Zargana için ilginç bir Sahte

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında SahEmre tarafından paylaşıldı.

1. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Arkadaşlar geçen gün bizim ardiyeyi karıştırırken buldum eski boncukları önce niyetim kösteklerin önüne falan bağlamaktı, sonradan coştum tabi, öyle kafadan bi şeyler salladım, bakın bakalım yorumları bekliyorum.

Malzeme :

Renk renk ve boru ve yuvarlak şekilde boncuklar.

Takım :

Fırdöndü-Zargana Topu==============-1.5 M==========- Sahte

Yöntem :

Su üzeri at çek yapılacak.

2. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    misina,iğne, kurşun ve bunların kombinasyonları
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Sırf el emeği göz nuru diye zarganaların atlayacağını düşünüyorum. Bence çok dikkat çekici bir sahte olmuş, denemek lazım. Benden 10 puan:)

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Şimdi şöyle bir baktımda biraz daha kısa olabilir ve birazdaha fazla beyaz renk kullanılabilir. beyaz biraz diğer renklerin arasında yok olmuş gibi çoğaltmak lazım hatta hepsi beyaz bi tane yapmak lazım baş sona bi kırmızı yeter bide öyle yapayım dursun :D

4. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    cok renkli olmamak kaydıyla :) sadece yessil veya sadece mavi veya ilk boncugu renkli koymak kaydıyla yapıcagın dizin bence iş yapar iple yakalanan sargan bunada vurur bence denemekte yarar var eger yakalarsan kimseye sölemeden patent al bu urun senin adını tasısın :)

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    iyi fikir önder. Onuda düşünmedim değil aslında şöyle bi modelede düşündüm. misinaya yakın olan bi yda bi kaç boncuk kırmızı gerisi mavi yada gerisii beyaz.
    Paten falan mühim değil herkese açık buyrun tepe tepe kullanın ama iş yaparsa tabi :D
    Ayrıca küvette falan yüzdürdüm suyun içinde duruşu çek güzel hemen batmıyor, ve çekerken kıvrak bi şekilde geliyor bollaştırğında yani hafif boşluk verildiğinde hemen kurt gibi kıvrılıyor tabi boncukları biraz bol yapmak gerek sıkı sıkıya olursa dümdüzgelir. Bakalım görücez deneyip.

6. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    kesin iş yapar pratiği yapmısınız evde :)

7. kbülent

kbülent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ıldır levrek 1 kg
    Tam ölçülü hızında çekilirse kesin iş yapar.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Hafta sonu gelirsen, sana bu iş için ideal biraz boncuk getireyim...

Boncukların hepsini tek renk, mavi, beyaz, gümüş rengi kullan. Uçta 5-6 mm kadar aynı renk olsun, küçük bir kırmızı boncuk ile 2-3 mm ekle ve kalanını gene aynı renk boncukla tamamla. Bu kırmızı boncuklar, balığın açılan solungaçlarından görünen kızıllığı çağrıştırır..

Hepsini kırmızı da yapabilirsin..

Ama asıl sorunun bunun batacak olması..

Bir ihtimal iş yapar.. Denemek, bilhassa, özellikle denemek lazım..

9. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Zargananın curnata yaptığı zamanlarda yemsiz olarak balığa gittiğimde hemen oracıkta bulduğum beyaz tüyü kancaya bağlayıp at çek ile ilk balığımı yakalar ve o balığı yem yaparak avıma devam ederim.Bundanda anlaşılacağı gibi senin yöntem kesinlikle bu balığı yakalar.10 üzerinden 9 puan..

10. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Emre işin teknik detayını da biraz açıklar mısın?
    örneğin ortadaki o küçük kancayı sisteme eklemek için nasıl çalıştın?

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Selam kerem,
    Aslında bunlar pek sağlıklı olmadı :d söküp yeniden yapılacak.
    Çünkü, Ortadaki kanca havada duruyor sanllama yaptım onu, nasıl dersen boncukların ağzı ancak bu misinaın geçeceği kadar geniş bende ortadaki iğneyi aldım dizdiğim boncukların denk gelen yerinden içlerinden geçirerek o iğneyi oraya tutturdum yani iğnenin misinayla bir bağlatısı yok bu biraz sallama oldu yani :D. yani o iğneyi sadece misinaın üzerindeki boncukar tutuyor hayvan 5-6 boncuğu kırarsa ki bu zor bi şey,iğne düşer gider.
    Ama bunun doğrusu çok zor değil aslında.
    Önce tek iğnemizi bedenimizin ucuna bağlıyoruz zonra kafamıza göre bunun 2-3 cm gerisine gelecek şekilde 2. ,iğnemizide bedene bağlıyoruz aynı hırsız iğne bağlar gibi ama arası biraz daha açık olacak. Şimdi elimizde bedenin sonunda ve bunun 2 cm üstünde olmak üzere omak üzere 2 iğnemiz var.
    Yok aslında böyle olmuyor ya:D:D kafam karıştı.
    aslınd ane yapmam gerektiğini biliyorumda nasıl yazıcam onu bilmiyorum.:D

Şimdi şöyle bi şey var son iğne yerinde zaten sorun yok sorun ortadaki iğne aslında buna gerekte olamayabilir :D ama illa olsun diyorsak ;
    şimdi bu iğnenin içinde hem misina geçmeli hem iğne bu misinaya bağlanmış olamlı hemde iğnin içinden belli bir yerine kadar boncukta geçmeli (yada boncuk geçmesin iğne aynı rapalalardaki aşağı serbest şekilde de dursun denebilir çok farkı olcağını düşünmüyorum).
    Şimdi anlatıyorum kafamdakini, ilk iğneyi bağladık. gldi sıra ikinciye ikinciyi bağlamadan önce içinden yeteri kadar boncuk geçiriyoruz bunlar iğnenin sağ kısmında dursun (benim boncukardan 3-4 tane) sonra iğnemizi bağlarken yukarıdan gelen misinayı bu boncukların içinden geçiriyoruz yanişöyle düşünün iğneyi komple boncuklu bir misinaya baüğlaıyormuş gibi . Bu şekilde ikinci iğneyi bağlamayı bitirdiğimizde iğne hem misinaya bağlanmış olur hemde boncuklar üzerinde olur yani aynıresimdeki görünümün misinaya bağlanmış hali olur. bilmem anlatabildimmi. aslında bu iğne rapalardaki serbest olarak aşağı bakar şekildede baüğlanabilir. Bunlar önemli dğeil önemli olan çalışıp çalışmadığı balık buna atlarsa iğnesini bağlamak falan kolay iş.

12. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    sormamın sebebi 2. bir iğne bağlamak gerçekten faydalı olabilir kanaatimce. çünkü Zargan hepimizin bildiği gibi yemi yutmadan önce tam ortadan gagasısyala yakalıyor. sonra hoşuna giderse hüpletiyor. ortadaki bu küçük iğne zargananın ilk hamlesinde gagasından yakalanmasını sağlayabilir. senin sisteminde asıl iğne sahtenin sonunda, gerçekte yemle avlanırken ise kanca yemin başında.

hatta bu sistemi normal yemli takımlarda da kullanabiliriz.

normalde napıyoruz ; incecik kestiğimiz kuyruk altını kancanın ucuna takıyoruz. yeni yemin yaklaşık 3/4 'ü serbest kalıyor ve zargana ilk hamlesini bu 3/4 'lük alana yapıyor.

ben derim ki, bu 3/4 'lük alanın ortasına ilk iğneden daha da küçük bir hırsız bağlasak ve yemi bu iğneye de geçirsek şansımız biraz daha artar mı?

şöyle bir şey

==>========>=======

> işaretleri kanca
    = işaretleri yem

iki kancanın aynı misiya peşpeşe bağlandığını düşünün.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Benim gözlemim, çok ince yemin zarganaya çok cazip gelmediği yönünde.. Yem biraz daha kalın ve uzun olursa tam boy hamsi düşünün, onun başından, kuyruğuna kadar olan kısmı gibi, daha cazip oluyor gibi geldi bana..

Bir istavridin, 12-13 cm lik, harbi istavrit, yaprak çıkarılmış etinin sadece beyaz alt tarafını düşünün. Bunun önüne 2 cm kadar parlak ama ayna gibi değil, alüminyum yüzeyi gibi bir şey eklerseniz, daha iyi netice veriyor.. Yada bana öyle geldi..

İnce yemlerde şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Zargana peşinden geliyor, ama yemi yemekten imtina ediyor..

14. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    emre oldu bu iş bende bu ctesi çaparide deneyeceğim iğnenin bitip kösteğin başladığı yere iki tane takacağım bakalım sonuç ne olacak.

bu arada renkleri hazırlayıp ablama sipariş vereyim. tuhafiye dükkanında boncuk seçmek bize yakışmaz. millete madara olmayalım:D

15. 3182

3182

kalem isi aklima yatti. bugun pipet aldim kisa tarafi koruklu onun icinden kalin misina gecirip 3 adet 3 lu capraz igne takicam fakat ne zaman deneriz nerde deneriz allaha emanet.

balik tutmam lazim kac zamandir gitmiyom zaten krize giriyom.

BAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLLLLIIIIIIIIKKKKKKKKKKK

16. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Emre ben de Serdar abiye bi konuda katılıyorum. Bu sahteler bira ince olmuş bence de. Ancak geçmişte ben de çapari den bir iğne koparıp floşu biraz uzattığımda 1 zargana yakalamıştım. Serdar abiye katılmadığım nokta da buradan itibaren başlıyor. Çünkü zargana her türlü harekete tepki veriyor gözlemlediğim kadarıyla. icadın gerçekten çok güzel. Ama alüminyum folyoyla sarsan :D hani janjanlı olunca balık dahamı iyi atlar (bkz. lüfer ve kalem) yoksa??? veya simlerden boncukların arasına bağlasan zargananın daha mı çok ilgisini çeker??? Bence el ele verip bu icadı geliştirelim.

17. afka_34

afka_34

Favori Kamış:
    shaskper s70 motor alba 3,90 sörf kamış alba motor alba 3,60 kamış
    En İyi Avı:
    yayın 4400 gr
    güzel yapmışsın yani olaya yönelik ilgi ve alakan takdire değer ama bide zargana yemi aldımı iğneyi sökmenin geri çıkarmanın ne demek olduğunu zargana tutan bilir, bu takımı balıktan ayırmayı nasıl düşünüyosun, birde ben zarganada yemli takımdan asla şaşmam çok sıkışırsam ipek takım ama esas yemli...

18. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    acaba hırsızlı iğneyi çapari iğnesi gibi tüyle bağlasak yemsiz randıman alırmıyız

19. Suatreis

Suatreis

Verim alacağını değil sadece tesadüfen yakalayabileceğini düşünüyorum. Hırsızlı iğneye uzunca bir tüy bağlarsan ipek gibi çalışma olasılı tabiki var ancak zargananın ağız yapısı düşünüldüğünde yeterince avcı olmayacağı ortadadır. Zargana kaçan yemi bir bilemedin iki defa yoklar ve ne olduğunu anlayarak vazgçer. İpek ise tek bir vuruşta dahi dişlerine dolanarak görvini yerine getirir. Şamandra ile yapılan yemli av şeklinde ise önce yem çevresinde dolanır kokuyu ve hareketi inceler yem hakkında kanaati olluştuğunda ise drek saldırır. Bu söylediklerimin sana ayrıca fikir vereceğini düşünüyorum. Eğer sen bahsettiğin yöntemi yada başkaca bir av şeklini dener isen seni bu forumda gördüğümüze sevinmiş kadar deneyimlerinide okumaktan mutlu oluruz.

Esenlikle kal:)

20. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    sağolasın suat abi ben çapariye atlayan zarganalar mantığıyla düşündüm ama aklıma gelmişken bunuda sorayım bi iki sarıp bi iki dakka bekletiyomuyuz ben sürekli ağar bi şekilde çekiyodum