Yine aranızdayım

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında xmrx tarafından paylaşıldı.

1. xmrx

xmrx

Sevgili dostlar herkese kucak dolusu sevgiler...
    Öncelikle tatili biraz uzun tuttuğumun farkındayım fakat hem ziyaret hem ticaretti ;) Benim maceram daha uçağa binerken başladı..Uçaktan inince bagaj bekleme derdim olmasın diye ufak bir çanta hazırlayıp , bagajımı yanıma almayı ümit ediyordum ! Fakat havaalanında ratlarımın ve malzeme çantamın içindeki iğneler ve maksimumu 70 lik olan kurşunlarla uçak kaçırabileceğimi :confused: düşünen bazı işgüzarlar yüzünden bu hevesim kursağımda kaldı !! (ders 1)
    Neyse lafı uzatmayalım amacım çupra ve levrek olduğu için malzemelerim onlara uygundu.Tek eksiğim yemdi ve forumda bilgilerini paylaşan arkadaşların düşünceleri doğrultusunda sardalya almaya karar verdim.Güzelce onları forumda anlatıldığı gibi ellerimle pullarını temizleyecek (en önemli yeri olan yüzeyine zarar vermeden ), gazete kağıdına yatıracak ,tuzlayacak ve gazeteyi nemli bırakıp buzdolabına yerleştirecektim.Plan mükemmeldi ancak heyecan ve sabırsızlıkla sardalyaların tazemi bayatmı olduğuna dikkat etmedim :( Ve malum olduğu üzere daha pullarını temizlerken balıkçıklar ellerimde dağılmaya başladı (ders 2) Neyseki her ihtimali düşünerek yanıma birazda karides almıştım.Yemleri hazırladım ve nihayet iskelede , şezlonguma kurulmuş , ratlarım suda (iskelden yaklaşık 25-30 mt uzaklıkta)bir keyifsigarası yaktım.OOh benden keyiflisi yok.Bir yandan da aklımdasınız :p Aradan 10-15 dk geçti hiç bir tık yok ? Allah allah olacak şeymi okadar donanımlı geldik , forumu takip ettik , yemleri için eziyet çektik vs vs ama tıkk yok.Oltayı çektim baktım yemler duruyor.Neyse ya allah diyerek bu sefer biraz daha uzağa attım.(güya büyük balık derinde olur ya ) Ama gene birşey yok.. :mad: Artık kızmaya başlamışken bizim karidesler birşeyin iştahını açmış olmalı ki benim rat çek beni diye bağırıyor :)) Ve hoşgeldin kırlangıç kardeş..Ama biz neye niyet etmiştik ne geldi :confused: Hemen kırlangıca zarar vermeden iğneyi dikkatlice çıkardım ve kırlangıç kardeşi yeniden suya bıraktım (asla yemeyeceğim balığı tutmam ders 3)Bu sefer ratımı uzağa savurmak yerine hemen iskelenin önüne attım.O ne bütün deniz canlıları burnum dibindeymişde benim haberim yokmuş.Atmamla ratımı yere düzgünce koyma çabalarım arasında bizim yemler gitmiş bile. (6 numara iğne kullanıyordum) Bir daha bir daha derken 2 mercan aldım fakat çevremdeki bütün mercan sürüsünüde besledim :D Kısmetimiz buymuş dedik tuttuk evin yolunu..Eve geldiğimde bütün olta takımlarımı değiştirdim iğnelerimi sinek iğne yaptım.Yemi tavuk gögsü olarak değiştirdim.Ve 2. balık avı günüme başladım. nasılsa bir yer belirlemiştim ratımı sallandırmamla çekmem bir oluyordu 10-11 cmlik mercanlar yaklaşık 1 saat içinde kovamı doldurmuştu.Bu sefer oltayı biraz daha ileri attım.Ama tık yok tam hafif hafif çekerken birşey takıldı.Su yüzeyinde sağa sola misinayı çekiştirirken kolyosumu gördüm.Ve artık mercanlar kovada yalnız değildi.Günlerim bu şekilde geçti.Fakat aklımda devamlı levrek olduğu için hala huzursuzdum.Sabahın ilk ışıklarıyla at çek yaparak levreği çağırdım fakat kısmetimize bir gümüş takıldı..Artık iyice umutlanmıştım.Demekki balık vardı fakat ben yanlış yol izliyordum.(balıkçılık %50 kısmet % 50 doğru malzeme işidir ders4)Bütün anıları yazmayı umuyordum fakat artık atlaya atlaya yazmam gerektiğini düşündüm ;) Gelelim son günüme bütün bombalar bugün patladı zaten..
    Gene mercan & kolyoslarla istikakımı çıkarmıştım ki güneşin batmaya başlamasıyle iskelenin kıyı şeridine geçtim.Artık hava karardığında denizin herzaman sürpriz yapacağını biliyordum.Kıyıya yaklaşık olarak paralel bir şekilde oltamı attım , at çek yaparken oltam zorlanmaya başladı.Bir taraftan oltama takılan şeyi çekiyorum bir taraftan ne olacabileceğini düşünüyordum.Çünkü gerçekten beni ve ratı zorluyordu..Nerdeyse ratın ucunu görecektim ama iğneye takılan şey gözükmüyordu.Artık yakaladığım şey ile aramda sadece 3-4 mt varken davetsiz misafirimin bir ahtapot olduğunu gördüm.İskelenin üzerinde olduğum için ve ince misina , sinek iğne kullandığım için onu yukarı tek başıma çekemeyeceğimi düşündüm.birisinin ben ratı tutarken misinadan onu yukarı çekmesi gerekiyordu.İskelenin ucunda avlanan gençlere seslendim.Çocuk gelirken bende forumda gözüme çarpan ama ilgimi çekmeyen ahtapotun nasıl öldürülmesi gerektiği konusunu nasıl okumadığıma yanıyordum(ders 5)Bu arada ahtapota baktığımda hayvanın ben at çek yaparken iğneye takıldığını anladım ve kurtulmak için kollarını açıp kapatıyordu.Böylelikle zaten zorlanan rat iyice zorlanıyordu.Çocuk gelene kadar ahtapot 2-3 kere kollarını açıp kapadı ve iğneden kurtulup suya düştü :eek: Kısmet değilmiş dedim , iğneleri ve yemleri kontrol edip bu sefer iskelenin öbür tarafına aynı şekilde at çek yapmaya başladım.Denizden yine bir sürpriz beklerken aklıma misinamın gergin olması levreğin yemi alıp uzaklaşınca yuttuğu bilgisi dank etti.Misinamı biraz boşalttım ve bekledim.BEkledim bekledim bekledim... Ve sanırım levrek için bu yazda bekleyeceğim...

Evet dostlar benim av maceram levrek ve ahtapot dışında çok zevkli geçti..Hem stresimi attım , hem avlandım hemde ailecek 3 öğünde taze balık yedik..Sevgiyle kalın

2. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Ağzına sağlık çok güzel anlatmışın.Okurken keyif aldım. Bu arada çıkardığın dersler av yolunda ve sırasında hayati önem taşıyorlar,bunu bir kez daha hatırlatmış oldun.Şu LEVREĞİ TUTMAN DİLEĞİYLE rastgele:D :D

3. xmrx

xmrx

İnşallah istanbul team olarak bir organizasyon yaparsak o zaman tutacağım :)

4. yeniden hoş geldin seni ve hikayenle birlikte burda görmekten mutluyuz :)

5. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Ellerine kollarına sağlık çok güzel duru bir anlatım bravo...!
    Gerçekten sıkılmadan okudum .Paylaşım içinde teşekkürler

6. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Aramıza tekrar hoşgeldiniz, anılarınızı paylaştığınız için de ayrıca teşekkürler. Umarım en kısa sürede levreğinizi tutarsınız... :)