Yayın - Silurus glanis

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. boyka26

boyka26

beyler selam ben yenı kayıt oldum yukardakı yayına takıldım yayının boyu kadar nehrın boyu var zaten bu ne ıs ben cozemedım sız cozdunuz mu ????

2. boyka26

boyka26

reklama gerk yok marka vermıyım sımdı ama ben cıddıyım dostum gercekten cıktı ınanmazsan nehrın kenarına salca dok bak nasıl gelıo !!

3. harunturkmen

harunturkmen

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    75 cm turna, 6kg yayın
    en iyi yayın mekanı ve yöntemi

arkadaşlar bende aranıza katılmaktan çok sevinçliyim
    yayın balığını çok merak ediyorum ve nerde en iyi avlayabiliriz?
    ve en güzel yöntemi nedir acaba?
    yardımcı olursanız sevinirim
    saygılarımla...

4. CreativE

CreativE Gökhan UÇAR

Favori Kamış:
    Okuma VSystem 270 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    sevgili harunturkmen hoşgeldiniz.. Forum sayfasının arama kısmına yayın diye yazarsanız yayın ile ilgili yakalama teknikleri, nerelerde bulunacağı hatta yayın yemeklerine ait bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.. şimdiden rastgele..

5. boyka26

boyka26

selam harunturkmen sen nerıklısın onu bı yazsaydın bızde ona gore yazardık nerelere gıdeceıını :)

6. Hasan Can Güler

Hasan Can Güler

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Turna,,,8.5kg
    Bu balık hakkında inanlmaz hikayeler duyuyoruz ama türkiye sularında böyle inanılmaz balıklar yakalamak imkansız gibi geliyor. Bu balığı yakalamak için çeşitli yöntemler var ve bilgisi olan balıkçı arkadaşlardan yardım istiyorum. Eğer ciddi anlamda yardım edecek olan varsa adresime bilgi bekliyorum...... Rastgele.

7. harunturkmen

harunturkmen

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    75 cm turna, 6kg yayın
    istanbuldanım ama yayın için heryere giderim
    yayını istanbulda en ii nerde yakalarım?
    salça gerçekten etkilimi?
    nasıl kullanmalıyım salça yöntemini?

8. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Yayın benim en çok tuttuğum avdır bir keresinde aynı gün içinde biri 18.5 kg. diğeri 17.5 kg iki tane tutmuştum.Sakarya nehrinde pamukova ile karadenize döküldüğü yer arasında devasal boyutlarda yayınlar var.Bir arkadaşım bir keresinde taktırmış kayıkla açıldığı halde balığı sudan alamamıştı artık tahmin edin ne kadarr büyüktür.En güzel avı kan sülüğü ile olur.emici ağzını kesici bir aletle keser ve kan salmasını sağlarsanız balığı cezbeder.Tek iğne köstek üzerine birde sabun takmayı deneyin çoğu zaman iyi sonuç verir.Bu arada makineniz ve kamışınız çok sağlam ve 0.70 ila 0.80 misina olmalı ne geleceği hiç belli olmaz.Ben 2 kg altındakileri salarım.Büyüsünler gelsinler diye.:cool:

9. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

abicim şu remını koydugunuz israil sazanı biizim burdada var tek bi göletimizde var ve bu yaratık diğer balık türlerinin üremesini öyle engellıyorkı coğrafyayı resmemn elıne alıyor bu yaratık bunu temızlemenın bı yolunu8 bılen varsa lütfen sylesın buranın rekor sazanlarını veren göletımızde sazan artık yok oluyor canım aynalılar tarıhe karışacak lütfen yardımcı olursanız sevınırım

10. uzakkisla

uzakkisla

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    1.400 GR YAYIN ORMANLI ÇATALCA
    abi bu süper ben bu yayın ve turnanın resmini görünce bile heyecanlanıyorum

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu yayin rusyada bir suda (gol veya nehir simdi ayrintilari hatirlamiyorum) zipkinla avlandi. Burada zipkin atip bu baliga ardindan delice suruklenen, canini tehlikeye atan kontagi hepten atmis zipkinci kardesler var.(Onur zipkincilarin bir kismi icin soyledigim bu tanimlama sakin seni kizdirmasin.:)Lafi guzaftir. Ama bu baligada zipkin atmak delice degilde ne!)

12. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sayin ogretmenlerim bu essiz bilgileri bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim, sahsen cok sey ogrendim. Sunumda harikaydi. Ancak konu yayin oldugu icin degerli bilgileriniz biraz sakli kalmis. Pekcok ilgisi olabilecek insan bu bolume girmeden girsede sizin konunuza erismeden bu guzel calismayi atlaya bilir. Teklifim Modarator arkadaslar vasitasiyla calismanizin konu olrak paylasima acilmasidir.
    Saygilar sunarim.

13. manta-

manta-

Favori Kamış:
    standard olta
    En İyi Avı:
    sazan
    inhisar hakkında

Selam,boyka 26 ben manta (hüseyin yalçın) eskişehirliyim manavgatta ikamet etmekteyim . sizinle yayın ve inhisar hakkında yazışmak isterim,rahatsız etmezsem özelde olabilir saygılar busene avın bereketlı geçmesi dilegi ile. yalcin-huseyin@hotmail.com.

14. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Bende Eskişehirliyim:D
    Geçen yıllarda bir yayın tecrübemi anlatayım.
    Solucanla gündüz vakti Sakarya balıkdamı tarafından yayın yakalamıştık. Yakaladığımız yayının içinden YENGEÇ çıkmıştı.
    Yayın balığı hareketli ne varsa, koku çıkartan ne varsa saldıran bir balık. Salça yönteminin işe yarıyacağını düşünmüyorum. Onun yerine güneşte kurutulmuş Tavuk ciğeri ile de iyi bir sonuç alınabilir.

15. dionysos

dionysos ilhan

Favori Kamış:
    olta
  16. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    abi bu sabun davası noluyo???? avlağa zarar vermiyomu ayrıca bu balık başka yemlerle de avlanabiliyo illaki sabun kullanıp avlağa zarar vermenin n gerekçesi var???konuyu bi açarsan iyi olur abi:confused: :confused: :confused:

17. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Bilimsel sınıflandırma
    Alem: Animalia

Şube: Chordata

Sınıf: Actinopterygii

Takım: Siluriformes

Familya: Siluridae

Cins: '''''Silurus'''''

Tür: '''''S. glanis'''''

Binominal adı
    ''Silurus glanis''
    Linnaeus, 1758

Kazakistan'da Sır Darya ırmağında yakalanmış yayın balığıBayağı yayın balığı (Silurus glanis), Siluridae familyasından Avrupa'nın ikinci büyük tatlı su balığıdır. Yassı ve geniş kafası, geniş ağzı, dudaklarından sarkan iki uzun anteni ve çenesinden sarkan daha kısa dört anteni, kuyruğuna kadar uzanan alt-yüzgeci ve kafasının yakınında bulunan daha küçük bir sırt-yüzgeci vardır. Bayağı yayın balığı çok iyi duyma kabiliyetine sahiptir. Seksen yaşına kadar yaşayabilir.

Bayağı yayın balığının dişisi kilo başına 30.000 yumurta üretir. Erkek balık, yavrular yumurtalardan çıkana kadar yuvayı korur, bu süre, suyun sıcaklığına göre üç ila on gün arasında değişir.

Bayağı yayın balığı büyük, ılık gölleri ve derin, yavaş akan ırmakları tercih eder. Su akıntılarının oluşturduğu mağaralarda ve suya batmış ağaçların yanında barınmayı sever.

Alt dudağın üsttekinden daha öne çıkık durmasından da anlaşılacağı gibi, suyun ortasında ve suyun dibinde beslenir. Suni göllerde de üretilen yayın balığı yenilen bir balıktır. Ama yaşlı balıkların eti tatlı olmadığı için belli bir yaşa kadar yenilmesi gerekir; ozaman tadı dana etini andırır.

Bayağı yayın balıkları kuzey hariç Avrupa'nın her yerinde bulunur. Türkiye'de de büyük ırmaklarda ve baraj göllerinde bulunur. Fırat ve Dicle Irmaklarının dışında kalan akarsu ve göllerde yayılmıştır. 3 metreye varan uzunluğu ve 150 kiloya varan ağırlığı ile, mersin balığından sonra Avrupa'nın ikinci büyük balığıdır. Ama bu büyüklüğe ulaşan yayın balıkları çok nadirdir, son yüz yıl içinde, bu büyüklükte balık yakaladığını söyleyenlerin inandırıcı kanıtları yoktur. En son inandırıcı kanıtlar 19. yüzyıldan kalmadır. Yayın balığı ortalama 1,30 - 1,60 metre boyundadır. Bazen iki metreden daha büyüğünü yakalamak da mümkündür. Yakın zamanda yakalanan en büyük yayın balıkları Po ırmağında yakalanan 2,78 metre boyunda ve 144 kilo ağırlığında, Almanya'da yakalanan 2,49 metre boyunda ve 89 kilo ağırlığındaki yayınlardır. Fransa, İspanya ve Yunanistan'da da yaklaşık bu büyüklüklerde yayınlar yakalanmıştır.

Bayağı yayın balığı genellikle balıkla beslenir, ama solucan, sülük, böcek ve yengeç de yer. Belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra, kurbağa, fare, sıçan, ördek ve su kıyısında yaşayan kuş türleriyle de beslenir.

Yayın balığı efsaneleri [değiştir]Balıkçılar, tuttukları balığın büyüklüğünü abartmaları ile meşhurdur, ama eğer anlatılan balık yayın balığı ise onları biraz daha ciddiye almak gerekebilir:

1985 yılında iki Yugoslav balıkçı, Tuna Nehrinde balığa çıkarlar. Oltalarına takılan dev yayın balığı onları tekneleri ile birlikte Tuna nehrinin akıntısına karşı 20 kilometre çeker. Nihayet yorulan balığı bir traktörün yardımıyla karaya çekerler; balık 3,5 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığındadır.
    Orta Çağdan kalma belgelere göre, yayın balıklarının suya giren küçük çocukları yedikleri olmuştur.
    Kanıtlanmış olaylar

2003 senesinde Almanya'da yaşlı bir kadının köpeği serinlemek için suya girdiğinde, suyun yüzeyinde büyük bir ağız belirir ve köpek bu ağzın içinde kaybolur. Haber Almanya'da bütün gazetelerde ve televizyonlarda yer alır. Alman medyası bu yayın balığına Yakob adını verir.
    Rusyada görev yapmış birinin aktardığına göre bu zamama yakalanan en büyük yayın balığı bir rus köylüsü tarafından ağ ile yakalanmış ve traktör yardımı ile karaya çıkarılabilmiştir. boyu 5.19 mt ağırlığı 321

Son düzenleme: 28 Temmuz 2007
  18. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    ahmet abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz bazen bizde giriyoz allahtan şimdiye kadar öle bi balık saldırmadı bize gerçi o efsane balıklardan kalmışmıdır türkiyede orasıda ayrı bi konu tabi neyse abi sağol...

rastgele...

19. Conqueror

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    olmaya bilir ama suya girme dikkat et , suya giripte allah korusun ölenleri çok gördük çünkü tatlı su içinde bilinmeyeni saklıyor ,tamam yeri bilebilrsin ama şaka yapmaya kalkar birisi , kramp girer ayağına yani sana tavsiyem tehlikeli

20. Conqueror

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Mekong dev yayın balığı (Pangasius gigas), Pangasiidae familyasından Mekong ırmağının alt kısmında yaşayan bir yayın balığı türü.

Üç metre boyu ve 300 kilo ağırlığı ile en büyük yayın balığı türü ve belkide dünyanın en büyük tatlı su balığıdır.

Geniş yassı bir kafası, geniş bir ağzı, üst dudaklarından sarkan iki uzun anteni, kuyruğuna kadar uzanan bir kıç-yüzgeci ve kafasının yakınında bulunan küçük bir sırt yüzgeci vardır. Büyüklüğüne rağmen, Mekong dev yayın balığının dişleri yoktur ve sadece bitkisel gıdalarla beslenir.

Mekong ırmağı'nın alt kısmında bulunan ülkelerde Laos, Tayland ve Kamboçya'da yenilen bir balık olarak tutulur. Çok fazla avlanıldığından soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden Laos'ta bu balığa avlanma yasağı konulmuştur. Tayland ve Kamboçya'da henüz yasaklanmamıştır ama yasak tartışılmaya başlanmıştır.

2005 yılında Tayland'da 290 kilo'dan ağır ve üç metre uzunluğunda bir Mekong dev yayın'ı tutulmuştur. 10 ila 90 kilo arası Mekong yayın balıkları, Bangkok'daki Bung-Sam-Lan-gölünde olta ile sürekli tutulmaktadır.

Batı biliminde ancak 1930 yılından sonra ilk kez bu balıktan sözü edilmeye başlandı. O yılda bir batılı turist bu balığı, Kamboçya'nın Phnom-Penh kentinde bir yemek pazarında "keşfetmişti".