Yemleme Botu (Ev yapımı)

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında starcraft tarafından paylaşıldı.

1. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Abi sanat yapmışın be:D Valla bravo. 40 metre misinayı arkasından sal ucunda bi rapala ile, kıyıdan sırtı çeken ilk balıkçı olmuş olursun:D. Ama iri bişey basarsa götürür benden söylemesi:D:D:D

2. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Türkiye şartlarında çok sakat iş, Gece o ışıkları masum köylüler görürde ufo sanırsa orayı peynire çevirirler :D :D
    AYAKTA ALKIŞLIYORUM HARİKA İŞ HARİKA İŞÇİLİK

3. Elektro bot

Elektro bot ABDURRAHMAN

Selamünaleyküm emre bey

4. Elektro bot

Elektro bot ABDURRAHMAN

selam emre abi bende amatör olarak balıkçılıkla ilgileniyorum yaptığın yemleme botu çok güzel olmuş bende yapmak istiyorum sana bi kaç sorum olcak öncelikle uzaktan kumandanın ortalama menzili ne kadar biliyomusun ve bunları nereye sipariş verdin ve kargonun gelmesinde sıkıntı oluyo mu

5. lecharmeur

lecharmeur Faruk

Favori Kamış:
    Vega Potenza Moon Star 425 - 150 - 220 gr & İtalcanna Kombat 4.20 cm - 220 gr
    Favori Makine:
    DAİWA WINDCAST Z 5000 & Penn Affinity 7000
    En İyi Avı:
    Bkz raporladığım avlar....
    :clap2: :clap2: :clap2: :clap2:
    Varya cani gönülden kutluyorum seni eline emeğine sağlık. İmrendim vermiş olduğun emeğe,gerçekten kutlarım seni düşünce ötesi bişey olmuş....
    Sağlıcakla kal

6. ace

ace Cagri Eroglu

Favori Kamış:
    Bakıyorum bilgim yok
    Favori Makine:
    Bakıyorum bilgim yok
    En İyi Avı:
    Ne yazıkki avım yok henüz
    hocam hayranlıkla okudum mukemmel bir iş cıkarmıssınız tebrikler

7. nidya78

nidya78 Aydın

Muhteşem olmuş elinize sağlık.

8. kasım yavuzkurt

kasım yavuzkurt kasım yavuzkurt

Favori Makine:
    banax-sx4000
    En İyi Avı:
    yayın 34.400
    yorum bıle yapamıyorum mukemmel otesı ustadım ellerıne saglık

9. ahmetban

ahmetban AHMET

Çok güzel, başarılı ve yaratıcılığından dolayı tebrik ederim.
    balık tutumanın bir uğraş olduğunu ve bunun için neler yapılabileceğinin güzel
    örneklerinden birini gerçekleştirmişsin.
    tekrar tebrikler

10. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Emre ilk resimlere bakmaya başladım..ilerleye ilerleye acaba ne çıkacak ortaya dedim abicim sen beni deli ettin ya gerçekten üst yorumlarda Kasım arkadaşımın da dediği gibi yorum yapamıyorum ...sen bunu tamamen bitir çalıştır yüzdür ve seri üretime geç ..sadece bu kadarla kalmamalı emeğinin karşısında saygıyla eğiliyorum selamlarımla

11. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    Shimano Stradic FI \ Sedona \ Sienna \
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Arkadaşlar yorumlarınız için tebikleiniz için çok teşekkür ediyoum pamaklarınıza sağlık..

12. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    Shimano Stradic FI \ Sedona \ Sienna \
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Teşekkür ediyorum akadaşım.
    sırtı çekmeye gelince arkadaki 2 tane olta tutucu bırakıcı sistemi aslında onun için yaptım
    oltayı bota takıp oltayla birlikte sırtı çekiyorsun balık geldiği anda bir tuşla bottan oltayı ayırıyorsun ve oltayla balığı kenara alıyorsun tabi şu ana kadar bu dediklerimi yapamadım :D yani denemedim henüz hep sazan a gittiğimiz için.

A.s kardeşim teşekkür ediyorum öncelikle. Sorduğun sorulara gelince
    Uzaktan kumandanın mesafesi 250 300 m civarı hava şartlarına göre değişiyor tabi 250 m gözüne az gelmesin 200 metreden sonra botu görmekte zorlanıyorsun önünü arkasını ayırt edemiyorsun anca dürbün lazım yani.

sipariş olarak ben hobbyking ten sipariş ettim çoğunu ve bazı onun gibi sitelerden ama şöyle ki benim usa da kuzenim vardı ona aldırttım yani siparişler usa ya gitti yazın tatile geldiklerinde getirdiler bana ama direk tr yede getirtebilirsin bazı kurallar dahilinde yani kargo hariç siparişinin 75 euro geçmemesi gerekiyor gümrükte sorun yaşamamak için ama uzaktan kumanda için sorun çıkarttıklarını duydum yani sinyal verici özelliliği olan cihazlar artık frekans aralığından dolayı mıdır o konuda fazla bilgim yok ama onun haricindeki her şeyi alabilirsin korkmadan.
    kargo fiyatıda oldukça uygun oluyor ekonomik kargoyu seçersen. ama süre hiç belli olmuyor bazen 1 ay bazen 15 gün sürebiliyor. tr ye giriş yaptıktan sonra postaneden sana gelmesi bazen çinden tr gelmesinden uzun sürebiliyor buna şahit oldum.

13. sercanbri

sercanbri sercan

Kardeşim hayran kaldım çalışmana bende uzun zamandır böyle bişeyler yapmayı planlıyorum kafamda levrek avlamak için ama şu kumanda sistemini motorlar ve alıcıyı bağlayamıycamdan korkuyorum :)

14. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    hahahhhaha süper *** :D seri üretime baslayın bence :D avmarketinde bu tonla para istiyorlar :D 360 ypsan 500 e alıcısı cıkar bak :D

15. maketgemi

maketgemi İbrahim EMENLİ

En İyi Avı:
    zıpkınla 50 cm Kefal
    Forum ile tanışmam benden RC malzeme ve teknik yardım isteyen bir arkadaşın gönderdiği linkle olduğu için konuya bugün vakıf olarak tamamını okudum.

Ellerine ve emeğine sağlık. Şimdiye kadar karşılaştığım örneklerden en güzel olanına rastladım.

Yaptığın Bait Boat un gövdesi için söylenecek hiç bir şey yok. Mükemmel olmuş.

Ancak eğer kabul edersen teknik aksam için bir kaç tavsiye ve eleştirim olacak.

1. Motorlar yüksek devirli olduğundan (20.000 d/d), büyük pervane çapında (50-60 mm) güç kaybedecek, aşırı ısınacaktır. 40 mm e kadar pervanelerde fazla sorun çıkarmamakla beraber hızından dolayı torku düşecektir.

Tavsiyem bu tip sistemlerde 5000 d/d direk dönüşlü motor ya da redüksiyon ile devrin 5000 d/d düşürülmesidir.
    Benim kullandığım ve arkadaşlara temin ettiğim motor özellikleri, 12 volt, 540 ölçü, içten kendinden fan soğutmalı, 1/5 dişli redüksiyon, alüminyum kaide sayesinde 2-3 vida ile tekneye takım olarak montaj, dişlinin 8 mm mil çıkışını 4 mm şaft çapına bağlayan direk pirinç kaplin ile komple takımdır.
    Bu takım 3 pal, 60 mm çap, pirinç pervaneyi 5 amper ile tam gazda sürmektedir. 12 volt 7 amper kuru akü ile 1.5 saat kullanım sağlamaktadır.

2. Kullandığın ESC 12 volt, 150 amper gibi özelliği olmasına rağmen gerçekte üzerinde 50 amperlik mosfet vardır. Ayrıca plastik kılıf ile alüminyum soğutucu arasında boşluktan dolayı oynaması yüzünden mosfetler ile alüminyum plaka arasındaki yalıtkan tabaka kaymakta sonuçta kısa devre sonucu yanmaktadır. 2 adet patlattıktan sonra bu fabrika hatasını buldum ve 3. yü sağlamlaştırdıktan sonra hala kullanıyorum.

3. Pervaneleri ot, yosundan korumak için yaptığın sistemde deliklerden dolayı oldukça güç kaybı olacaktır. Bunun yerine küçük delikli kümes teli benzeri kafes sistemi daha az güç kaybı yapacaktır.

4. Pervanelerin pal yönlerini resimlerden tam anlayamadım. 2 pervaneli sistemde pervane palleri sağ ve sol pal açılı olmalıdır. Aynı pal yönlü 2 pervanenin oluşturacağı burkma momenti tekneyi düz gitme yerine sağ tarafa kayarak gitmesine neden olur. Ters pal açılı sistem birbirini nötrleştirdiğinden tekne düz yol alır.

5. Tekne ışıklandırmada zevke göre değilde uluslararası renk kodlarına göre seyir ışıkları koyarsan gece tekneyi hiç görmeden sadece ışık rengine göre kontrol edebilirsin. Şerit Led olayı uzaktan görme için idealdir.
    Teknenin sağ tarafı ön yarısına kadar YEŞİL şerit Led, sol tarafı ön yarısına kadar KIRMIZI şerit Led yapılmalıdır. Yeşil Şeridi gördüğünüz sürece tekne size göre sağa, kırmızı şeritte sola gidecektir. Kırmızı ve Yeşil şeritleri gördüğünüzde tekne size geliyordur. Arkaya mavi ışık keyfekederdir. Ön tarafa beyaz Led projektör konabilir.

6. Olta bırakma aparatı için bir örnek resim yolluyorum. Kendi ürettiğim olup, servo kontrolü ile istenilen uzaklıkta olta fırdöndüsünden olta serbest bırakılmaktadır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başarılar

16. maketgemi

maketgemi İbrahim EMENLİ

En İyi Avı:
    zıpkınla 50 cm Kefal
    Forum ile tanışmam benden RC malzeme ve teknik yardım isteyen bir arkadaşın gönderdiği linkle olduğu için konuya bugün vakıf olarak tamamını okudum.

Ellerine ve emeğine sağlık. Şimdiye kadar karşılaştığım örneklerden en güzel olanına rastladım.

Yaptığın Bait Boat un gövdesi için söylenecek hiç bir şey yok. Mükemmel olmuş.

Ancak eğer kabul edersen teknik aksam için bir kaç tavsiye ve eleştirim olacak.

1. Motorlar yüksek devirli olduğundan (20.000 d/d), büyük pervane çapında (50-60 mm) güç kaybedecek, aşırı ısınacaktır. 40 mm e kadar pervanelerde fazla sorun çıkarmamakla beraber hızından dolayı torku düşecektir.

Tavsiyem bu tip sistemlerde 5000 d/d direk dönüşlü motor ya da redüksiyon ile devrin 5000 d/d düşürülmesidir.
    Benim kullandığım ve arkadaşlara temin ettiğim motor özellikleri, 12 volt, 540 ölçü, içten kendinden fan soğutmalı, 1/5 dişli redüksiyon, alüminyum kaide sayesinde 2-3 vida ile tekneye takım olarak montaj, dişlinin 8 mm mil çıkışını 4 mm şaft çapına bağlayan direk pirinç kaplin ile komple takımdır.
    Bu takım 3 pal, 60 mm çap, pirinç pervaneyi 5 amper ile tam gazda sürmektedir. 12 volt 7 amper kuru akü ile 1.5 saat kullanım sağlamaktadır.

2. Kullandığın ESC 12 volt, 150 amper gibi özelliği olmasına rağmen gerçekte üzerinde 50 amperlik mosfet vardır. Ayrıca plastik kılıf ile alüminyum soğutucu arasında boşluktan dolayı oynaması yüzünden mosfetler ile alüminyum plaka arasındaki yalıtkan tabaka kaymakta sonuçta kısa devre sonucu yanmaktadır. 2 adet patlattıktan sonra bu fabrika hatasını buldum ve 3. yü sağlamlaştırdıktan sonra hala kullanıyorum.

3. Pervaneleri ot, yosundan korumak için yaptığın sistemde deliklerden dolayı oldukça güç kaybı olacaktır. Bunun yerine küçük delikli kümes teli benzeri kafes sistemi daha az güç kaybı yapacaktır.

4. Pervanelerin pal yönlerini resimlerden tam anlayamadım. 2 pervaneli sistemde pervane palleri sağ ve sol pal açılı olmalıdır. Aynı pal yönlü 2 pervanenin oluşturacağı burkma momenti tekneyi düz gitme yerine sağ tarafa kayarak gitmesine neden olur. Ters pal açılı sistem birbirini nötrleştirdiğinden tekne düz yol alır.

5. Tekne ışıklandırmada zevke göre değilde uluslararası renk kodlarına göre seyir ışıkları koyarsan gece tekneyi hiç görmeden sadece ışık rengine göre kontrol edebilirsin. Şerit Led olayı uzaktan görme için idealdir.
    Teknenin sağ tarafı ön yarısına kadar YEŞİL şerit Led, sol tarafı ön yarısına kadar KIRMIZI şerit Led yapılmalıdır. Yeşil Şeridi gördüğünüz sürece tekne size göre sağa, kırmızı şeritte sola gidecektir. Kırmızı ve Yeşil şeritleri gördüğünüzde tekne size geliyordur. Arkaya mavi ışık keyfekederdir. Ön tarafa beyaz Led projektör konabilir.

6. Olta bırakma aparatı için bir örnek resim yolluyorum. Kendi ürettiğim olup, servo kontrolü ile istenilen uzaklıkta olta fırdöndüsünden olta serbest bırakılmaktadır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başarılar

17. maketgemi

maketgemi İbrahim EMENLİ

En İyi Avı:
    zıpkınla 50 cm Kefal
  18. maketgemi

maketgemi İbrahim EMENLİ

En İyi Avı:
    zıpkınla 50 cm Kefal
  19. berkay22

berkay22 berkay

merhaba arkadasım bunun yanı botun dısını yapmanda oldun malzemelerı ınceledım bende sazan avı hastasıyım bundan bır tane yapmayı uzun suredır dusunuyorum lutfen bana bunun dısını yaparken nası yaptın ne zaman alımonyum folyo sardın ne zaman kağıt bant cektın ne zaman pleksiler surdun asama asama nası yapacağımı solermısın lutfen lutfen nolursun :D :D ? tebrik ediyorum senı :D

20. alisuna

alisuna ali

Merhaba emre senin yapmış olduğun yemleme botu gerçekten güzel .Benimde böyle bir planım var aslında seninkini gördükten sonra yapmaya karar verdim:)İlham kaynağı senin botun oldu .Benim kafamı kurcalayan bazı sorular var motor parçaları ile ilgili.Bu konularda bana yardımcı olabilir misin .Telefon numaranı bana gönderir misin .Bu konu hakkında seninle konuşmak isterim.İstersen facebook tan da beni ekleyebilirsin senin tam ad soyadını bilmediğim için bulamıyorum. Ali SUNA