yeni başlayacak bir amatöre tavsiyeler

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında dr psikopat tarafından paylaşıldı.

1. dr psikopat

dr psikopat

merhabalar.
    çocukluğumda kuzenimle beraber alanya'da dim çayı'na girer alabalık avlardık elimize aldığımız misinalarla. geçirdiğim keyifli zamanları unutamam. sonraları kuzenle görüşememeye başlayınca başımda bir öğretici bulunmadığı için bıraktım. geçenlerde tekrar heveslendim.
    lakin balık avlamak benim çocukluğumdaki basitlikten oldukça uzaklaşmış.zira biz tahtaya sarılı bir misinaya bir kurşun dört tane iğne takar, yem olarak da ekmeği takar avlanırdık.
    geçenlerde internette bir sitede olta görünce atladım hemen. Discovery 2 kamışı, HK 500 Makinesi, 100 metre misinası,10 adet 1522 serisi iğneleri, 5 adet 50gr. kurşunu, 10 adet klipsi olan bir remixon olta seti vardı, ben de aldım.
    ankara'da üniversite okuyorum şu an. haftasonlarında benim gibi balığa hevesli bir arkadaşımla balık tutmak istiyoruz. lakin ankara'da nerde balık tutulur? ne balığı tutulur? nasıl tutulur? hangi yemle tutulur? yemleri nasıl bulabilirim? ekstradan almam gereken malzemeler var mıdır? varsa nelerdir ve nereden temin edebilirim? benim aldığım olta bir işe yarar mı? yaramıyorsa da işe yarar bir hale getirebilir miyim? bilmiyorum. ve şu an maalesef bütünlemeye hazırlandığım için her soruya saatler harcayarak araştıramıyorum. öğretebilecek bir tanıdığım da yok.
    tesadüfen internette bulduğum bu sitede merakımı giderebilecek iyi niyetli onlarca insan olduğunu farkettim. ve bana yardım edeceğinizi düşündüm.
    sorularımı cevaplamak isteyen üstadlar olursa eğer;
    benim bu işteki amacımın sadece rakımın yanına katabileceğim bir iki tane balık tutmak ve eğer işi öğrenebilirsem bunu düzenli bir hobi haline getirmek olduğunu bilsinler. bana yeteri kadar destek olursanız, tavsiyelerinizle öğretmenliğimi üstlenirseniz bu işe gönül veren yeni bir amatör meydana getireceğinizi unutmayınız. şimdiden herkese böyle bir site meydana getirdiği ve forumda bildiklerini aktararak insanlara destek oldukları için teşekkür ederim.
    yapın bi güzellik şu kardeşinize be!

2. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili arkadasim lutfen profil bolumune girerek imza ayarlarinizi yapiniz. Isminizi, isterseniz soyadinizi, dogum tarihinizi, katildiginiz yeri, kan gurubunuzu imza bilgileriniz icinde gosteriniz.Tanisma bolumune girerek kendinizi tanitirsaniz daha guzel olur.Her nekadar burda bir cok bilgi var ise de konu soru icerdiginden tanisma bolumune konu acmanizda fayda goruyorum.
    Konuya bolgeniz icinden bir arkadasin cevap vermesi daha sagliklidir. Bunun cok kisa bir sure icersinde degerli dostlarim tarafindan yapilacagindan emin olabilirsiniz.
    Saygilar sunarim, ailemize hosgeldiniz.

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    ankarada benim bildiğim Ayaş ilçesinde bir dere var ama gideli çok sene oldu yolunu tarif edemem zaten ayaşın bile dışında, arabayla gitmiştik, ilk orda görmüştüm bekir balığı diyolar(sis balığı) tavuk ciğeriyle yakalanıyodu

4. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Arkadaşım imza ayarını yapmadığın için isminle hitap edemiyorum. Sana Psikopat da demek istemiyorum ama neyse :D Şimdi öncelikle ota takımından başlayalım. Her ana olta takımımnı (Kamış makine vs) az çok her balıkta kullanabilirsin. Ancak ilerde balık türü tercihlerine göre farklılaştırmak verimi artıracaktır. Yani ilk olarak hangi balığı tutacağına karar vermen gerekiyor. Ankara civarında hemen hemen tüm tatlı su balığı türleri mevcut. Ancak araç kesinlikle şart. Şimdi şöyle yapalım. Sen hangi balık avcılığını düşündüğünü söyle bizlerde sana nerde nasıl ve hangi malzemelerle tutabileceini söyleyelim. Böylelikle sayfalar dollusu yazıdan kurtulmuş oluruz ;)

5. Linos100

Linos100

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Turna (47cm., ağırlık bilinmiyor)
    Bu soruların cevaplarını ben de merak ediyorum hakikaten...

6. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Her zaman dileğimiz bilinçli avcıların çoğalmasıdır ve buna her zaman destek veririz imza ayarlarımın altındaki linki tıklarsan sana gerekli bilgileri verecektir.
    İyi avlar dilerim.

7. dr psikopat

dr psikopat

herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

sevgili moderatörümüz Huseyin Alp Arslan;
    kusura bakmayın o bilgileri imza kısmına yazacağımı bilemedim. şimdi güncellemiş bulunmaktayım.

mka.mka;
    psikopat demende bir sakınca yok zira yıllardır internet camiasında halihazırda psikopat olarak bilinmekteyim. önerilerin için teşekkür ederim lakin osman abi zaten sayfalarca yazı hazırlamış ne aradıysam buldum sayılır. benim niyetim rakımın yanında yemek için bir tanecik de olsa bir balık avlayabilmek. kefal, alabalık, yayın, sazan farketmez.:D

Linos100;
    hiç güleceğim yoktu, allah da seni güldürsün :D

osman abi;
    eli öpülesi adammışsın. zira paylaşım uğruna bu kadar emek verebilecek bir insan bulmak zordur. aradığım tüm sorulara cevap buldum diyebilirim. bütün ankaralı amatörler adına teşekkür ediyorum.
    bundan sonra da takıldığım konularda sık sık özel mesaj atarak rahatsız edicem gibi görünüyor. umarım sakıncası yoktur. :)

keşke sınavım olmasaydı da öğrendiklerimi deneyebilseydim. oldukça heyecanlandım işi okuyarak da olsa öğrendikçe. amatör avcılara saygı ve yol gösteren herkese tekrar teşekkürü borç bilirim.

RASTGELE! :cool:

Son düzenleme: 10 Temmuz 2007
  8. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    iyi avlar dilerim arkadaşım şimdiden

9. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    osman abi;
    eli öpülesi adammışsın. zira paylaşım uğruna bu kadar emek verebilecek bir insan bulmak zordur. aradığım tüm sorulara cevap buldum diyebilirim. bütün ankaralı amatörler adına teşekkür ediyorum.
    bundan sonra da takıldığım konularda sık sık özel mesaj atarak rahatsız edicem gibi görünüyor. umarım sakıncası yoktur. :)

keşke sınavım olmasaydı da öğrendiklerimi deneyebilseydim. oldukça heyecanlandım işi okuyarak da olsa öğrendikçe. amatör avcılara saygı ve yol gösteren herkese tekrar teşekkürü borç bilirim.

RASTGELE! :cool:[/QUOTE]

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana zaten amacımda buydu ama hepinizden ricam sirkülere mutlaka uyun.Uyunki bugün sizler yarın çocuklarımız balık tutmanın zevkini yaşabilsinler doğayı sevinki oda sizleri sevindirsin.Mesaj konusunda çekinme elimden gelen birşey olursa sizler için seve seve yardımcı olurum.
    Kusura bakma hemen cevap veremedim çünki siteye daha yeni girebildim sana bol şanslar dilerim.