Yeşilirmak Kan Akiyor

Konu, 'Genel Konular' kısmında erol hoca tarafından paylaşıldı.

1. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :(
    Bu gün (25.10.2007) eve gelirken istasyon köprüsünün üstünde insanların kalabalığı dikkatimi çekti. Köprünün üzerinde, gelmeden ırmağa bakıyorlardı.
    Yeşilırmak Amasya şehrinin tam ortasından geçer. Amasya'dan Önce de Turhal'a uğrar. Buradaki bir sanayi tesisi de her yıl bu zamanlarda sezon öncesi makinalarını temizler ve atık suyu olduğu gibi Yeşilırmağa verir. Bu işi özellikle öğleden sonra yaparki, o zehir Amasya'ya akşam saatlerinde ulaşır ve sabaha kadar devam eder. Bırakın bir balık sevdalısını, vicdanı olan hiç bir insanın yüreği kaldıramaz bu manzarayı. Şu an belki onbinlerce belkide yüzbinlerce balık telef oluyor. Tıpkı yüzme bilmeyen bir insanın su içerisinde çırpınışları gibi, balıklar suyun içerisinde çırpınıyor, boğuluyor.
    Evet bugün Yeşilırmak sabaha kadar kan akacak.:mad: :mad: :mad:

2. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    abi bunu bildirebilecek şikayet edilebilecek bir yer yokmu böyle karşıdanmı bakacaksınız kimse ilgilenmiyormu

3. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Maalesef arkadaşım, maalesef arkadaşlarım. Şikayet mercileride bizimle birlikte karşıdan bakıyor. Her yıl balıklar akıyor. Yeşilırmak havzası kalkınma projesi diye bir çalışma var. Bu çalışmada Tokat, Çorum ve Amasya'nın en yetkilileri ayda bir kez bir araya gelirler ve toplantı yaparlar. Eminim bu konuda defalarca gündeme geldi, ancak durum bu günde hala aynı...

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    cok uzuncu bir olay bu..bunu yapanlar insan olamaz...dogayi kullanarak sonucta birseyler uretiyorlar ve bunu yaparkende hala dogaya zarar veriyorlar...nereye kadar bu dunya bu sistemi kaldirir bilemem...bence grenpeace sitesine e-mail atarak onlarin bu bölgeyi ve tesisleri gundeme getirmeleri mumkun olabilir...
    saygilarimla

5. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Erol abi yetkililerin bu kadar çaresiz kalmasına bakılırsa o fabrika sahiplerinin ensesi baya kalın olsa gerek.Adamın varsa herşey mübah değil mi?

6. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Söz konusu tesis Turhal şeker fabrikasıdır ve bu yıllardır böyle sürüp gitmektedir.:confused:

7. eskisehirli_omer

eskisehirli_omer Ömer

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bahcecik sazan 3,5kg ,sakarya 1.700 Dargın
    Eskişehirdeki şeker fabrikasıda porsuğa bırakıyo atıklarını yıllardır geçen gün yine temizlikten sonra bırakmışlar bi sürü balık ölüleri vardı yıllardır bi çözüm bulunamıyo

8. AIMGUARD

AIMGUARD

Favori Kamış:
    3.5m kamış, 5 bilyalı makara
    En İyi Avı:
    avlayacaz inş-Allah
    kızıl olmasının sebebi kimyasal bir madde mi, boya mı, toprak mı? abi foto olsaydı burada yayınlardın belki insaflı bir devlet yetkilisine ulaşılırdı :(

9. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Erol Abi mümkünse bu konu hakkında daha detaylı bir rapor( fabrikanın tam olarak bulunduğu yer,nehrin fotoğrafı-özlellikle!,veya yerel gazetelerden bununla ilgili haberler) burada yayınlar ya da bana özelden gönderebilirsen çok memnun olurum,özellikle fotoğraf çok etkili olacaktır,elimden geldiğince brişeyler yapmaya calışacağım.

10. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    böyle adamların vatan hainlerinden ne farkı var acaba ? İyice düşünmek lazım

11. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bugün ırmağın kenarına inmiştim, işte resimler. Sana eklediğim iki resimde, nasıl bir güzelliğin mahvolduğunun göstergesidir. Bu arada resimler gecikti, çünkü amasya dışına çıkmıştım. Geldim bugün (02.11.2007) durum hala aynı :(

(Özür... resimleri sanırım ancak sabah ekleyebileceğim)

Son düzenleme: 3 Kasım 2007
  12. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Erol Bey takip ediyorum yazılarınızı,bekliyorum fotoğrafları da.

13. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    rezaletin resimleri

Bu ilk resim

Buda ikinci

bu üçüncü

bu dördüncü

beşinci resim

14. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ayrıca balıkların yanısıra nasıl bir güzelliği katlediyorlar; iki resim daha.

bu ilki

buda ikinicisi, saat kulesinin hemen arkası vilayet binası, Tüm resimler yaklaşık 20 metrelik mesafede çekilmiştir.

15. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
  16. myigit

myigit

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Alabalık 1kg
    yeşilırmak

Erol hocam burada herkes Turhal Şekeri suçluyor ama ben bu duruma katılmıyorum maalesef.....Yıllardır Amasyada ölen balıkların müsebbibi olarak görülen bu fabrikanın bu konudaki hassasiyetine şahit oldum. Fabrikanın dibinde de balıkların yaşadığını gördüm.

Takdir edersiniz son dönemde kazovada meyve bahçelerinde önemli ölçüde artiş görülmektedir. Ekonomik getirisi fazla olan bu üretimin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı kaçınılmaz görünüyor. ve bu Irmak Amasya'ya gelene kadar (Turhal'ı da sayarsak) 3 şehrin içinden geçiyor.

Özellikle Almus baraj gölünde yaz aylarında tutulan ve debisi iyice düşen ırmağa katılan meyve ilacı artıklarının balık ölümlerinin bir numaralı sebebi olduğunu düşünüyorum. Nitekim geçen yıl bölge ilçeleri kaymakamlıklarının "ilaçlama yapılan tankerlerin nehirde yıkanmasını" yasaklayan ve para cezası gerektiren yaptırımları epey sonuç verdi. Bu kararlı tutumun devam etmesi halinde Yeşilırmak'ın daha da güzel olacağını düşünmekteyim.

17. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Ne kadar çok balık varmış yazık sabah sabah çok canım sıkıldı.Yokmu bu hainliğin durdurulmasına bir çare?