YURTDIŞI ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT!!!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili amatör balıkçı dostlar,

Hepimiz zaman zaman, gerek ülkemizdeki fiyatların pahalı olmasından, gerek aradığımız ürünü ülkemizde bulamamızdan yurtdışından alışveriş yapıyoruz.

Bu konuyu dikkat etmeniz için açıyorum. Anlatacaklarım alışveriş yapan arkadaşlara ışık tutacaktır. Ben genellikle indirimleri takip eder ve ona gore alışveriş yaparım. Fakat son uygulanan kurallar çok sıkı ve bezdirici. Benim gibi indirimden faydalanayım derken, hüsrana uğramayın. Astar yüzünden pahalıya gelmesin.

Neyse, konunun size faydalı olabilecek detayları şöyle;

Bilindiği üzere gümrüksüz yurtdışı alışveriş(cep telefonu-kozmetik-ilaç-vitamin gibi izne tabi ürünler hariç) limiti 75€. Bu da yaklaşık 100$. Bunu 1€ veya 1$ aşarsanız başınıza gelecekleri anlatayım.

Biraz açgözlülük yaparak (bir Türk gibi düşünerek; yılbaşı bir kaç dolar aşsam bir şey olmaz sanırım dedim) limiti aştım. Hızlı gelsin diye alışverişin %45’i veya minimum 40$ olan uçak kargo UPS’yi seçtim. Takip numarasından da nerede bakıyorum sürekli. Tehlikeli yer İstanbul gümrük. Geçtik mi “ohh” çekeceğim. Üçüncü gün Istanbul’a giriş yaptı ve UPS kargo ekranında şöyle bir ibare;

08/12/2012 11:18 Resmi giriş gönderisi için, ek gümrükte gümrükleme işlemesi gerekiyor

Bunun manası öpüldünüz!!! Diyelim ki gümrüğü ödeyeceksiniz yani öpülmeyi göze aldınız. Ama öpülmek de o kadar kolay değil. Neden mi? Eğer İzmir’deyseniz(veya Istanbul dışında bir şehirde) hadi gidin gümrük işlemlerinizi yaptırın!!! Ben Istanbul’da olsanız bile gümrük işlemlerini, bir gümrük takipçisi dışında yaptırableceğinize inanmıyorum. Çünkü görüştüğüm gümrük takipçisi firma yetkilisi bile “tam şöyledir” kurallar diyemedi. Anlatayım:

Yukarıdaki ibareyi görünce(ki hafta sonuna denk geldi), Pazartesiyi bekleyeyim bakalım ne olacak dedim. Öğlene kadar herhangi bir gelişme yok. Dedim bizim kargoyu unutacağız sanırım. Daha önce tecrübelerini paylaşan arkadaşların; “gümrüğe takılırsan iş çok zor, unut daha iyi” söylemleri aklıma geldi.

Uzatmayayım UPS kargoyu aradım ve ne yapmamız gerektiğini sordum. Sağolsunlar çok yardımcı oldular. Hatta detayları öğrenmem için kendi gümrük firmalarının yetkilisi ile görüştürdüler. Öğrendiklerim şunlar:

 Gümrüksüz yurtdışı alışveriş(cep telefonu-kozmetik-ilaç-vitamin gibi izne tabi ürünler hariç) limiti 75€. 75€’ya taşıma(shipping) ücreti dahil değil. Fakat alışveriş yaptığınız yerin alışverişinizi ve taşıma ücretini faturada ayrı ayrı belirtmesi gerekiyormuş.

 Toplam alışveriş tutarınızın(taşıma-shipping-hariç) %20’sini vergi olarak ödüyorsunuz.

 48TL damga vergisi ödüyorsunuz. Gümrükçü arkadaş bazen bunu almayabiliyorlar dedi!!! Nasıl yani, bir kıstası yok mu bunun dedim. Vallaha işleme soktuğumuz adedin çokluğuna göre bazen alıyorlar, bazen almıyorlar dedi. Yani şansınıza türkiş.

 Minumum 59TL olmak üzere ardiye ücreti alıyorlar. Gönderiniz ne kadar çok beklerse fiyat o kadar artıyormuş.

 Bir yılda yapabileceğiniz alışveriş sayısı da 5 adeti geçmeyecek.

Yukarıda yazdığım işlemleri UPS firmasının gümrük firması adıma yapıyor. Bunun için matbuu bir evrak gönderiyorlar; vekalatname. Doldurup, kimlik fotokopinizle birlikte gönderiyorsunuz. Daha sonra size yukarıda bahsettiğim ücret faturalarını gönderiyorlar, tabii gümrük işlem ücretleri ile birlikte(yani +gümrük takip bedeli). Verdikleri hesap numarasına EFT ile parayı gönderiyorsunuz. Oyuncaklarınız size teslim ediliyor. Bu arada UPS resmi makbuzlu giderler hariç sizden para talep etmiyor. Allah’tan UPS varmış diyorsunuz. Yani önce eşşeği size kaybettiriyorlar, sonra bulunca sanki sizin değilmiş, gökten inmiş gibi seviniyorsunuz.

Bu ülkeyi seviyorum. Bol şanslar...

2. hbduzgun

hbduzgun Habip Düzgün

Favori Kamış:
    Okuma Salina seaspin 2.40
    Favori Makine:
    Penn Battle 5000 /Shimano Catana 4000 FB
    En İyi Avı:
    rapalayla sarıkanat
    Böyle bir konunun dile getirilmesi çok iyi oldu benim için. Daha geçen hafta PENN Battle 5000 makinem geldi, 87 dolara almıştım, 3.60 TL gümrük işlemleri için ödedim getiren postacıya. Ondan önce de 80 dolara Daiwa coastal 4000 almıştım sorunsuz gelmişti. Baktım sorun çıkmıyor ufak ufak limitleri zorlayayım diyordum ama sayenizde ucuz yırtmış oldum.

3. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Bu ülkenin saçmalıklarından nefret ediyorum.. bürokrasi zaten her zaman başa bela.. bir ara tapuda işin varsa vay halineydi, rüşvetle bile bir tam günde anca bitirebiliyodun ufacık işi, evi alırken neler yaşamıştım.. neyse sonra tapuyu biraz düzelttiler ama düzeltilecek daha o kadar çok şey var ki..

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    :mad: İçerdeki fiyatlar yurt dışıyla aynı olsa kimse böyle yollara girmez.Demek ülkemizde balık malzemeleri pahallı bu da böyle biline.....

5. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Diğer bir paketim Kanada'dan 93$'lık. Bakalım onun akibeti ne olacakÇ:D

6. GencoGnc

GencoGnc Genco

Bahadır bey,1 tane hata yapmışsınız,onun dışında herşey düzgün.
    Taşıma-kargo işlerini bu tip çokuluslu kargo taşıma şirketlerine verirseniz 75 eur u aşan her gönderi gümrüğe tabi olacaktır.
    Gümrüğe takılan bu işleriniz için bir beyannama düzenlenecek,bunun için vekalet,nüfus cüzdanı suretleriniz 80-100 lira + ambar bekleme ücreti 60-90 lira(ardiye) +evrak teslim bedeli150 lira-(tamamen yasadışı keyfi bir uygulamadır) + ortalama eşyanın % 20 si makdu vergi+ son olarak gümrükleme işlemini yapan firmaya ödeyeceğiniz fiyatı belirsiz komisyon ücreti.

Gönderiniz 75 eur u geçse de eşyanızı ulusal postayla (abd-usps,ingiltere-royal mail vs) yani bizim ptt gibi devlet kargolarıyla göndermelerini isteyin.

İngiltereden 8 günde,abd den 10 günde gelir merak etmeyin.

Fiyatı yüksek bile olsa paket posta gümrüğünde takılır ve sizden eşyanın avrupa birliğinden gelmesi halinde %18 ,diğer ülkelerden gelmesi halinde %20 makdu vergi + 4 lira ambar bekleme ücreti alınıp 1 saat içinde eşyanızı alırsınız.

7. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Genco,
    Aynen dediğiniz gibi:rolleyes: Keşke bunları daha önce bilseydim. Gene öğrenmenin bedelini ödedim:eek: Tecrübeli arkadaşlar da sizi gibi yerel posta işletmesini kullanarak PTT üzerinden almamı tavsiye ettiler.
    Dediklerine göre;
    Normal postada; muafiyet kısmı düşülüp(75€'luk kısım), sonra vergi uygulaması yapılıyormuş, böyleyse çok iyi . Ama hızlı kargoda neden hepsine vergi uygulanıyor, onu anlamış değilim. Bir şekilde yazılı kanun kısmını bulmak lazım.
    Bundan sonra normal postayı seçeceğiz demek ki...
    Teşekkürler, sevgi ve selamlarımla...

8. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Bu arada bilen arkadaş varsa;
    75€'nun, dolar veya yen(vs) karşılığı hangi parite esas alınarak bulunuyor?

9. GencoGnc

GencoGnc Genco

Bülent bey,işim bu benim :)

15481 sayılı bakanlar kurulu kararı,4458 sayılı gümrük kanunu 167. madde,2011739 sayılı genelde bu işin-posta ve hızlı kargo yoluyla gelen ürünlerde muafiyet uygulamaları- bu konunun dayanağıdır.
    Önceki uygulamalarda sizin muafiyet hakkınız baki kalırken(75 eur üstüne vergi uygulanır),2011/39 da artık 75 eur u geçti mi taşıma ücreti düşüldükten sonra eşyanızın dediğim gibi %18 veya 20 si vergi olarak alınır.

pariteyle vs işiniz yok,beyan edilen eşyanız kaç liraysa(günlük yaklaşık döviz satış kuruyla çarpılıp) söylediğim rakam hesaplanır.

Eşyanız 100 usd+20 usd kargo diyelim;

100 usd:180 tl,abd den geliyorsa %20 si 36 tl öder eşyanızı hemen alırsınız.

10. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    O zaman; hızlı posta veya yerel posta fark etmiyor. Yani 75€ üstüne geçince; hızlı kargoda da, yerel kargoda da, tüm bedele vergi ödeniyor.
    Bundan sonra sizi bol bol rahatsız ederiz;)

11. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Bence konunun özü burada. Teşekkürler...

12. GencoGnc

GencoGnc Genco

Evet işin özünü çıkarmışsınız ;)
    Gene de takılırsa bana ulaşın.

13. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Konuyu bilen arkadaşlarımızdan öğrenmek çok önemli.
    İlginiz için teşekkürler:) ...

14. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    şimdi tamda konusunu açmışsın bahadır bey. Geçen hafta içinde cabelastan bir boy çizmesi sipariş ettim ürün fiyatı 99.99 dolar. Yani yanıldığım yer bu fiyat oldu. sakın 100 dolar geçer diye düşünmeyin ups ile yaptığım görüşmelerde fayda etmedi ve gümrük işlemi yaptım. kısacası 94 dolrı geçtinmi yandın. ben 6 dolarla gümrüğe takıldım ve 150 TL kadar bir para daha harcadım. Bilgiler doğru vergisi, matbu vergi, ardiya bedeli. yinede ucuz kurtardım sayılır. 200 dolardan 99.99 dolara inen bir ürünü aldım. Aynı ürünü Türkiyede bir vatandaş 1000 TL ve üzeri bir fiyattan satıyor. bana 400 tl. maloldu. tabi iyi hesap yapmamaktan da canımız yandı. Aman diyorum 94 doları aşmayın.

15. GencoGnc

GencoGnc Genco

Bülent bey; cabelastan yanlış hatırlamıyorsam-en düşük olan -20 usd civarı gönderiyi yani bizim asıl istediğimiz göndericiyi seçerek(USPS -US post service) eşyayı ptt aracılığıyla almalıyız.

Bu durumda paket postada takılsa bile tnt,ups gibi özel kargo şirketlerine vekaletler,evrak tastik,yüksek ardiye ücretlerine gerek kalmadan gidip kendimiz 1 saat içerisinde alabileceğiz.

16. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Bülent Bey,
    İşte bir sonuç daha. Demek ki 94 doları aşmayalım;)
    94$/75€ = 1,25 parite alacağız :(

İlla alışveriş ettirmeyecekler. Ama yerel kargo seçeneği en iyisi.

Bir de 150TL'yi UPS firmasına mı ödediniz?

17. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Arkadaşlar sipariş verdiğiniz tarihteki dolar kurlarını baz alarak sipariş verirseniz benim gibi kur artışından kaynaklı vergi ödemek zorunda da kalabilirsiniz.75 cent yüzünden %20 vergi ve Pul parası ödemek zorunda kaldım.Kur olarak gümrük işlemi yapılan tarihteki kuru baz alıyorlar doların euro karşısında artması veya azalması durumu etkileyebiliyor limitleri zorlamadan mutlaka %10 luk bir opsiyonunuz olsun.

18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    :thumb: :thumb: :thumb:

19. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    İşlemlerin miktarını öğrenmek isteyenler için; 181TL gönderdik.

20. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Hemşehrim Hakan,
    Bir tespit daha. Katkınız için teşekkürler.
    Sevgi ve selamlarımla...