Yurtdışı Alışveriş, eBay - Aliexpress - PTT - Gümrük - Cabelas - Paypal vs.

Konu, 'Genel Konular' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Ama 75€ gerçekten çok düşük bir rakam...

2. mersinli

mersinli Nuri

Favori Kamış:
    speedmaster surf ve spin
    Favori Makine:
    shimano exsence ve ultegra
    En İyi Avı:
    2,8KG BARAKÜDA
    Yeni makinem gümrüğe takıld.100 tl ödedim.Fiyatı 127 euro idi.

3. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    75 euro gerçekten çok az:(bekleyelim bakalım belki limit yükselir euro düşer:)

4. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    SHIMANO SURF LEADER 450 BX-G 3 PARÇA
    Favori Makine:
    shımono exage-ryobı epplause-shımono power aero fılegentd.
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    valla bende sipariş verdim yeni öğrendim 75 euro olduğunu kesin takılır.benimde makina 94 euro kargoda 13 euro toplamda 107 euro napcaz bakalım.daha önceden 150 euro diyorlardı.banghead

5. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    az önce haberlerde izledim hediyelik eşyada limit 400 euro civarı bi rakam söyledi.benim alacağım makina hediyelik eşya sınıfına sokulabilir mi?
    gelirken hediye paketi filan yapsalar mesela:)

6. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    dostum ben sipariş verdim ne gelen var ne giden hiç bir haber yok,makina yola çıkalı 11 gün oldu ptt de gözükmüyor benim yaptığım hatayı yapma derim yani 75 euro olduğunu siparişi verdikten sonra gördüm, kargo yola çıkmıştı ama kargoda yok piyasada .sipariş vermeden en son gümrük mevzuatlarına bakderim.birde yutdışı alış verişiyle ilgili 2 konu var sitede bence iki konu yanyana durmalı ,biri kamış bölümünde biride genel konularda ayrı ayrı iki konu bence aynı yere taşınmalı biri sanırım cem ateşin konusu biride caner arkadaşımızın konusu şu an en güncel olan caner arkadaşımızın konusu.

7. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    şükrü bey açıkçası çocuk oyuncağına çevirdiler bu gümrük işlerini.. her gün birini değiştirip, birini dahil ediyorlar...

bunun sebebi de, gittigidiyor ve sahibinden gibi sitelerde drop shipping dediğimiz yöntemle yurtdışından para bağlamadan insanların üzerine elektronik alet getirten kişileri engellemek için...

artık özel kargo şirketleri bile aynı kişi üzerine gelen ikinci elektronik ürünü fiyatı gümrük muafiyet limitinin altında bile olsa gümrüklü sayıyorlar...

yalnız belli olmaz sizin paket... gümrüklü olmayabilirde... balık malzemesi hobi amaçlı bireylerce sıkça getirtilen bir ürün olduğu için gümrüçünün insiyatifinde geçebilir de.... yani muafiyet limitini geçmiş olsanızda biraz şansınız var... insiyatif olarak... bize mutlaka gelişmeleri aktarın lütfen...

kenan merhaba...

o limit yolcu beraberinde gelen eşyalar için...

posta ile gelen eşyalarda maalesef geçerli değil sakın olaki böyle bir hataya düşmeyin...

posta ile gelenler mutlaka 75 euro değeri aşmamalı... bayramda olsa yılbaşıda olsa böyle..

şükrü bey sizin paket nereden geliyordu?

özel kargo şirketi değilse;

ABD ise 20+ gün
    İngiltere 5+ gün
    Çin 20+ gün
    Japonya 18+ gün

en az beklemeniz gereken süreler..

paketiniz gümrüğe takılsada size mutlaka haber kağıdı gelecektir... ama siz pttnin sitesinden ülkeye girince takip edebilirsiniz... demek ki henüz girmemiş veya torbaya eklenmemiş..

8. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    amacım konuyu sündürmek değil aklıma başka bir şey takıldı.ingilterede ikamet eden bir yakınımız bize posta ile hediye gönderse gümrüğe takılır mı?

9. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    kenan merhaba... :)

yine böyle bile olsa, hatta süslü püslü doğum günü paketi bile olsa, 400 euroluk değere dahil olamaz... bu 400 euroluk değer sadece yolcu beraberinde gelen paketler için... (pasaportlu ülke giriş çıkışı)

senin bahsettiğin şekilde gelecek paket; 75 euro değeri geçmemek, faturasız gelmek, adet fazlalığı olmaması, aynı ürünlerin aynı kişi üzerine defalarca getirtilmemiş olması ve paketin gift işaretlenmesi kaydıyla gümrüğe takılmaz.....

tüm bunlara rağmen maalesef bazı bölgelerdeki gümrükçüler kendi insiyatiflerini kullanarak, herşey usulüne uygun bile olsa gümrüklü sayabiliyorlar......

bu durumda gerekli ispat niteliğindeki belgeleri (gönderen kişinin kredi kartı ekstresi v.s.) belgelenmesi halinde vergiden muaf oluyor....

10. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    caner arkadaşım ürünüm bugün elime geçti çok sevindim biliyosun limiti aşmıştım, kutu hiç açılmamış yani içine bakılmamış,kutunun üzerinde adresim den başka sadece 13 euro kargo bedeli görünüyor makinanın faturası kutunun içindeydi satıcı kutuyu öyle bantlamışki ben bile bıçakla kesip açabildim. postacı öğlen geldi ve imza alarak kargoyu verdi,yalnız barcod kodunu internetten bakıyorum birşey gözükmüyor telefonla ptt kargoyu arıyorum orda gözüküyor, ama 10 gün geçmeden aramadım sizlerin yorumlarınıza bakarak bi 10gün geçsin balalım dedim,siparişim (ebay italya)dan aldım aralık 22 sinde ürünü aldım 23 ünde ürün kargoya verildi ve ocak 5 te elime geçmiş oldu.14 günde elime geçmiş oldu.:thumb: caner verdiğin bilgiler için emeğine sağlık açtığın konu çok faydalı teşekkürler.

11. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sizin adınıza çok sevindim... :) kendim almış kadar mutlu oldum...

ama demiştim, 75 euro geçsede istisnalar olabiliyor... önemli olan malın gerçekte ticari amaçlı getirtilmiş olup olmadığıyla alakalı... siz yinede bundan sonra limiti dikkate alarak alışveriş yapın, risk olmasın...

ptt bazen takip noları paket ülkeye girince kaydetmeyi unutuyor veya etmiyor... normalde paket üzerinde yazan her barkodun ptt sistemine girmesi gerekli...

bu arada italyanın gümrüğü çok problemli ve sıkıdır... herşeyde sorun çıkarırlar.. bir çok insan başka ülkelerden mal alamaz bu yüzden...

neyseki biz halen sorunsuzca ürün getirtebiliyoruz.. onlara nazaran şanslıyız..

güle güle kullanın... içinize sinsin.. :)

12. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    caner iyi temennilerin için çok sağol,sizlerin sayesinde ilk alışverişimi yaptım bu sefer şanslıydım diyelim,bundan sonra dediğin gibi 75 euro limitine dikkat etmek gerekiyor,ptt konusuna gelince internette paket gelene kadar limiti aştığım için bir çok forumdaki konuları okudum, ptt ye çok sitem ediliyordu bi yandanda özel kargo şirketlerinden uzak durulması ısrarla söyleniyordu, özel kargolarla gelen paketlerin alınması çok külfetli oluyormuş işte ptt ye edilen sitemi bu noktada anlayamıyorum sonuçta ptt de gümrüğe bile takılsa vergisi ödenip ticari olmadığı ispatlanırsa alınabiliyormuş,ama özel kargolar hızlı olabilir fakat gümrüğe takıldığı zaman anlatıldığına göre resmen insanlar soyuluyor diye anlatılıyor,ben kendi alış verişim için söylüyorum kendi kuruntularım ve stresim hariç herşey normal işledi diyebilirim 10 geçti ptt yi aradım barkod numarası istendi verdim paketimin dağıtıcıya teslim edildiği yarın en geç 5 ekadar elime geçiceği söylendi ama gelmedi ertesi gün bir daha aradım telefonda konuşurken ptt ile, zil çaldı paket geldi ve mutlu son. teşekkürler.:thumb:

13. abdul81

abdul81 Abdullah

Favori Kamış:
    MITCHELL PRIVILEGE II UL 0-3 150cm
    Favori Makine:
    Mitchell Blade 1000 Alu
    En İyi Avı:
    44 cm kasna
    PTT çalışanı olarak bende 40-50 arası ürün getirttim şu ana kadar elime geçmeyen olmadı.İyi günlerde kullanırsınız inş.

14. sabriyazici

sabriyazici sabri

teşekkürler ellerinize sağlık

15. seikott

seikott MEHMET

Favori Kamış:
    Shımano beastmaster cx 2,40 14-40 gr-V Systeam 2.4 10-40 gr- silstar 1.8 6-25 lb
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENIUM CI4 30 - AVENGER AV 55B
    En İyi Avı:
    yazılı orkinos 4.9 kg
    Caner bey merhabalar,size bir sorum olacaktı yanıtlarsanız sevinirim..
    yurtdışı ile ilgili açtığını konu gerçekten çok faydalı oldu bilzer için.ben geçenlerde tayland üzerinden 3 adet sahte siparişi vermiştim ancak benim aklımda muafiyet 150 euro kaldığından maalesef diyelim 75 euoru olayını atlamışım. şimdi fiyatı 90 euro civarında olan (kargo hariç) ürünlerimi bekliyorum.daha önce yurtdışından alışveriş yapmamıştım bu ilk oluyor , şimdi gümrükte takılma riskinin ciddi olduğunu düşünüyorum(her ne kadar sizinde belirttiğiniz özelliklere göre istisnai durumlar olsada) benim sorum şudur caner bey; gümrükte takılırsa ihbar yazısı gelecek, ben hangi evrakları hazırlamalıyım (tabi varsa) başka sizce ne kadar ücret daha ,nereye ödeyeceğim? Ayrıca , merkez istanbul gümrük değilmidir ? yani ben hataydayım mesela benim gümrük onayımı hatay müdürlüğü mü verecek?bu benim için çok önemli. Şİmdiden teşekkürler..

16. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    mehmet bey merhaba...

öncelikle ilk alışverişinizin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.. umarım herşey beklediğiniz gibi gelişir...

şimdi siz gümrük limitini aşmışsınız ama bir avantajınız var.. oda daha önce yurtdışı alışveriş yapmamış olmanız.. bu çok iyi..

ayrıca 3 adet alım yapmışsınız ki muhtemelen bunlar birbirinden farklı ürünlerdir.. bu da çok iyi..

çünkü takip noları ptt de kayıt altına alınır ve ürün getirtme sıklığı izlenir... ve aynı ürün ikiden fazla alınırsa gümrükçe dikkat çeker..

gümrükte usullere uyulsa bile, sürekli birbiri ardına devam eden alışverişler çok dikkat çekiyor..

bu yüzden memur isterse 10 dolarlık ürünü bile insiyatif kullanarak gümrüklü sayabilir ve sizden vergi isteyebilir... yani kanunda 75 euroya kadar getirtebilirsiniz ibaresi sadece kullanıcının amacı ticari değilse veya kötü niyetli değilse geçerlidir..

işte konumuz olan bu balık malzemeleride dikkat çekmeyen bir sektörün ürünleri... hobi amaçlı olduğu bilindiği için çoğu zaman memurlarımızca anlayış gösteriliyor...

en son başlıktan şükrü bey yanlış hatırlamıyorsam sizin gibi limiti aşmış ve 100euro üzeri bir sipariş vermişti... hiç gümrüğe takılmadan teslim aldı..

paketiniz ilk olarak topkapıya gelecek, gümrüklü dense bile bulunduğunuz ilin gümrüğüne sevk edilecektir... eğer gümrüklü sayılırsa ilçenize sevk edilmeden bir ihbar kağıdı yollanacak size ve gelip ürünün vergisini ödemeniz istenecek.. eğer gümrüksüz olursa doğrudan kapınıza kadar postacı getirecektir..

böyle bile olsa endişe etmeyin, gidin, durumu anlatın.. hobi amaçlı balık avladığınızı ve Türkiye de bulunmayan bir kaç ürünü deneme amaçlı getirttiğinizi söyleyin... hatta eğer varsa amatör balıkçı belgenizide gösterin, çok etkisi olur.. memurla iletişimde anlaşmanız halinde vergi ve beyanname ücretinden muaf olarak, sadece 5tl ödeyerek ürünlerinizi teslim alabilirsiniz.. herşey size ve memura bağlı..

herhangi bir belge hazırlamanıza gerek yok çünkü zaten limiti aşarak sipariş vermişsiniz.. normalde paypal çıktısı ve kredi kartı ekstresi götürülerek, limitin aşılmadığı ispatlanır ama sizde böyle bir durum yok..

sizin olası bir gümrük durumunda tek yapmanız gereken kendinizi muhatap memura anlatmak ve bu malları hangi amaçla getirttiğinizi ikna etmekdir.. çok nadir oluyor anlaşılamayan durumlar, böyle bile olsa ürünlerin ticari olmadığına ikna edersiniz sadece fiyat limiti aşıldığından %20 vergi ödersiniz..

çünkü ticari demek, aynı zamanda ithalata gireceğinden beyannamede hazırlanması gerekecek ve ücreti 100-150 tl civarı tutacaktır ki siz bunu hazırlayamayacağınız için bir gümrükçü ile anlaşmanız gerekecek... iş hem uzar hem de beyanname ücreti yüzünden aldığınız ürünlerin hiçbir anlamı kalmaz...

ben şuana kadar balık malzemesinde kendim dahil olmak üzere beyanname hazırlatmak zorunda kalan birine rastlamadım... konuşularak ve iyiniyet ispatlanarak herşey çözülüyor.. tabi paketiniz özel kargo şirketiyle yollanmamışsa... bu anlattıklarım PTT, yani devlet gümrüğü ve postası için..

bir de özel kargo şirketleri var ki aman diyorum..

mesela UPS, DHL, FEDEX falan özel kargo şirketleridir ve bünyelerinde kendi özel gümrük mekanizması vardır.. bunlarda ürün gümrüklü olursa çok canınızı sıkarlar, vergi dışında kendilerine özel ücretleride eklerler çıkan fiyat yüzünden malı almak istemezsiniz.. anlaşmak çok zordur ve genellikle iyi ücret tahsil edecekleri için taviz vermezler..

devlette olduktan sonra endişe etmeyin, son dakikaya kadar bile halledersiniz..

17. seikott

seikott MEHMET

Favori Kamış:
    Shımano beastmaster cx 2,40 14-40 gr-V Systeam 2.4 10-40 gr- silstar 1.8 6-25 lb
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENIUM CI4 30 - AVENGER AV 55B
    En İyi Avı:
    yazılı orkinos 4.9 kg
    Çok teşekkür ederim caner bey! Sipariş tayland postası(airmail) devlet postası olması gerek diğer kargo şirketleri ile değil onu biliyorum. Ben zaten sınır kapısının bulunduğu ilçede özel firmada çalıştığım için gümrükteki arkadaşları tanıyorum.Umarım bir aksilik olmaz. :)
    tekrar teşekkürler..

18. bilal07

bilal07 bilal

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    lagos 8 kg
    Caner bey merhaba, ebayden ilk kez alışveriş yaptım 9 şubat öğleden sonra bir baitcasting aldım malezyadan... malezya-çin-kazakistan-fransa istikametini takip ederek en son istanbula geldi ürün, satıcı Fedex var daha çabuk gönderiyor 3-5 kuruş fazla ödersin demiştim bende öderim hemen gelsin dedim :D ancak estimated delivery 14 şubat 20:00 diyor, 1-2 saate gelmicek anlaşılan, gümrük vs ödemek zorunda mıyım? (reklamdaki gibi oldu, zorunda mıyım:) )ödemem gerekirse tahmini ne kadar olur, thanks in advance ;)

19. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    bilal merhaba... :)

biraz geç oldu yazamadım ama hayırlı olsun.. makineyi almışsın :)

güle güle kullan, keyifli avlara..

20. bilal07

bilal07 bilal

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    lagos 8 kg
    eyvallah, sorunsuz hallettim ilk alışverişimi, ilerde yardımına ihtiyacım olabilir ama ;)