Yeşilköyden Haftasonu Haberleri.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SahEmre tarafından paylaşıldı.

1. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    lüfer, sarıkanat, çipura, zargana, palamut v.s...
    İstavritler nerden

Selam istavritleri nereden yakaladın. Söylede bizde bakalım varmı yokmu :)

2. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    valla bu sefer sandalla açıldık ilerden aldık. Hafta sonu zarganayı özledim ben zarganayı bekliyorum.

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ya ben dayanamadım bugün de sandalla çıktım :D
    Bugün biraz daha kıyıda demirlerik işin enteresan tarafı daha iri izmarit aldık baya hava çok rüzgarlı ve dalgalıydı ama deniz yine vereceğini verdi. 30 kadar izmarit aldım.

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tekrar merhaba arkadaşlar,

Sabah yine kurtalrımla sahile indim bugün yine balık fena değildi. Çok yunus geçti neye yormalı acaba ? İşte resimler. Öğleden önce sabah saatlerinde gayet iyi balık yaptı öğleden sonra akşama doğru biraz hareketlenir gibi oldu ama sabahı arattı doğrusu kısmet yarına...
    Malesef bu sefer denizdeykn resim çekmek aklıma gelmedi evde çektim yarın denizden görüntülerde olacak :D

İşte resimler:

5. allita

allita atilla gülbeyaz

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer 10 tane
    k.çekmecede hangi koprunun yanında kurt satıyorlar. tam detaylı yerini söylermisin

6. allita

allita atilla gülbeyaz

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer 10 tane
    emre yine ben. zargana için nasıl bir takım kullanıyorsun . kaç numara iğne tarif edebilirmisin

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Aslında kurdun satıldığı belli bir yer yok o bölgeye kurt çıkarmaya gelenler satıyorlar. Bunların bir kısmı kendi kullanımı için çıkarıyor bid kısmıda yaklaşık 1000 tane kadar çıkarıp galatada falan satıyorlar. Yer tarifi vereyim biraz.
    E-5 Edirne istikametinden gelenler için k.çekmece sapağından giriyorsunuz e-5 in üzerinden dönüp çembere girmeden sağa doğru devam ediyorsunuz bu yol üzerinde yaklaşık 150 metre gitikten sonra avcılar ve florya yeşilköy diye ayrım çıkıyor biz yine sağa doğru avcılar istikametine dönüyoruz işte tam bu esanda yaklaşık 50 metre ileride sola doğru park ve bahçeler Müdürlüğü tabelasının da bulunduğu yerden sola dönüyorsunuz. buradanda yakşalık40 metre sonra yol 2 ye ayrılıyor biz dere tarafında kalan sol koldan devam ediyoruz bu yolunda 40 metre kadar ilerisinde dereye yakın olan bölümde aracımızı yolun soluna (zaten çayırlık) park ediyoruz. Kurtçular ya buradadır yada yolun yani derenin karşı tarafındadırlar. Peki karşı tarafındaysa ne yapacağız. Az önceki avcılar yeşilköy florya ayrımından. avcılara değil sola doğru yeşilköy florya ayrımıne devam edeceğiz bu aşamada köprüden derenin üzerinden geçiyoruz geçtikten sonrada menekşe, florya, yeşilkıöy(aynı yön) gibi bir ayrım olması lazım oraya dönüyoruz yani dereyi geçtiğimiz anda sağa dönüyoruz. Az sonra sağımızda küçük çam ağaçları kalacak şimdide aracımızı bu çam ağaçlarının hemen dibine doğru kaldırımın 5-6 cm kadar düşük hale geldiği yerde kaldırımın hafif üzerine çıkarak parkediyoruz. Çam ağaçlarının arasından geçerek kurt çıkaran arkadaşlarımızın yanına ulaşıyoruz. Bir miktar pazarlık yaparak istediğiniz kadar kurtu uygun fiyata alabiliyorsunuz. Ama hergün ve her saat orada olmuyorlar. Ama en azından hafta sonları 8-11 arası kesin orada birileri oluyor.

8. nitro

nitro

alala yunus mu var buralarda??

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Takım konusunda gelince...
    Takım işi ince iş. Önemli iş. Asıl iş o zaten.

Misinamızın sonuna klipsli bir fırdöndü ardımı ile zargana topumuzu takıyoruz(top ne çok ağır ne hafif bir top olmalı. Zaten topu çok fazla ileri atmak ta gerekmiyor. Zargana zaten kıyıya kadar rahatça giren bir hayvan. Topumuzu bağladıktan sonra, topun alt kısmındaki halkamıza 0.15 yada 0.20 mm inceliğindeki bedenimizden 1.5, 2 metre kadar bağlıyoruz. ve bedenimizin sonuna da benim tecrübeme göre en iyi performansı aldığım 9 numara siyah iğnemizi bağlıyoruz. Tek iğne yeterli oluyor. İşte takımımızda böyle. Ben yem olarak en iyi performansı kurttan alıyorum. Eğer elimde kurt yoksa akyemleride tercih ederim mecburen bunların içinde de hamsi istavrit yada zargananın kendi kuyruk altı verimli yemlerden. Ama ben yinede kurt derim. Tabiki benim av bölgemdeki zarganalar ve benim deneyimim için geçerli birşey bu. Ayrıca bu tecrübe her zaman duruma göre değişebilir şartlar her zaman değişebilir. Deneme yanılma en iyi yöntemdir.
    RaStGeLE

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    namık abi banamı dedin?

Bizim burada acaip yunus var ya geçen sandalla çıktık açılıyoruz bi baktım durgun havada dalga oldu ürktüm biraz. Sonra baktım yunuz sürüsü geçiyor yaklaşık 15 metre vardı aramızda insan ister istemez ürperiyor. Bi tutunuyor sağa sola ne oluyoruz falan diyor. :D

11. balıkçıl

balıkçıl

selamlar,saygılar.bende bu hafta sonu florya tesislerinin altındaki kayalıklardaydım.dip takımı attım.cuma akşamı.karides taktım yem olarak.5-10 izmarit,7-8de ispari aldım.ilk oltamada bi zargana takılmıştı.ama çok takım kaybettim.bide yem takmaktan sıkıldım.cumartesi akşam lüfere gittim.hüsran.pazar günü 10 izmarit birkaç tanede ismini bilmediğim yeşi kırmızı çizgili sazana benzer balık aldım biri oldukça iriydi.ama yosun çekmektende kollarım ağrıdı.haftaya taktikleri aldım soğolun hazırlıklı gidecegim.lüfer alanda oldu tek tük ama takım dayanmıyor onu belirteyim.

12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tespitlerinize aynen katılıyorum. Yeşilköyde dip takımları malesef kayalık yapı sebebiyle çok sorun çıkarmakta ve çok takım koparmaktayız. ben sırf bu sebeple dip takımı atmıyorum. Bıktım çünkü her balığa çıktığımda 4-5 takım hazırlayıp kopartmaktan. kurşunu ayrı dert.

Ayrıca yemli takımla ispari izmarti alınabilir. Bahsettiğiniz balıkla bende çok tanıştım evvel zamanında ama adını merak etmedim doğrusu. Mutlka bilen arkadaşlar vardır. Ben florya tesislerinin altındaki diğer yerlere göre n,ispeten daha düzgün olan kayalıkların oraya gitmedim hiç, yani oralara gitim ama balığa gitmedim. Geçen gün ailemle orada dolaşırken neden burada balık tutmayayım dedim ayrıca diğer koylarda inanılmaz dalga varken burada deniz dümdüzdü. tertemizdi gelgelel,im dezavantajı çok ben balık tutarken kafamı sakin tutmamk istiyorum burası düz olduğundan bütün gelen geçen bi uğruyor balık varmı vs.bi ton soru dert arada bende atayımmı falan diyenler çıkıyor. Yani o kısım biraz sıkıntı yaratır bende beni geree benim yerim var oh rahat tenha iyide balık yapıyor. Tavsiye ederim kendi yerimi. Ben lüfere olta atmadım daha önce belkide pek ilgimi çekmiyor olabilir. Ama zargana avını tek geçerim çok zevkli. Sizde buralarda avlanıyorsanız belkiş bir hafta sonu birlikte balık tutabiliriz. Kısmet

13. balıkçıl

balıkçıl

benim dediğim yer tesislerin sol tarafında biraz ilerde.pek gelen olmuyor.yada ben ordayken gelen olmadı.ayrıca eminim zarganayı şamandıralı takımla tutmak çok keyiflidir.ben malzemelerimi almıştım ama atma fırsatım olmadı.daha önce zarganayı çırpma denilen takımla yenikapıdan gece tutmuştum ama yorucu.haftaya aksilik olmazsa senden aldığım taktikle (kurt vs.)deneyeceğim.sabah dahamı iyi olur sence.ayrıca bahsettiğimiz kırmızı yeşil çizgili balığın eti hiç fena değildi.birde fıstık yeşili bi balık tuttum.oda sazana benziyordu.açık yeşil sazandı galiba

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Valla bahsettiğimizi yer diğer koylara göre biraz daha içerlek kalıyorve dediğim gibi diğer yerlere göre daha az dalga alıyor biraz durgun su bunun zargana açısından bence avantajı var. Ayrıcaben tuttuğum balığın çoğunu sabah 9-11 arası alıyorum 9-11 arası bayağı iyi zargana yapıyor bide 3ten sonra yapoyor ama en iyisi 9*11 arası.

15. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ayrıca şamandıra ile zrgana avı çok zevkli bir av .
    Kurtu takıp aıyoruz azcık bekledikten sonra(5-10sanşiye) hafif tempoda sarmaya başlıyoruz. Zaten balık geldiğinde çırpınmalar başlıyor suyun üzerinde ayrıca bu dediğimzi erin suyunun durgun olamsı bu aşamada önem kazanıyor. Ondan sonra gel keyfim gel balığın büyüklüğüne göre çekiş zorluğu direnç artıyor bazen geçrçekten büyük zaragana geliyor ve çok keyifli bir kaç saniye geçiriyorsunuz. ve heyecanlı.
    Ben biliyorum haftasonları orası çok kalabalık oluyor ama biraz daha ileri gidildiğinde durum ne olur bilmiyorum. Mesela restoranların olduğu bölüm çok kalabalık onun ilersinde eğlence go kart vs yeri var orasıda kalabalıktı ama daha ileride ne var bilmiyorum gidip keşif yapmak gerek. Siz biliyormusunuz

16. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bu arada aklıma gelmişken kurtu iğneye takma taktiği var bildiğiniz ibi onuda hatırlatayım dedim.
    Önce Kurtun baş kısmının iç tarafı yukarıda kalacak şeklide elimize alıyoruz (parmaklarımızın arasına) sonra kurt zaman zaman ağzını açıp dişleriyle dışarıdakişeyleri içeri alamaya çalışır. Bu aşamada ağzının neye benzediğini anlarız. İşte iğnemizi kurtun postunu delmeden ağzından geçiriyoruz. Kurt bi ince boru misali düşünerek ağızdan geçirdiğimiz iğnemisi vücudun dışına çıkarmadan bedene giydiriyoruz. Bir nevi iğneye kurt pantolonu giydirmiş gibi iğnemisi bu şekilde kurtun bedeniyle kapatıyoruz giydirebildiğimiz kadar giydirip tabiri caizse opantolnu tutup yukarı doğru çekişyoruz yani kurtu giydirebildiğimzi kadar giydirip iğneye giydiriyoruz kut eğer çok uzun değilse zaten sonunda ya hiç bişey kalmaz yada kısa bir bölüm kalır onuda kesmesekte olur hatta faydalı olur. Eğer kurt iğneye son haddine kadar giydirilmişse ve hala bayağı bir kuyruk kısmı varsa yaklaşık en çok 1 cm boşta kalacak şekilde kuyruğu kopartabişliriz ve artık iğnenin bedene geçecek yeri kalmdığına göçre iğneyi bir şekilde kurtun bedeninden çıkararak at çek yaparken çıkmasını önleyeceğiz. Sonda fazlalık payı bırakmanın (1cm kadar) kıvranan kuyruk ile balığı daha çok kıskandırabilme açısından faydası vardır. hmde yem daha büyük görünür. balığın görmesi sağlanır. Aslında birlikte balığa çıksak en iyi orada gösteriirim. Belkide araştırılsa sitede bunun resmi mutlaka vardır bulunabilir. Blkide benden daha iyi biliyorsunuz ben boşa konuşuyorum buda bayağı kuvvetli bir ihtimal. :D

17. balıkçıl

balıkçıl

bilmiyorum gitmedim çocuk parkının ordaki ileri uzayan kayalıktan atıyorum.sakindi 3 gün.belkide bana sakin zamanı denk gelmiştir.ama yeşilköy sahilini hiç bilmiyorum.sen bana yer tavsiye edersen minnettar olurum.orayıda bana bir arkadaşım sakin olduğu için tavsiye etmişti.o arkadaşta 2 lüfer aldı ordan.sabırlı kişiler için uygun olabilir.ayrıca şamandırada sorun olmaz sanırım orası.ama kefal tutan görmedim olduğunuda sanmıyorum.birde çeşit tutmayı seviyorum atıyorsun ne geleceği belli değil zevkli

18. balıkçıl

balıkçıl

bilmiyordum denize yeni heves saldım.ama tatlı suda baya eskiyim çocukluktan beri.kurtla unkapanında birkaçkez kefal yakaladım hepsi o.tabi aynı kurtsa .anlattıkların için teşekkürler.tatlı suda balık avlıyorsan bendede birkaç taktik bulunur sana göre.gerçi bu sitede bahsi geçmeyen taktik yok gibi ama.bende beraber avlanmak isterim ama malum iş ne zaman vakit bırakırsa.inşallah hafta sonuna yakın bir zamanda tekrar haberleşiriz.tekrar teşekkür ederm.

19. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tabi tabi çeşit te bir tercih oda güzel bir seçenek yeşilköy için pek uygun değil çünkü çok takım gidiyor dip oltasıyla. Benimtavsiye edeceğim yer yeşilköyde otobüs minibüs ün son durağından denize indiğimizde zaten direk bir koya iniyoruz indiğimiz yerden sağa doğru gidersek bahsettiğimiz florya tesis tarafına gideriz ben tam tersi yöne sağa doğru gidiyorum o bölgede artık kumsal kalmıyor sol tafaınız bahçelik sağ tarafınız kayalık olan bi yürüme yolu burası işte bu yol üzerinde yaklaşık yolun ortalarında bir yerde tutuyorum ben. hatta tuttuğum yerde yolun bahçe tarafında palmiye ağaçları denk geliyor. Buradan verim alabiliyorum hem zargana geliyor şamandırlaı takıma hemde iri kefal geliyor. Oda bir nevi şans. Umarım anlatabilmişimdir.
    Kefalde var şamandırla takımla kurta geliyor hatta bi kaç mesaj yukarıdaki resime bakarasnız iri bir kefal var orada oda zarganaların aynı takımına geliyor. Bi bakıyosunuz zaragana gelmiş bi bakıyorsunuzkefal gelmiş. Ancak dikkat edilmesi gerekn nolta şu çok iri zargana yada çok iri kefal geldiğinde 0.20 beden balığı yukarı aldığımızda çekmeyebiliyor yani kopabiliyor ve balık malesef kayaların altına gidiyor ya denize karışıyor yada ulaşamayacağımız yere gidiyor ve yazık oluyor ben o son resimdeki kefali oltayı çamandıra kamışa dayanana kadar sardım kamışı bırakıp balığı sudan elle aldım ve öyle çıkardım çünkü çok büyüktü ve kesin kopacaktı birde kafal yumuşak ve yağlı bir balık bi elle kamışı bir elle o üyük kefali kavramak mümkün değil 2 el kullanmak gerekiyo bu çok iri zargana içinde geçerli birşey.

20. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    belki bu hafat sonu ve birkaç hafta sonu müsait olmaya bilirim ama ondan spnra biraraya geliriz umarım.
    Pek fazlşa tatlı su maceram olmuyor hattta hiç olmuyor. çünkü denizi tam olarak çözemedim daha . Aslında deniz bana yetiyor bu aşamada ileride ihtiyacım olursa mutlaka danışırım. teşekkürler