Zargana beklerken gelenlere bakın

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Dün öğleden sonra saat 15:00 gibi oltamı kaptığım gibi Sinop Hamsilos Balıkburnu'na gittim. Amacım bir iki zargana avlamaktı. Avlağa geldiğimde denizin üstünde yağan balıklar "yaşadım" dememe yetti. "Yüksek olasılıkla zarganalar bu küçük istavrit ve hamsileri kovalayarak denizin üzerinde yağmur gibi yağdırıyor" diye düşündüm.

İstavrit kuyruk altından kestiğim bembeyaz yemi özenle 10 numara sinek kancaya geçirdim ve oltayı yağan yemin ortasına düşürdüm. Oltanın düştüğü yerde deniz karıştı, tüm balıklar adeta sudan dışarı kaçmak istercesine havalara zıpladı.

Deniz sakinleşti, zıplamalar durdu derken yine şamandıra etrafında bir yağıntı oldu ve şamandıra oluğu gibi dibe battı. Hop!! ne oluyor!! kim o? diyinciye kadar olta hızla dibe doğru inmeye başladı ve tasmayı atıp gerginliği hissetme bir oldu.

Ben hala zargana avladım sanıyordum, oysa zargana şamandırayı batırmıyor su yüzeyinde sürüklüyor hatta kendi de su yüzeyinde çırpınarak işaret veriyordu. Bu sefer öyle olmadı, doğru dibe indi. Şüpelenmemiştim, oltayı sararken şamandıranın dipen gelişini farkettim. Arkasındaki kısa küt karartıyı ve balık yanladığında parıltıyı gördüğümde "ahha iri bir istavrit" diye aklımdan geçti.

Balığı sudan çıkarttığımda bir karışın üzerinde bir palamut olduğunu gördüm. Hemen kancayı 6 no sinek ile değiştirdim, daha iri ve düzgün, sigara izmariti boyutlarında yemle yemleyip salladım. Akibet aynı, balık anında şamandırayı gömdü...
    Peşpeşe 12 palamut, 2 de çinekop (defne) aldığımda saat 16:00 yı bulmuş ve hava kararmıştı.
    Dönüşte fakülte nizamiyesi önünden geçerken bekçimiz çaya davet etti, saat 19:00 arabasına kadar çay içip sohbet ettik ve bekçiye iki balık bırakıp eve döndüm.
    Bu avın ustalıkla alakası yok, Hamsilos Balıkburnu çok kıraça çaparisine kovalarca palamut vermiştir, bu gün de benim zargana oltama aynı kıyağı geçti.

2. Realfb

Realfb

Favori Kamış:
    300 CM ALBA +ALFA 60 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Lüfer,çinekop
    Mükemmel Bir Av Olmuş Arkadaşim,walla Tebrik Ederim.gerçi Anlattiğina Göre 3-5 Kova Balik Daha Alabilirmişsin :)):d :d

3. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Ben bunun yarısını tutsam, bizim hanım 6 ay gıkını çıkaramaz balığa gidiyorum diye, resmen şengen vizesi gibi mübarekler.

Tebrikler Üstad.

4. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Tebrikler Yakup Abi gerçekten muhteşem görünüyor hepside. Zargana oltasına bunlar geldiğinde nasıl bir sevinç yaşadın merak ediyorum doğrusu. Ben olsam oltaları falan atar havalara uçardım :D . Tekrar tebrikler kolay gelsin.

Not. Kalkanlarla aramızı fazla açma. Bizi onlarsız bırakma:D

5. Realfb

Realfb

Favori Kamış:
    300 CM ALBA +ALFA 60 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Lüfer,çinekop
    :d :d :d Harbiden Heeeee

6. maniacellman

maniacellman

Favori Kamış:
    olta
    tebrikler abi iyi ve eglenceli av olmus

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar Sinop, Boğaz, Çanakkale, Saros, Edremit Körfezi, İzmir, Bodrum, Gökova Körfezi, Antalya, Mersin, Yumurtalık, İskenderun Körfezi civarında olup balığa sık gidebilen, kendine uygun değil, balığa uygun zamanda deniz kıyısında olan her kes zaman zaman güzel avlar yapar. Çünkü bu yöreler balık cennetidir.
    Maalesef iş, hanım muhalefeti, hava muhalefeti, nişan, düğün, akraba ziyareti gibi sosyokültürel, jeostratejik sorunlar :D nedeniyle balığın zamanıyla bizim zamanımız birbirini her zaman tutmuyor.
    Tuttuğunda balık avlanıyor ben de avladım diye geçiniyorum. Nasip kısmet ya, ötesi de doğru zamanda doğru yerde doğru takımla olabilmek. Bu av sadece tesadüf.
    Herkeze böyle tesadüflerin rastgelmesi dileklerimle...

Son düzenleme: 17 Kasım 2006
  8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Vay be ne güzel balık girmiş kıyıya işte. Tebriklr valla hemde zargana oltasıyla maşallah ama zargana oltası süpriz bir oltadır ne geleceği belli olmaz hiç bak işte neler gelmiş.

9. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Şu sıralar orta karadenizin gururusun biliyorsun değilmi?Tebrikler..

10. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Maşallah hocam. :)

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yakup Hocam, kıssadan hisse: "Palamutu derinlerde aramayın. Yüzeydeki palamut yüz güldüren palamuttur" diyebilir miyiz?

12. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Wallahi doğru billahi doğru. SENİNLE GURUR DUYUYORUZ. Abimsin büyüğümsün ellerinden öperim :D

Son düzenleme: 17 Kasım 2006
  13. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Yakup Hocam, tebrikler. İşte doğru zamanda doğru yerde olmak buna denir. Buna bir de sizin ustalığınız eklenince.. Sonuç yukarıda..:)

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    "Şu sıralar"... İlahi Ömer Reis. :D
    Yaw ben biliyorum genel gurur ünvanını senin elinden almama olanak yok, işte beni idare edin arada sırada böyle çıkışlar yaparım :D
    Hemşerim Kurban bayramında son Cumartesi günü uygunsanız bir araya gelip su kenarında bir yerde hamsi partisi düzenleyelim. Dört beş kişi olduk. Hem sohbet eder, hem de olta sallarız.

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Hamsilos Balık Burnundan bir kare.

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Serdar Kaptan çaparide palamut peşinde dolanmaktansa aynı emeği verip ipekle zargana avlamayı yada demirleyip izmarit kasalamayı tercih edenlerdenim.
    İskeleye yada Balıkburnu'na arada indiren palamutlar ve jackjig kullanarak avladığımız bir iki balık da olmasa palamut avlayacağımız yok.
    Şu anda balık Sinop çevresinde, karşık boyutlu ve özellikle incesi çok fazla. Geç kalan bu balıklar durulan deniz ve ısınan havadan istifade deli gibi beslenme telaşında. Bu kadar cılız balıkların boğazdan çıkacak takati olacağını sanmıyorum. Kaldılar buralarda, bakalım yüzeyde kaç kere daha denk geleceğiz.

17. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Bravo

Yakup Hocam, yine tecrübeni konuşturmuşsun, tebrikler

18. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    abi burası muhteşem bir yermiş, burada balık tutmanın keyfini bir kenara koy; şair de olursun, ressam da olursun, türkü de yakarsın ... bir fotoğrafa aldanıpta yanlış mı düşünüyorum.

19. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    yakup abi sana bir şey sormak istiyorum . ben hafta sonu sahilden avlanmayı düşünüyorum(marmara da). su sıcaklığı 14 derece civarında yaklaşık derinlik 1,5-2 metre arası bu şartlarda mırmır,ispari,lüfer,kalkan tutma olasıkları ne kadardır sence

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Balıkburnu gerçekten muhteşemdir, hem görüntüsü hem de adından da anlaşılacağı gibi bol balık vermesiyle.
    google earth den aldığım görüntüde ortam hakkında daha net bilgi edinilebilir.