Yüksek devirli, drag kuvveti 5-6 olan makine tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında ERKAN DÖNER tarafından paylaşıldı.

1. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    Üstatlarım Merhabalar ;

At-çek avına 10 yıldan beri gönül vermiş ve uğruna her türlü fedakarlık gösteren bir kardeşiniz olarak 6 yıldır kullandığım 6:2:1 devirli iki shakespeare medalist makinem artık emekli olmuşlardır.Bunların yerini alabielcek yeni bir spin makine arıyorum.Fakat bu makinenin drag kuvveti 3 kg'luk bir kofanayı veya 3'ün üstünde bir akya balığını çekebilecek kuvvette arıyorum.Kısaca 5 veya 6kg civarlarında olabilir.Devir sayısının mümkün olduğunca en yükseğinden olmasını istiyorum.

Fiyat aralığım maks 200 liradır .Bana hangi makineleri önerirsiniz ?

Ağırlığı fazla önemli değildir.

2. ozkan79

ozkan79 özkan

Merhaba,

Devrin yuksek olmasi torkun dusuk olmasi demek bunu biliyorsunuz umarim ?

Ustte yazdiginiza istinaden soyluyorum ikisi bir arada olmaz,

Kamyon yuksek hiza cikamaz,taxide 20 ton yuku cekemez.

Bu yonde benim tavsiyem (fiyat araliginiza gore) shimano exage 4000fc olacaktir.

Baska tavsiyelerde gelebilir.

3. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    Abi o zaman bu işin orta noktasını bulmak lazım . :)

4. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Shimanodan uzak dur bak saragosa 4000 lik makinamın misina klavuzu çürüdü 6 ay gibi kısa sürede yağlamama karşı şuan makinam yatıyor neymiş ellerinde yokmuş artık 3 aydamı gelecekmiş 5 aydamı allah bilir. Bana okuma markayı zamanında çok satmak istemişti satıcı ama ben art niyet var bu işte diyip almamıştım gittim shimano aldım şuan sinir stresteyim okuma almış olsaydım bir kaç gün içinde halledilecekti siteyi inceledimde okuma bu konuda çok başarılı bu ayrıntıyı göz ardı etme derim benim gibi shimano alıp başını ağrıtma

5. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    Abi aklımda iki makine var ya penn sargus 4000 ya da okuma trio

6. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

sen yinede okumayı ciddi ciddi düşün kardeşim dili yanmış biri olarak samimi söylüyorum en azından olası bir aksilikte yedek parça bulma şansın var başına gelmeden anlamıyor insan bende alırken dedim shimano olsun ismi var ya hani yinede seçim karar senin tabi ne alırsan al güle güle kullan

7. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Okumanın sorun çıkarmadığını nereden biliyorsunuz? Ozaman şöyle de diyebiliriz; biz iki kişi Okuma Trio makine aldık,

Benimkisi içeriden dişlileri çürüdü ve kalama kapağı yalama oldu.

Diğer arkadaşında geri dönüş yayı kırıldı, misina klavuzu ip kullanımında eridi gitti ve dişlilerinde sorun çıktı?

Makineyi yaptırdım, geri geldiğinde de kafası dansöz gibi oynuyordu.

Bu durumda da Okuma mı almasınlar? Lütfen elinizde kalan bir mal için tüm markayı karalamayınız.

Şu anda Shimano Exsence kullanıyorum, kusura bakmayın da Okumayı cebinden çıkarır. :)

8. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Sen kimsinki benimle böyle konuşabiliyor makinaları cebinden çıkarttırıyorsun ben şahsi kendi fikrimi aktardım arkadaşım seni ilgilendirmez ben kötü derim iyi derim sıkıntılı derim bu benim kendi tercihim sanane ve yedek parça sıkıntısından müzdarip olmasın diye birşeyler aktardım arkadaşa sana ne oluyor laf kalabalığı yapıyorsun konuyu kişileştiriyorsun insan gibi birşeyler yaz çık birebir atışmalara davetiye çıkartma. Senin bana göstermiş nezaketinle cevap verdim tamda hakettiğin gibi normalde böyle değilimdir:thumb:

9. ozkan79

ozkan79 özkan

arkadaşlar herkesin fikrine saygı duyarım ama şunu soylemeden gecemiyeciğim.

cok kısa ve oz okuma markasını bana tarıf et dersenız sunu derımkı okumanın ham maddesı peynır tenekenısıdır

hani burda kımseyi kırmak yada markayı karalamak degıldır amacım.

sonucda okuma fıyat olarak ekonomık makınler yapıyor (cok ust segmendlerı ne sozum yok)

6 ay once arkadasıma bogazda kullanması ıcın okuma makıne aldık mısına kılavız kolundakı pımı vs bır cok bolumu pas tuttu,heeee arkadasım makınesını cokmu ıyı bakıyor hayır !!!!

zaten 100 liralık makineden ne beklenebilirki.

ama dıyecegım odur ki,shimano alırsan ve bakımsız kullanırsan 2 senede pas tutar okuma ve benzerı makıneler alırsan 2 ayda pas tutar.

bir kere shimanonun kullandıgı malzemenın hammeddesı kaliteli belki dıs kasası plastıgı falan extra kalıte olmayabilir ama rulmanları cark meknazıma ve saglamlıgı extra kalite.

okumayı cengız balıkcılık getırıyor ben kendılerının cok ıyı musterılerındenım :)

sattıkları malın arkasındalar guler yuzlu ınsanlar sattıgı makıne olsun kamıs olsun herdaım yedek parcası mevcutdur.

shimano yedek parca bulma sorunu vardır orası aşikar.

lütfen urunları elestirirken olaya tek pencerede bakmayalım.

benim mesleğim saat tamiri carkı rulmandı mildi vs vs az bucuk tecrubem var aksama kadar o meretlerle ugrasır dururum.

iyi forumlar.

10. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER ERKAN

Favori Kamış:
    Shakespeare ugly stick
    Favori Makine:
    Shakespeare medalist
    En İyi Avı:
    8 kg Akya(Kuzu)
    Bu makine ile kgluk levrek ve kofanaları rahat çekebilir miyim ? penn sargus 4000 hakkında ne düşünüyorsunuz ? Abilerim lütfen herkes herkesin fikrine biraz daha ılımlı yaklaşssın :)

11. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Arkadaşımda birtane var penn ama hangi modeli hiç bilmiyorum 2 yıldan fazladır kullanıyor sırtıda kullanıyor ip misina ile çupra zamanı tekneden kullanıyor şu sıralarda deniz turnası var kıyıdan rapaladada kullanıyor şimdi arayıp soracam hangi modeli örenip yazarım kardeşim o çok memnun :thumb:

12. ozkan79

ozkan79 özkan

biri 360 grm diğeri 600 küsür kolundaki agrıyı dusunuyorum gozlerim kapalı.

SG 4000 0.28/256m 5.85 kg 6.2.1 34”/864 mm 657 gr
    ====================

EXG4000FC 360 4 1 0,25-260 / 0,30-180 / 0,35-130 / 0,40-100 8-240 / 10-200 / 12-160 1 5,1:1 81

13. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

penn battle 4000 lik kullanıyormuş kardeşim sargus nasıl dedim bilmiyormuş kullanmadığı için ama ben tanığım 6 kilo kum lahozunu tekneye onunla aldı yanımda

14. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Sanane nedir ya? Çocuk musun?

Laf kalabalığı değil, bilmiyorsun öğren diye yazdım bunları. Kaldı ki düşünemedim, Shimano alma, Okuma al diyen birisi ne kadar tecrübeli olabilirki.

Yukarıda yazılanlar zoruna gitmesin hakettin. Daha önce kimseye böyle yazmamıştım bende, ama karşımdaki de benim kim olduğumu sormadı.:)

Bugüne kadar Catanadından, Aernosuna (P4 grubu) kullananlar var kimsede birşey çıkmamış, bir sende çıkmış. Trajikomik.

Hiç kendini sorguladın mı?

Yazdığımı 3-4 kere oku ki seviyeyi ona göre aşağıya çek.

15. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Ukelalık edip durma başımda işine bak benimle muahbbete girme kasma kendinide senin gibi konuyu kişileştiren insanlar yardımcı olmaktan çok konuyu dağıtır zarardan çok ziyan bak işine

16. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Kimseye üyeliği ile ilgili birşey yazmamışımdır buzamana kadar ama sana yazayım;

Emin ol senden fazla yararım olmuştur, yeri geldi kavga etmişimdir yararım dokunsun diye.

Son bir soru;

Okuma kullandın mı hiç?

17. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Sorunlumusun paşam sen laf sokarak birşeyleri ima ederek benimle muhabbete giremezsin işine bak ;)

18. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Seninle muhabbete girmek nedir?

Önce seviyeni bil! Sonrada kullanmadığın birşey hakkında yorum yapma.

Sorunum ne biliyormusun? Sen fikrini yazdın kullanmadığın bir "X" markasını övüp, konuyu açanı, yine kullanmadığın bir "X" markasına yanlış bir şekilde yönlendirdin. Bende senin fikrine karşı, kullanmış olduğum "X" markasının bana ve arkadaşıma çıkardığı sorunları anlattım. Neden bu kadar "kudurdun" hiç anlamış değilim:)

Şayet ki kullanmış olsaydın iki marka arasındaki farkı anlardın.

Neyse hevesini kırmayalım seninde, al sen Okuma'yı. Saragosa yı bozduysan Okuma yı heralde 3 ayda kırarsın.

19. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Bana bak önce insan ol. bana karşı ilk yorumunda laf sokmayı bırakıp insan gibi kendi fikrini benim yorumum altına yazma madem her ikisinide kullandın normal yorum yaz arkadaşta istifade etsin benim yorumumun altına yazarak banada cevap hakkı sunuyorsun ve bu durumda konuyu kişiselleştiriyor bunu kasıtlı yaptığın ortada zaten zevk alıyosun sanırım hoşuna gidiyor ortamı germek konuyu dağıtmak.

Köpekmiyim ben kuduracam terbiyesiz herif insanı çileden çıkartma insan ol biraz defalarca kez uyardım seni bana yazma diye daha dikine dikine yazıyorsun adam ol

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    :) shimanoya kar yagdiran çig altinda kalir.. (güya ve konudan bihaber olana)
    Neyse konu bu degil. Benimkisi dönen muhabbete ufak bir atif.
    Shimano saragoza çok da fena bir makine degil. Bazi makinelerde tuzlusu korumasi yoktur. Dogru ürünü dogru yerde kullanmadikca böyle sorunlar kaçinilmaz. He shimano bakim titizligi istemesinin yaninda fiyati ederinin üzerinde olsa da birçok klasmanda okumanin kat be kat üzerindedir.
    Shimanoya bakis olarak beni de bilen bilir, pek tutmam ve tercih etmem.
    Geçenlerde tl olarak 150-160tl civari yeni ürün olan daiwa procaster A 4000 aldim. Coh memnunum :D saka bir yana agirlik handikapi hariç tatmin edici. Daha hafif modeli exeller iki kati fiyatta. Zaten makara yapisi ve 6kiloluk drag sistemi ayni. Rotor-saft-sarim klavuzu(sari pirinç) yeterli kalitede. Kol topuzu güzel, kol yapisi one touch olmakla birlikte biraz kalin. Sarimi çapraz, kuvvetli ve bosluksuz bir makine. 5.3 devirde 98cm topluyor. Bulabilirseniz tavsiye ederim. Fiyat performans olarak beni tatmin etti.