Yurtdışı Alışveriş

Konu, 'Genel Konular' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Bir hap bilgi de ben sorayım.
    Uzun zamandır yurt dışından malzeme getirtmedim, bu yüzden son uygulamayı bilen arkadaşlar varsa ricam olacak;

700$ tutarında bir olta makinesi sipariş edeceğim. Sorum şu;

1- Cabelas, Basspro gibi güvenli sitelerden alırsam vergi ne kadar öderim? (Gene %20'si mi?) Ayrıca kargo firması gümrük işlemleri için para alır mı? PTT ile istersem gümrükte sorun yaşar mıyım?(İl İzmir)
    2- e-bay 'den alıp, faturasını düşük yazdırsam ve kargoyu PTT istesem(normal kargo), gümrük geçişinde oran nedir?(Gene %20'si mi?) Ve düşük faturayı tabir caizse yerler mi?

Yada başka bir önerisi olan?

Not: Cabelas ve e-bay fiyatları aynı.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

2. bearing

bearing erdal demir

1. basspro ve cebelas uçak kargosu için toplam fiyatın %45 kadar kargo ücreti alıyor. özel kargolarla gönderim olduğu için ptt ile gelmiyor.

2. bugün için kargo hariç 75 euro veya 85 usd şeklinde alışveriş limiti var. bu rakamların üstündekiler avrupa %18, diğer ülkelerden gelenler için %20 vergi alınıyor. tabi özel kargo ile değilde usps gibi yerel postalarla gönderilirse.

ebay her zaman daha avantajlı.

3. balikoltasi

balikoltasi Birol

1. Cabelastan ups ile alırsanız verginin yanında ek ücretler ile aşırı masraflı olur. Önermem. Ptt ile gelirse sorun yaşamazsınız %20 alırlar ve gelir mal.
    2. Düşük yazdırmayı önermem bana bir kere paypal ödemesini sormuşlardı, az kalsın rezil oluyordum. En iyisi gerçek değerinden %20 yi verip huzurla malı almak.

4. bearing

bearing erdal demir

abd'li satıcılar yüksek bedelli ürünlerde faturayı düşük göstermeye yanaşmıyor artık. çünkü gönderi kaybolursa, satıcı fatura üzerinde yazan rakama göre kargo firmasından hak iddia edebiliyor. bu da satıcının aleyhine. faturada düşük gösterme ne kadar yasal ve etik bir davranış olduğu da ayrıca tartışılır.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Son dönemde, gümrükler gelen herşeyi haraca kesmek, mümkünse geçirmemek yönünde motive edilmiş halde. Yani, kimden, nerden, kaç paralık aldığınızın çok önemi yok, sıkıntı yaratma ihtimali mevcut. O yüzden en az baş ağrıtacak yolu seçin derim ki, benim gördüğüm USPS yani posta ile getirirseniz en az sıkıntı yaşarsınız.

6. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Tüm arkadaşlara değerli görüşleri için teşekkür ederim. Mayıs gibi Avrupa'ya gitme ihtimalim var. Abd den Avrupa'ya kargo dışında herhangi bir ücretin olmadığını teyid ettim. Dönüşümde getirecegim.
    Sonuç olarak yerel posta ebay ve %20 vergi odeyerek sorunsuz almak en uygunu gözuküyor.
    Bu arada 97$ lık alışverişime 44 tl izmir gümrük ücret kesti. Deli oldum. Limit mi düştü anlamadım. Ya da neye göre hesap ediyorlar. Sanırım günlük parite hesap ediyorlar...
    Sevgi ve selamlarımla...

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Limit 75 ero,97 dolar 84 ero yapar ,dolayısıyla vergiye tabi olması normal.Eronun değer kaybetmesi(dolara karşı) alışveriş limitinin günbegün düşmesine yol açıyor,bu konuya dikkat ederek siparileri vermekde fayda var.
    Son on yılda eskiden dolarla olan fiyatlar,tamamen eroya dönmüştü(dolar değer kaybediyordu) şimdi işler terse dönünce,başta THY ve seyahat acenteleri olmak üzere fiyatları dolara çevirmeye başlarlar,futbolcu kontratlarıda onu takip edecektir:)
    PEKİ gümrük muafiyet miktarı dolara dönermi???
    petrol 50 dolar iken 1.3 teleye satılan dizelin(kur 1.55 iken) bu gün yine 50 dolara düşmüşken(kur 2.30-) 3.75(olması gereken fiyat-2.1 tele iken) teleye satıldığını göz önüne alarak ,şemsiye örneğini tekrar hatırlamalı ve bu konuda vatandaşın lehine bir düzenlemenin olma ihtimalinin ne kadar düşük
    olduğunu görmemiz gerek:)

8. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Çok haklısınız Fatih bey, çok doğru tespitler...
    Ben bunları atladım açıkçası.
    Sevgi ve selamlarımla...

9. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Peki alınan ürünün vergisini nasıl ödeyeceğiz.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslında onun da bir limiti var, ama şu an hatırlamıyorum şahsen. Bu limitin altında kalıyorsa, PTT ile gelmişse, gidip KDV ve varsa gümrük vergisi %5 - %10 gibi bir şey ödersiniz. Eğer bu limiti aşarsa, o zaman bir gümrük müşaviri bulup ona komisyon, navlun vs. bir sürü şey ödemeniz gerekebilir.

11. yk71

yk71 Yüksel

Limit altında A.B.D'den USPS ile alış verişlerim oldu. Kdv v.b. adı altında hiç bir ücret ödemedim. (A.B.D. USPS - TÜRKİYE PTT).

12. yk71

yk71 Yüksel

Birol Bey, Cabelas ve Bass Pro firmaları Usps ile Türkiye'ye gönderi yapıyorlar mı? Kargo fiyatlarında hangisi daha avantajlı acaba? Teşekkürler...