve 99,2 kg ağırlığında yakalndığı söylendi ve resimde verildi.Bir de anlamadığım bu balığı yakalayınca alt çenesinden tutup tekneye alıyorlar ,o ağıza elimi sokmam sanırım ben :D

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Küçük yayını herkes alır ama büyükleri için yapılmış eldivenler var onunla alıyorlar tekneye.

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    mesut kardeş paylaşımın için sağol ama istersen kaynağının neresi olduğunu yazına eklede sonra millet siteye dalıp bağrınıyor ortalık karışıyor

14. McFOX

McFOX

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kimsenin inanmayacağı balık
    :confused: :confused: Mesut abi ellerine sağlık çok güzel olmuş ama lütfen biri bana Ankara'da yayın balığının bulunduğu bir yer söylesin lütfen:rolleyes: :rolleyes:
    EMEĞİNE SAĞLIK!!!:) :)

15. KoRSaN

KoRSaN M.Yüksel

Güzel paylaşım eline saglık.Yayın balıkları çok hızlı büyüyor akvaryumcularda kedi balıgı diye satıyorlar ama yayının hangi türü oldugunu bilmiyorum.Çok aç gözlü balık.

16. mrcprz

mrcprz

Favori Kamış:
    D.A.M. 665 FD makina,SHAKSPEARE Potenza kamış.
    En İyi Avı:
    Yayın 4,80 kg Sakarya-Osmaneli
    harika bi paylşaım teşekkürler.ellerine sağlık.....

17. Paylaşım için teşekkürler..

18. sofi-5454

sofi-5454 Metin

Favori Kamış:
    REMİXON VE KARBON ÇELİK SOPA
    Favori Makine:
    DAİWA,REMİXON
    En İyi Avı:
    TURNA 3KG.
    Elinize kolunuza sağlık çok güzel bir ortam ve güzel bir paylaşım içinde ayrıca teşekkürler

19. Emin ED

Emin ED Emin

Selamlar aranıza yeni katıldım. 13 Yaşındayım balık tutmayı seviyorum özellikle yayın balığı. Daha önce Sakarya'da yayın balığı avlamıştım, Samsun'da oturuyorum ama Samsun'da yayın balığının çıkıp çıkmadığını bilmiyorum. Eğer bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme: 28 Eylül 2008
  20. PAylaşım çok güzel