Yılan Balığı avı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında no_panix tarafından paylaşıldı.

1. no_panix

no_panix mesut

Favori Kamış:
    carmoran bullfigter 2.70
    Favori Makine:
    okuma flame 30
    En İyi Avı:
    1.5kg müren
    Merhaba yılan balıgı avı hangı donmelerde yapılabılıyor bu konuda bılgısı olan varsa paylasırsa sevınırım saygılar...

2. ckaratep

ckaratep Caner

Favori Kamış:
    Remixon 240 Spin
    Favori Makine:
    Sweepfire E3000
    En İyi Avı:
    Spin öğreniyorum..!
  3. no_panix

no_panix mesut

Favori Kamış:
    carmoran bullfigter 2.70
    Favori Makine:
    okuma flame 30
    En İyi Avı:
    1.5kg müren
    Verdiğiniz linkte avlanma dönemleri ile ilgili bir bilgi yok malesef... aydında ikamet ediyorum burda menderes nehrinde avı yapılıyor fakat donemlerini bilmiyorum

4. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    yılan balığı her dönem çıkar..en verimli avı..yağmur yağınca su bulanınca verir..

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    http://www.tarimziraat.com/su_urunleri/deniz_baliklari/yilan_baligi_anguilla_anguilla/yilan_baligi/

Bu tabloya göre nisan,mayıs, haziranda ürüyor.

Ummadığımız bir yemle (mamun) başka balığa atarken azmağa yakın bir bölgede 1 ay önce yakaladık (70 cm). Demek ki şu sıralar av veriyor.
    Daha çok avında toprak solucanı kullanıldığını hem okudum, hem gördüm.
    Solucanın tamamı iğneye geçirilmiyor. Bir kısmı hareket edip dikkat çeksin diye iğneden bağımsız bırakılıyor.
    Rastgelsin. :)

6. enginköp

enginköp engin köprülü

Mesut ;

Hemen her dönem avı yapılıyor.Volkan'ın dediği gibi azmak ağızlarında da bulunuyor fakat akarsuların tatlı su kısımlarında yani içeri kısımlarına kadar giriş yapıyor bu balıklar.

Hatta Bergama ' da Kestel barajında dahi bulunuyor bu balık.Yani denizden akarsu kollarını takip ederek baraj göllerine kadar giriyorlar.Bafa gölünde olduğu gibi...

Kestel barajında , bol ve çeşitli bulunan besinden dolayı ( tatlı su kereviti gibi ) devasa boyutlarda tutulanlar olduğunu duydum ama henüz göremedim:) Köyün hocası ile takılıcam biraz görmek için :D

Bakırçay nehrinin yan kollarında , güzelhisar çayında hemen çoğu dönemde yakaladım bu balığı...

özellikle akşam hava kararmaya yüz tutmuşken başlayıp sonrasında Toprak solucanı ve tatlı suda yaşayan balıklardan yakalayıp ikiye bölerek kanlı canlı yaptığım yemlerle çok verimli avlar yaptım.

Dip takımı çok fazla takılıyor , balığı yakalayıp çekememe şansın büyük.Şamandıralı takım daha rahat , takılma riski daha düşük.

Bu arada 9 sene aydın NAZİLLİ 'de kaldığım dönemlerde oradaki komşularım kova kova getirirdi yılan balığı ama çoğu küçük idi ( 20 - 30 cm ) :(
    Muhtemelen pinter ile tutulmuştur onlar...

rasgelsin...

7. izmir3535

izmir3535 ibrahim

her dönemde avı yapılır mesut kardeş nazillide bulmak imkansız ama kuşadası didim taraflarında tutanlar diye duydum:)

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Engin, kestel barajında çıkmasına çok şaşırdım. Kendi başına denizden girip kestel barajına ulaşması bana çok zor gibi geldi.

Atçek yaparken bazılarının bu yılan balıklarını canlı tutmaya çalıştıklarını görmüştüm. (20-25 cm'lik yılan balıkları)
    Muhtemelen çok yanlış ta olsa götürüp oraya salmış olabilirler tahminimce.
    Eğer öyleyse çok yanlış tabi ama insanımız ne laf dinliyor, ne dinlediğini anlıyor genelde.

9. enginköp

enginköp engin köprülü

Volkan ; köyün hocası ( kaleardı caber köyü ) 1 metre boylarında
    defalarca yakaladığını , hatta bacak kalınlığında olanlarınında defalarca takımı koparıp kaçtığını anlattı bana.avcı milleti biraz abartır dediğini duyar gibiyim :laughing:

o yüzden dedim ya henüz göremedim diye... :hungry:

O balıklar salınma değil.Kestel barajından ovaya giden sulama kanalları ovadan bakırçaya dökülüyor.Ben hatta google earth'ten bakmıştım bağlantısına...
    yazın baraj kapakları sulama için açılınca , su azalıp suyun akış hızıda yavaşlayınca baraj kapaklarından giriyormuş yılan balığı...

Ben bikaç defa baraja olta attım.yem olarak toprak solucanı kullandım ama o kadar çok kerevit var ki anında yok oluyor solucanlar :( zaten bu kerevitler yüzünden de yılan balıkları çok büyüyormuş dediler:)

konu kestel ise şaşırma :D geçen kış 2 kafes damızlık alabalıkta kafeslerden kaçtı baraja belki duymuşsundur :thumb:

bakarsın bikaç seneye alabalıkta ürer barajda :D o zaman denize gitmeye gerek kalmıcak valla :D çeşit iyice bollaşacak :hungry: .

o yakalayanlar genelde canlı alır ve götürüp bahçelerindeki sulama havuzlarına salar o balıkları ve büyüsünde yiyelim diye beklerler :D

hatta ve hatta köydeki dedemiz hala anlatır baraj yapılmadan önce çaydaki taşların altından elle tuttuğu yılan balıklarını :)

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Salma değilse, sorun yok o zaman. 2-3 kere baraja gittim. (Serhat abinin kardeşinin zorlamasıyla) Pullu sazan ve aynalı sazan var bildiğim kadarıyla ama çok irisini görmedim. Pullu olarak en büyük 1,5 kiloluk gördüm. Yılan balığı hiç duymadım ama olması güzel.
    Şans eseri yakalayınca mangalda yaptım. Gayette güzel bir lezzeti var.
    Eşime biraz yağlı geldi hepsi o. Yakalamayı tercih etmem ama. Bana pek zevk vermiyor. Gidip te uğraşmam yalnız lezzeti için.

Alabalık olayını ilk defa senden duydum Engin. Alabalık oraya girdiyse su durumu alabalığa uygunsa yiyecek yönünden sorun çıkmaz kesinlikle ürer orada bence. Dediğin gibi kerevit ve çay balıkları popülasyonu çok fazla.

Alabalık ürerse eğer popülasyonu nasıl etkiler bilmiyorum. Diğer balıklar için büyük risk olacaktır. Biz avcılar için güzel görünse de uzun vadedeki sonuçları nasıl olur bakmak lazım.

Ekolojik yönünü bırakırsak eğer, alabalık çıkarsa oradan, elde spin gece gündüz ordayız demektir. :D

Geçen kış kaçtıysa eğer, yaşayabiliyorlarsa 1 sene de üremeleri yakalanmaları gerekmez mi sence? Gerçi ne kadar zamanda büyür alabalık bilmiyorum ama çiftlikte yetiştiğine ve ucuz olduğuna göre hızlı büyüyen bir tür olaması lazım. :)

11. enginköp

enginköp engin köprülü

Barajda çok büyük sazanlar olduğunu duydum.Şöyleki kayınpederim 7-8 sene önce barajın balık ihalesini almış.Ağ atarken tekneyi batırmışlar :D
    aliağa'dan dalgıç getirmişler çıkarması için.Dalgıçlar inmiş aşağı:) :eek: :eek:
    Diyorlarmış ki ; sazanlar bizi yicekti :D :D korkmuş adamlar valla...
    Ama dikkat edersen hep miş li muş lu konuşmalarım maalesef gözümle göremedim.
    :)
    Alabalık konusuna gel,ince ben biraz araştırmıştım.Alabalık muhtemelen orada yaşayacaktır ama üreyemeyecektir tahminim.
    Akvaryum balıkları ile baya haşır neşir oldum zamanında :D oradan da biliyorum...
    Suyun değerleri ve ısı şartları uygun olmazsa balık üremiyor.Muhtemelen alabalık içinde bu aynı olacak... yaşayacak ama üreyemeyecek...

Ama belli de olmaz tabi... Mesela malawi cikletleri bilen vardır afrikada malavi gölünde yetişir sadece... Akvaryumda da beslenir ve ürer.

Dİkili de nebiler köyünde NEMO akvaryum diye biryer var.Adamlar akarsudan gelen su ile büyük havuzlarda hiçbir katkı maddesi ve ısıtıcı kullanmadan bu malavilerin üretimini yapıyorlar... doğal ortam malavi ile çok uygunmuş meğerse :D

Eğer böyle bişey olursa o alabalıklar kesin ürerler...

Seninde dediğin gibi alabalık avcı bir balık olduğu için özellikle de diğer balıkların yumurtasına falan dadanıp talan eder oraları valla :D

bekleyip görecez.

bu arada geçen sene olta ile baya tutan olmuş o alabalıklardan... Bu seneye kaldıysa ürerler :D:D:D

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tüm sazancıları toplayacaksın Bergama'ya Engin. :laughing: :laughing:

Bende duydum şehir efsaneleri senin yazdığın gibi ama görünürdeki 1 - 2 kiloluk balıklar :p
    Baraj kapaklarını kontrol için giren dalgıçlar korkmuş falan filan diye ama ne gördüm yakalanan ne duydum. Öyle bir balık yakalansa sergilenir kulaktan kulağa yayılırdı. Ancak kayınpederinin tekneyi batırması ilginç gerçekten. İnsan var da o kadar büyük balıklar Bergamalı sazancılar mı beceriksiz :eek: :p acaba diye düşünüyor. (Bergamalı sazancılar alınmasın :D)

Alabalık üreyebilirse çok denerim yakalamayı. Çünkü alabalık yakalayabileceğim bildiğim yakın bir yer yok. Şu zamanlarda spinle denesem, uzaylı gibi bakar millet. :laughing: Ağızlarıyla değil başka yerleriyle gülerler sanırım. :laughing: