Yeni takımım

Konu, 'Kamışlar' kısmında pelikan01 tarafından paylaşıldı.

1. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    DAM Steelpower Tele Surf 390, Okuma Salina Seaspin 240 - 10/40
    Favori Makine:
    DAM Quick SLR Surf 560 FD, Okuma Trio 40S
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    Merhaba Arkadaşlar,

Balık tutmanın b'sinden bihaberken, site sayesinde öğrenmedigim kalmadı nerdeyse. Bilgilerini esirgemeyen ve paylaşan tüm dostlara teşekkürlerimi sunarım.

Araştırmalarım sonucu aşağıdaki takımı yaptım. Avlanma yerim Fethiye-Kalkan tarafları ve özellikle gittigim bölge açık deniz oldugundan dalgalı. Kıyıdan avlanacagım için surf takımı tercih ettim.

Kamış: DAM Steelpower telesurf 390: Biraz sagır oldugunu duydum fakat kamış elime geçince kaliteli bir kamış hissine kapıldım. 460 gram bir agırlığı var fakat hissetmiyorsunuz. Açıkcası hoşuma gitti:
    http://www.avmarketi.com/asp/product/2310/2346390-D-A-M-STEELPOWER-TELE-SURF-390-CM-KAMIS

Makine: DAM Quick SLR Surf 560 FD: Makine biraz ağır 600 gr civarında fakat yemli avlanacagım için çok dert etmedim.
    http://www.firaronline.com/urun-detayi/1133560-d-a-m-quick-slr-surf-560-fd-91133560

Siparişlerini verdim ve geçen hafta elime geçti. Açıkcası içime sindi. Fakat siz üstatların da yorumlarına açığım. Şimdiden herkese rastgele...

2. Okan_uA

Okan_uA .

Takım kötü değil tabi ki ama ben olsam o paraya onları almazdım. Aama yine de bizlere hayırlı olsun demek düşer,rastgelsin.

Bu arada bu takımı kullanan var. Akçay nicli Murat abi konuyu gördüğünde kendi deneyimlerini paylaşır bu takım hakkında. ;)

3. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    kamışın aynısını kullanıyorum kıyı avcılığı için çok memnunum.Makina kaliteli ama daha düşük kalitede uygun fiyatlı tercih edebilirdin. Hayırlı olsun

4. deePblue

deePblue na

hayırlı olsun takımnıız.
    yalnız o kamışın yüzüklerini kullanmadan önce elden geçirin bence.
    yani japonla hepsini sağlamlaştırın :)

5. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    Olması gereken üzerindeki gibi yani yapışmamış hali çünkü kırıldığı zaman çıkarmakta güçlük çekiliyor diyelimki en alt halkada sorun çıktı bütün halkaları çıkarmanız gerekiyor ki en alt halkayı ulaşıp değiştirebilesin. Benim başıma geldi bende japonla sağlamlaştırmıştım halkanın biri kırıldı ulaşmak için diğer halkaları çıkarırken diğeride kırıldı biride hasar gördü.

6. efe72

efe72 efkan

Hayırlı olsunnn

Bende hevesle kamışı aldım kullanıyorum fena değil.hayırlı olsun.
    av dönüşü yıkasanda mutlaka itinayla kurula, benimkinin boyası kabardı.
    hemde 3 kullanımda.
    Bidaha DAM almam sanırım.:(

7. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    hayırlı olsun hakan bey..

8. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle:) Aynı set bende de var.Hafif sağırlığı dışında bir sorun yaşamadım.Hatta sert havalarda çoğu kamışın ucu zangır zangır oynarken bu kamışla daha rahat ettiğimi söyleyebilirim tekrardan hayırlı olsun abi:)

9. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    Yorumlarınız için çok teşekkürler. Genelde kamışla ilgili yorumlar var. Makine için ne diyorsunuz?

10. almanci

almanci

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Pullu sazan-13 kilo-83cm
    Merhabalar. Belki bu konuda yardimci olabilirim, halkalari cikartmak icin cakmagin atesinle halkanin etrafini yeterince gezdirmeniz gerekiyor,ne az ne fazla ondan sora elinizle sag ve sol tarafa cevirerek icindeki made yumusak hale geldigi anda kendiliginden cikar.Oltalarimi ben kendim tamir etigim icin bu sistemi kulanirim.Ragele...;)

11. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    H.sonu Kalkan civarlarında seti deneme fırsatım oldu. Buna göre:

Makine: Makinenin sarımı güzel, biraz ağır. Fakat kafa büyüklüğünden midir nedir iki de bir misina kafanın arasına sarım yapıyor. İki kere misina kesmek zorunda kaldım. Diğer surf makineleri de mi böyle acaba?

Kamış: Güzel hoşta, ikinci ya da üçüncü atışımda, en ucun altındaki ikinci yüzük yerinden çıktı. Şimdi ben bunu japonla yapıştırayım mı, yoksa garanti kapsamında geri mi göndereyim, bilemedim :(

Genel olarak şimdiki aklım olsa başka birşeyler alırdım. Neyse elimizden tutan yok, balık bile tutamadık daha. Fakat surfcasting olayı inanılmaz eğlenceli. Balık tutmayı bıraktım (zaten gelen giden de yoktu) ucuna ağırlık takarak en uzaga nasıl atarım akşama kadar öyle vakit geçirdim :)

12. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Hakan Bey bahsettiğiniz sorun bence misinadan kaynaklanıyor. Eğer kafaya alabildiğinden fazla misina sardıysanız, misina sert ise ya da ilk sarımla ilgili bir düzensizlik varsa bundan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle atış sonrası mandalın kapanmasından sonra ilk sarım gevşek olmasın.

Benim ilk makinelerimden biri de DAM dır ve ağırlığı haricinde uzun zaman kullanımda bir sıkıntı çekmedim. Takımınızı güle güle kullanın, güzel balıklar yakalamanızı diliyorum..

13. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    Rıfat Bey;

İlginiz için çok teşekkürler. Makine üzerinde 0,40'lık misina sarılı. Olabildiginçe sık sarmaya çalıştım. Ne eksik ne de fazla sardım. Fakat bir de 0,30'luk deneyecegim. İnanın işin içine girdikçe ve özellikle uygulama yaptıkça yeni şeyler öğreniyor. Ama halen bir balık tutmuşluğum yok :(

Dün sinirden vallahi makineyi de kamışı da suya atacaktım, o kadar işler ters gitti son dakikalarda.
    Bir yandan beden yarısından uçtu gitti. Yeni bedeni taktım bu sefer misina kafaya dolandı, düzelteyim derken kestiğim yerden yeni beden de suya gitti. Diğer bedeni açayım derken iğneler bedenler arapsaçı oldu. Yeni bir beden sıfırdan yapayım dedim, rüzgar çıktı üşüdüm. Hadi bedeni boşver, şu rapalayı da bir deneyelim nasıl oluyor dedim, sahte balığın kancası suya yakın bir yerde kayaya saplandı. İneyim aşağıya kurtarayım dedim, dalga kayaya çarptıkça bir güzel ıslattı. Bir tane tutsam ne sinir kalacaktı ne de umutsuzluk. Böyle devam edelim bakalım olmazsa bırakacam bu balık sevdasını :(

14. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Hakan Bey siz demişsiniz ya ben yazmamıştım ama düşündüm, Misinayı olabildiğince sıkı sarınca üstüne yüklediğiniz gerilim yükü atış esnasında ona kafadan boşalmak için gerekli şansı veriyor ve zemberek gibi boşalıyor ,tabi siz bu arada kolu bir iki defa sardığınızda da olan oluyordur yanılmıyorsam.

Misinanız makinenizin kalibresine uygunsa bence yeniden misina makarasına boşaltıp sarın, bu sefer ne çok sıkı olsun ne de gevşek. Misinanın sarılı olduğu makaranın ortasından bir kalem geçirip birinin de kalemin iki ucundan elinde tutmasını ve siz sarım yaparkende dönmesini sağlayın. Sarımda makine ve makışı beraber kullanınki sadece makine ile sarım yaptığında zorlamalarda atlatma yapıp misinayı gevşetmesin. Çokta hızlı sarmayın.

Bütün bu yaşadıklarınız iyi birer balıkçı olmak için hepimizin başından geçmesi zorunlu tecrübelerdir,bunları eğitim olarak düşünün. Balıkları almaya başladığınızda ise zaten memnuniyetiniz size kendini yüzünüzde tebessümle göstermeye başlayacaktır.

*İmaj freepatentsonline.com dan alıntıdır

Son düzenleme: 15 Şubat 2010
  15. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    misinanın kafaya dolanması sarma yönünün tersine döndürmenizden de kaynaklanabiliyor. Bir kez başıma geldi. artık kamışı açarken asla mandalı ters çevirmiyorum. Çözümü kafayı sökerek dolaşan misinayı kurtarmaktır.

16. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    Rıfat Bey; verdigini bilgilere göre tekrar deneyecegim. teşekkürler.

Yekta bey; Evet ben de kamışı açarken, misinayı ters döndürüyorum. Bir de dedigini gibi yapacagım bakalım ne olacak?

17. akçin

akçin Hakan

aynı kamışın 4.20 sini bende kullanıyorum alınmış alınmıştır hayırlı uğurlu olsun keşke almadan önce konu açsaydınız arkadaşların fikirlerinden daha önce faydalanırdınız,açıkcası bende artık dam marka ne motor nede kamış alırım bende çok pişman oldum shimanodan şaşmamak lazımmış hakkaten, bu arada bu kamışla çapari yaparken arada sırada sarıp bakın çünki genelde balık vurduğunu anlayıncaya kadar üzerindeki balıklar ölmüş oluyor

18. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    Serkan Bey;

Yorumlarınız için teşekkürler. Uygun fiyatlı olunca kaçırmak istemedim. Açıkcası çok da kötü aletler değiller sanırım.

19. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    hayırlı olsun biraz ağardır ama güçlü kamıştır....
    makinada güzel..
    bol balıklı avlara

20. pelikan01

pelikan01 Hakan Yasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Akya 2 kg.
    Furkan, dileklerin için teşekkürler...
    Bir de balık çekebilsem...