yunus popülasyonu ve bunu tehlikeye sokan etkenler

Konu, 'Genel Konular' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sunay kaptan,

Sohbete katıldığın için teşekkür ederim.
    Tam da benim dikkat çekmek istediğimi yazmışsın.
    Yunusları seyretmek çok keyifli olur ta ki canımızı yakıncaya kadar.
    Sen ağı ekmek parası için atmıyordun sanırım.
    Ekmek parası için ağ atıp, hergün parçalanmış ağları çeken balıkçılar yunusları ne kadar seviyordur dersiniz?
    Lutfen iğneyi kendimize değdirmeden başkalarına çuvaldız batırmayalım.
    Sevgiler.

2. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Reis sorduğun sorulara cevap verdiğimi zannediyordum ama demişsinki kimse cevap veremiyor klişe sözler söylüyor...-"Ama hiç kimse bana yunuslar için koruma şartları devam ediyor mu, orkinoslar korunmazsa ne olacak, bunları söyleyemiyor."

Yunusların koruma şartlarının devamını yetkili makmlardan kesin olarak öğrenebilrsiniz orkinoslarında korumaya alınmasının gereği yoktur çünkü dediğim gibi yetiştiriciliği yapılmakta olan bir türün tükenmesi söz konusu deildir...

Son düzenleme: 24 Nisan 2006
  3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yanlış olduğunu sandığım birşeyleri tartışarak düzeltilmesine hep birlikte katkıda bulunmak.
    Ne kadar çok kişinin katılımı olursa doğruya o kadar çok yaklaşırız.
    Bildiğim bir şeyleri burada satmak gibi bir ukalalığa ise ne ihtiyacım var ne de kimseye faydası dokunur.
    Bunlar memleket meseleleri, biz de bu konularla ilgilenen vatandaşlar olarak başkalarından birşeyler beklemek yerine kendimiz de çözüme katkıda bulunmalıyız diye düşünüyorum.
    Selam ve Sevgiler.-

4. sunay kaptan

sunay kaptan

Favori Kamış:
    zipkin,olta,parekata
    En İyi Avı:
    fener baligi 38 kilo
    Benim koyde, amica,dayi, sevdigim herkes balikcilik yapar.Yunuslardan da cokzarar goruyorlar! Ben kendi sahsima gormediysemde insanlari cok iyi anliyorum! Onlarla bende cok calistim,cok ag yamadim,gercekten biktirici bir ugras,yapana allah sabir versin. Yunuslarida urkutmek ve hatta vurmak icin cok silah attik,bazen urkerler ama cogunlukla amaclarina ulasip aglari parcalarlar,tepsi gibi delikler acilir,isin yoksa ugras dur. Dalyanlar icin yunuslardan korunmak uzere elektironik bir cihaz satiliyor,gecen sene bu cihazdan dalyanlarin bazilarina taktik. Sanirim katil balinalarin sesini taklit ediyormus,yunuslar bir sure gelemedi. Ama sanirim zamanla bu sesinde taklit oldugunu anliyorlarmis. Yunuslar buyuk dalyanlar icin buyuk tehlike,cunku deldigi dalyandan hem balik akip gidiyor,hemde tamiri zor.Dusunsenize dalyana 150 kasa sardalye girmis,yunus girdimi yarisindan cogu gider,bazen hepsi de gidebilir. Yunusa karsi birde dalyanin etrafi canavar agiyla donatilir,ama cok akilli hayvan,yolunu bulup dalyanin agzindan giriyor.Kisaca bu hayvan kiyi balikcisina gercekten cok zarar veriyor. Bu sohbetinizi sevdim,selamlar saygilar!

5. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK

Evet aynen bu şekilde yapılıyor kafesler hareketli diye biliyorum ben yani diğer kafesler gibi sabit deil...E tabi doğal ortamdan kafese adapte ediyorlar adapte olduktan sonra anaç belirleyim elbette yavru alınıyordur diye düşünüyorum...

6. sunay kaptan

sunay kaptan

Favori Kamış:
    zipkin,olta,parekata
    En İyi Avı:
    fener baligi 38 kilo
    Evet,ulkemizde beslenen orkinoslarin hemen hemen hepsi kuzey afrika ve italya arasinda,orkinoslar atlantik denizinden cebelitarigi gecip akdenize girdiklerinde buyuk girgirlarca yakalaniyor. Ve sanirim dediginiz gibi yuzer kafeslerle ulkemizdeki ciftliklere getirilip besiye aliniyorlar. Yeteri kiloya ulastiginda ihracata gidiyorlar.Sanirim damizlik olarak kullanilmiyorlar. Belki yanlis olabilirim ama okuyup arastirdigim kadariyla sadece yakalanip beslendikleri.. Orkinoslar icin ulkemizde av yasagi koymak bencede yanlis,zaten gocmen bir balik,yasagida sanirim ancak uluslararasi bir kurulus denetliyor. Yani av kotasi koyuyor. Diger ulkelerin avladiklari sanirim bizim kotamizdan cok cok fazla. Izmirde bir orkinos ciftligi sahibinin bir yazisi vardi,orada bu konu cok detayli olarak islenmisti.Bulabilirsem buraya aktaracagim,sanirim daha aciklayici olur.

7. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Yunuslar

Arkadaşlar sohbet güzel. Yunuslar konusunda kendi gözlemlerimi anlatayım. Marmarada gözlemledim. 4 yunusluk bir sürü geldi kıyıya doğru. 2si etrafı kesti kapattı,öyle zannediyorum çünki bir o yana bir yana hızla yüzüp sürüyü çeviren çoban köpekleri gibiydiler. Diğer ikisi ise yemlenmeye başladı. Koca koca balıklar suyun yüzüne vurdular ama havada topladılar desem yeridir. Sonra yer değiştiler, etrafı kollayanlar yemlenmeye başladı. Bu kollektif çalışmalarına hayran oldum doğrusu.
    Selamlar

8. çapari

çapari

Favori Kamış:
    olta,çapari
    En İyi Avı:
    10 kilo istavrit(daha yeniyken ikinci defa balığa çıktığımda :) )
    terbiyesizlik yapmak istemem ama abi onlarında ekmek parası ne yapsınlar. ayrıca yunusların ağlara zarar vermesi konusuna gelince oda doğanın kanunu. sen nasıl balıkları yakalayıp yiyorsan onlarda senin malına zarar verirler bu doğal bişey die düşünüyorum.saygılar...

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Mert, merhaba,

Sohbete katıldığın için teşekkürler.
    Ama unutma, doğanın kanununda koruma yoktur.
    Doğadaki hiçbir canlı bir başka güç tarafından korunmaz, belgeselleri izliyorsun umarım.
    Orada ne görüyoruz?
    Güçlü olan zayıfı yakalayıp yiyor.
    Doğa kanunu olsa balıkçılar da ağlarına zarar veren yunusları bir şekilde zararsız hale getirirler.
    Ama insan kanununa karşı birşey diyemiyor, sadece öfkelerini ve ...saygılarını yetkililere sunuyorlar.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    ...

En kızdığım sözlerden biri ''Ben demiştim.''
    Peki şimdi ne diyeceğim? ;)
    ...
    Balikta.com'dan alıntı.
    ...

Orkinoslar için tehlike çanları çalıyor
    06.07.2006 14:50 - Bu haber 2563 kişi, Mynet Haber bugün 734.004 kişi tarafından okundu

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Greenpeace'in hazırladığı raporlar, denizlerdeki orkinos stoklarının tükenmek üzere olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. WWF'nin "Akdeniz ve Doğu Atlantik'te Orkinos Yağmacılığı 2004-2005" adıyla yayınladığı rapora göre, bu bölgelerdeki orkinos stokları yasadışı avlanma yüzünden tükenmiş durumda bulunuyor.

Ülkelerin, orkinos stoklarının tükenmemesi ve sürdürülebilir kullanımı için belirlenen kotalara uymadığının belirtildiği raporda, başta Fransa olmak üzere tüm AB ülkeleri ile Libya ve Türkiye'nin balıkçılık kotalarını aştığı ve bunu gizlemek için avlarını raporlamadığı kaydediliyor. Uluslararası çevre örgütü Greenpeace de "Orkinoslar Nereye Gitti" başlığıyla hazırladığı raporda, Akdeniz ve Doğu Atlantik'te yakalanan orkinos miktarının, kotanın yüzde 37 üzerinde gerçekleştiği belirtiliyor.

WWF Türkiye Genel Müdürü Filiz Demirayak, orkinos stoklarının neredeyse tükendiğini, sektörün artık Akdeniz'in doğusunda ve Libya sularında son rezervlere yöneldiğini, bu trajik durumun önlenmesi için orkinos çiftliklerinin durumunun acilen gözden geçirilmesi ve tarafların üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade ediyor.

Uluslararası Atlantik Orkinoslarının Korunması Komisyonu'na 2003 yılından bu yana üye olan Türkiye için henüz net bir kota belirlemesi yok. Türkiye, bu durumda ICCAT'in yeni üyelerine uyguladığı 1100 tonluk kotaya sahip bulunuyor. Resmi rakamlara göre 2004 yılında Türkiye'de 1090 ton mavi yüzgeçli orkinos yakalandı.

Türkiye'de "ton" balığı adıyla da tanınan orkinos, özellikle Japonya'dan yoğun talep görüyor ve çok yüksek fiyatlardan alıcı bulabiliyor.

Hal böyle iken çözüm niye bulunmaz acaba?Tek sebep daha fazla kazanabilmek.Nereye kadar?

Tüm balıkçı dostlara sevgi ve saygılarımla.

11. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Evet sevgili reis bu çok acı bir durum.Ne kadar etkili olur bilemiyorum ama bizler site üyeleri olarak tarım ve köy işleri bakanlığını e-mail yağmuruna tutup akıllarına getirmeye çalışsak belki de bir faydası olur diye düşünüyorum.Ne dersiniz?Saygılar...

Son düzenleme: 7 Temmuz 2006
  12. Rey de pascador

Rey de pascador Yüksel Ömer Aksoy

Favori Kamış:
    olta-zıpkın

evet yunuslar belki coğu balıkcıya zarar veriyor doğrudur ama ödemeleri gereken bedel bu değil.Onlar bize bu boyutta zarar veriyor mu?:mad:

Not: fotolar bana ait zonguldakta cekildi ağ yasağının baslamasından bir hafta sonra vurularak öldürülmüş(katledilmiş demek daha doğru).demek ne yasağı dinleyenler var ne de içinde biraz acıma duygusu olanlar!

Son düzenleme: 15 Temmuz 2006
  13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bu yazı benim projemin giriş sayfasıdır ve şu anda var olmayan balikcilik.sitemynet.com adresinden alınmıştır. Tübitak kayıtlarına kadar geçmiş bir belgedir.
    Lütfen alıntı yapıldığında etik kurallara uyalım. Alıntımız çalıntı haline dönüşmesin..

14. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Alıntı yapılıyorsa kaynak belirtmek lazım.

Son düzenleme: 17 Aralık 2007
  15. moti

moti Tuncay

Favori Kamış:
    Favorim el oltası
    En İyi Avı:
    Torik-Kofana desem kim inanır ..? Ancak Kadir İnanır :D :D
    Reis Tamamen sizin görüşlerinize katılıyorum Gerçek olanları yazmışsınız samimi İçten ve gerçek biligileri bize yansıtmışınız..Teşekkürler

Son düzenleme: 17 Aralık 2007
  16. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Reis amcam paylaşımına tamamen katılıyorum.Teşekkürler.