Zipkin Ile Balik Avciliğinda Kullanilan Ekipmanlar

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

 1. Zıpkın ile Balık Avcılığında Kullanılan Ekipmanlar.

  Zıpkın avcılığında kullanılan malzemeler oldukça çok çeşitlidir. Burada genel anlamda başlıca ekipmanları kısaca tanıtacağız. Gelişen teknolojiyle beraber yeni malzemelerden yapılan ekipmanlar mağazaların raflarında yerlerini almaktadırlar.

  ZIPKIN :
  Zıpkın ile balık avcılığının temel ekipmanıdır. Diğer malzemelerimiz ne kadar iyi olursa olsun avı tamamlayacak olan iyi dizayn edilmiş bir zıpkındır.
  Zıpkınlar genel olarak üç ana sınıfa ayrılır.
  1-Lastikli zıpkınlar, 2-Havalı zıpkınlar, 3-Yaylı zıpkınlar.

  1-Lastikli zıpkınlar:
  Tüm avcıların kullandığı zıpkın çeşididir. Zıpkın gücünü lastiklerden alır. Çeşitli ebatlarda üretilirler(45–60–75–90–100…).Ebat seçiminde önemli olan zıpkının kullanılacağı yerdir. Ör: 45cm’lik bir zıpkınla uzak mesafe atışları yapmanız mümkün olmadığı gibi 100 lük zıpkınlarla taş altı avı yapmanız 60cm’lik zıpkının kullanımı zordur. Bu verilenlere kullanılan zıpkında boy arttıkça zıpkının atış mesafesi de artar.(Ör: 100 cm.lik bir zıpkın ile 5-6 metreye isabetli atış yapılabilirken, 75 cm.lik zıpkın ile isabetli atış azalır) Bunun yanı sırada kullanılan zıpkının uzun olmasının dezavantajları da olabilir. Uzun bir zıpkını suyun içinde hareket ettirmek kısaya göre daha zordur.
  Lastikli zıpkınlarda çeşitli boy ve çaplarda lastikler kullanılır. Bunlar, 16–18–20–22 cm lastiklerdir. Lastik uzunlukların yanında birde lastik çapları vardır, bunlarda 16,18,20mm(çap) gibi ölçülerle ifade edilir. Bu ölçüler, standart ölçülerdir. Bunların yanı sıra özel olarak üretilen ebatlarda bulunmaktadır..

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG]

  2-Havalı ve Yaylı Zıpkınlar:
  Zıpkının çalışma prensibi, sıkıştırılmış hava veya yay gücüne dayanır. Havalı zıpkınlar, Yaylı zıpkınlara göre daha çok tercih edilir. Lastikli zıpkında bahsedilen dezavantajlarının yanında Havalı Zıpkınların da dezavatajları bulunmaktadır. Meydana gelecek arızalar karşısında tecrübe ve bilgi istemektedir. Zıpkın avcıları bu yüzden lastikli zıpkınları havalı zıpkınlara göre daha çok tercih ederler.

  MİLLER (ŞİŞLER)

  Zıpkınlarda kullanılan Miller(Şiş) de standart kalınlık ve boylarda üretilir. Bu ölçüler, 6,25—6,50– 7,00 olup, üretildikleri malzemelere göre farklılıklar gösterebilirler. Demir miller tercih edilmezler. Bu tip miller ağırlık, mukavemet ve paslanma bakımından kullanımı pek tavsiye edilmemektedir. Mil seçiminde tercih inox tahittien olarak isimlendirilen miller seçilmektedirler. Paslanmayan ve belli bir esnekliğe sahip miller her zaman avantaj sağlar. Mil seçiminde mono-blok olarak adlandırılan düz ve üzerinde uç takmak için yiv bulunmayan kelebeği üzerinde olan şişler kişilerin ve avın durumuna göre tercih sebebidir.
  Milin ucunda bulunan ve Kelebek olarak adlandırılan kısım, taş altı için kısa, genel için ise normal boyutlar kullanılmalıdır.
  Zıpkın milleri, mono yani tek mil üzeri kelebek olabileceği gibi yivli uç takılan Uçlar biçiminde olabilir.

  [​IMG] [​IMG]

  Resimler yilmaz.com'dan alınmıştır
   
 2. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Devamı

  MASKE
  Zıpkın ile Balık Avcılığında, dalgıcın verimliliği sağlayan en önemli bir diğer malzemede şüphesiz maskedir. Dalış esnasında dalgıcı rahatsız etmeyen maskelerin kullanılması gerekmektedir. Maskeler genellikle silikon malzemelerden yapılır. Silikon malzemelerin işlevliği, diğer plastiklere göre daha Dalgıcın yüz şeklini alması ve su sızdırmaması en büyük etkenlerinden. Maske seçiminde dikkat edilecek önemli nokta yüzümüze iyi oturmasıdır.Burnu veya alnı sıkan maskeler tüm dalış zevkimizi bitirebilir.Sığ dalışlarda iç hacmi geniş derin su dalışlarında ise iç hacmi daha düşük tutulmuş maskeler tercih edilmelidir.
  Avcı maskelerinin dış yüzeyi tercihen daha az ilgi çekici renklerde olmalıdır.Fosforlu veya parlak renkler (kırmızı,yeşil ,sarı) balık tarafından nasıl algılanacağı belli olmaz ama genelde balık bu renkleri uyarı olarak algılar.
  Bu yüzden daha siyah ağırlıklı veya daha kamfulajlı maskeler kullanılması avcı için bir artıdır.

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  ŞNORKEL
  Şnorkel tercihinde ise yine tercih avcıya kalmıştır.Düz şnorkel ve tahliyeli şnorkel ve mantarlı şnorkeller piyasada mevcuttur.Düz şnorkeller avcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir .Bunun sebebi ise hava çıkışı sırasında tahliyeli şnorkellerden çıkan sesleri yapmamasıdır. Fakat snorkel içersinde biriken sudan rahatsız olanlar için basit tahliyeli şnorkellerde tercih edilebilir.

  [​IMG] [​IMG]

  Resimler apnea.com.tr'dan alınmıştır

  PALETLER

  Paletler zıpkın avcılığında performans ağırlıklı malzemelerdir.Paletler zıpkıncının performansını etkiler.Çok farklı malzemelerden paletler üretilmiştir.Kompozitler burada devreye girer.’’Carbon’’ palet diye adlandırılan kompozit malzemeli paletler en iyi performansı alınan paletlerdir.Tabi palet tercihinde dalınacak mesafe ve dalış yerinin dip yapısı önemlidir.Mesela uzun palalı (80-90cm) paletler derin sularda çok iyi iş görürken sığ suda avlanan ve devamlı kayaların arasında yol alan avcılar için kullanışlı olmayacaktır.Carbon diye tabir edilen palalar kolay kırılan malzemelerden yapılmışlardır.Herhangi bir kuvvet altında kırılmaları daha kolaydır.Bu yüzden bu palalı paletler derin su dalgıçları tarafından daha çok tercih edilirler.Taş altı ve daha sığ derinliklerde avlanan avcılar plastik malzemeden üretilmiş palalı paletleri daha çok tercih ederler.Bu sayede paletin kullanım ömrü artar.En ideal palet suda hareket halinde ‘’S’’ harfi şeklini alır.Bunu görebilmek için dalışa geçen bir arkadaşınızı belirli bir derinlikte yandan izleyin.Bu hali aldığını göreceksiniz.

  [​IMG]


  ELBİSE

  Zıpkıncılıkta kullanılan kıyafetler tüplü dalış için kullanılan kıyafetlerden farklıdır.Zıpkın avcısın kıyafeti fermuarsız olmalıdır.İç yüzeyi açık hücre (open-cell) olmalıdır.Açık hücre şeklindeki malzeme avcının vücudunu sarak ısı yalıtımını maksimuma çıkarır.Fakat içi havlu elbiseler giyilmeleri kolay olmasına karşın ısı yalıtımları azdır.Daha fazla su tuttukları için avcı bu tip kıyafetlerde üşür.Avcı elbise seçiminde alt kısmı pantolon biçiminde olanlardan seçmelidir.bahçıvan kesim altlar göğüs kafesinin olduğu bölüme daha fazla baskı yapar.Bu da nefes kapasitesini azaltır.Üst olarak ise başlık kısmı bütün olan modeller tercih edilmelidir.Dediğimiz gibi fermuarlı modeller tercih edilmemelidir.
  Kıyafetin kısmı jarse kumaş kaplı veya dışı da açık hücre yada ikisinin bileşiminden oluşan açık hücre+jarse kombinasyondan oluşabilir.Derin su dalgıçları sürtünmeyi en aza indirmek için dışı açık hücre kıyafetler tercih eder.Bu şekilde hidrodinami üst seviyelerde tutulmuş olur.Fakat bu tip kıyafetler özellikle taş altı avlananlar için pek de makbul değildir.Sebep olarak ise çok çabuk yıpranmalarıdır.Bu yüzden genelde dışı jarse kumaş kaplı kıyafetler tercih edilir.

  [​IMG][​IMG]

  Resimler yilmaz.com'dan alınmıştır

  ELDİVEN VE PATIKLER

  Eldiven ve patikler genelde standarttırlar.Tercihen altı takviyeli olanları da mevcuttur.Eldivenlerde ise farklı modeller vardır.avuç içi ve dışı jarse kumaş kaplı olanlar,avuç içi güderi dışı jarse kumaşlı neopren kaplı olanlar veya avuç içi kevlar gibi ekstra takviyeli malzemeler kaplı eldivenler olabilir.Zıpkıncı bunların içinden sağlam olanlarından seçmelidir.Çünkü zıpkıncılık sporunda yaralanmalar oldukça fazladır. Bu yüzden iyi bir eldiven hep yararınıza olacaktır.

  [​IMG]
   
 3. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Devamı

  AĞIRLIK KEMERLERİ ve AĞIRLIKLAR

  Ağırlık kemerleri ve ağırlıklar: ağırlık kemerleri genelde plastik malzemelerden yapılır.Hali hazırda bulunanlar ya naylon malzemeli kemerler yada kauçuk kemerlerdir.Kemer seçiminde önemli olan kemerin iyi oturması ve istenildiğinde rahatça çıkarılabilmesidir.Bu yüzden kemer seçiminde kıstırmalı modeller öncelikli tercihiniz olsun.Tokalı kemerler diğerlerine göre daha zor çıkarlar.Rahat nefes almak açısından en iyi tercih kauçuk malzemeden yapılmış kemerler olacaktır.Tabi bu tip kemerlerin tokalı olduklarını da unutmamalıyız.
  Ağırlık tercihinde ise bel ağırlıkları dışında bilek ağırlıkları da mevcuttur.Bu ağırlıklar sayesinde agaşon sırasında paletlerin havalanmasını önlemiş oluruz.Kilogram olarak da bizi suya burun hizamız veya biraz daha fazla batırabilen seviyede ağırlık seçmeliyiz.Tamamen batıyorsak ağırlığımızı azaltmalıyız.Suda yüzerliliğimizi kaybedersek dibe indiğimizde çıkmamız oldukça zorlaşır.

  [​IMG] [​IMG]

  DİĞER EKİPMANLAR

  A. ŞAMADIRA
  B. BIÇAK
  C. TAŞIMA İPLERİ / TELLERİ

  Şamandıra: Zıpkın ile avcılığın gereklerindendir.Bulunduğunuz yerde bir dalgıç bulunduğunu gösterir.Bazı modellerde zıpkıncı yedek malzemelerini de burada taşıyabilir.

  [​IMG]

  Bıçak : Dalış malzemeleri içinde hayati önem taşıyan bir ekipmandır.Dalış bıçağı takriben tek veya çift yüzü keskin veya tek yüzü keskin olabilir.Çok büyük ve kullanışsız modeller tercih edilmemelidir.Sap kısmı çok küçük olan modellerde tutulması kolay olmadığı için tercih edilmezler.Önemli olan bıçağın işlevselliğidir.Bıçak oldukça keskin olmalıdır.Tehlike anında keskin bir bıçak rahatça işinizi görecektir.Bıçağınızda ip kesmek için oyuk bulunan modelleri tercih edin.Ve tabiî ki bıçağınızda sırt kısmında tırtık olması da işinize misina gibi kaygan yüzeyli malzemeleri kesmede yardımcı olur.

  [​IMG]

  Taşıma İpleri/Telleri : Taşıma ipleri çoğunlukla balık öldürme şişleri ile beraber satılıyor.Tercihiniz bele sarılanlardan yana olsun.Kemere takılan ve aşağı sarkan malzemeleri pek tercih etmeyiniz.Bunların takılması halinde zor durumda kalabilirsiniz.tercihen orta kalınlıkta bakır telden beliniz ölçüsünde kesip kullanabilirsiniz.Fakat kesinlikle bunların ucunu düğümlemeyiniz.Bir tarafını kıvırıp halka yapın diğer tarafını da ‘’C’’ şeklinde yapıp içinden geçirin.Böylece takılma anında kendiliğinden kolayca çıkacaktır.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 4. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Çok güzel bir yazı...
  Kısa ve önemli bir not: Taşıma tellerini kesinlikle 120 veya 150 lik misinadan yapın. Kötü bir hadisede kesme ihtimaliniz olsun...
   
 5. CnKmN

  CnKmN Cenk Kaman

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  53
  Şehir:
  İzmir
  cook tesekkurler...
   
 6. lady2407

  lady2407

  Mesajlar:
  422
  Şehir:
  İzmir
  http://www.youtube.com/watch?v=_Vn7w4LWicE
  Arkadaşlar işte zıpkınla balık avcılığı.Gerçi balıklar dipte çok büyük gözükmesine rağmen yukarıda değişebiliyorlar benim zıpkında başaramıycağım noktalardan bir tanesi de bu olmalı.:D
   
 7. _kahraman_

  _kahraman_

  Mesajlar:
  1
  onur kardeşimin yazılarından çok etkilendim üye olma sebebim gibi bilgiler 10 numara saygılar
   
 8. capoiera

  capoiera

  Mesajlar:
  12
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta,zıpkın,ıgrıp
  En İyi Avı:
  levrek 4.5 kilo
  tşkr ederim işimi çok yaradı
   
 9. SezBar

  SezBar

  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  Aynalı Sazan
  Teşekkürler

  Bilgiler çok iyi birde bunların fiyatları hakkında bilgi verebilecek var mı? Özellikle kıyafetlerin fiyatları ve tedarik edebileceğimiz yerler (Ankara için) hakkında bilgisi olan var mı?
  Şimdiden Teşekkürler
   
 10. erkut

  erkut

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  30
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta-birazda zıpkın
  En İyi Avı:
  ahhh ah
  Benim de bir kaç sorum olacaktı..ucuzlarından nemrud zıpkınım var..buna makara takılır mı? Makaraların maliyeti nedir ? İzmirde ekonomik olarak nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkürler..
   
 11. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Bülent abi özelden ulaşırsan yardımcı olurum...
   
 12. hudut

  hudut

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  70 lik apnea
  çok güzel dile getirmişin
  ben apnea 75 lik kullanıyorum çok memnunun...
  sığ su kaya altı içinde ideal
   
 13. hudut

  hudut

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  70 lik apnea
  hangi bölgedensin?
   
 14. deePblue

  deePblue na

  Mesajlar:
  1.573
  Şehir:
  aa
  zıpkıncı abilerim kardeşlerim merhaba :)
  sizlere bir şey danışmak istiyorum izninizle.
  malum zıpkın uçlarının değişik türleri var.sanırım en yaygını tekli uçlar.
  ama bazı zıpkın avı belgesellerinde üçlü uçlar görmüştüm.
  sanırım bunu kullanınca balığı vurma ihtimali biraz daha artıyor?
  sizce bu üçlü uçlardan kullanmak ne kadar etik?sakıncası var mı?amatör zıpkın avı ile ilgilenenler bu uçlar hakkında ne düşünüyor?
  şimdiden teşekkürler.avınız bol olsun :)
   
 15. trefli

  trefli semih sözer

  Mesajlar:
  272
  Şehir:
  bandırma
  Favori Kamış:
  seac-sub xfire 85 zıpkın posedion ultımade olta
  En İyi Avı:
  hala denizde duruyor
  bıçaklar

  BIÇAKLAR


  Sualtı doğal ortamımız olmadığı için güvenliği maksimumda tutmak gerekir. Ne kadar iyi dalıcı olursanız olun eninde sonunda zor bir durumla karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Güvenliği sağlamak için tüm ekipmanımızı düzenli kontrol etmek, performansımızı yüksek seviyelerde tutmak normal şartlar altında dalışımızı keyifle geçirmemizi sağlar. Fakat beklenmedik durumlar karşısında alınabilecek bazı önlemleri de göz ardı etmemek gerekmektedir.

  Beklenmedik durumların başında, çapariz diye tabir ettiğimiz; sualtında bulunan ağ, misina, halat yumağı vb. şeylere dolaşmaktır. Böyle bir durumda ilk ihtiyacımız olan şey kesici bir alet yani bıçaktır. Bıçak için sürekli tekrar ettiğimiz bir söz vardır: “Bıçak sualtında bir kere lazım olur. Eğer o anda yanınızda yoksa bir daha lazım olmaz.”

  Bıçağı kullanım amacımıza göre farklı şekillerde seçebiliriz. Fakat bazı esaslar vardır ki bunlar olmadan bıçak pek çok işlevini yerine getiremeyecektir. İnce keskin kenar, genel kesim işleri, yontma, temizleme gibi işler için kullanılacağı için bu bölüm şarttır. Testere kısmı kalın halat veya sert maddeleri kesmek için kullanılır. Kesici çentik kısmı ise ağ, misina vb. maddeleri daha rahat parçalayabildiği için olmalıdır. Yani bir bıçakta minimum üç özellik: Kesici kısım, testere kısmı ve çentik kısmı olmazsa olmaz ana özelliklerdir.

  Bu kısımlara ek olacak her özellik o bıçağın artı hanesine yazılarak tercih sıralarında üste taşınmasına yol açar. Bıçaklarda kullanılan materyallerin başında paslanmaz çelik gelmesine rağmen seramik ve titanyum modeller de üretilmektedir. Paslanmaz çelik materyal farklı sertlik derecelerinde kullanıldığı için bazı bıçaklar paslanmaya karşı daha hassastır. Fakat genelde sualtı bıçaklarında görülen pas yüzeyseldir ve çeşitli çözeltilerle giderilebilir. Yine de bıçağı önceden bir koruyucu maddeyle kaplamak daha sağlıklıdır. Bu maddeler vazelin, silikon gres veya silikon sprey olabilir. Özellikle piyasada oldukça ucuza bulunabilen silikon sprey daha zahmetsiz kullanımı ve yüzeyi daha iyi kapladığı için ilk tercih olmalıdır.

  Bıçağın her kullanımdan sonra aynı diğer malzemede olduğu gibi tatlı suyla yıkanması şarttır. Buna ek olarak bıçağın ve kılıfın ayrı yerlerde kurutulması olası tuz izlerini ve kararmaları engeller. Titanyum ve seramikten imal edilen bıçakların böyle bir pas sorunu yoktur. Fakat seramik kırılgan, titanyum ise pahalı olduğu için pek tercih edilmez.

  Sualtında bıçak kullanımında taşındığı yer ve kılıfı da önem taşır.
  serbest dalışta: Kol veya bacakta taşımak yerine ağırlık kemerini kullanmak daha güvenlidir. Çünkü ağırlık kemerine iki elle de ulaşmak oldukça rahattır. Bacakta veya kolda olduğu zaman bıçağı taşıdığımız bölüm herhangi bir şekilde sıkışır veya bir şeye dolaşırsa bize bir faydası olamayacaktır. Bıçağın kılıfa kolay takılabilir ve çıkarılabilir olmasına da özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira acil bir durumda komplike kilit veya atkı sistemleriyle uğraşmak çok değerli saniyelerimizi boşuna geçirmemize yol açar. Tek elle kumanda edilebilen sistemler en güvenli sistemlerdir.

  Boyut konusunda çok fazla abartıya kaçmamakta fayda var. Zira bıçağı kullanacağımız amaç bellidir. Elcik ve uç kısımlarının orantılı bir boyutta olması ve dengeli olması yeterlidir. Yukarıda saydığımız özellikleri de taşıyorsa toplamda 15 cm den daha büyük bir bıçağa ihtiyacımız olmayacaktır.


  Güvenli dalışlar dileğiyle.
   
 16. gözde86

  gözde86

  Mesajlar:
  154
  Şehir:
  gökova
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  kaya balığı 500gr
  bilgiler için herkese teşekkürler.
   
 17. muratsadioglu

  muratsadioglu

  Mesajlar:
  94
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta..
  En İyi Avı:
  5 kilo İstavrit.
  Birahas Arkadaşım,

  Gerçi artık zıpkın kullanmıyorum ama,bazı sorunlara çözüm getirdiğiniz için teşekkür ederim
  En sıkıcı,en üzücü sorunum pas idi..İnanın bu yüzden terkettim dersem yanlış olmaz.Pas'a karşı bir nevi alerjim vardı..Üstalik cihaza da hasar verirdi.

  Sekiz yıl önce bu paslanmaz zıpkınlar var mıydı?.
  Teşekkür ederim.

  muratsadioğlu
   
 18. Yörük Efe

  Yörük Efe

  Mesajlar:
  735
  Şehir:
  İzmir==Hatay'dan
  Favori Kamış:
  Şimdilik Olta, Sonra Zıpkın ve Dalış takımı da olacak.
  En İyi Avı:
  Şimdilik Pek Dişe dokunur bir şey yok.
  Bu arşivlik bilgiler için Ahmet'cim==Sennur'cum , her ikinize de teşekkür ederim.
  Gerçekden kalıcı, değerli ve her zaman yararlı bilgiler.
   
 19. ozkan01

  ozkan01 Nurettin

  Mesajlar:
  185
  Şehir:
  ADANA
  Favori Kamış:
  DAM
  Favori Makine:
  shimano catana
  En İyi Avı:
  levrek 1.5 civarı
  sığ su derken kaç metreye kadar sığ su olarak değerlendirebiliriz?
   
 20. alper17

  alper17 ALPER

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  1
  izinler

  merhaba arkadaşlar ben bu işte yeniyim bana zıpkınla balık avlama yetki ve gerekli belge alma konusunda bilgi verir misiniz?