zargananın dilinden

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Ahmet Kurt tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Kurt

Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2,5 kg.torik
    ,sobaharın artık yavaş yavaş nefesini his settiyimiz bu dönem zargananın kıyılarda görülmesi zamanıdır... Zargana zatı muhteremleri sayğı gösterilmesi gereken alımlı alımlı olduğu kadarda hızlı,bir avcıdır.. onun dilinden anlayanlar onu yakalamak için bana şu metotlari önerdiler; sizlerle paylaşmak istedim. umarım sizde dener bu zevki sizde yasarsınz..

1)OLTANIZ BU AVA UYGUN OLMALI
    Nasılmı?Herşeyden önce zargana hassas bir balıktır o yüzden misinanız 0,22 den kalın olmamalı mümkünse denizin rengine uyumlu misina kullanmanız sizin için avantaj olacaktır. zargana serbest yedekle avlanır yani kursunlu oltayla işiniz olmaz. mutlaka bir zargana topu edinin zargana topuna bir klipsli fır döndüden sonra enaz 1,5 veya 2 kulaç 0,20 den kalın olmamak koşuluyla misina bağlayın iğneniz beyaz vede sinek iğne olmalıdır. Tek iğne tecih edilmeli
    YEMLER:beyaz olmalı yani sardalya, gümüş, zargana,ağzı kırmızı kuyruk altı boru kurdu, zargana ipeyi (beyaz renk) silikonlu beyaz küçük gümüş simli veya yeşil fosforlu zargana raglou 'su kullana bilirsiniz oldukça iyi verim alacagınıza kuş kuşkunuz olmasın. bazen zargana yem konusunda seçici olabiliyor en azından bir kaç çeşit yemi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.
    Son tavsiyen oltanızı attıktan sonra ara sıra veya 1 veya 2 kulaç hareketlendirin zargana her zaman hareketten hoşlanır iyi avlar rast gele

2. nihatacar

nihatacar

zargana

zargananın kıyıdan avı hakkında bilgi verebilirmisiniz?.

3. borayto

borayto

sagoll

ahmet abi verdigin degerli bilgiler için teşekkür ederim

4. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Ahmet abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ediyor ve biran önce zarganaya başlamak istiyom =)

5. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Bu hafta sonu ben de zargana deneyeceğim. tıpkı bahsettiğin gibi oltamı hazırladım. geçen haftaki tecrübesizliğimden öğrendiğim birkaç detay ve bunun neticesinde yarın için hazırladığım oltada dikkat ettiğim hususlar aynen yukarıda bahsedilen gibidir.
    Bir husus daha, eğer mümkünse akıntı yönünde oltamızı atarsak bahsedilen yemde doğal bir hareketlenme olacaktır. aksi halde kendimiz hareketlendirmeliyiz.
    Zargana topunu kamışla sallarken dikkat edelim. sallarken topu en uçtaki halkanın ağzına kadar getirmeyin (ben geçen hafta öyle attım, 15-20 metreden ileri atamadım) şöyle bir kulaç kadar sallansın oltanın ucundan. ustalar daha iyi bilir; yanlışım varsa düzelteceklerdir.

herkese rastgele

6. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Bence ara sıra çekmekten ziyade yavaş yavaş sürekli çekmek lazım. Ustalaştıkça onun ayarını daha rahat ayarlarsınız. Bir de şamandırayı değil onun 1-1.5 metre arkasını takip edin. Suda kefallerin ekmeğe vurmasına benzer birşey görürseniz veya oltanızı çekerken zorlanırsanız bilinki oltanın ucunda balık yemle oynuyordur. Böyle zamanlarda biraz bekleyin. Balık su üstüne zıpladığında veya şamandıra hareketleri hızlandığında çekin. Şunu sakın unutmayın zargana da levrek gibi yemi yutmadan önce ağzında biraz dolaştırır veya etrafta başka zarganalar varsa onlardan kaçırır. Eğer etrafta başka zargana varsa çok şanslısınız yemi yemeye çalışan zargana hemen yutar. Bir de zarganalar yemi çok derinlere kadar yutar bu nedenle iğneyi çıkarmak mesele olur. Eğer böyle bir durum başınıza gelirse solungacını hafifçe kaldırın iğne mutlaka oradadır oradan çıkarabilirsiniz. Bu da kar etmezse misinayı koparın çünkü dişlerinden dolayı misina zedeleniyor birkaç seferden sonra. Misina konusunda benim tavsiyem 0.15 iğne ise 10-11 numara iğne.

Son düzenleme: 8 Eylül 2006
  7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Zarganacı dostuma diğer arkadaşlara katılıyorum. Bende bu haftasonu zarganaya yeşilköye gidicem her haftasonu olduğu gibi.

Takım konusunu belki tekrar olacak ama bende yineleyeyim. Zargana topu ki; ben şu kalın süngerden olan turuncu yada sarı yada beyaz toplar var şöyle armut büyüklüğünde onlardan kullanıyorum ve kullandığım en verimli şamandıra bu turuncu olanı kullanıyorum mümkün olduğunca renk ve ağırlık bakımından en iderali bu top. sonra 0.20 beden yaklaşık 1.5 , 2 metre sonra tek 9 numara siyah iğne bağlıyorum beyaz bağlamıyorum. Yeşilkyde ben en iyi verimi kaya kurdu ile aldım kurdu ağzından başlayarak komple iğneye giydiriyorsunuz iğne dolunca da yaklaşık 1 cm daha mesafe bırakıp kesiyorsunuz.

Tekniğe gelince de bence zarganacı dostum gibi topu attıktan sonra yavaş-orta tempoda sürekli sarıyorum. Bu şekilde balık daha çok tahrik oluyor aksi takdirde çok yemimize bir balık uğrayana kadar beklememiz gerekiyor bence daha çok zaman kaybı e şans kaybı oluyor. Tabi ara sıra sarım setrtleştiğinde anlayınki balık oynuyor yemle bu yeşilköyde zargana yada kefal oluyor. (Kurda) O zaman biraz balığı rahatlatmak için beklemek gerekiyor. Yada çekerken şamandıranın bi miktar arkasında benim tabirimle SIRADIŞI SU HAREKETLERİ (SSH) gördüğünüzde biraz bekleyin belliki bir zargana dolanıyordur yemin çevresinde ve yemesi an meselesi çünkü zaragana etçil ve saldırgan bir hayvan hareketli olan şeylere saldırıyor. İşte bu kadar dostlar ben yine c.tesi pazar yeşilköyde zarganadayım gelen olursa beklerim.
    RaStGeLE

8. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    ben hiç zargana avlamadım ama avlamayı cok ısterim bana yardımcı olursanız ii olur gece avlanırmı nsl takım gerekır ne zmn avlanır sımdı cıktımı. saygılarımla sımdıden tslerımı sunuyorum

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ufukcum,
    gece avlanırmı konusunda pek bir bilgim ve tecrübem yok ancak gece acvlanacağın yerde ışık yakarsan lüks gibi mutlaka gece de avlarsın hatta gece teknede ışık yakan arakadaşlardan bazılarının kepçe yada elle yakaladıklarını biliyorum. Takım konusunda üst yazıları okursan bayağ ıdetaylı bilgiler verildi şamandıralı takım kullanıcaksın. Karadenizdeki arkadaşlar henüz aralarında zargananın başlayıp başlamadığını tartışıyorlar. Ama marmarada zargana akın halinde şu anda yani bayağı var. Bence oralarda da tam zamanıdır zargananın niyetin varsa hiç durma ama gece avı konusunda ışıksız yapma.

10. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    cok sagol emre kardes yardımın ıcın en ksıa zamnda gıdicem

11. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatos yaklaşık 2 kilo vardı.
    arkadaşım zargana yakalamak için zargana topuna 2-3 mt civarında 0.20 misina ve 8-9-10-11-12 no iğneler olabilir bir tane bağlayacaksın.yem olarak ta ilk olarak zargananın kuyruk altını tavsiye ediyorum.bunun yanında iri midyenin kabuğunun kenarındaki kahverengi dudağı uzun sarkacak bi şekilde takıcaksın.oda olmazsa iri karidesin içini takıcaksın.oda olmazsa kurt takıcaksın,oda olamzsa canlı karides takıp bekleteceksin.oda olmadı canlı yavru gümüş takıp bekleteceksin,oda olmdı çekip gideceksin bunlara gelmiyosa orda zargana yoktur:) şaka bi yana bu balık bu yemlerele yakalanabilir.canlı yem dışındaki yemlerle yapılan avda top atılıp sürekli fazla hızlı olmamak koşulu ile çekilir.topun arkası herzaman takib ediilir.ancak top gözükmüyorsa kamışın ucuda takip edilebilir.balık yeme geldiği zaman topun arkasında oynadığını göreceksin.bunu gördüğün zamn çekmeyi bırakıp bekliceksin ancak misinayı gergin tutmaya çalış ki balık yemi alınca asılacaktır.yakalandığını anlayıp çekersin.topu göremiyorsan arkasına da bakamıcaandan dolayı kamışın ucuna bakıcaksın bakmasanda olur ya nese.balık yemi aldığı zaman öyle bir zorluk gösterir ki ilk etapta yavaş yavaş sardığın için saramazsın o anda bir kaç sn bekle ve sende asıl balık yakalandı.şimdi sırada onu zewkle çekmek var.iyi avlar.

12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yarın kimsecikler tutamaz beni sabah 6da kalkıp kurt toplamaya gidicem gerçi evde hamside var ayıklanmıiş onuda denicem yarın. Sende öyle bir anlatmışsın ki birader...
    Ne zevk ama dimi topun arkasını kontrol etmek :D

13. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    hamsiyi hiç tavsiye etmem.çünkü atamıcaksın her attığın düşücek:):):)ben şimdi kurt çıkarmaya gidiyorum.akşama avdayız yine sabah resimleriyle koyacam buraya:)

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ya önceden de denemiştim çok yumuşak eti olduğundan sorun olmuştu ama geçen bizim burdan bir abi dedihamsiyede iyi zrgana aldım falan diye ben zaten sağlam kurtumla gidiyorum öyl bir iki tane sallarım hamsi kafadan tutturabilirsek bakalım. Ama kurt sağlam oluyor şöyle iğneye ağzından giydirdimmi bir allan kulu iğnedne sökemiyor. Sen ne kullanıyorsun??
    Ben yeşilköyde kurttan zargananın kuyruk altına göre daha çok verim aldım.

15. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben sürekli hamsi kullanırım. Dediğiniz gibi yumuşaktır. Hemen düşer ama atmasını becerdikten sonra iyi balık alırsınız. Benim balık tuttuğum yerde kurt olmadığı ve yeni açılan plaj yüzünden midye kalmadığı için hamsiyi kullanıyorum. İstavrit ve zargana kuyruğundan net randıman alamadım. O yüzden pek kullanmıyorum. Ama amd_athlon dostun da dediği gibi kurt hamsiden sonraki en büyük favori yemim hem kefalde saldırıyor bu yeme, hem de biraz bekleyip dibe dalınca istavrit, izmarit ve ispari gibi dip veya orta su balıkları da atlıyor. Ben çok gördüm zarganaya atıp beklerken izmarit veya istavrit yakalayanı. Bir şey daha eklemeden geçemem yaprak çinekoplara dikkat etmek lazım şu ara çünkü onlarda bu sıralar yüzeye yakın gezdikleri için yeme atlarlar ve yakalanırlar geri attıklarım hep yaşadı şimdiye kadar ama jilet gibi dişlerle kesiyolar misinayı dikkat etmek lazım.

16. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    arkadaşlar zargana için bende bir tavsiyede bulunayım hepinizi okudum sadece bir şey atlamışsınız zargana yeme yandan saldırır onun için yemi büyük bir zargana agzının genişliği kadar uzun yapın fazla uzun olmasın yem boşa gider.saygı ve sevgilerimle

17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ya bende kurt atıyorum da geçenler kibrit kutusu büyüklüğünde bir yaprak çinekop geldi hayvzan zaten ufacık iğneyi kurtu yutmuş çıkarırken öldü gitti zaten bende bari onu fileto yapayım edim yaptım taktım ama bi şey gelmedi belkide balığın gelesi yoktu o esnada olabilir. :D
    Yarın sabah kalkıp kurta gidicem erkenden balığa gidicem. Yanımda hamside götürücem bakalım neler olacak gelişmeleri bildiririm.

18. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    İpek kullanımı

ipek kullanımı konusunda yorumlarınız nedir? ben ipek aldım, kısmet olursa yarın deneyeceğim. onun da püf noktaları var mıdır? nelere dikkat etmeli? verimli midir?

19. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Levrek
    İpek kullanırken dikkat etmen gereken nokta suyun temizliğidir bence. Kirli pis sular ipeği çabuk bozduğu için verim alamayabilirsin. Ayrıntılı bilgi için forumda arat çıkacaktır. Zargana konusunda gözlemlerime dayanarak son eklemek istediğim şey ise; etraftaki gümüşlerin hareketlerine bakmak gerek, eğer gümüşler suda ürkek hareket ediyorlarsa Örn: Hepsi bir arada kayaların yakınında veya iskele altlarında yüzüyorsa ve/veya bir kaçında yara izi varsa ya da açıklarda suyun üstüne zıplıyorlarsa orada mutlaka zargana vardır. Oltanızı atmadan önce ön bilgi olarak kalsın aklınızda. Eğer zarganalarda zıplıyorsa suyun üstüne altta daha iri balık vardır sanıyorum. Çünkü daha test etme imkanım olmadı.

Son düzenleme: 9 Eylül 2006
  20. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaşım ben geçen sene zargana kuyrukaltıyla at çek zargana yaparken.sıkıldım ve birde ipek atayım balıkta bol yemle uğraşmayalım dedim ve ipeği taktım.yanımdakiler kuyrukaltıyla yine at çek yaparken ben bi tane bile alamadım.ya şansım yoktu yada kıyıdan ipekle olmuyo ama ben alamadım.iyi avlar