yunan karasuları yunan adaları

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında mbilhan tarafından paylaşıldı.

1. mbilhan

mbilhan murat

sevgili arkadaslar bişey merak ettim bulunduğum yer yunan karasularına bayağı yakın bot ve motorun diyelim bağlama kutuğunu cıkarttık.turk bayrağını cektik.midilli adasının yakınlarında balık avlıcaz diyelim.yanlışlıkla yunan karasularına girersek diyorum bunun bir cezası varmıdır.yoksa kimse bişey demiyor sadece izlemeklemi yetiniyolar.bunun bi proseduru varmıdır.gunubirlik veya 1-2 gun için yunan adalarına cıkabilirmiyiz.yani bole bişey yasayan bir arkadasımız varmıdır.yasadıysa basına ne geldi? saygılar

2. mrenrico

mrenrico MUSTAFA TEMEL

Sevgili Kardeşim sakın deneme bile biz devamlı o sularda avlanıyoruz bırak yunan sularını bizim sularda bile biraz açıldığında sahil güvenlik hemen yanında anlamazsın bile nereden çıkıp geldiğini bizim teknenin herşeyi sağlam olduğu halde biz müsellim kayalıklarına gitmeyi düşünüyoruz.

Bence pasaportunu al ayvalıktan midilliye git takımlarını da götür orada tekne kirala balığa git senin için daha hayırlı olur.

rastgele

3. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Aklindan bile gecirme, bu fikri hemen unut bana kalirsa. :)

Karasulari devletlerin denizdeki egemenlik alanlaridir.

Bir ulkenin (Yunanistan veya baskasi) karasularina kacak olarak girmen demek, mudahale edilmesi halinde hicbir sekilde kendini savunma hakkinin kalmamasi demektir.

Ayrica sozkonusu olan karasulari, Yunanistan'in, yani nerede bittigi mechul olan, onlarin iddia ettigi, bizim ise kabul etmedigimiz, uzun yillardir aramizda sorun olarak kalan karasulari. Bu da riski daha da artiriyor.

Mesela desen ki "Karadeniz'e acilacagim soyle Rusya'ya dogru", ben de derim ki "git gidebildigin kadar" :). Fakat Ege deyince is degisir, zira bizim Uluslararasi Sular kabul ettigimiz bolgeleri Yunanlilar kendi karasulari ve Ege adalarinin kita sahanligi sayiyor. Seni oralarda tutsalar kimse de "orasi Yunan karasulari degil ki" demez, diyemez.

Emin ol ki boyle bir durumda Yunan Sahil Guvenligi gelir ve ne isterse de yapar. Yunan karasularinda olduktan sonra teknene el koyabilir, seni de gozaltina alabilir. Gecmiste, ikili iliskilerin (Turk - Yunan, Turk-Bulgar ve Turk-Gurcu) bozuldugu donemlerde, karasularina girdigi tespit edilen Turk balikci teknelerine ihtar bile edilmeden ates acildigini, balikcilardan hayatini kaybedenlerin oldugunu hepimiz hatirlariz.

Dolayisiyla, madem Yunan adalarina yakin bolgede avlaniyorsun, bizim kiyilardan fazla uzaklasmamani tavsiye ederim.

Yunan adasina cikmak ise tam bir cilginlik olur. Neticede orasi baska bir devlete ait, hem de AB topragi.

Bizim Ege kiyilarindan bazi Yunan adalarina gunubirlik vizesiz tekne turlari duzenleniyor. Fakat senin kendi basina balikci olarak Yunan adasina cikman o kapsamda sayilmaz. Kacak gocmen veya kacakci muamelesi gorebilirsin. Boyle bir suc isnat eilmesi halinde de yargilanana kadar hapis yatman sozkonusu olabilir.

Mazallah oyle bir durum olursa, ancak gunler sonra diplomatik girisimle Yunanistan'daki Turk Elcilik yetkilileri seni teslim alirsa alir, yoksa gecmis olsun. :eek:

Sen en iyisi bizim kiyilardan fazla ayrilma. ;)

Emniyetli ve keyifli avlarin olsun...

4. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    avlanmak istediğiniz yere en yakın limana gidip sahil güvenlikten bilgi almak faydalı olabilir. türkiyenin kabul ettiği sınırlarla yunanistanın kabul ettiği sınırlar farklı yani birazda it dalaşı durumu vardır diye tahmin ediyorum. fazla zorlamamak gerek :)