Zıpkın Nasıl Kurulur...

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

1. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    1-Uzun tüfek kurulumu esnasında tek elinizle zıpkının lastiğini palamut kısmından yakalayın ve diğer elinizle kabzanın hemen bitiminden zıpkının gövdesini tutun.. Eğer zıpkını göğsünüze dayadığınızda eliniz palamutlara rahatlıkla erişiyorsa birinci işleme gerek yok.

2-Zıpkını gövdesinden tuttuğunuz elinizle ileriye iterek zıpkının göğüs dayama kısmını göğüs pedine yerleştirin.Uzun tüfeklerde tek elinizle tuttuğunuz lastik de bir miktar gerilecektir.

3-Zıpkını göğsünüze yerleştirdikten sonra boşta kalan elinizi öne doğru uzatarak diğer lastiği yakalayın. Böylece iki eliniz de artık lastiklere kavuşmuş ve germeye hazır olacaktır.

4-Artık iki eliniz de lastiklere kavuştu ve hızlı bir hareketle lastikleri gererek palamutu ilk çentiğe alıyoruz. Bu işlemden sonra kabzadaki göğüs dayama yerini göğsümüzde zıpkını en rahat kurduğumuz bölgeye yerleştirerek zıpkını 2. çentiğe kurabiliriz.

Zıpkın kurulumu sırasında kabzayı göğsümüzde doğru noktaya dayamak çok önemlidir. Zıpkının göğüs dayama yerini göğüs kemiğinin en alt kısmına (sternum) üzerine yerleştirin. Ben zıpkını en rahat şekilde bu noktaya dayayarak geriyorum. Kişiden kişiye göre bunun farklılık gösterdiğini gördüm. Bazı arkadaşlarım zıpkını karın kasları üzerinde kurduğunu gördüm. Ancak bu şekilde kurarken çok fazla enerji harcarsınız tavsiye etmem. İdeal noktayı zamanla deneyerek kendiniz bulacaksınızdır.
    Uyarılar:
    1-Lastikli zıpkınları kurarken elimizde mutlaka eldiven olmalı. Palamutların şiş üzerindeki çentiklere tam olarak oturduğuna emin olmadan lastikleri kesinlikle bırakmayın. Aksi taktirde palamut çentikten kurtulup elde yaralanmalara sebep olabilir. Bu yüzden eldivensiz kesinlikle zıpkın kurmayın.
    2-Zıpkını çıplak ten üzerinde kesinlikle kurmamalıyız. Göğüs ile zıpkının göğüs dayama yeri arasında muhakkak bir pet olmalıdır. Aksi taktirde ciddi ağrılar ve deride hasar meydana gelebilir.

2. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Bilgiler için teşekkür ederim ellerine sağlık bir çok sefer göbek deliğimin üstünde kabzanın çizgileri çıkıp mor mor kalmıştır eskiden

3. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    En azından mousenin altında kullanığın pedi sabitle göğsüne. Sert lastikler zarar verir...

4. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Onur çok sağol

suyun altında kalamamak gibi doğal bir yeteneğim olduğu için hiç bir zaman bu söylediklerini uygulayamacağım ama şu sıra, dizi halinde verdiğin bilgiler gerçekten çok güzel.

müsadenle ilave yapmak isterim.

kıyıda, insanların içinde, etraf kalabalık, insanlar yürürken ve yüzerken zıpkın kurmayın. sahilde yürürken 1 adım önümden cizzzuupp :mad: diye geçen zıpkın şişini ve ağzı açık şaşkın şaşkın :eek: bana bakan zıpkıncıyı gördüğüm için bunu yazıyorum.

5. bucalı

bucalı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    6.800 gr sinarit
    o şahıs kesinlikle zıpkıncı değildir. zıpkını eline alan herkes zıpkıncıyım diyor.
    saygılar..

6. deepbourne

deepbourne

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Adabeyi 1,5 kg
    Verdiğiniz güzel ve faydalı bilgiler için teşekkürler.Bende yavaş yavaş zıpkına başladım sayılır.Siz ve sizin gibi değerli bilgilere sahip arkadaşlar sayesinde umarım daha iyi noktalara geleceğim.
    Tekrar teşekkürler,

7. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    bence de. haklısın.

8. deepbourne

deepbourne

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Adabeyi 1,5 kg
    Zıpkıncının sahilde insanların olduğu yerde ne işi var zaten.Benim bildiğim yasal olan yerlerde, ya tekne ile yada kayalık ve sakin bölgelerden girilir.

9. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Kanunen insanların yüzdüğü yerlerde zıpkınla balık avlama serbest FAKAT :
    Güvenlik açısından bu tip yerlerden olabildiğince uzak yerlerde avlanmalıyız. Zaten balıklarda insanların yoğun olduğu yerlerde takılmazlar :D

10. CEM_CEYLAN

CEM_CEYLAN

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    930 gram RUS KEFALİ
    onur abi öncelikle verdiğin bilgi için sağol çok faydalı birde bu plaj konusu dilim yanmadı fakat bursa avdan sonra plajdan çıkmak zorunda kaldım ve insanlar dalgıç elbiseli elinde zıpkınlı belinde vbalıklı birini görünce uzaylı gibi davranıyorlar adama:D bunada dikkat çok pis rezil oluyor adam

11. gececibarış

gececibarış

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    1,850 kg Levrek/2.000-2.500 kg palamutlar
    Arkadaşlar merhaba,
    Bu zıpkınla avlanma her zaman ilgimi çekmiştir o yüzden çeşitli video sitelerinde bu görüntüleri defalarca seyretmişimdir bunlardan gaza gelip ucuz yollu bir zıpkın edindim kendime geçen yıllar markası yılmaz 100 veya 90 falandı yanlış hatırlamıyorsam iki lastik vardı defalarca gezdim dolaştım ama bir tane bile balık vuramadım ve zıpkının şişi nedense çok uzağa gitmiyordu yani balık daima kazanıyordu ve pes ettim bu acaba zıpkından mı kaynaklanıyor yoksa benden mi:) eğer zıpkın derseniz tekrar yeni bir zıpkınla başlayabilirim yoksa oltaya devam:)
    Saygılarımla.

12. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Sorun tamamen senden kaynaklanıyor arkadaşım. Bana bir metre menzili olan bir zıpkın verin inanın büyük bir aksilik olamdığı taktirde balıksız çıkmam. Tabiiki zıpkını kalitesi de önemli ama piyasada kötü zıpkın satan firma yok gibi birşey (min 100 Ytl) Burada balığı kendimize ne kadar yaklaştıdığımızın önemi çok büyüktür. Yoksa benim vurduğum bir çok balık zıpkının şişi daha zıpkını terk etmeden vurulmakta. Buda suda ne kadar rahat ve uyumlu olduğumuz ile alakalı bir durum... Zıpkına başlayabilirsin elbette. İşin zevkini aldıktan sonra ise bırakamaz insan...

13. gececibarış

gececibarış

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    1,850 kg Levrek/2.000-2.500 kg palamutlar
    Onur ilgi ve alakan için teşekkür ederim,bende kabahati zıpkına atıyordum daha doğrusu zıpkının şişinin ağırlığına takmıştım.Zıpkınla avcılık ayrı bir ustalık beceri gerektiriyor bence.Neyse ben yine deneyeceğim verdiğin bilgilerin yardımı olacaktır eminim.
    Saygılarımla.

14. Orfoz

Orfoz

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    evet zıpkıncılar için çok önemli konu özellikle eldivenle zıpkın kurulması ve kullanılmasına dikkat edelim serçe parmağımın yarısını koparmıştım elimden kaçtığı için lastik ayrıca zıpkının ipini sarabiliyosak kesinlikle zıpkının gövdesine saralım yoksa atış yaparken tırnaklarınızdan bir tanesini koparabiliyor elidiven önemli lastiklerin aşınıp aşınmadığına da dikkat edelim kopabiliyor ayrıca denizin dışında hiç bi şekilde zıpkın kurmayalım zıpkın kurulu sudan cıkmayalım

15. dostulas

dostulas

herkese slm...
    forumda da zıpkın avcılığında da yeniyim....
    bir sorum olacak doğru başlıkta sormuyorsam bağışlayın...
    zıpkında iki tane lastik ve iki tane çentik var.. her bir çentiğede lastikleri kursam atış hızım ve menzim artar mı?.. bana zarar ı olurmu.. yoksa lastiğin br daima yedek olarak mı duracak ?... teşekkürler

16. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    Onur abi çok haklısın çıplak vucut ta 90 lık zıpkını gererken kabzayı gögüsünden kaydırıp zıpkının kafa kısmının burnuna çarpıp burnunu kıran birini görmüştüm foça da :D MUTLAKA Bİ METERYAL OLMALI

17. takanic

takanic

ben tüfeği omzuma dayayarak kuruyorum. 75cm tüfekle avlanıyorum...

Son düzenleme: 15 Ağustos 2007
  18. takanic

takanic

yanlış bilgi nermek istemem ama alttaki lastik yedek olarak ikisini kullanırsan hedefte şaşma olur uyguladıkları guc merkezi aynı olmadıgından dolayı.

19. trefli

trefli semih sözer

Favori Kamış:
    seac-sub xfire 85 zıpkın posedion ultımade olta
    En İyi Avı:
    hala denizde duruyor
    onur kardeşim verdıgın bılgıler cok degerli..paylaşımın icin tesekkurler...

20. harunyılmaz

harunyılmaz HARUN

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek
    teşekürler aydınlattıgın için arkadaşım