Yeşilirmak Ölüyor

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında bordo tarafından paylaşıldı.

1. tugay sahın

tugay sahın

Favori Kamış:
    olta,mısına
    En İyi Avı:
    1 kg levrek
    arkadaslar bahsetmış oldugunuz sıkıntılar ulkenın her yerınde var dogaya bu kotulugu bızler yapıyoruz.bunuda duzeltmek bızım elımızde,bır elın nesı var bın elın sesı var mısalı.bu nedenle duzenlenmıs olan fıdan dıkme kampanyamız varkı amacımız ulkenın ormana ınsanın temız havaya ıhtıyac duydugu her yere gucumuz nıspetınde agac dıkmek.forum ıcersınde gezerken bu kampanyaya da bakarsanız memnun olurum.
    saygılarımla

2. yeşil ırmagın kirlenmesi

Amasya ilinde çevre bilinci denen seyin bulunmadıgını hepimiz biliyoruz. ferhat su kanalını yıllardır tahrip eden kireç ocagı ve ona bulunan kılıflar vakasını herkes bilir. ancak amasya yeşil ırmagı tehdit edecek kadar kirlilik yaratmaya basladımı? Hayret.Demek Amasya da kendi pğisliginde bogulmayı başaracak kadar gelişmiş.
    Sonuçta Yeşil ırmagın asıl kirleticileri diger iller diye bilirdim ben. En çok da tokattaki Şeker fabrikası.

3. bekir yalçın

bekir yalçın

merhaba;
    Ben size yeşilırmak ile ilgili bilgiler vereyim.2005Yılı içinde yaşanan balık ölümleri nedeniyle Avcılar klb. Başkan ve üyeleri Amasya'nın en büyük meydanında eylem yaptı. Bu sessiz pretostodan sonra Valilik ve barolar birliği Bşk. lığı konu ile ilgili toplantılar yaptılar. Bu toplantılara ben de katıldım. Daha sonra Valilik Makamında yapılanYeşilırmak Havzasını koruma proğramı altında ilgili daire müdürleri ile birlikte neler yapabileceğimiz tartışıldı.Yapılan araştırmalar sonunda bir dizi tedbirler alındı. Dernek olarak Turhal Suluova ve Çorum ili
    şeker Fabrikalarına, Irmağı kirleten diğer kuruluşlara (Çetek kömür İşlt. Organize sanayi işlt., Mezbaha ve diğer tesislere yazılar yazıldı Bu İşletmelerin Genel müdürlüklerine uyarıcı yazılar yazıldı Turhal Şeker Fab. Önünde eylem yapıldı. 2006 Yılıda Balık ölümü yaşanmadı gibi. Saydığım tesislerin arıtma tesisi yok Yapım Maliyeti Tirilyon Lira .Balık ölümüne sebeb olduğunda alacağı ceza 600milyon lira gerisini siz düşünün.Biz Dernek olarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Sizler de bizlere destek olun Bahsedilen işletmelere faks çekerek tepkinizi belirtin. Yardım ve sorularınız için Amasya Avcılar Atıcılar Kulübüne ulaşabilirsiniz. Ben mi Kimim Dernek Başkanı
    Saygılarımla

4. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Baskanim gazaniz mubarek ola, butun arkadaslarin yaninizda olacagina eminim.

5. bordo

bordo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    YAYIN 7,5KG -SAZAN 3.5KG
    Bekir abi ben bordo amasyadan tayinim orduya cıktı kulüpte tanışmıştık Metin GÜDEK ile balığa gidiyorduk bu konuyu amasyada ike n açmıştım daha birsürü yerin fotorafını çekip yayınlayacaktım ama amasyadan ayrıldım sizin ordadaki çalışmalarınızdan haberim var çalışmalarınızda başarılar diliyorum ayrıca Metine Ali dedeye Mehmet abiye ve tüm arkadaşlara selamlar

YEŞİL IRMAK ÖLMESİN

6. upsidedown

upsidedown

aynı zihniyet güzelim porsuk nehrini öldürdü,buda yetmezmiş gibi yatak bataklaştığı için sürekli yatakları değiştirildi,güzelim porsukta balık kalmadı,temizlemek için harcanan milyon dolarların haddi hesabı yok,eğerki bi nehrin yatağı bir kere değiştirilirse o nehir ölüyor,bunun canlı şahidiyiz.porsuk şu anda temiz akıyor gibi görünsede devletin kendi fabrikaları kirletiyor bırakın özelleri,yazık

7. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    çok yazık herkes farkında ama umursayan yok:mad:

8. devlet ve ulke

malesef kendi akılsız basımızın cezasını çekiyoruz.
    koskaca ülke memura politikacıya bırakılır mı?
    yasal bosluk bulur yine kirletir. adamların önceliği farklı.

sivil toplum kurulusu denince de ne anlasıldıgı yoruma açık güzel ülkemde.

kural bana dokanmayan yılan bin yaşasın. Dokununcada nerede bu devlet. Seni sokan yılan ya devletin fabrikasıysa netcen.

b u arada
    Porsuk örnegi ilginç.
    kirlenmesin diye bir nehrin yatagını değiştirmek de ayrı bir....... "boslukları siz doldurun" .Milyon yıllık nehrin yatagını değiştireceginize bu yağmacıların yataklarını değiştirmek lazım. Bilen çok ama elini taşın altına koyan yok.

tabi bu arada özel olarak ve hasseten; daha düne kadar şeker fabrikası temeli atan politikacılarımıza da buradan bir hayır duası yollamak lazım. kızıl ırmak sakarya ve yeşil ırmağın ruhu hayrına.
    dünyada şeker pancarından şeker üretmek nükleer santral kurmaktan daha tehlikeli bir sey olarak kabul edilirken - zararlı atıklarını temizlemek şeker maliyetinden fazladır. hayvan besini olarak kakalanan küspesi bile hamile hayvanlarda düşüğe yol açar- biz daha düne kadar yeni şeker fabrikalarıyla oy avcılığı yapıldıgına şahit oluyorduk..

tabi fabrika hem ucuz su hemde atıkları kolay deşarj adına nedense hep ırmak kenarına kurulur. Bu ülkenin mühendiside ihanet eder o sırada topragına, politikacısıda memururda. Bilir bal gibi o atıkların ne olacagını. bir d e gider elde ölçü aleti arazi ve eğim ölçümü yapar kurulmadan önce fabrika. Şuç kollektif. hatta dogaya karşı bir çete suçu.Abartıyor muyum? bastan alın bir daha dusunun bu fabrikalar bu kirleticiler nasıl kuruldu diye.Eminim sizde abartacaksınız.

hey gidinin sahipsiz ülkesi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Haziran 2007
  9. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cengiz Bey
    uzun zamandir gozlerim arar olmustu sizi. Hosgeldiniz tekrar. Yazdiklariniz kotu bir buyunun muskasini desifre ediyor. Insallah gonullerde ki kilidi acmaya sifre olur.Paylasiminiz icin cok tesekkurler.

10. devamsızım devamsız

haklısınız bir süredir yok idim meydanlarda.
    valla böyle özlenecegimi bilsem hiç ara vermezdim.

Nede olsa yeşil ırmak baba dede topragından akıyo. Bildigim konuyu bulunca bende akıyım dedim ortama.

11. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    ben askerlimi amasyada yaptım
    valilik önünden ve köprülerden trıvini atıyolardı bide yemli danaburnuyla takım.ama o sudan çıkan balık yenirmi bilmem zaten çok pis görünüyodu

12. yeşil ırmagın kirliligi surekli degil daha çok mevsimseldir. çunku asıl kirleticiler tarımsal ürün işleyen fabrikalardır. onlarda belli mevsimlerde atık bosaltırlar. diger kirleticilerdenbahsediyorsak onların etkisi son 20 yıllıktır. daha öncesi sanayinin ulaşmadıgı bölgelerdendi yeşil ırmak havzası.
    bir de yeşilırmak aslında yeşil degildir:=)
    sarı ırmak demek daha dogrudur.
    bölgedeki erozyona koşut olarak toprak rengi akara yazkış.
    içinden çıkanbalık yenir. yenmasına de.
    daha ne kadar yenir. bilinmez.

13. Lampard

Lampard

Favori Kamış:
    Olta
    Avrupa nin en kirli akarsuyu porsuk çayı seçiliyor ise eğer hakkaten bu durum için bir önlem alınmalı artık porsuk istisna değil tabiki onun durumunda olan yüzlercesi var örneğin ankara çayı çubuk barajından gelip sakarya ırmagına dökülüyor ve ankara nin tam ortasında geçmekte dün yanından geçtim araba ile inanirmisiniz camı kapatmak zorunda kaldım lağam kokusu yüzünden küresel ısınma diye bas bas bağiriyorlar sonrada bu güzelim ırmaklari çaylari pisletiyorlar maalesef sadece günü kurtarırım hesabi içinde herkez kimse 5-10 sene sonrasını düşünmüyor.

14. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
    ya yanılmıyorsam bu resimde gördüğüm ilk bina öğretmen evi değilmi ya süper bir şehir amasya ya hayran kaldım mest oldum gerçekten abim askerliğini amasyada 13 mü 15 mi neydi piyade er eğitim tugayı komutan yardımcılığında yapmıştı amasyada

abimi ziyarete gittiğimizde amasyaya oltalarımda yanımdaydı onlar öğretmen evinin balkonunda çay içerken bende resimde az ilerde görünen köprünün altına inip balık tutmuştum daha sonrada öğretmen eviinin resimde görülmeyen kısmında hemen duvarın üstünden atmıştım

süper bir yer amasya ayrıca ırmağın kuruması dehşet verici bence çünki o manzara ve bereket bulunmaz ben hayran kaldım bir daha gitmek istedim ama kısmet olmadı

saygılarımla

15. muratti19

muratti19

Favori Kamış:
    kamış /mantar /kanca
    En İyi Avı:
    9,5k.g sazan
    bordo kardeş haklı olmak coksey degıstırmıyor malesef cocukken yesılırmakta yuzerdik elımıze sogan cuvallarını alır alır suyun icinde balık yakalamaya calısırdık öğle buyuk balıklar vardıkı mısınaları korarırdı hıc unutmuyorum dayım ve üc arkadası bır yayını dort saatte sudan cıkara bılmıslerdı
    ama malesf artık yesılırmakta bırak yuzmeyı bataktan ve lıgdan kenerına bıle bıle yaklasılmıyor özellıkle turhal seker fabrıkası kampanyaya baslayınca su resmen kusbe kokuyor ya o guzelım bakıklar bınlercesı suda bogularak ve zehırlenerek oluyorlar ya bızler dırıvırı denen nalat olası bır ağ parcasından medet uman duyarsız ınsanlar suda kopan her dırıvırı bır mezarlık halıne gelıyor demem o kı yesılırmagı sadece kanalısazyon suları degıl once sorumsuz yonetıcıler sonra bızler yok edıyoruz
    evet bordo kardes haklısın YESILIRMAK yok oluyor

16. teyatora

teyatora murat

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    kimseyi kızdırmak istemiyorum :)
    evet bölgede sogan yetiştirilmekte elınde kalan soganları ynı satmadıkları soganları dokmekteler bunlar yıllarc devam eder ben 12 sen oldu ordan çıkalı ama hla aynı manzara degısen bırsey yok,degısseydı bu zamana kadar degısırdı bız eskıden o ırmakta yuzerdık orda ogrendık yuzmeyı ama sımdı bırak gıormeyı yanından bıle gecmek mumkun degıl sanırım,,,o fabrıkaların sahıplerınde seslenıyorum olen balıklar kadar acı çekin rezil ınsanlar.....

17. cal11a805a

cal11a805a abdurrahman

merhaba bordo ben Çorumluyum bundan 3 yıl önceydi herhalde belediye evlere kağıtlar dağıttı o kağıtların birini dikkatlice okudum.
    konu Yeşil Irmağa dökülen derelerle ilgiliydi bu derelerin suyunun arıtılması için ve kirletilmemesi için yapılacak çalışmaları gösteriyordu.
    belediye böyle bi kağıt dağıttıysa her evin kapısına demekki önlem alacaktır. Yeşil ırmağa akan diğer derelerede somut adımlar atılması dileğiyle

18. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

:( yazık be yazık..

19. bordo

bordo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    YAYIN 7,5KG -SAZAN 3.5KG
    arkadaşlar Amasyadan ayrılalı üç yıl oldu yeşilırmak ne durumda