Yeni Fly Düşüncem

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında harakiri tarafından paylaşıldı.

1. harakiri

harakiri şevki

Favori Kamış:
    Cormoran Blackbull 2.40 m 5-25 gr atar
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 2500 FD
    En İyi Avı:
    7 kg Gökkuşağı Alabalığı 82 cm
    herkese merhabalar arkadaşlar. Flyfishing balıkçılığı üzerine yapmış olduğum araştırmalar sonrasında bu teknikle yapılan avcılıkta kullanılan fly böceğin hafifliğinden dolayı bu yemi uzak noktalara ulaştırabilmeyi sağlamaya yönelik özel olarak tasarlanmış fly kamışlar, makina ve misinalar geliştirilmiş durumda. Fly avcılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlaması ve bu saymış olduğum malzemelerin temininde pek kolay olmadığı, öğrenilmesinin çok güç olması(kamış savurma vs.) gibi bu tür olumsuz durumlar karşısında amaç eğer ki fly böceği uzak mesafelere fırlatmaksa aklıma gelen şu düşünceyi sizlerle paylaşmak istedim. Benim düşüncem fly böceği spining olta takımı ile kullanmaya yönelik. Aklıma gelen sistem oldukça basit. Bunun için içi su ile doldurulan ve yoğunluğu su yoğunluğundan biraz küçük bir şamandırayı klavuz misinanın ucuna bağlamak. Bağlanan bu şamandıra ile klavuz misina hem batmayacak, hemde yaklaşık 5-6 gr. bir ağırlığa sahip olacak. Buda bize fly böceği spin kamışla daha uzaklara fırlatmamıza imkan verecek. Düşüncem hakkında yorumlarınızı bekliyorum. saygılar...

Son düzenleme: 26 Eylül 2010
  2. canzola

canzola Big Game Hunter

Favori Kamış:
    Shakespeare Ugly Stik Big Water XH
    Favori Makine:
    Daiwa Saltist
    Bu iş için spirolino şamandıralar mevcut. Mika olanları ve içine su doldurulanları var. Yanliz burada dikkat edilmesi gereken husus, balığın ilgisini yemden şamandıraya çekmemek yada şamandırayı koyu renk kullanıp balığı ürkütmemek. Bu yüzden şeffaf, cam rengi olanları çoğunlukla tercih edilir. Aşağıda bir link var sonuna kadar okuyun. Kolay gelsin.

Şamandıralar

3. kalamies

kalamies Atilla

Favori Kamış:
    Beulah Switch 10,6 - #6/7
    En İyi Avı:
    2,5kg turna
    Merhabalar,
    spinning sistemi derken, kullanilan araclar acisindan mi bu terimi kullandiniz yoksa bagladiginiz fly i spinner yöntemiyle hicbir savurma yöntemi yapmadan mi kullanacaginiz icin mi? Eger ki direk rapala salar gibi firlatmayi dusunuyorsaniz pek de randimanli olacagini zannetmiyorum. Öte taraftan normal fly sistemiyle savuracaksaniz, ki bence o da pek randimanli olmaz. Nedenine gelirsek; fly balikciliginda kullanilan her ekipman bu spor icin uretilmistir. klavuz ipinden , makarasina, kamisindan özel fly ipine. Ve hepsinin birbiri ile uyumlu olmasi lazim. Ayrica klavuzmisinadan hemen önce (resimden anladigim kadariylan klavuzlan ana misnenin arasina koymayi planliyorsunuz o agirlastirilmis samandirayi) flyin daha ileri gitmesi icin kullanmayi dusundugunuz agirlik, savurma yaparken ortaya cikan enerjiyi gerekli bir sekilde fly a iletmiyecektir. Onun yerine ana iplen klavuz un arasina hicbir engel koymadan, direk olarak agirlastirilmis flylar kullanmanizi, hatta klavuza köstek baglayarak iki adet lfy kullanmanizi öneririm. Ben sahsen bir klavuza 3 tane fly bagladigim zamanlari da biliyorum, ki cogu flyci bunu yapiyor zaten. Özelliker minik kurtcuk imitasyonlari ile avlanirken. (Cek Larva teknigi)

4. harakiri

harakiri şevki

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 2500 FD
    En İyi Avı:
    yukarıdaki resimde verdiğim olta düzeneğini spin kamışla kullanmayı düşünüyorum. Şuan bir spin kamış ve makinaya sahibim. fly avcılığı çok teferruatlı ve yüksek beceri gerektiriyor ve şuan kullandığım spin kamışın yanına 2. bir fly olta takımı almak istemiyorum. fakat fly merakımı gidermesi açısından fly olta takımıyla uğraşmadan yukarıda belirttiğim şekilde ucuz ve basit yoldan spin olta takımıyla fly fishing yapmayı düşünüyorum. Belirttiğinizin tam aksine şamandırayla spin kamış yardımıyla fly böceği 15-20 metre ilerilere sorunsuz bir şekilde ulaştırabileceğime inanıyorum. şamandıra çok küçük ve saydam olacak. saygılar...

5. modena

modena

6. modena

modena

merhaba...bahsettiğiniz tekniğe yakın bir teknik buldum...google a spinfly tekniği yazın...bu teknikle yapılan avları ve kullanılan sistemleri bulacaksınız...kolay gelsin...

7. modena

modena

Son düzenleme: 27 Eylül 2010
  8. harakiri

harakiri şevki

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 2500 FD
    En İyi Avı:
    Bende bu fikri kendime özgü orjinal bişey zannediyordum. :D İnsanoğlundan buluş adına bu çağda bişey kaçmıyor. Verdiğiniz bu önemli bilgiler için çok teşekkürler

9. canzola

canzola Big Game Hunter

Favori Kamış:
    Shakespeare Ugly Stik Big Water XH
    Favori Makine:
    Daiwa Saltist
    Bu yöntem ülkemizde pek bilinmemekle birlikte, bu yöntemle yabancı ülkelerde çok başarılı sonuçlar alınmakta. Her ne kadar renkli şamandıra kullananlar varsada, ben renkli şamandıralara sıcak bakmıyorum. Daha önce söylediğim gibi, önemli olan husus, balığı ürkütmemek yada yada balığın ilgisini yemden şamandıraya çekmemek. Bu yüzden suyun içinde belli olmayacak şamandıraları kulanmakta yarar var.

Son düzenleme: 27 Eylül 2010