Yem olarak kullanılabilecek canlı balıklar ve uygulamaları

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    peki abla ekolojik açıdan zararlı balıklar avlandığım yerde varsa ve ben levrek ,sudak gibi balıkları burada avlıyorsam yinede kullanamazmıyım ,yani x göletinde avlanıcam ve hedef balığım sudak ve levrek peki bu gölette ekolojik açıdan zararlı balıklar varsa bunları tutup kullanamazmıyım , ÖRNEK:Süloğlu barajı ,Kırklareli Barajı ,Kayalı Barajı ,bu isimlerini saydığım barajlarda hem etcil (sudak,levrek) hemde ( israil sazanı) ekolojik açıdan zararlı olan balıklardan mevcut ;)

2. simendifer

simendifer Sennur

Bunu bilmiyorum Fatih, bilmediğim bir şey için de atıp tutmak istemem. Ama benim fikrimi soracak olursan, ben israil sazanını tutsam, o gölde olsa dahi oltaya takmaz ya da herhangi bir şekilde geri salmazdım. :)

3. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    anlıyorum ablacım ,ama inan trakyada bu balıkların nüfusu o kadar çok ki ,aynalı sazan ,kınalı sazan ,yerli sazan kalmadı ,hep bunlardan var ,her yerde bunlardan meriç nehiri vasıtasıyla yurdumuza giriş yapıyorlar... vede tut tut bitmiyorlar sezonda 2-3 kez yavru atıyorlar bildiğim kadarıyla ,nehirlerimizde dişli balık olarak yayın var sadece başkada dişli balık maalesef yaşamıor ve o yüzden bunları bitiremiyoruz

Son düzenleme: 22 Şubat 2008
  4. simendifer

simendifer Sennur

Meriç nehrinin balıklarını zaten Bulgaristan topluyor yukarıda. İsrail sazanının olduğu bir bölgede, hem balıklar yukarıdan yolları kesildiği için gelemez, hem de bizim sınırlarımız içinde kalan balıkların yumurtaları israil sazanları tarafından yok edilirse, bunun üzerine bir de bilinçsiz avcılık eklenirse, elbette balık popülasyonu düşecek ve israil sazanı gibi hızlı üreyen bir balığın popülasyonu kısa zamanda yükselecektir. Bunun yanısıra, Meriç nehrindeki su azalmasını da düşünürsek, bu çok normal.

5. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Tebliğlerde ekolojik açıdan zararlı balıkların yem olarak kullanımı tutuldukları yerde kullanılmak kaydıyla serbest, bir yerde tutup başka bir yerde kullanmak yasak, diğer zararsız türler için de günlük 30 adede kadar yemlik olmak kaydıyla limit altı yavru balık kullanımı serbest, ancak vicdani olarak kullanabileceğimiz kadar 3-5 tane olması yeterlidir diye düşünüyorum..

6. simendifer

simendifer Sennur

Yücel ben bununla ilgili bir yazı göremedim tebliğde, atlamış olabilirim. Eğer varsa nerede yazdığını gösterebilirsen sevinirim. Çünkü yemlik balıklar kısmında "ekolojik açıdan zararlı ya da potansiyel zararlı balıklar, canlı yem olarak kullanılamaz" şeklinde bir ibare konulmuş ve bunun dışında herhangi bir şey belirtilmemiş. Mantıken, tutulduğu sularda kullanılmasında sakınca olmayabilir belki ama böyle bir yazıya rastlayamadığımdan soruyorum.

7. acquis_communautaire

acquis_communautaire

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ne kilosu yahu, gram :)
  8. MandiBuLa

MandiBuLa SerKan

Favori Kamış:
    Balığı olta tutmaz
    En İyi Avı:
    Mığrı,uzunluğu 1 metre civarıydı.
    Kaya balığının Yem olarak kullanılması.

diyelim ki bir kaya balığı tuttum,hiç dokunmadan oltayı tekrar denize attım,kaya balığı şu durumda bir yem halini alır mı,alırsa ne kadar faydalı olur,bu tarz bir yemleme stili ile ne tür balıklar yakalanabilir,yakalanabilir mi?yorumlarınızı bekliyorum.

9. balikci

balikci

Kaya balığı genellikle yemi ve iğneyi komple yutar, buna dokunmadan suya tekrar attığında yem vazifesi görür ama saldıran balık yakalanmaz.

Sebebine gelince, saldırıda bulunan balık; miğdesinde iğne bulunan balığı yuttuğu yada ağzında götürdüğü için balık bunu sindirmeliki iğne boğazına yada miğdesine takılsın.. en basit örneği; levrek. Balığı ağzına alır ama yutmaz, avını alıp uzaklaşır, emin olmadanda kesinlikle yemi yutmaz, bir kurnazlık sezdiğinde ise yemi kusar.. kısacası oltaya dokunmadan bırakma takımını suda bekletmek mantıksız, forumda çeşitli tekniklerde canlı balıkların bırakma takımına uygulamalı şekilde takılmalarını yazmıştık, onları incelersen senin için faydalı olacağına inanıyorum.

10. MandiBuLa

MandiBuLa SerKan

Favori Kamış:
    Balığı olta tutmaz
    En İyi Avı:
    Mığrı,uzunluğu 1 metre civarıydı.
    kaya Balığının yem olarak Kullanılması.

balikci rumuzlu bey,çok teşekkür ediyorum değerli bilgileriniz için.

11. yeni121212

yeni121212 oııııtre

kaya balıgının resimle gösterirseniz sevinirim takılmasını

12. db_garage

db_garage murat ileri

En İyi Avı:
    2,5 kg lüfer
    gümüş balıgının eti nazik oldugundan pek kullanılmıyor ama lüfer için eger canlı olarak takarsanız verim alabilirsiniz