Zargana Oltası

Konu, 'Takım Çantası' kısmında djgoldıe tarafından paylaşıldı.

1. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek

Zargana avı Karadeniz' de İpekli olta ile yapılır.İğne yerine takılan bir tutam ipek balık tarafından kapılınca ipeğin lifleri zargananın dişleri ve gagasına takılır. Böylece balık yakalanmış olur.
    Özellikle Eylül - Aralık ayı arasında sinek oltaları ile kıyıdan veya sandaldan zargana avı oldukça zevkli olarak yapılabilir. Avda oltaların uzağa savrulmasına yarayan makaralı takımlar kullanmak daha kullanışlı olmaktadır. Makaralara 30 no misina takılır. Takım olarak şamandıra fırdöndüden sonra bağlanır.Şamandıranın ucuna 25 ro 1 m köstek ve ucuna peşpeşe 2 veya tek iğne bağlanır. İğne yemlendikten sonra mümkün olduğunca uzağa savrulur ve ağır ağır çekilir. Bölgede balık var ise yemi yuttuğu ve şamandırayı sürüklediği görülür, hemen misina kasılarak iğnenin iyice batması sağlanır ve balık çekilerek aynı şekilde ava devam edilir.
    Zargana avında hamsi, gümüş, sardalya, istavrit eti yem olarak kullanılabilir. Fakat bu yemler ile ilk zargana yakalandıktan sonra zargana eti yarım cm en ve 2-3 cm uzunlukta derisi ile kesilir ise ava bu yemle devam edilir, en iyi zargana avı kendi eti ile yapılır. Zargananın derisi sert ve sağlam olduğundan oltadan kolay çıkmaz ve balık eti oltadan koparamadığından iğneyi yem ile yutmak zorunda kalır. halbuki gümüş, hamsi veya sardalya eti kolayca iğneden çıkabilen yemlerdir.
    Zargana kayıktan avlanırken kayığın hafif hafif kürekle hareketi ile yemin yüzeyde kalması sağlanarak yapılacak av daha zevkli ve heyecanlı olur.

Alıntıdır : .geocities.

2. önder güdücüler

önder güdücüler önder güdücüler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    39cm kofana
    ben yem yerine aliminyum folyo takmayı deneyeceğim bu aralar balık olmadığı için test etme şansı bulamadım

3. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Ben normal ipek taktıktan sonra baş tarafa alümünyum folyo sarıp baş tarafıda kırmızı oje ile boyuyorum.

Boğazda işe yarıyor gerçekten.

tavsiye ederim.

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bna ipekle yakalamak nasip olmadı.Bu arada acemilik zamanımda malzemeciden ipek istedim bana bi poşette verdi.Meğersem içinde 10 kullanımlık ipek varmış.Ben hepsini misinaya bağladım.Göen zargana korkup kaçtı her halde ki hiç bir şey vurmadı.İşi öğrendikten sonra da ipekle kısmet olmadı.Hep şamandıralı takımla iş yaptım.

5. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    zargana avı güneyde

ben bu sene bu yukarıda yazılanların hepsini uyguladım. ne ipek ne ölü taze yem.nede zargananın kendi kuyruğu.hiçbirisine gelmiyor. ha takip ediyor ediyor sonunda vazgeçiyor.sahte yemlerin her türlüsü rapala dahil.mümkündeğil. sonunda canlı yem.işte buna dayanamıyor.küçük canlı kefale dayanamıyor. 7-8 numara beyaz iğne klasik şamandralı basit takım 0.20 lik veya 0.18lik misina çok iş yaptı.yem hep canlı kalacak.ölsede vurmuyor.

6. troya2222

troya2222 engin iştenyılmaz

Favori Kamış:
    discovery fortuna4240
    Favori Makine:
    penn105c
    En İyi Avı:
    3 kilo levrek
    kolay av

Bende mehmet arkadaşıma katılıyorum.Tekirdağ şarköyde geçen eylül ayında 6m lik motorsuz kamışıma 6m 0,15 misina bağladım ucunada sinek iğne.arkadaşlar inanamazsınız şamandırayla yakalayanların ağızları açık kaldı yeğenim bana kepçeyle canlı yem yakalamaya yetişemedi.sinek iğneyicanlı yemin cenesinden geçirip kuyruğuna sokuyoruz bu balığa yaralı izlenimi veriyorsonra suya savuruyoruz 4_5 saniye icinde zargana oltada deneyin benim ne kdr haklı olduğumu anlıyacaksınız.

7. yikow

yikow YİĞİT YAŞAROĞLU

Favori Kamış:
    Shimano alivio dx surf 4.20,,Okuma Salina Sea Spin 2.40
    Favori Makine:
    Shımano Alıvıo 4000FB,,Shimano nexave 10000fb
    En İyi Avı:
    Lüfer 33 cm :(
    İyi güzelde Canlı kefal yavrusu demişsiniz bu kefal ne kadar buyuklu atıyorum avuç ıcı vs bunları nasıl yakalıcaz canlı yemi cvp verirseniz tsk ederim.Ayrıca bu dedigiz takıma levrek varsa gelme ihtimali yüksek değilmidir sonucta levrekde kefal yavrularını yıyor dıye biliyorum

Son düzenleme: 7 Ağustos 2011