Yerel Sucul Hayat

Konu, 'Genel Konular' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Arkadaşlar, bir süredir kafamda olam projeyi hayata geçirdim.

Sadece yerel sucul canlıları konu olarak alan Yerel Sucul Hayat Forumu'nu kurmuş bulunuyorum:

www.yerelsuculhayat.org

Bu forumdaki içerikten biraz bahsetmem gerekirse;

* Yerel sucul bitkiler bölümü var: Sualtı, su üstü, su kenarı, yüzey bitkileri, yosunlar, eğreltiler...

* Yerel sucul omurgasızlar bölümü var: Midyeler, salyangozlar,karidesler, yengeçler, ıstakozlar, su akrepleri, kürekçekenler...

* Yerel sucul balıklar bölümü var: Aphaniuslar, sazansılar, alabalıklar, levreksiler, yayıngiller, dikenceler, yılan balıkları...

* Yerel sucul amfibyumlar bölümü var: Kurbağalar, semenderler...

* Yerel sucul sürüngenler bölümü var: Su kaplumbağaları, su yılanları...

* Resim ve video paylaşım bölümü var.

* Yerel acı su ve tuzlu su bölümü var.

* Sulak alanlarımıza ait olmayıp da insanlar tarafından sulak alanlarımıza bırakılan istilacı türlerle ilgili bölüm var...

* Sulak alanlarımızla ilgili bölüm var.

Var da var...

Henüz yeni birşey bu. Sadece yerel sucul hayatla ilgilenen ilk ve tek site oldu bu.

Amacı da kısaca açıklamam gerekirse;

1- Ülkemizde doğal olarak bulunan, başka ülkelerde akvaryum hobisiyle ilgilenen kişilerce bilinen ama ülkemizdeki hobicilerin bilmediği yerel balık türleri (Aphanius türü killifihler, dikenceler, yılanbalıkları...) hakkında bilgi vermek.

2- Ülkemize ait olmayıp da insanlar tarafından ülkemizin sulak alanlarına bırakılan sucul canlıları belirlemek, bunlarla mücadele yolunu tartışmak ve bu durumun zararını insanlara anlatmak.

3- Akvaryum hobisiyle ilgili olarak Amazon biyotop akvaryumu, Malawi Gölü'nün kayalık kısmı biyotop akvaryumu, Malawi Gölü'nün kumluk kısmı biyotop akvaryumu, Tanganyika Gölü biyotop akvaryumu, Güneydoğu Asya karma akvaryumu gibi akvaryum stillerine; Kızılırmak biyotop paludaryumu, Van Gölü paludaryumu, Sakarya Nehri biyotop akvaryumu gibi "yerel" stilleri ekleyebilmek. (Ülkemize ait bir biyotopla ilgili akvaryumu sanırım ilk ben yapmıştım) Bu sayede ülkemize ait olan türlerle ilgili olarak diğer ülkelerdeki akvaristleri de bilgilendirmek ve ülkemizi tanıtmak. (Mesela; yabancı bir forumda resimlerini paylaştığım Kızılırmak biyotop paludaryumumda bir süre yaşattığım minik kadife balığını gören Brezilyalı bir arkadaş çok şaşırmıştı. Bizim ilgimizi bile çekmeyen basit bir kadife balığı, evinin az ielrisinde oltayla piranha yakalayan bu arkadaşı şaşırtabiliyordu. Bizim arayıp da bulamadığımız türleri doğada yakalayabilen bu yabancı dostlarımıza şaşırdığımız gibi)

4- Belki ileride bir YSH Kulübü kurmak.

* * *

Tabi bu oluşumda bir konu var ki değinmeden geçmek, yok saymak imkansız: Ülkemizin yerel sucul türlerinden olan bazı canlılar, bazı açıkgöz insanlar tarafından bir ticari araca dönüştürülebilir. Bu da kontrolsüz olursa doğamıza ileri vadede mutlaka zarar verecektir. Bununla ilgili olarak da neler yapabileceğimizi tartışabiliriz. İlk iş olarak, forumda ilan bölümü açmadım ve alım-satım işlerine kesin bir yasak koydum. Bir de şu yapılabilir: Doğada yerel sucul canlılarla ilgili bir fotoğraf çektiğimizde bu doğa parçasının adresini vermeyiz. Şimdilik aklıma gelen bu.

Konuyu çok uzatmayayım. Balıkçı dostları da beklerim.

Saygılarımla...

2. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Sağolun. Evet, "sucul balıklar" biraz komik oldu.:D Gerçi karada yaşayan 1-2 tür ilginç balık türü var ama neyse... :D

Uyarı için sağolun, forumu derhal uygun şekilde düzelttim.

Saygılarımla...

Son düzenleme: 3 Eylül 2006
  3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Onur

Kutlarım çok güzel bir çalışma.
    Allah böyle hayırlı işlerinde yardımcın olsun.

4. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    hayırlı uğurlu olsun benim denize ve tatlı suya bakışım hiç bu yönden olmadı siteyi inceleyeceğimden emin olabilirsin

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Teşekkür ederim, her zaman bekleriz.

Saygılarımla...

6. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Onur tebrikler :) Seni sürekli faal görmek, bize de pozitif enerji veriyor :) Düşüncen çok güzel :) Emeğine ellerine sağlık :) Hayırlı uğurlu olsun :)

7. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Teşekkür ederim Sevil Abla. ;)

Saygılarımla...

8. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Hayırlısı olsun başarılar ...

9. doktor

doktor

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    mırmır 100 gr
    su=balık+yosun denkleminden bizi kurtardığın için teşekkürler:)