Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    ama yemle falan uğraşmaya deymey amaç zargana ise kesin çözüm 10 balıktan 1 belki kurtulur iğne derdide yok çokda zevkli

2. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    evet ipek zevkli ve kolay bir avlanma yöntemi bence de ama dikkat edilmesi gereken bir husus da denizin temiz olması yoksa hiç işe yaramıyor ipek nedeni ise hemen kirlenmesi.

3. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Arkadaşlar konu bayağı önceden açılmış fakat, bizim buradaki iki yöntemden bahsedim. Birincisi topa ipek takma. Bildiğimiz yemli takımda olduğu gibi, sadece kanca yerine ipek takılıyor. Topa ençok 0,20 lik misinadan yaklaşık kamışın boyunda misina bağlanıyor ve en uca ipek bağlanıyor. Tabi bunda atçekin yemliye göre daha seri ve hızlı olması gerekiyor. Bekletme yapılmıyor. Balığın ağzından ipeği çıkartırken bozulmaması için itinalı olmak gerekiyor.
    İkinci yöntem ise daha önce başka bir yerde bahsetmiştim. Rize usulü denen bir yöndem var. Kırık antenin içine kurşun dökülüyor ve en üstede fırdöndü gömülüyor. Bu küçük bir sargan yavrusu gibi balığın dikkatini çekmek ve ağırlık olarak kullanmak için. Daha sonra bedene biri en alta olmak üzere, iki adet ipek bağlanıyor. Anten en üste bağlanıyor. Bu oltayı suyun bir iki kulaç aşağısından çekiyoruz. Ama ben yemli oltaya hiç birini değişmem. Resimli anlatamıyorum, çünkü canım makinem bu gün denize düştü. Selamlar.

4. ceko

ceko

Favori Kamış:
    olta

basitçe ipekli zargana takımı

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Kasım 2007
  5. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    gece zargana avı

arkadaşlar gece zarganayı yakalamak mümkünmü mümkünse ne kullanmak gerekiyor bilgilerini paylaşırsanız sevinirim kıyıdan 5 ila 10 metre açıktan sürü halinde geçiyorlar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Kasım 2007
  6. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    sümer hocam şamandıralı takım gayet uygundur
    yem olarak zargananın kendi etini veya istavrit hamsi çok güzel iş yapar
    saygılarımla:)

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Sümer abi

Gündüz zargana yakalama teknikleri gece içinde aynen geçerli.
    Yani şamandırlaı takım (zargana topu ve 9 no tek iğne)
    Ancak avlandığın mekanda bir miktar ışık olması gerekiyor.
    Gerisi aynı bildiğim kadarıyla.

8. Samet Eryavuz

Samet Eryavuz Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Okuma V system 2.40 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    Herkese Merhaba.
    Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
    ben bulgaristanda ogrenciyim.Genelde burda sadece Zargana cıkıyor yaz aylarında.0.40 misina ile samandıralı ( burdaki adı Bombardi diye geciyor Turkcesini tam bilemiyorum) ucune sadece 1 tane Sinek igneden biraz daha buyuk bir igne.Yem olarak kullandıgım ise bildigimiz Kırmızı Kurdela.Artık sansımamı geliyor her gittigimizde en fazla oltayı suda 1 dakika bekletiyorum ve Normal ebatlarda zargana cekiyorum.Sizler daha iyi bilirsiniz ben amatorum Belki kullandıgım misina ve igne yanlıs olabilir ancak kurdela hangi ebatta igneye takarsan tak ise yarıyor.Saygılarla

9. ozan

ozan Ozan

samet geçenlerde danimarkada zargana avlayanları gördüm o kadar çok balık varki kovayı kıyı koysan akşam gelsen alsan balık dolacak öyle çok ki. zargana bu kalabalıkta ne atsan yer yeterki hareketi görsün

10. serkan67

serkan67

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    6 kg yayın
    arkadaşlar bu zargana karadeniz kıyılarından da tutulabilirmi bilgisi olan varsa bi yazsın ben kdz ereğlideyim.

11. Cevap çok yakınınızda;)
    Sizden önceki 19 mesaja bir bakın.Hala sorularınız var ise memnuniyetle cevaplarız:)

12. iboli007

iboli007

Favori Kamış:
    70'lik alba atom 4.0 m atom karbon kamış
    En İyi Avı:
    1.5 kg
    Arkadaşlar bu zarganalar için makaralı kullanabilirmiyiz

13. egehan

egehan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    O kadar çok ki..
    Zargana ;

Aslında denizlerimizin fosfor bakımından zengin balıklarından olup, tüketilmesi konusunda tavsiye edilebilir bir balıktır.

Avlanmasına gelince misina mümkün olduğu kadar ince olmalıdır. Olta ucunu yüzeyde tutmayı sağlayan mantar vb. malzemeler mümkün olduğu kadar küçük ve uzunca olmalıdır.

Kıyıdan avlanmada ileriye atma açısından küçük mantarın handikapı tabi ki tartışılamaz bu yüzden bu özellik mecburen gözardı edilebilir.

Bu arada İzmir'de bulunduğum dönemlerde 1990-1999 yılları arası özellikle Tuzla İskele'de ve Tuzla havzasında tekne ile zargana avı yaptığımız günlerin sohbetleri zaman zaman tekrar gündeme gelir.

Zargana avında yem olarak aslında özel bir yem hazırlığına gerek yoktur.
    Diğer balıklara kullandığınız yemlerle avlanabilirsiniz. Ancak kullanılan yemin bozulmaması açısından yine zargananın kuyrukaltı filetosu tartışılmaz güzeldir. Bizler zargana avı dönüşü balıkları temizlerken kuyruklarını keser ve derin dondurucu da özellikle saklardık.

Özel bir durum ile karşılaşma...

Yine İzmir'de bu kez teknemizi Aliağa Nemrut körfezine götürdükten sonra ,aile büyükleri ile ava çıktığımız 1998 yılının sonbaharında bir akşamüstü avında normal dip oltaları ile avlanır iken , yem olarak tuzlu sardalya kullanıyorduk.

Karagöz , izmarit , mercan ve kopes güzel av verirken bir ara gözüme teknenin etrafında doşalan karaltılar dikkatimi çekti. Dikkatlice baktığımda vay vay vay süper zarganalar ve üstelik bir hayli boyutlu...

Tabi ki yanımızda malzeme mevcut anında şamandıralı olta takımı ve ucuna küçük bir sardalya parçası... Sal teknenin arkasına.. Geliyor bu ne beeee...
    Millet herkes dipleri toplasın... Teknede 4 kişiyiz.. 2 olta çalışıyor diğer 2 kişi balık çıkartmaya ve kovadan fırlayanları zaptediyorlardı. Hava kararmasına rağmen bırakmak ne mümkün.. Evdekiler meraktan ölmüş daha cep telefonumuz henüz yok tabi ki... Bereket elimizde zarganalar ve aile büyükleri olunca çabuk yırtmıştık..

Burada dikkati çeken konu tuzlu sardalya parçaçıklarının dip olta çalışmaları esnasında etrafa dağılmış olması konusu olduğunu bir dahaki seferde deneyerek buldum ki küçük küçük parçacıkları akşamüstü teknenein sağına soluna serpiştirdim ve yine aynıu manzara ile karşılaştık..

Bu tecrübeyle ne zaman zargana avına gitsem tuzlu sardalya hep yanımızda idi.

Kıyıdan bile avlanmada bu tekniği kullandık ki zargana olmasa bile diğer küçük balıklar nasiplendiler.

Balık avının verdiği zevkler açısından zargana avı zevki üst sıralarda kesinlikle yer alır.. Hele bir de az iri olursa değmeyin keyfe...

14. muratsadioglu

muratsadioglu

Favori Kamış:
    Olta..
    En İyi Avı:
    5 kilo İstavrit.
    Bravo Genç adaş'ım..

Sayın balikci
    Administratör

Zargana bilgisi çok güzel..Yararlanma şansı verdiğiniz için teşekkürler..
    Genç adaşım ben,özellikle bilgilerin kaynağını belirttiğiniz için sizi kutlarım.
    Bu tür bilgiler çok büyük çabaların ürünü..Kişiler,heyetler tehlikeli yolculuk ve araştırmalar yaparak bu bilgileri toplarlar.
    Tuttuğumuz balığın başkası tarafından,izinsiz alınışı ne kadar hoşumuza giderse,bu tür alınteri ve göz nuru eserleri,en az gerçek sahiplerini anmadan kendimize mal etmemiz de kadar hoş olur.
    Bütün Dünyada ve ülkemizde suçtur bu..
    Ama siz,kaynak bildirerek çok iyi etmişsiniz.
    Gençlerin deyimi ile:''Zargana'ya hastayım''.Bu bilgiler bana ve diğer arkadaşlarıma çok yararlı olacak.Sağ ol.
    Rastgelsin!..

15. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    arkadaşlar zargana suyun üstünde gezen bir balık mıdır takıma baktım da kurşunu göremedim

16. adra

adra

evet yüzeyde dolanır kurşunluk bi durum yok

17. ikus26

ikus26

Favori Kamış:
    makaralı dip.
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    zarganaya takılacak yem konusunda daha önce kansu arkadaşımız konu açmıştı..

yem konusunda zagananın kendi etini tek geçerim.müthiş iş yapıyor.

zargana etinin oltaya takılması konusunda kansunun anlatıklarını dikkate almanızı tavsiye ederimm..

18. birkan

birkan

Favori Kamış:
    .2.40 remixon & 4.50 alba star
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    selam arkadaşlar zarganayı yakaladığımız ipeği uzağa nasıl atabiliriz ağırlık olarak zargana topu bağlasak topun uçunada ipekli misina yı bağlasak olurmu

19. cerb

cerb

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    11 tane İstavrit
    Zargana avı hakkında

Başlarda gördüm kefal yavrusu demiş.Peki cansız yemle olur mu?Birde atıp beklemek mi gerekiyor yoksa çapari gibi yaaş yavaş çekicek miyiz?

20. FOX

FOX Onur

Favori Kamış:
    lineaeffe turnafresh 420..albastar 300
    Favori Makine:
    lineaeffe 4.20 okuma travertine 65..daiwa sweepfire 35 silverstar 3.50
    En İyi Avı:
    16 çinekop..5 kg istavrit
    zargana topundan yaklaşık 80 cm kadar bi misina ucunada ipeği bağla topun diğer kısmınada bi 25 cm lik bi misinayla beraber fır döndüye bağla ,ve fırlat..30 luk kurşun kadar gidiyo ben denedim:) rüzgarıda es geçme tabi :cool: